لمینت دیجیتال چیست؟

لمینت های دیجیتالی دندان با کمک کامپیوتر طراحی می شوند، این امر باعث شده است تا میزان موفقیت نصب روکش های لمینت تا مقدار بسیار زیادی افزایش یابد. این نوع روش لمینت تعداد جلسات درمانی را کاهش داده است. قالب هایی که در این روش اندازه گیری می شود در حد میکرون است، این امر باعث شده است تا افراد در پایان کار دندان هایی کاملا یکدست و در اندازه هایی یکسان داشته باشند.( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان دیجیتال در اقدسیه )

دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان
(( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی ))

 

پس از این که توسط دندانپزشک متخصص روش درمانی لمینت دیجیتال انتخاب شود، بیماران باید از کل فک خود عکسبرداری کنند. عکسبرداری های اولیه امکان طراحی دو بعدی را برای نرم افزارهای کامپیوتر فراهم می کند. در نهایت پس از تایید دندانپزشک، طرح اولیه توسط پرینتر سه بعدی چاپ می شود. سپس روکش ها در آزمایشگاه های مخصوص ساخته شده و آماده برای نصب بر روی دندان ها می شوند. نصب روکش های لمینت دیجیتالی توسط نورهای مخصوص انجام می شود.

دلایل استفاده از لمینت دیجیتالی

دندانپزشکان می توانند در روش درمانی لمینت دیجیتالی، طرح نهایی را توسط نرم افزارهای کامپیوتر تصور کرده و بتوانند بهترین قالب را برای دندان ها طراحی کنند. بیماران در این روش درمانی می توانند نتایج واقعی را مشاهده کرده و بسته به سلیقه خود نوع طراحی را انتخاب کنند. دندانپزشکان قبل از این که قالب ها به صورت کامل ساخته شود، تغییرات مورد نیاز خود را بر آن ها اعمال می کنند.

لمینت های دیجیتالی دارای استحکام و دوام بسیار بالایی هستند. همچنین به دلیل نوع طراحی که در آن ها به کار رفته است، این نوع روکش ها ظاهری بسیار شبیه به دندان های طبیعی دارند. برای نصب لمینت های دیجیتالی نیازی نیست تا مقدار زیادی از سطح مینای دندان ها را برش داد، این امر باعث شده است تا در زمان نصب روکش های لمینت آسیب بسیار کمی به دندان ها وارد شود. در صورتی که هرگونه شکستگی و یا ترکی در لمینت های دیجیتال خود مشاهده کردید، آن ها قابل ترمیم می باشند.

آشنایی با فرایند لمینت دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتالی از اسکن سه بعدی در طراحی و ساخت لمینت های سرامیکی دیجیتالی استفاده می کند. برنامه‌ریزی دیجیتالی طراحی لبخند فرایندی شامل تحلیل و جمع آوری اطلاعات از طریق عکس های چهره و داخل دهان و عکس های رادیوگرافی است که منابعی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد اندازه گیری های مربوط به ساختار چهره و دهان دندان بیمار را به نرم افزار آن می فرستد تا بتوانند اندازه، موقعیت، شکل و سازگار بودن لمینت های سرامیکی با دندان های بیمار را با دقت بالا طراحی کنند. به این ترتیب بیماری می تواند دقیقا مشاهده کند که نتیجه نصب لمینت روی دندان های او چگونه خواهد بود.

 

( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان دیجیتال در اقدسیه )

دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان
(( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی ))

 

 

فرایند ساخت لمینت پرسلین دیجیتالی در سه مرحله انجام می گیرد :

1. اسکن دیجیتالی و تهیه قالب

ابتدا بیماران به کلینیک مراجعه کرده و طی این فرایند دندان‌های آنها با یک اسکنر سه بعدی به طور کامل اسکن می شود. در این روش تصاویر سه بعدی دندان به صورت مجازی وارد سیستم های کامپیوتری می شوند تا طراحی اولیه ونیر لمینت توسط نرم افزار انجام گیرد.

2. طراحی دیجیتالی

پس از به دست آوردن تصاویر سه بعدی،کلیه عکس ها به صورت مجازی به لابراتوار دندانپزشکی دیجیتال ارسال می شود. طراحی ونیر لمینت نیز به صورت دیجیتالی انجام می گیرد. تمام فرایند شامل تعیین شکل کل دندانها، کانتورها و هماهنگ سازی لمینت های سرامیکی با خط لثه در محیط کامپیوتری انجام می گیرد.

3. ساخت لمینت پرسلین دیجیتالی

بعد از طراحی دیجیتالی زمان ساخت لمینت ها فرا می رسد. با به کارگیری پرینتر های سه بعدی که دستگاه‌ های میلینگ با حمایت از سیستم CAD/CAM هستند؛ ساخت لمینت با دقت بالا و در کمترین زمان ممکن کامل می شود.

