کدام رویه درمانی دندان است که با بیشترین ناراحتی و درد همراه است؟ پاسخ اکثریت افراد به این پرسش، عصب‌ کشی است. اگر خودتان تا به حال این درمان را تجربه نکرده‌اید مطئناً یکی از دوستان یا اقوام شما تا به حال عصب‌ کشی کرده‌اند. اگر از آن‌ها و یا از هر کسی که دندان خود را عصب‌ کشی کرده است سوال کنید که آیا این رویه درمانی قابل تحمل و خوب بوده است؟ قطعاً و بدون ثانیه‌ای تأمل به شما پاسخ منفی خواهند داد. حتی اگر حاذق‌ترین و باتجربه‌ترین دندان‌پزشک هم دندان شما را عصب‌ کشی کند که با حداقل درد و ناراحتی همراه خواهد بود، هیچ کس دوست ندارد که بشنود دندانش نیاز به عصب‌ کشی دارد.

اما آیا می‌دانید که چرا دندان نیاز به عصب‌ کشی خواهد داشت؟ یا آیا می‌دانید عصب‌ کشی چیست؟ اکثریت مردم نمی‌دانند. اما جای نگرانی نیست اگر شما هم پاسخ این سوالات را نمی‌دانید. حقیقت این است که دوستان یا اقوامتان که دندانشان را عصب‌ کشی کرده‌اند احتمالاً به رعایت بهداشت دهان و دندان خود اهمیت چندانی نداده‌اند. شما هم ممکن است مانند آن‌ها عمل کرده باشید و بهداشت دهان و دندان خود را نادیده بگیرید، به ویژه اگر همیشه برای رفتن به دانشگاه، محل کار، سر قرار با دوستان یا اقوام عجله دارید. وقتی به این موضوع توجه کنید که چه مقدار در کل دوران زندگی خود شتاب‌زده و با عجله عمل کرده‌اید، به راحتی متوجه خواهید شد که تا چه اندازه سلامت دندان‌هایتان را نادیده‌ گرفته‌اید. زمانی معلوم می‌شود که دندان‌هایتان نیاز به عصب‌ کشی پیدا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم چه کارهایی را می‌توانید برای جلوگیری از عصب‌ کشی انجام دهید. مطالعه این مقاله ممکن است تنها چند دقیقه از وقت شما را بگیرید، اما با خواندن آن می‌توانید سال‌ها دندان‌های سالمی داشته باشید و از نیاز به عصب‌ کشی پیشگیری کنید.

قبل از هر چیز ابتدا باید بدانید که عصب‌ کشی چیست و چه نشانه‌هایی دارد تا بتوانید از آن پیشگیری کنید. پس ابتدا به شرح این پروسه درمانی می‌پردازیم و نشانه‌های نیاز به عصب‌ کشی را برای شما شرح خواهیم داد.

عصب‌ کشی چیست؟

درمان عصب‌ کشی یا روت کانال، درمانی برای ترمیم و حفظ یک دندان پوسیده یا عفونی شده است، عفونتی که بسیار دردناک و غیرقابل تحمل است. درمان عصب‌ کشی زمانی انجام می‌شود که پالپ دندان که ترکیبی از عصب‌ها و رگ‌های خونی است عفونی شده یا صدمه دیده باشد. به عبارت دیگر پروسه برداشتن پالپ عفونی شده از یک دندان است. برای حفظ دندان، ابتدا داخل دندان و ناحیه عفونی را کاملاً تمیز می‌کنند، سپس به دندان شکل داده می‌شود و ناحیه تمیز شده با مواد پر می‌گردد و روی سطح دندان مهر و موم می‌شود. کل این پروسه چندین جلسه طول می‌کشد.

واقعیت این است که این پروسه درمانی درد ندارد، زیرا دندان‌پزشک از بی‌حسی موضعی برای ناحیه عفونی شده استفاده می‌کند. اما اکثر افراد عصب‌ کشی را درمانی دردناک به شمار می‌آورند. احساس ناراحتی و ناخوشی که بیمار در دوره قبل از درمان تجربه می‌کند باعث شده تا همگان عصب‌ کشی را پروسه درمانی دردناکی تصور کنند.

