مهمترین معایب و مزایای روکش دندان چیست؟

//مهمترین معایب و مزایای روکش دندان چیست؟

مهمترین معایب و مزایای روکش دندان چیست؟

روکش دندان درمانی بسیار مؤثر برای ترمیم دندان پوسیده یا صدمه‌ دیده است. این روش ترمیم دندان از مزایا و معایب متمایزی نسبت به سایر روش‌های ترمیم دندان برخوردار است. در هر جایگاهی که باشید بیمار یا دندانپزشک، قبل از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب روش ترمیم باید مزایا و معایب آن روش را در نظر بگیرید. در این مقاله ابتدا در مورد روکش‌های دندانی صحبت شده و سپس مهمترین مزایا و معایب روکش‌های دندانی را برای شما شرح می‌دهیم.

  •  روکشهای دندان و روش کارب
  • مزایا و معایب روکشهای دندانی

روکش دندان و روش کار

زمانی که دندان شما پرکردگی وسیعی داشته و ساختار طبیعی دندان تغییر کرده است، در درمان عصب‌کشی، به دلایل زیبایی و در زمان استفاده از بریج‌های دندانی برای جایگزینی دندان از دست رفته، از بهیترین روکش‌های دندانی استفاده می‌شود.

کاربرد روکش دندان

 

حتما بخوانید  سفید کردن دندان با بلیچینگ بهتر است یا لامینت

بهترین روکشهای دندان به طور کلی ظاهری کاملاً شبیه به دندان طبیعی داشته، با این تفاوت که درون آن خالی است. روکش‌های دندانی طوری طراحی شده‌اند که به طور محکم روی دندان ثابت شوند و مانع نفوذ باکتری‌ها به ساختار دندان طبیعی آسیب‌پذیر در زیر روکش شوند. به طور معمول رنگ روکشهای دندان را شبیه به سایر دندان‌های طبیعی در نظر می‌گیرند تا دندان‌های شما از ظاهری زیبا برخوردار گردد.

ظاهر روکش دندان

 

قبل از قرار دادن روکشهای دندانی، باید چندین مرحله آماده‌سازی روی دندان مربوطه انجام شود. روش کار بدین ترتیب است که ابتدا بخشی از دندان به دقت تراشیده می‌شود تا دندان کاملاً آماده قرار گرفتن روکش روی آن باشد. در شرایطی که پرکردگی قدیمی روی دندان موجود باشد یا عفونت در دندان تشخیص داده شود، ابتدا تمام بخش پوسیده و خراب یا پرکردگی قدیمی برداشته می‌شود و سپس حفره دندان کاملا تمیز شده تا هرگونه آلودگی از آن خارج شود و در نهایت حفره با مواد کامپوزیت پر می‌شود. پس از این مرحله دندانپزشک به دندان شکل می‌دهد و در صورت نیاز بخش‌هایی از این دندان را می‌تراشد تا دندان کاملاً آماده روکش گذاشتن باشد.

حتما بخوانید  آناتومی و ساختمان دندان

اکنون قالب دقیقی از دندان تهیه خواهد شد، دقت بالا در این مرحله الزامی است. حتی کوچکترین نقص در این زمینه باعث اشکال در ثابت شدن روکشهای دندان خواهد شد. آخرین مرحله مربوط به ثابت شدن روکش ساخته شده بر روی دندان شما است. پس از ثابت شدن روکشهای دندانی به کمک مواد و ابزار مربوطه، نجوه جفت شدن دندان‌ها روی یکدیگر بررسی می‌شود و در صورت نیاز سطحی از دندان مقابل تراشیده خواهد شد.

عدم جفت شدن دندان‌ها روی یکدیگر در آینده باعث حساسیت و درد دندان خواهد شد. در انتها و پس از پایان کار، پزشک راهنمایی‌های لازم برای مراقبت از روکش‌های دندان را به شما خواهد داد و با رعایت این موارد و همچنین بهداشت دهان و دندان خود، می‌توانید سال‌ها این روکشهای زیبای دندان را حفظ کند.