 

( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان دیجیتال در اقدسیه )

دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان
(( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی ))

 

مزایای دندانپزشکی دیجیتالی

طراحی دیجیتالی ونیرهای لمینیت سرامیکی روشی مبتکرانه است که به بیمار این امکان را می دهد تا مشاهده کند که روند درمان و نتیجه آن چگونه خواهد بود. لمینت سرامیکی دیجیتالی به بیمار کمک می کند تا نتایج واقعی درمان را به صورت سه بعدی در نرم افزار مشاهده کند و پیش از شروع ساخت لمینت های سرامیکی تغییرات مورد نظر خود را روی آن‌ها اعمال کند.

علاوه بر استفاده از سیستم طراحی دیجیتالی لمینت های سرامیکی، از این روش برای برنامه‌ریزی و شخصی سازی بهتر ونیرهای دندانی مثل ونیر لمینت که متداول ترین نوع ونیز های دندانی هستند؛ استفاده می شود. لمینت های پرسلین دیجیتالی دقیقا مطابق با ظاهر دندان های طبیعی و با دوام و طول عمر بالا ساخته می شوند. بنابراین از لحاظ شکل، موقعیت یا رنگ تفاوتی بین آنها و دندانهای طبیعی وجود نخواهد داشت.

از دیگر مزایای لمینت های دیجیتالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان

لمینت های سرامیکی را می توان بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی روی آنها نصب کرد.

2. افزایش استحکام و دوام دندان های طبیعی

لمینت پرسلین دوام و طول عمر و همچنین استحکام بسیار بالایی دارد و می توان سالها بدون نگرانی از اینکه با خوردن و جویدن وغذاهای سفت از روی دندان‌ها بیفتند؛ از آنها استفاده کرد.

3. ترمیم دندان های شکسته

لمینت های سرامیکی دیجیتالی را می‌توان با موفقیت برای پوشش دادن دندان های شکسته و ترمیم دندان هایی که شکل آنها ظاهر مناسبی ندارد مورد استفاده قرار داد.

 

( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان دیجیتال در اقدسیه )

دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان
(( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی ))

 

4. روش محاسبه سنتی با دقت پایین کنار گذاشته می شود

در روش های سنتی مشکلاتی مانند ریفلکس گیج، خطا در اندازه‌گیری و خطا های محاسباتی را افزایش می داد و موجب می شد قالب گرفته شده تناسب و تطابق کافی را با سایر دندانهای بیمار نداشته باشد. اما در دندانپزشکی دیجیتالی چنین خطاهایی به صفر رسیده است. لمینت های سرامیکی دیجیتالی دقیقاً از لحاظ رنگ، شکل و اندازه با سایر دندان‌های طبیعی که قرار است روی آن ها نصب شوند؛ مطابقت دارند.

5. خطا های ساخت به حداقل می رسد.

چون طراحی و ساخت ونیرهای پرسلین دیجیتالی کاملا توسط ابزارهای دیجیتالی انجام می گیرد؛ احتمال ایجاد خط ها از طرف دندانپزشک هنگام قالب گیری و تکنسین ساخت هنگام ساخت لمینت ها در لابراتوار به حداقل می‌رسد.

6. زیبایی و تطابق زیستی مواد افزایش پیدا می کند.

استفاده از موادی مانند سرامیک، شیشه و زیرکونیا در دندانپزشکی دیجیتالی موجب شده است که سازگاری زیستی این مواد هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کاربردی تطابق کاملی با دندان های بیمار داشته باشد.

طراحی لبخند دیجیتالی چیست ؟

هر فرد مشخصات چهره مخصوص خودش را دارد که باید با توجه به فاکتورهایی، لمینت های مناسب برای او طراحی شده و سپس ساخت لمینت ها انجام .گیرد مهمترین فاکتور تعیین کننده نحوه طراحی و ساخت لمینت های سرامیکی، زیباتر شدن چهره فرد. است با طراحی لبخند دیجیتالی تمام جزئیات مورد نظر بیمار در محیط دیجیتالی و روش های مختلفی طراحی شده و با نرم افزارهای خاص مناسب ترین طراحی برای لمینت های پرسلین تعیین می شود.
طراحی لبخند دیجیتالی پروتکلی است که جایگاه ارزشمندی در دندانپزشکی زیبایی به دست آورده است و می تواند رابط مناسبی بین دندانپزشک و بیمار باشد تا بتوانند نظرات خود را در خصوص ظاهر لمینت های سرامیکی اعمال کنند.

طراحی لبخند دیجیتالی در چه مواردی به کار می رود ؟

هر شخصی می تواند کاندید مناسبی برای نصب لمینت های سرامیکی با طراحی لبخند دیجیتالی باشد. اگر تصمیم گرفته اید که طرح لبخند خود را با ونیرهای دندانی اصلاح کنید می توانید با مراجعه به کلینیک دندان با استفاده از روش جدید لمینت سرامیکی دیجیتالی، یک عمر از داشتن لبخندی جذاب لذت ببرید.