 

عصب‌ کشی و پالپ عفونی

چه عواملی باعث می‌شود دندان نیاز به عصب‌ کشی داشته باشد؟

دندان زمانی نیاز به عصب‌ کشی دارد که باکتری‌ها به داخل دندان شما برسند. زیر سطح بسیار سخت و مقاوم دندان، بافت‌های نرمی قرار گرفته است که حاوی رگ، عصب و بافت پیوندی است. مجموعه‌ای از این بافت‌ها و اعصاب را پالپ یا مغز دندان می‌نامند که به زنده و فعال ماندن دندان کمک می‌کند.

پالپ دندان ممکن است به دلیل پوسیدگی، لب‌پریدگی/ترک‌خوردگی یا جراحت دندان ملتهب یا عفونی شود. زمانی که این التهاب و عفونت درمان نشود، درد بسیار زیادی را ایجاد خواهد کرد. گاهی منتهی به آبسه دندانی هم خواهد شد که برای درمان به جراحی نیاز خواهد داشت. برخی نشانه‌های احتمالی که دندان شما عفونی شده عبارتند از:

 • درد در دندان یا بخشی از صورت
 • حساسیت طولانی‌مدت نسبت به گرما یا سرما
 • درد در زمان جویدن
 • تغییر رنگ دندان
 • ورم
 • درد در غدد لنفاوی یا در نزدیکی بافت لثه و استخوان

چه زمانی دندان نیاز به عصب‌ کشی دارد؟

به طور معمول عصب‌ کشی زمانی توصیه می‌شود که وجود یک عفونت عمیق در دندان محرز گردد. پالپ درون دندان به دلیل ورود باکتری‌ها به دندان عفونی شده است و دندان نیاز به عصب‌ کشی خواهد داشت.. در صورتی که این عفونت درمان نشود، در نهایت مجبور به کشیدن دندان خواهید شد. در صورتی که دندان شما نیاز به عصب‌ کشی دارد، بهتر است آن را درمان کنید تا هم درد شدید دندانتان خوب شود و هم دندان خود را حفظ کنید.

مراحل درمان عصب‌ کشی

عصب‌ کشی یک درمان چند مرحله‌ای است که از برداشتن بافت عفونی تا مهر و موم کردن آن برای جلوگیری از درد دندان در آینده و حفظ دندان صورت می‌گیرد. وقتی دندان شما نیاز به عصب‌ کشی دارد دندان‌پزشک مراحل زیر را برای درمان دندان شما به ترتیب انجام خواهد داد.

 • تشخیص دقیق نیاز به عصب‌ کشی: دندان‌پزشک برای تشخیص و تعیین میزان عفونت از دندان شما عکس‌برداری خواهد کرد.
 • بی‌حسی موضعی: پس از تعیین میزان عفونت اولین اقدام در پروسه عصب‌ کشی، انجام بی‌حسی موضعی در ناحیه مورد نظر و جلوگیری از احساس درد در طول این پروسه است. با دریافت بی‌حسی احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.
 • آغاز عملیات: در این مرحله، دندان‌پزشک داخل دندان را می‌تراشد و حفره‌ای ایجاد می‌کند، با استفاده از ابزار مخصوص اعصاب صدمه دیده و بافت پالپ را برمی‌دارد.
 • مهر و موم کردن حفره ایجاد شده: وقتی بافت‌ها و بخش‌های عفونی برداشته شد و محل مورد نظر کاملاً تمیز شد، دندان‌پزشک در همان روز روی دندان را با مواد مهر و موم می‌کند، یا به طور موقت روی دندان را پانسمان می‌کند تا هم باقیمانده مواد عفونی از دندان خارج شود و هم شما تا زمانی که تاج دندان آماده می‌شود دردی احساس نکنید.
 • مقاوم کردن و زیباسازی دندان: تاج دندان، مواد پرکردگی یا سایر ترمیم‌های دندان مرحله پایانی درمان عصب‌ کشی هستند که از یک طرف از دندان محافظت کرده و از طرف دیگر به دندان ظاهری زیبا می‌دهند. زمانی که درون دندان تراشیده می‌شود تا عفونت برداشته شود شکل دندان تغییر کرده و شکننده می‌شود، زیرا گاهی اوقات دندان‌پزشک مجبور است برای برداشتن بافت عفونی بخش وسیعی از دندان را بتراشد. به همین دلیل با مواد مخصوص درون دندان را پر می‌کنند و برای استحکام بیشتر و جلوگیری از شکستن دندان از تاج‌های دندانی استفاده می‌کنند.

