مسواک یکی از مهمترین وسایل شخصی برای حفظ بهداشت دهان و دندان است. توجه به کیفیت این محصول در هنگام خرید می تواند باعث کاهش احتمال پوسیدگی دندان شود. مسواک های مختلفی امروز توسطی کمپانی های داخلی و خارجی تولید می شود و به عبارتی انتخاب بهترین مسواک کمی سخت می باشد. مسواک های برقی امروزه دارای جایگاه ویژه ای می باشند و می توانند عمل مسواک زدن را سریع تر و راحت تر کنند. هر چند تفاوت چندانی میان کیفیت پاکسازی هر کدام از این دو مدل وجود ندارد.
امروزه مسواک ها دارای پرز هایی هستند که به شکل های مختلفی قرار گرفته شده اند. قرار دادن این پرز ها در سایز ها و زاویه های مختلف باعث افزایش کیفیت پاکسازی دندان ها می شود.
در کنار این موارد استفاده از خمیر دندان های با کیفیت و متناسب با شرایط دندان هر فرد می تواند به پاکسازی هر چه بهتر دندان ها کمک کند. مسواک و خمیر دندان از جمله اصلی ترین عوامل برای پاکیزگی دندان ها می باشد. استفاده از مسواک مناسب باعث کاهش احتمال پوسیدگی می شود. در این مقاله در مورد مسواک مناسب و خصوصیات اصلی آن و همچنین در مورد نکاتی در زمینه مراقبت از دندان صحبت می شود

انواع مسواک

مسواک های موجود در بازار امروزی بسیار متنوع می باشند. در واقع در این شرایط انتخاب مسواک مناسب بسیار سخت می باشد. انواع مسواک های برقی و دستی از جمله مهمترین مدل های مسواک هستند. همچنین امروزه مسواک های هوشمندی طراحی شده است که می تواند باعث افزایش جذابیت مسواک زدن برای کودکان شود. در واقع در این شکل از مسواک ها فرد مسواک خود را با گوشی همراه خود همگام کرده و در هنگام مسواک زدن می تواند مشغول بازی شود که بستگی به کیفیت و مدت زمان مسواک زدنش باشد.
تمامی این طراحی ها برای این موضوع است که افراد بتوانند پاکسازی دندان های خود را به شکل بهتر و مناسب تری انجام دهند. انتخاب هر کدام از مدل های مسواک بستگی به شرایط دندان های فرد مورد نظر دارد. خرید بهترین مسواک از طریق داروخانه های مرتبط و سایت های اینترنتی مربوطه امکان پذیر است.

 

دکتر لاله زمانی

مشاوره دکتر لاله زمانی جراح دندانپزشك ترميمى زيبايى متخصص فلوشيپ زيبايى می باشند

شماره تماس : ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹

برای دریافت فرم مشاوره روی این لینک کلیک کنید

 

 

ویژگی های یک مسواک مناسب چیست؟

یک مسواک مناسب می تواند برای هر فرد دارای تعریف های مختلفی باشد. هر فرد متناسب با سن و شرایط دندان های خود می تواند مسواک مختلفی را تهیه کند. این مسواک ها گاهی به صورت دستی و گاهی به صورت برقی می باشند. مهمترین قسمت تشکیل دهنده هر مسواک، پرز ها یا الیاف سر آن می باشد. تمامی مراحل مربوط به پاکسازی دندان ها توسط این قسمت صورت می گیرد پس باید دقت زیادی در انتخاب الیاف مناسب داشت. الیاف روی مسواک به سه دسته نرم، متوسط و سخت تقسیم می شود. دو مدل نرم و متوسط گزینه هایی هستند که اکثرا براساس جنس دندان های هر فرد توسط دندان پزشک توصیه می شود. اما مدل سخت معمولا به دلیل اینکه در بلند مدت آسیب های زیادی را به مین های دندان و رویه لثه ها می زند، توصیه نمی شود.
همچنین مسواک ها متناسب با سنین افراد در سایز های مختلفی قرار دارند. انتخاب بهترین سایز برای کودکان یا بزرگسالان به بهبود پاکسازی دندان ها کمک می کند.
الیاف روی مسواک می تواند به صورت چرخشی یا با زاویه قرار بگیرند که هر کدام برای پاکسازی بهتر قسمتی از دندان ها مناسب می باشند. برای انتخاب بهترین مسواک، حتما با دندانپزشک خود مشورت بکنید

 

مسواک مناسب

 

مواد سازنده مسواک مناسب

در بیشتر مواقع مواد سازنده مسواک ها، مواد پلاستیکی می باشند. الیاف موجود در سر مسواک طوری طراحی می شوند که علاوه بر انعطاف پذیری لازم دارای توانایی کافی برای پاکسازی دندان ها باشند. مسواک های الکترونیکی معمولا به صورت شارژی عمل کرده و حتما قبل از استفاه باید به میزان کافی شارژ شود.
مسواک های کودکان باید نسبت به مسواک های بزرگسالان انعطاف و نرمی بیشتری داشته باشد. همچنین شکل ظاهری این مسواک ها معمولا به صورت فانتزی طراحی می شود تا جذابیت بیشتری برای کودکان داشته باشد.
برخی از مسواک ها دارای پرز های طبیعی هستند که از ریشه درخت آراک گرفته می شود. بسیاری از تحقیقات نشان داده است که این مدل از پرز ها می تواند در بلند مدت به دندان ها آسیب های جدی وارد کند. به همین دلیل بهتر است از مسواک با پرز های پلاستیکی استفاده شود.

نکات مهم در انتخاب مسواک مناسب

در قسمت های مختلف نسبت به شرایط انتخاب یک مسواک مناسب اطلاعاتی ارائه شد. در نظر گرفتن تمامی این اطلاعات می تواند به پاکسازی هر چه بهتر دندان ها کمک کند. اما در نظر داشته باشید آنچیزی که بیشتر از این موارد اهمیت دارد، کیفیت مسواک زدن و مدت زمان مورد نیاز برای این کار است. این دو مورد در کنار استفاده از نخ دندان می تواند بهترین شرایط را برای دندان های شما به ارمغان بیاورد. همچنین انتخاب یک خمیر دندان با کیفیت و با استاندارد های جهانی می تواند به پاکسازی هر چه بهتر دندان های شما کمک کند. معمولا برای تعویض مسواک ها در بازه زمانی بین ۳ تا ۴ ماه به پاکسازی دندان های شما کمک می کند.

دکتر لاله زمانی متخصص دندان  پزشک زیبایی میباشد

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 1.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.