 

( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان دیجیتال در اقدسیه )

دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان
(( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی ))

 

 

چند جلسه برای نصب لمینت سرامیکی دیجیتالی مورد نیاز است ؟

ونیر لمینیت سرامیکی دیجیتالی فرآیندی است که در آن لبخندی منحصر به فرد و جذاب با روش های دیجیتالی که روی نمایشگر کامپیوتر نشان داده می شود طراحی و ساخته می شود. این طراحی در دو مرحله انجام می گیرد. ابتدا عکس هایی توسط اسکن سه بعدی از دهان گرفته می شود و نمونه مجازی آنها طراحی می شود. در صورتی که نیاز به تغییراتی باشد جلسه دوم تکرار می شود و زمانی که بیمار طراحی را تایید کرد ساخت لمینیت آغاز می شود.

در جلسه اول عکس و ویدئو با تجهیزات سه بعدی مخصوص تهیه می‌شود و در همان جلسه قالب برای فک بالا یا فک پایین طراحی می شود. در این مرحله تراشیدن مینای دندان انجام نمی گیرد.

معمولاً 3 تا 5 روز زمان می‌برد تا لمینت های طراحی شده دیجیتالی در آزمایشگاه آماده شوند. طرح لبخندی که توسط دندانپزشک به صورت دیجیتالی تهیه شده برای آزمایشگاه فرستاده می شود و خطوط چهره، رنگ چشم، نوع ساختار گوش، استخوان فک و غیره در نرم افزار ها در نظر گرفته می شوند. با اندازه گیری دقیق همه این موارد لمینت های سرامیکی در روش دیجیتالی با استفاده از سیستم CAD/CAM مطابق با ساختار چهره و دندانهای طبیعی فرد ساخته می شوند. در جلسه دوم مدل به دست آمده روی بیمار امتحان می شود.

در جلسه امتحانی یک قالب سیلیکونی که از مدل طراحی دیجیتالی به دست آمده روی دندان‌های بیمار بدون اینکه تراشیدن مینای دندان انجام گیرد؛ گذاشته می‌شود. حدود 1 تا 5 دقیقه زمان می برد و بعد از آن طراحی لبخند در محیط دیجیتالی به بیمار نشان داده می شود.
قالبی که روی دندان گذاشته شده براحتی توسط دندانپزشک برداشته می‌شود. اگر فقط یک یا دو دندان نیاز به طراحی لمینت سرامیکی داشته باشند معمولاً نیازی به جلسه امتحانی نیست به همین دلیل معمولاً لمینت دیجیتالی برای یک یا دو دندان طی دو جلسه با فاصله زمانی 3 تا 5 روز نصب می شوند.

نصب لمینیت سرامیکی دیجیتالی

پس از اینکه اسکن سه بعدی و جلسه امتحانی تکمیل شد؛ طراحی اولیه در نرم افزار طراحی لبخند اجرا شده و اصلاحات لازم در نرم افزار اعمال می شود. در مرحله بعدی که معمولاً سریع و کوتاه است طراحی نهایی با اصلاحات دقیق طبق نظرات بیمار و تغییراتی که داده است انجام می گیرد. در نتیجه بیمار می تواند اندازه و موقعیت لمینت های سرامیکی را در مقایسه با دندان های خود ببیند و اگر تغییرات انجام گرفته مورد تایید او بود؛ ساخت لمینت سرامیکی شروع می‌شود.

با تکمیل طراحی و فرستادن طراحی سه بعدی به دستگاه‌های میلینگ مدرن، ساخت لمینت ها آغاز می شود. دستگاه های میلینگ که مشخصات خاصی دارند و دقت آن‌ها نیز بسیار بالاست؛ می توانند با سرعت، دقت و توانایی بالا در هشت دقیقه حدود 20 لمینت را به طور همزمان بسازند.

 

( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان دیجیتال در اقدسیه )

دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی, لمینت دندان
(( کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر زمانی ))

 

 

آیا می توانم طراحی لمینیت های سرامیکی دیجیتالی را تغییر دهم ؟

هدف اصلی جلسه امتحانی این است که بیمار بتواند طراحی دیجیتالی لبخند را تایید کند و یا نظرات خود را در خصوص شباهت هایی که می خواهد وجود داشته باشند؛ ارائه دهد. تغییرات کوچکی را می توان در همان جلسه مانند افزایش و کاهش طول یک دندان انجام داد و تغییرات بزرگتر می تواند در جلسه بعدی پس از اعمال شدن امتحان شود.

زمانی که طراحی کامل شد آیا ساخت لمینت های سرامیکی در همان روز انجام میگیرد ؟

موادی که در جلسه امتحانی استفاده می‌شود دوام و طول عمر کافی را ندارد و زیبایی آن نیز به اندازه لمینت های سرامیکی دائمی نیست. به همین علت لمنیت سرامیکی دائمی، طی 3 تا 5 روز با استفاده از مواد با دوام تر و زیباتر ساخته خواهند شد.

 

حتما این مطلب را هم میپسندید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس فوری