مراحل عصب‌کشی

 

عوارض عصب‌ کشی

به رغم اینکه اکثر دندان‌پزشکان تمام سعی خود را می‌کنند تا دندان کاملاً تمیز و مهر و موم شود، اما گاهی عفونت‌های جدید ظاهر می‌شود و باعث شکست درمان می‌شوند. عفونت‌های جدید می‌توانند از طریق موارد زیر وارد دندان شوند:

 • در صورتی که چندین کانال دندان نیاز به عصب‌ کشی داشته باشند و یکی از آن‌ها فراموش شود یا پنهان باشد و تمیز نشود.
 • ترک‌خوردگی شناسایی نشده در ریشه دندان وجود داشته باشد.
 • ترمیم ناکافی یا غیرصحیح دندان که باعث می‌شود باکتری‌ها وارد ابعاد داخلی دندان شده و ناحیه درمان شده را مجدداً آلوده کنند.
 • شکستگی در مهر و مو دندان عصب‌ کشی شده امکان آلوده کردن مجدد دندان و بخش داخلی دندان را فراهم می‌آورد.

گاهی درمان مجدد دندان موفقیت‌آمیز خواهد بود. گاهی هم برای حفظ دندان لازم است جراحی تخصصی صورت گیرد. در این جراحی بافت لثه باز می‌شود و بافت عفونی برداشته می‌شود، در برخی موارد انتهای ریشه هم برداشته خواهد شد. در نهایت کانال دندان مهر و موم خواهد شد.

از جمله عوارض عصب‌ کشی می‌توان به نشانه‌هایی اشاره کرد که شما قبل از انجام عصب‌ کشی با آن مواجه شده بودید. با یک درمان صحیح و استاندارد شما در روزهای پس از انجام عصب‌ کشی کمی درد خواهید داشت. اما اگر این درد بیش از ۲ روز طول بکشد یا در ابتدا و پس از گذشت چند روز درمان هیچ دردی نداشته باشید و با گذشت مدت زمان طولانی‌تری مجدداً در ناحیه درمان شده احساس درد داشته باشید، این درد یکی از عوارض عصب‌ کشی و نشانه ورود مجدد باکتری و عفونت به کانال دندان است.

یکی دیگر از عوارض عصب‌ کشی، ورم و التهاب درون دهان است که کمی پس از اتمام مراحل درمان ظاهر می‌شود و نشانه عفونت مجدد کانال دندان است و باید در سریع‌ترین زمان ممکن به دندان‌پزشکتان مراجعه نمایید. مشاهده ترشح در ناحیه درمان شده یکی دیگر از عوارض عصب‌ کشی است، این مسئله نشانه عفونت مجدد کانال دندان است و ممکن است منجر به تشکیل آبسه هم شود. برخی افراد همراه با آبسه درد هم دارند، در صورت مشاهده هر گونه ترشح در ناحیه درمان شده باید با پزشکتان تماس بگیرید. البته باید خاطر نشان کرد که این درمان در ۹۰ درصد موارد موفقیت‌آمیز است.

تا به حال درباره عصب‌ کشی و مراحل درمان و عوارض آن صحبت کرده‌ایم، اما برای جلوگیری از عصب‌ کشی و عوارض ناشی از آن چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟ در ادامه به شما نشان خواهیم داد که برای حفظ سلامت دندان و پیشگیری از نیاز به عصب‌ کشی چه مواردی را در طول زندگی باید انجام داد.

