شما جزو کدام دسته از افراد هستید، آن‌ها که از لبخند زدن بیزار هستند یا آن‌ها که همیشه لبخند می‌زنند. آیا از لبخدتان خجالت می‌کشید؟ بسیاری از افراد لبخند را یکی از بهترین دارایی‌های خود به شمار می‌آورند. لبخند جذاب کلید موفقیت شما در روابط مختلف خواهد بود. لب‌پریدگی، شکستگی، ترک‌خوردگی یا تغییر رنگ دندان‌ها می‌توانند باعث خراب شدن لحظات عالی و زیبای شما در زمان خندیدن شوند. یکی از مهمترین معیارهای زیبایی قرینگی است و دندان‌های نامتقارن، نامرتب یا بدشکل باعث به هم خوردن این قرینگی می‌شود. حتی برخی اوقات ردیف نبودن دندان‌ها مانع تحقق اهداف شخصی و حرفه‌ای خواهد شد.
چگونه می‌توان لبخندی زیبا داشت؟ بهترین کار برای آغاز این روند، سفید کردن دندان‌ها است، برای این کار مراجعه به دندان‌پزشک بهترین گزینه پیش رو است. نتایج حاصل از سفید کردن دندان‌ها اغلب شگفت‌انگیز است، طرح لبخندی که توسط دندان‌پزشک ایجاد شده می‌تواند سال‌ها دوام داشته باشد. در این مقاله دو روش سفید کردن شامل بلیچینگ و لامینت به طور تخصصی‌تر مورد بررسی قرار گرفته است. در ابتدا به موضوع سفید کردن دندان و انواع آن اشاره شده و سپس برخی مشخصات کلی این دو روش ذکر شده است. در پایان نیز مقایسه‌ای کلی بین این دو روش صورت گرفته است. برای داشتن تصویری جذاب‌تر و تأثیرگذارتر این مقاله را دنبال کنید.

  • سفید کردن دندان‌ها
  • بلیچینگ
  • لامینت
  • بلیچینگ بهتر است یا لامینت

سفید کردن دندان

 

سفید کردن دندان

 

دلایل بسیاری برای سفید کردن دندان وجود دارد. همان طور که رنگ پوست و موی افراد متفاوت، دندان‌های هر فرد نیز با فرد دیگر تفاوت دارد. افراد بسیار کمی در جهان هستند که از دندان‌های سفید، براق و زیبا برخوردار هستند. با افزایش سن، دندان‌ها هم با تغییر رنگ بیشتری مواجه می‌شوند. طرح لبخند یک پروسه دندانپزشکی زیبایی است که به نحوی هنرمندانه لبخندی متوازن‌تر و سفیدتر همراه با زیبایی طبیعی را خلق می‌کند. صرف‌نظر از موقعیت اولیه دندان‌های شما، طرح لبخند می‌تواند به نحوی شگفت‌انگیز شرایط سلامتی و ظاهر دندان‌های شما را احیا کند.
به لطف پیشرفت علم، دیگر مجبور نیستید دندان‌های تغییر رنگ یافته و لکه‌دار را تحمل کنید. گزینه‌های بسیاری برای بدست آوردن لبخندی سفید، درخشان و زیبا وجود دارد. با توجه به گزینه‌های متعدد برای سفید کردن دندان‌ها، به نظر شما کدام روش سفید کردن دندان بهترین گزینه است؟ ما انسان‌ها نیازهای متفاوتی داریم که لازم است پیش از انتخاب روش مناسب برای خودتان، آن‌ها را مد نظر قرار دهید. آیا به دنبال نتایج فوری یا سریع‌تر هستید؟ یا به روشی ارزان‌تر نیاز دارید؟ پیش از انتخاب روش سفید کردن دندان‌هایتان، از دندان‌پزشک بپرسید کدام روش مناسب شرایط دندان‌های شما است. حال اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به این روش‌ها داشته باشیم.