 

مزایا و معایب روکش دندان

  • مزایای روکش دندان

روکش‌های دندانی راه حلی مناسب برای مجموعه گسترده ای‌ از مشکلات دندانی هستند.

– روکش‌ها می‌توانند به عنوان تکیه گاه برای دندان‌های دارای پوسیدگی شدید عمل کنند.
– روکش‌ها می‌توانند از دندان فرسوده در برابر صدمات بیشتر محافظت کنند.
– روکش‌ها می‌توانند از دندان عصب‌کشی شده محافظت کنند.
– روکش‌ها می‌توانند به حفظ یک دندان شکسته یا ترک‌خورده کمک کنند.
– روکش‌ها می‌توانند باعث بهبود ظاهر دندان تغییر رنگ یا تغییر شکل داده شوند.

به علاوه روکشهای دندانی گزینه‌ای بلند مدت برای ترمیم دندان به شمار می‌رود. آن‌ها می‌توانند حداقل ۵ تا ۱۵ سال دوام آورده و سطح رضایت بیمار از درمان را افزایش دهند. ترمیم دندان با استفاده از روکشهای دندانی از نرخ موفقیت بسیار بالایی برخوردار است.

  • معایب روکش دندان

به رغم مزایا و نرخ موفقیت این روش، معایب بسیاری هم برای آن شناسایی شده است. یکی از مهمترین معایب روکش گذاشتن روی دندان، ضرورت تراشیدن بخشی از دندان برای قرار دادن روکش روی دندان مورد نظر می‌باشد. این اقدام ممکن است باعث صدمه دیدن دندان طبیعی شود. به ویژه در روش بریج دندان که دندان‌های سالم کنار دندان از دست رفته باید تراشیده شده تا به عنوان پایه برای دندان از دست رفته استفاده شوند. این کار باعث ضعیف شدن دندان کناری خواهد شد و احتمال صدمه دیدن آن در آینده را افزایش خواهد داد.

 

بریج دندان

 

از دیگر معایب روکشهای دندان میتوان به ایجاد حساسیت به سرما و گرما اشاره کرد. بلند بودن بیش از حد روکش باعث ایجاد درد و حساسیت در دندان می‌شود و همچنین مانع جفت شدن دندان‌ها روی یکدیگر خواهد شد. خوشبختانه بسیاری از این موارد را می توان برطرف کرد. اما برخی از ایرادهای روکش دندان همچون شکستگی و ترک خوردگی را نمی‌توان رفع کرد و نیاز است تا روکش تعویض گردد. به همین دلیل امروزه روش‌های جدیدتری مورد توجه قرار گرفته است.

حتما بخوانید  مراقبت‌های بعد از بلیچینگ

در برخی موارد، موادی که برای ثابت نگه داشتن روکشهای دندانی استفاده شده از بین می‌رود و روکش سست می‌شود. در این حالت باکتری‌ها به زیر روکش دندان نفوذ کرده و باعث پوسیدگی و عفونت دندان زیر روکش خواهند شد. این مسئله به دلیل استفاده از مواد نامناسب یا ناکافی برای محکم کردن روکش روی دندان است. در موارد اندکی هم واکنش‌های آلرژیک به سرامیک (ماده تشکیل‌دهنده روکش دندان) یا مواد به کار رفته برای محکم کردن روکش دندان گزارش شده است.

معایب و مزایای روکشهای دندان برای هر بیمار باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد و با در نظر گرفتن شرایط دندان و دهان هر فرد در نهایت بهترین راه حل و روش ترمیم دندان به ایشان ارائه شود. مهمترین نکته، در نظر گرفتن هدف از روکش گذاشتن روی دندان و انتخاب بهترین روش برای جلب رضایت بیمار است.

۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۹:۱۰:۳۹ +۰۰:۰۰مقالات دندانپزشکی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه