داشتن دندان‌هایی سفید و درخشان، چهره شما را زیباتر و جوان‌تر می‌کند و به شما لبخندی جذاب‌تر می‌بخشد. فرآیندی که هم می‌توانید آن را در دندانپزشکی انجام دهید و هم خودتان در خانه به سفیدتر شدن دندان‌هایتان کمک کنید. اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید و از ظاهر زیبا و بی نقص دندان‌هایتان لذت ببرید. معمولا محلول‌هایی که در دندانپزشکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد قوی‌تر بوده و درصد پراکسید آن در حدود ۱۵ تا ۴۳ درصد است. در حالی که در سفید کننده‌های خانگی تنها از ۳ تا ۲۰ درصد از پراکسید استفاده می‌شود و تا میزان محدودتری دندان‌هایتان را سفید می‌کند. از طرفی هر چه درصد پراکسید بیشتر باشد سفید کنندگی بیشتری دارد و به مدت طولانی‌تری می‌تواند دندان‌هایتان را سفید و درخشان کند. اما به هر حال سفید کردن دندان یا بلیچینگ باید با دقت و در زمان مشخصی زیر نظر دندانپزشک انجام شود و اگر بیش از حد از این ماده برای سفیدی دندان‌ها استفاده کنید، ممکن است به دندان‌هایتان آسیب وارد کند. بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در مورد سفید کردن دندان و بلیچینگ و عوارض بلیچینگ آشنا شوید.

دندانپزشک زیبایی چطور دندان‌های شما را سفید می‌کند!

 

روش‌های سفیدی دندان

اینکه چه روشی برای سفید کردن دندان شما مناسب‌تر است با توجه به شرایط هر فردی متفاوت است. از طرفی نیز رنگ اصلی دندان هر فردی با دیگری متفاوت است و با بالا رفتن سن رنگ دندان‌ها به سوی تیره‌تر شدن سوق پیدا می‌کند. برای مثال خوردن برخی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها همانند چای، قهوه، و غذاهایی حاوی رنگ به راحتی دندان‌های شما را تیره و سطح آن را لکه دار می‌کند. از طرفی سیگار کشیدن و قلیون کشیدن هم دندان‌ها را سیاه و تیره می‌کنند.
اگر دوست دارید به صورتی تخصصی و اصولی دندان‌هایتان را سفید کنید، باید حتما نزد دندانپزشک بروید. دندانپز‌شک با دقت دند‌ان‌های شما را بررسی می‌کند و اگر نیاز به جرم گیری باشد آن را جرم گیری می‌کند، سپس از ژل مخصوص بلیچینگی که برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود بر روی دندان‌هایتان می‌مالد و شما نیز باید تا مدت زمان مشخصی این ژل را بر روی دندانتان بمالید و بعد از چند هفته دندان‌هایتان سفید و درخشان خواهد شد.
اما روش دیگری که خیلی از دندانپزشکان از آن استفاده می‌کنند، بلیچینگ دندان با استفاده از دستگاه سفید کننده و لیزر مخصوص است. با این روش لایه نازکی از ژل سفید کننده و مخصوص بلیچینگ روی دندان مالیده می‌شود و سپس به وسیله لیزر ژل روی دندان خشک می‌شود و تاثیر می‌گذارد و بعد از تقریبا یک ساعت دندان‌های شما سفید می‌شود.
ماده موثری که برای بلیچنگ دندان‌ها استفاده می‌شود معمولا پراکسید هیدوژن یا پراکسید کاربامید است که هر چه مقدار مواد فعال کمتر باشد، مقدار سفیدی رنگ دندان نیز سبک‌تر خواهد شد.

با عوارض بلیچینگ دندان آشنا شوید!

مراقبت از دندان‌ها و سفید بودن آنها روش‌های متعددی دارد و گاهی مراقبت درست از دندان‌ها عوارض کمتری برای سفید بودن دندان‌های شما دارد، اما باید بدانید که بسیاری از افراد به دلایل متفاوتی که پیش‌تر ذکر شد، ممکن است زودتر دچار زرد شدن دندان می‌شوند و سفید کردن دندان‌ها روش فوق‌العاده‌ای برای درخشان شدن دندان‌هاست. اما به هر حال عوارض بلیچینگ نیز بر کسی پوشیده نیست و اگر تحت نظارت دندانپزشک و در مدت زمان مشخصی انجام نشود، می‌تواند به دندان‌های شما آسیب جدی وارد کند.

دکتر لاله زمانی

مشاوره دکتر لاله زمانی جراح دندانپزشك ترميمى زيبايى متخصص فلوشيپ زيبايى می باشند

شماره تماس : ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹
برای دریافت فرم مشاوره روی این لینک کلیک کنید

 

مهم‌ترین عوامل تیره شدن دندان‌ها:

• سیگار
• قهوه چای
• شراب
• نوشیدنی‌های حاوی رنگ
• سبزی‌ها و میوه‌های رنگی همانند بلوبری، هویج، گوجه و چغندر

حساسیت دندان بعد از بلیچینگ:

از مهم‌ترین عوارض بلیچینگ، حساسیت بیشتر دندان‌هاست که ممکن است تا مدتی برای فرد ناراحت کننده باشد و از طرفی اگر فرد زود به زود عمل بلیچینگ را انجام دهد، این موضوع برای او بیشتر اتفاق می‌افتد. زمانی که فرد اقدام به خوردن نوشیدنی‌های گرم و سرد موجب بروز بیشتر حساسیت می‌شود، برای همین بهتر است تا مدتی از خوردن نوشیدنی هایی که زیاد از حد داغ و یا سرد است خودداری کنید.
فراموش نکنید که اگر کلا دندان‌هایی حساس دارید و در حالت عادی و قبل از اینکه بلیچینگ انجام دهید هم با خوردن غذاهای سرد و گرم دچار درد در دندان خود می‌شوید، حتما این موضوع را به دندانپزشک هود اطلاع دهید و بدانید که هر چه پزشک از وضعیت دندان‌هایتان بیشتر آگاه باشد، احتمال ایجاد عوارض بلیچینگ و آسیب به دندان‌ها نیز برایتان کمتر است.

 

آسیب به لثه‌ها:

از دیگر عوارض بلیچینگ بر روی دندان، ایجاد سوزش و ناراحتی در لثه است و به همین منظور این کار باید حتما تحت نظارت دندانپزشک و در دوره‌های زمانی خاص انجام شود تا آسیب کمتری به لثه‌ها وارد شود و بعد از بلیچینگ نیز بهتر است حتما به دستورالعمل‌هایی که پزشک به شما توصیه می‌کند با دقت رعایت کنید تا عوارض بلیچینگ برای شما به حداقل میزان خود برسد. اگر بعد از انجام بلیچینگ به درستی از دندان خود مراقبت کنید بعد از چند ساعت و حداکثر چند روز همه عوارض بلیچینگ از بین می‌رود و می‌توانید از مشاهده دندان‌های سفید و درخشان خود لذت ببرید.

تاثیرات دراز مدت بلیچینگ!

در کنار همه عوارض زودگذر و موقتی که ممکن است بعد از سفید کردن دندان‌هاتان تجربه کنید، باید بدانید که انجام ندادن اصول این کار نیز می‌تواند عوارض جدی‌تری در دراز مدت در دندان‌های شما ایجاد کند و ممکن است منجر به آسیب و حساسیت دائمی در دندان‌هایتان شود.
هدف اصلی همه ما از بلیچینگ دندان، سفید کردن و درخشان شدن دندان‌هاست اما اگر این کار را بیشتر از میزان مشخص شده آن انجام دهید، می‌تواند به مینای دندان شما آسیب بزند و اثری معکوس بر دندان‌ها بگذارد و زودتر از آنچه که فکر کنید دندان‌هایتان را خراب و پوسیده کند.
به علاوه فراموش نکنید که اگر نزد پزشک ماهری اینکار را انجام ندهید و از مواد مناسب و مرغوبی برای بلیچینگ دندانتان استفاده نشود و یا اینکه بیش از حد دندان‌هایتان را سفید کنید، ممکن است دندان‌هایتان به مرور سفید کننده دندان دیگر روی دندان‌هایتان تاثیر نگذارد و حتی دندان را کدرتر نیز بکند.