روش‌ سفید کردن دندان به طور معمول به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  • نوع اول شامل روش‌هایی است که لکه‌های سطحی را از روی دندان حذف می‌کنند و عبارت هستند از استفاده از خمیردندان‌ها، پولیش کردن با فشار هوا و میکروابریژن. خمیردندان‌های سفیدکننده روشی مناسب برای حفظ درخشندگی و سفیدی دندان‌ها هستند، هرچند که ممکن است نتایج مورد نظر شما را ایجاد نکنند.
  • نوع دوم لکه‌هایی را حذف می‌کند که در مینای دندان نفوذ کردهاند و بنابراین نمی‌توان آن‌ها را با استفاده از نوع اول حذف کرد. دو مورد از متداول‌ترین روش‌ها برای برداشتن چنین لکه‌هایی بلیچینگ و لامینت گذاشتن است؛ با استفاده از این دو روش می‌توانید همیشه لبخند بزنید. هر دو روش مزایای مختص خود را دارند، اما کدام یک از این دو روش نسبت به دیگری برتری دارد؟ اگر مسئله زمان باشد در بلندمدت لامینت برتری قابل توجهی نسبت به بلیچینگ دارد. در بلیچینگ ممکن است بیمار مجبور شود درمان را چندین بار در سال تکرار کند؛ سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه یا دندان‌های مستعد تغییر رنگ از جمله دلایل تغییر رنگ دندان‌ها به شمار می‌روند و متعاقباً بیمار باید بلیچینگ را تکرار کند. حال آنکه روی لامینت ونیر به طور معمول، لکه ایجاد نمی‌شود و درخشندگی آن‌ها متناظر با طول عمر ونیرها حدود ۱۵ سال است. اما برای لامینت، شکل دندان‌های شما به صورت دائمی تغییر خواهد کرد. برای درک بهتر هر کدام از این دو روش، در ادامه بحث، به بررسی مشخصات هر کدام از این روش‌ها پرداخته شده است.

بلیچینگ

 

بلیچینگ

 

این روش به دو صورت بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب انجام می‌شود. شما می‌توانید یا در خانه خود عمل بلیچینگ را انجام دهید و یا در مطب دندان‌پزشکی دندان‌های خود را بلیچ کنید. بلیچینگ در خانه تنها نیازمند یک بار ویزیت دندان‌پزشک است و پس از آن خودتان باید مراحلی که دندان‌پزشک برایتان شرح می‌دهد را تقریباً دو ساعت در روز برای حداقل دو هفته و گاهاً چند ماه انجام دهید. بدیهی است بلیچینگ در مطب پرهزینه‌تر از بلیچینگ در خانه است، هرچند که انجام این روش در مطب با نتایج مطلوب‌تری همراه خواهد بود. سفید کردن با روش بلیچینگ یکی از روش‌های مؤثر برای روشن‌تر کردن رنگ طبیعی دندان‌های شما بدون برداشتن سطح دندان است. این روش ممکن است باعث تغییر رنگ کامل دندان‌ها نشود، اما در نهایت رنگ کنونی دندان‌ها را روشن‌تر می‌کند.
اگرچه سفید کردن دندان‌ها با روش بلیچینگ در مطب و توسط دندان‌پزشک نتایج بهتری خواهد داشت، اما شما می‌توانید این روش را خودتان مطابق با توضیحات دندان‌پزشک در خانه انجام دهید. البته به دلیل غلظت پایین‌تر مواد مورد استفاده در بلیچینگ در خانه، سفیدی دندان‌ها از دوام کمتری برخوردار هستند. پروسه درمانی بسته به نوع سفیدکننده‌ای که انتخاب شده متفاوت خواهد بود.
شواهد نشان داده است بلیچینگ در مطب یکی از مؤثرترین روش‌ها برای سفید کردن دندان‌ها به شمار می‌رود. دندان‌پزشک با بررسی وضعیت دندانها و لکهها می‌تواند بهترین محلول سفیدکننده مناسب شرایط دندانی شما را انتخاب کند. دندان‌پزشک می‌تواند لای دندان‌ها را هم سفید کند و ظاهر نهایی دندان‌ها را بهبود بخشد. محلول بلیچ که در مطب استفاده می‌شود باعث تغییر رنگ دندان‌ها خواهد شد. در این روش دندان‌پزشک می‌تواند بررسی کند که ژل مورد استفاده به لثه‌ها صدمه نزند و باعث کاهش حساسیت آن‌ها نشود. هر ویزیت حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و پس از جلسه اول می‌توان تغییر رنگ در دندان‌ها را مشاهده کرد. به طور معمول کل روند سفید کردن با بلیچینگ حدود ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد. پس از اینکه دندان‌پزشک مراحل درمانی را در مطب انجام داد، روند درمان می‌بایست در خانه ادامه یابد؛ برای اینکار لازم است شما از محصولات سفیدکننده توصیه شده به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت در روز برای ۲ تا ۴ هفته استفاده نمایید.


در روش بلیچینگ در خانه از پراکسید با غلظت ۳ تا ۲۰ درصد استفاده می‌شود و دندان‌پزشک در روش بلیچینگ در مطب از پراکسید با غلظت ۱۵ تا ۴۳ درصد استفاده می‌کند. هرچه محلول قوی‌تری در این روش به کار رود، دندان‌ها سفیدتر خواهند شد. البته نباید فراموش کرد که در صورت استفاده از درصدهای بالاتر پراکسید در محلول سفیدکننده، باید از محلول به میزان کمتری روی دندان‌ها گذاشت. چنانچه ژل به مدت طولانی‌تری روی دندان باقی بماند، دندان‌ها دهیدراته شده و میزان حساسیت دندان‌ها افزایش خواهد یافت. به طور کلی بلیچینگ دندان باعث ایجاد حساسیت موقت در دندان‌ها خواهد شد و برای افراد مبتلا به حساسیت دندانی روش مناسبی به شمار نمی‌رود.
سفید کردن با بلیچینگ برای افرادی با دندان زرد رنگ مناسب‌تر است و بر روی دندان‌های قهوه‌ای، طوسی یا بنفش رنگ تأثیری ندارد و باعث تغییر رنگ آن‌ها نخواهد شد. روش بلیچینگ برای همه، نتایج مطلوب و ایده‌آلی ندارد. بلیچینگ باعث سفید شدن روکش‌های دندانی پورسلین (Porcelain) یا باندینگ‌های کامپوزیت رنگ دندان نمی‌شود. قبل از صرف زمان و هزینه با دندان‌پزشک خود مشورت کنید تا از مناسب بودن این روش برای شرایط دندانی شما اطمینان حاصل کنید. دندان‌پزشک باید دندان‌های شما را بررسی نماید تا بتواند روش مناسب سفید کردن را به شما معرفی نماید.

 

لامینت

 

لامینت

 

همان طور که اشاره شد روش‌های متنوعی برای خلق لبخندی جذاب و زیبا وجود دارد. با ورود فناوری‌های مدرن به عرصه دندان‌پزشکی زیبایی، اکنون امکان رفع تمامی نگرانی‌های مربوط به این حوزه فراهم آمده است. یکی از روش‌هایی که امروزه از شهرت بیشتری برخوردار شده است، استفاده از لامینت ونیر است.
این روش در درمان دندان تغییر رنگ داده، نامرتب، یا ترک‌خوردگی دندان، لب‌پریدگی یا شکستگی دندان، فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود. ونیر پوسته‌ای همرنگ دندان از جنس پورسلین است که روی سطح جلویی دندان قرار می‌گیرد و می‌تواند مینای صدمه دیده دندان و سایر عیوب مانند نامرتبی یا فاصله بین دندان‌ها، تغییر رنگ، لب‌پریدگی یا ترک‌خوردگی را تصحیح کند. برای استفاده از ونیرها که تحت عنوان لامینت هم شناخته می‌شوند لازم است تغییر شکل دائمی در دندان‌ها صورت گیرد. اگرچه پروسه‌ای که برای هر بیمار به کار می‌رود متفاوت است اما این فرایند طی یک دوره ۶ هفته‌ای و تنها با دو مرتبه ویزیت دندان‌پزشک تکمیل خواهد شد. البته هر بار ویزیت ممکن است چند ساعت طول بکشد.
لامینت‌ ها برای بهبود ظاهر یک یا چند دندان استفاده میشوند. بسیار نازک بوده و پوسته‌ای از جنس رزین یا پورسلین است؛ شکل و رنگ لامینت به طور اختصاصی برای هر بیمار ساخته می‌شود. لامینت‌ها به سطح دندان متصل می‌شوند و دندان شکسته، کج یا نامرتب را تغییر شکل می‌دهند، به علاوه یکی از گزینه‌های مناسب برای دندان تغییر رنگ یافته است که با استفاده از روش‌های رایج سفید کردن درمان نشده‌اند. لامینت‌ها به دندان بیمار ظاهری طبیعی می‌دهند، از طرفی لثه‌ها نیز به خوبی این مواد را تحمل می‌کنند. این مواد نسبت به لکه‌هایی که در آینده ایجاد می‌شود مقاوم هستند.
در صورتی که شما مشکل پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه نداشته باشید لامینت یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است و نتیجه مطلوب‌تری خواهید گرفت. البته اکثریت دندان‌پزشکان استفاده از لامینت‌ها را پیشنهاد نمی‌دهند، یا آن را به عنوان نخستین گزینه پیش رو توصیه نمی‌کنند. دندان‌پزشکان به طور معمول راه‌های سنتی را پیشنهاد می‌دهند که از حالت تهاجمی کمتری برخوردار هستند و نیازی به تراشیدن سطح دندان ندارند.