جلوگیری از عصب‌ کشی

بهترین راه جلوگیری از عصب‌ کشی، رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مرتب می‌باشد. صرف نظر از اینکه چقدر در زندگی خود مشغله دارید، برای رسیدن به محل کار یا مدرسه یا دانشگاه خود عجله داشته باشید، شما نباید مسواک زدن و نخ زدن به دندان را فراموش کنید و نادیده بگیرید. با رعایت بهداشت دندان، مطمئن باشید در راه درست قدم بر داشته‌اید.

فراموش نکنید که پیشگیری بهترین راه جلوگیری از عصب‌ کشی است. برای پیشگیری از نیاز به عصب‌ کشی، باید هرگونه پوسیدگی دندان را از طریق رعایت بهداشت دندان و تغذیه مناسب حذف کنید. بدون شک تمیز کردن منظم دندان مهمترین اقدام پیشگیرانه است که به جدا شدن پلاک‌های چسبناک روی دندان و ذرات آهکی که روی سطح دندان تشکیل شده کمک می‌کند و اثر رژیم‌های غذایی ناسالم و پر از شکر را به حداقل می‌رساند. اکنون به برخی از مهمترین اقدامات برای جلوگیری از عصب‌ کشی اشاره خواهیم کرد:

برای مقابله با پوسیدگی، حداقل دوبار در روز دندان‌های خود را با استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب حاوی فلوراید مسواک بزنید. نحوه مسواک زدن صحیح را یاد بگیرید و تمامی اطراف دندان‌های خود را تمیز کنید. مسواک زدن باعث جدا شدن پلاک‌ها می‌شود و از تجمع باکتری‌ها در دهان جلوگیری می‌کند.

مسواک زدن

هر روز از نخ دندان استفاده کنید و بین دندان‌های خود را تمیز کنید. نخ زدن به دندان یکی دیگر از اقدامات مهم در تمیز کردن دندان‌ها به شمار می‌رود که به جلوگیری از عصب‌ کشی کمک می‌کند. در صورتی که بقایای خوراکی‌ها و پلاک‌ها و باکتری‌های بین دندان‌ها و نواحی که مسواک به آنجا دسترسی ندارد تمیز نشوند، این ذرات باعث پوسیدگی و درد دندان خواهند شد و در نهایت دندان نیاز به عصب‌ کشی خواهد داشت. استفاده از نخ دندان بهترین راه برای تمیز کردن بین دندان‌ها و نواحی زیر لثه است.

 

 

به لحاظ بالینی ثابت شده که دهان‌شویه‌های ضدمیکروبی می‌توانند تعداد باکتری‌ها و پلاک‌های دهان و دندان را کاهش دهند. استفاده از این دهان‌شویه‌ها پس از مسواک زدن و مصرف مواد غذایی به جلوگیری از پوسیدگی و عصب‌ کشی کمک می‌کند.

یکی از روش‌های مهم جلوگیری از عصب‌ کشی، مراجعه منظم به کلینیک‌های دندان‌پزشکی است. در این جلسات دندان‌پزشک می‌تواند در صورت مشاهده کوچکترین مشکل یا پوسیدگی، سریعاً به آن رسیدگی نماید و قبل از اینکه به بخش‌های عمیق و حساس دندان برسد آن را برطرف نماید. معاینه مرتب و تمیز کردن نواحی از دندان که خارج از دسترس شما است کمک شایانی به پیشگیری از نیاز به عصب‌ کشی می‌کند. در زمان معاینات روتین می‌توانید از دندان‌پزشکتان بپرسید که به نحوی صحیح مسواک می‌زنید یا درست از نخ دندان استفاده می‌کنید.

 • تغذیه مناسب

تغذیه صحیح و مناسب نقش مهمی در سلامت دندان و دهان ایفا می‌کند. مصرف میوه‌جات و سبزیجات به جای اسنک‌های مضر و محدود کردن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های حاوی شکر به پیشگیری از تشکیل پلاک‌ روی سطح دندان و ورود باکتری‌ها به دهان کمک می‌کند.

از خوردن یخ خوددرای کنید. فرقی ندارد که از یخ برای خنک کردن نوشیدنی استفاده می‌کنید یا خوردن یخ یکی از عادات شما به حساب می‌آید، جویدن یخ باعث ترک خوردن دندان‌ها خواهد شد. وقتی دندان‌ها ترک بخورند محلی برای ورود باکتری‌ها و عفونت‌ها به دندان ایجاد می‌شود و دیگر امکان پیشگیری از پوسیدگی و جلوگیری از عصب‌ کشی وجود ندارد.

از خوردن نوشیدنی‌های اسیدی خودداری کنید. آب میوه‌جات برای سلامت بدن مناسب هستند اما بسیاری از آن‌ها حاوی مقادیر بالایی از اسید هستند که برای دندان‌ها زیاد مناسب نیست. در مقابل آب را جایگزین کنید که برای سلامت دندان‌ها و کل بدن ضروری است. با خوردن این نوع خوراکی‌ها ممکن است احساس خوردن اسید را نداشته باشید، اما این مواد به مرور زمان بر روی شرایط دهان و دندان تأثیر می‌گذارند و باعث پوسیدگی مینای دندان خواهند شد.

 

تغذیه سالم

 • مراقبت از دندان‌های ضعیف

اگر هم اکنون می‌دانید که دارای دندان‌های ضعیفی هستید، لازم است تا مراقبت بیشتری از دندان‌های خود در زمان جویدن مواد غذایی داشته باشید. دندان‌های ضعیف بسیار مستعد ترک‌خوردگی هستند، افراد دارای این نوع دندان‌ها حتی در زمان جویدن میوه‌ها و سبزیجات سفت ممکن است با مشکل ترک‌خوردگی مواجه شوند.

 • از دندان ها در برابر استرس مراقبت کنید

چنانچه به دلیل استرس، عادت دارید ناخن‌های خود را بجوید، بهتر است راه دیگری را برای کاهش استرس خود پیدا کنید. اگر نتوانید این عادت بد خود را ترک کنید، به خصوص اگر ناآگاهانه یا در خواب اقدام به جویدن ناخن‌های خود می‌کنید، از ابزاری مخصوص استفاده کنید تا از صدمه زدن به دندان‌های خود جلوگیری کنید. این عادت باعث ترک خوردن یا شکستگی دندان می‌شود و در نتیجه مسیر مناسبی را برای ورود عفونت به دندان فراهم خواهد شد.

 

اگر در دندان خود احساس درد داشتید، سعی نکنید با استفاده از دارو یا روش‌های دیگر از دست درد دندان رها شوید. درد به شما می‌گوید که مشکلی در دندان‌هایتان وجود دارد و در سریع‌ترین زمان به دندان‌پزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر جلوی مشکل را بگیرید، آسیب کمتری به دندان وارد خواهد شد و درمان سطحی‌تر خواهد بود. وقتی دندان درد بگیرد، محلی از بدن نیست که بتوانید کاری برای آن انجام دهید و باید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

همان طور که تا به حال متوجه شده‌اید همه این نکات یک چیز را به ما می‌گویند و آن جلوگیری از ورود باکتری‌ها و آلودگی‌ها به دهان و دندان است. مهمترین مسئله در جلوگیری از عصب‌ کشی رعایت بهداشت و استفاده از عقل سلیم است. وقتی با رعایت بهداشت و درست مسواک زدن می‌توانید از یکی از دردناک‌ترین مشکلات دندانی جلوگیری کرد، چرا این مسئله را باید نادیده گرفت. وقتی هزاران وسیله دیگر برای شکستن اجسام و خوراکی‌های سخت وجود دارد، چرا باید از دندان برای اینکار استفاده کرد تا باعث آسیب رسیدن و در نتیجه ورود باکتری‌ها به دندان گردد. با مراقبت از دندان‌ها و رعایت بهداشت می‌توانید به خوبی از ورود باکتری‌ها و عفونت‌ها به دهان و دندان خود جلوگیری کنید و دیگر نیازی به عصب‌ کشی نخواهید داشت.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.