با این حال اغلب اوقات بیماران با وجود بهره‌مندی از یک لبخند زیبا و دندان‌های مرتب، درخواست استفاده از لامینت را مطرح می‌کنند. اگر مشکل شما تنها تغییر رنگ است، لامینت بهترین گزینه پیش روی شما نیست. این روش باعث تغییر شکل دائمی دندان‌های طبیعی شده و ممکن است از سایر گزینه‌های سفید کردن دندان هم گران‌تر باشد. در صورتی که برای روکش یا تاج دندان به دندان‌پزشکی مراجعه کرده باشید، لامینت‌ها انتخاب مناسبی برای شما هستند. با استفاده از لامینت می‌توان فاصله بین دندان‌ها را پر کرد یا عیوب دیگری مانند شکستگی، لب‌پریدگی یا کجی و نامرتبی را تصحیح کرد. بهتر است برای آگاهی از مناسب بودن لامینت‌ برای شرایط دندان‌های خود با یک دندان‌پزشک زیبایی مشورت نمایید.

آیا میدانید لامینت یکی از روش‌های زیبایی شایع بین افراد مشهور و هنرمندان است که به لبخندی درخشان‌تر و متقارن‌تر نیاز دارند. مایلی سایروس، هیلاری داف و بن افلک از جمله بازیگران هالیوود هستند که از لامینت ونیر برای زیبایی دندان استفاده کرده‌اند.

قبل از جایگذاری لامینت‌ها روی دندان، دندانپزشک زیبایی سطح دندان را آماده می‌کند و تقریباً نیم میلی‌متر از سطح دندان را می‌تراشد. این روش یکی از دقیق‌ترین تکنیک‌ها به شمار می‌رود و نیازمند تخصص و مراحل آماده‌سازی در سطح عالی است. اگرچه هزینه لامینت نسبتاً بالا است، اما کل فرایند لامینت کردن یک دندان ممکن است طی یک تا دو جلسه ۳ تا ۵ ساعته تمام شود. تنها در چند ساعت شما به راحتی صاحب لبخندی زیبا، مرتب و درخشان خواهید شد. با لامینت کردن نه تنها در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به نتیجه مطلوب و مورد پسندی دست خواهید یافت، بلکه دندان ترک‌خورده یا نامرتب خود را مستحکم و متقارن کرده‌اید. این لامینت‌های زیبا را می‌توانید برای سال‌ها حفظ کنید.
لامینت ونیر از مقاومت بالاتری نسبت به فرسایش و تغییر رنگ در مقایسه با سایر روش‌ها برخوردار است. تنها کاری که لازم است پس از قرار گرفتن لامینت‌ها روی دندانهایتان انجام دهید خودداری از جویدن ناخن‌ها و خوردن مواد غذایی سفت است. لامینت ونیر به شما ظاهری زیبا و لبخندی خوشایند برای مدت زمانی طولانی هدیه خواهد داد.

بلیچینگ بهتر است یا لامینت

مقایسه بلیچینگ با لامینت منصفانه نیست، با توجه به اینکه این دو روش کاملاً قیاس‌پذیر نیستند. مشخصه مشترک این دو روش مربوط به درمان تغییر رنگ دندان است، هرچند که لامینت ونیر در موارد دیگری هم به کار می‌رود (زیبایی در کنار احیا دندان). از طرف دیگر بلیچینگ یک درمان موقتی است و لامینت از دوام بیشتری برخوردار است. هر کدام از این روش‌ها به تنهایی گزینه‌ای مناسب برای سفید کردن دندان به شمار می‌رود.
اکثر بیماران بیشتر به لبخندی زیبا و نه دندان سفیدتر توجه می‌کنند، آن‌ها سفیدی را با زیبایی اشتباه می‌گیرند. بلیچینگ به طور کلی برای افراد جوان‌تر با دندان‌هایی مرتب و ردیف که از پوسیدگی کمتری برخوردار هستند نتیجه مطلوب‌تری خواهد داشت. چنانچه دندان سفید شما ترک خورده یا بسیار بلند یا کوتاه بوده یا لب‌پریدگی دارد، نه تنها بلیچینگ برای شما مناسب نخواهد بود و باعث جذاب شدن لبخندتان نخواهد شد، بلکه با انجام بلیچینگ، عیوب دندان‌های شما به میزان بیشتری مشخص خواهد شد. در این شرایط، بهترین راه استفاده از لامینت است، با استفاده از لامینت می‌توانید عیوب دندانی خود را برطرف کنید و لبخندی جذاب داشته باشید.


بلیچینگ می‌تواند تنها رنگ کنونی دندان را روشن‌تر کند و فقط بر روی دندان‌های طبیعی اثرگذار است. این روش برای دندان مصنوعی، پروتز متحرک، روکش‌ها و ونیرها مناسب نیست. اگر پروتزهای دندانی شما تغییر رنگ داده است، به دندان‌پزشک مراجعه کرده و از ایشان بخواهید آن‌ها را تمیز کند. در این حالت نمی‌توانید بلیچ کنید.
از طرف دیگر برخی افراد برای موقعیت‌های خاص به عنوان مثال برای روز عروسی به دنبال لبخندی زیباتر و گیراتر هستند، به همین دلیل بلیچینگ که روشی مقرون به صرفه‌تر است برای چنین رویدادهایی متداول‌تر است و به طور معمول توصیه می‌شود. اما به یاد داشته باشید بلیچینگ تنها در صورت داشتن دندان‌هایی مرتب و عاری از عیوب می‌تواند لبخندی درخشان برای شما خلق کند، اگر از دندان‌های نامرتب و بدشکل برخوردار هستید، بلیچینگ مناسب شما نخواهد بود و ظاهر نامطلوبی را ایجاد خواهد کرد. در این شرایط درست است که لامینت برای اهداف کوتاه مدت روشی گران و پرهزینه به شمار می‌رود، اما مزایای دیگری دارد و می‌تواند نگرانی‌های شما در مورد لبخندتان در روز عروسی مانند نامرتبی و بدشکلی دندان‌ها، وجود فاصله بین دندان‌ها، ترک‌خوردگی، لب‌پریدگی یا شکستگی دندان‌ها را برطرف نماید و لبخندی یادماندنی را برایتان به ارمغان آورد.
یک لبخند زیبا و درخشان یک امتیاز به شمار می‌رود. افراد دارای دندان‌های زرد شده یا لکه‌دار شده معمولاً در زمان خندیدن دهان خود را می‌بندند، سایرین با مشاهده این حالت، رفتار آن‌ها را غیردوستانه یا فاقد اعتماد به نفس در نظر می‌گیرند. با سفید کردن دندان‌ها، لبخندی زیبا، جذاب و درخشان به خود و جهان پیرامونتان هدیه دهید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. نهایتاً با افزایش اعتماد به نفس می‌توانید عملکرد بهتری در مصاحبه‌های شغلی یا برقراری ارتباط با شخص مورد علاقه خود داشته باشید. با لبخند جذاب و درخشان خود در قلب‌ها نفوذ کنید و به بهترین نتایج دست یابید. برای بهره‌مندی از این هدیه شگفت‌انگیز بهترین کار مشورت با دندان‌پزشک است، ایشان می‌توانند بهترین گزینه سفید کردن و خلق لبخندی درخشان را به شما پیشنهاد دهند.

 

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 1.9 / 5. Vote count: 8

No votes so far! Be the first to rate this post.