بهترین زمان برای انجام بلیچینگ دندان!

عوارض بلیچینگ

برای اینکه بتوانید عوارض بلیچینگ را به حداقل برسانید و بتوانید در کنار داشتن دندان‌هایی سفید و زیبا، سلامت دندان‌ها را نیز حفظ کنید، باید بدانید که معمولا ماندگاری این کا در حدود ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد و هیچ لزومی ندارد تا به طور مکرر و در فاصله زمانی‌های زودتر دندان‌هایتان را بلیچینگ کنید. عمل بلیچینگ معمولا ۲ تا ۳ جلسه طول می‌کشد تا به طول کامل توسط پزشک انجام شود و با توجه به نوع و میزان نیاز هر بیمار می‌تواد متفاوت باشد.
انجام دادن بلیچینگ زودتر از ۳ سال معمولا موجب بروز حساسیت دندانی می‌شود، به همین دلیل معمولا دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا زودتر از ۳ سال این کار انجام نشود.

مزایای استفاده از بلیچینگ!

در کنار ظاهر زیبا و درخشانی که دندان‌ها بعد از بلیچینگ پیدا می‌کند، در این روش برخلاف روش‌های دیگر همانند لمینت و روکش، هیچ نیازی نیست که روی دندان‌ها تراش داده شود و روال روشن‌ کردن دندان، سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود. زیرا تراشیدن روی دندان‌ها موجب بروز مشکلاتی همچون فرسایش مینای دندان است که اگر درست انجام شود و هر سه سال یکبار تکرار شود، بی‌عارضه‌ترین راه برای سفید کردن دندان خواهد بود.

چطور با روش‌های طبیعی دندان‌هایمان را سفید کنیم!

درست است که بلیچینگ دندان روش خوبی برای سفید کردن دندان محسوب می‌شود، اما باید بدانید که روش‌های سنتی و خانگی نیز برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد که در ادامه می‌توانید با بخشی از آنها آشنا شوید.

استفاده از خمیر دندان سفیدکننده:

خمیر دندان سفیدکننده یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای سفید کردن دندان‌ها در حد و مقیاسی نرمال و متوسط است. این نوع خمیردندان‌ها با سایش محدود روی دندان موجب و مواد تشکیل دهنده‌ای که دارند، دندان‌ها را سفید می‌کنند.

استفاده از جوش شیرین:

دندان‌های خود را با جوش شیرین بشورید تا سفیدتر و زیباتر شوند. روش کار جوش شیرین روی دندان‌ها به این صورت است که رادیکال‌های آزاد موجود در جوش شیرین به مینای دندان نفوذ می‌کند و موجب روشن شدن دندان می‌شود و لکه‌ها را از بین می‌رود. برای این کار باید مقداری جوش شیرین روی مسواک خود بریزید و بعد شروع به مسواک زدن کنید. توجه داشته باشید که بهتر است این کار را حداکثر دو بار در هفته انجام دهید تا به مینای دندانتان آسیب وارد نشود.

استفاده از روغن نارگیل و سرکه سیب:

بهتر است برای سفید کردن دندان‌هایتان روغن نارگیل و سرکه سیب را هم امتحان کنید. برای این کار کافی است که مقداری روغن نارگیل یا سرکه سیب را در به مدت ۱۰ دقیقه در دهان نگه دارید و بعد دندان‌هایتان را مسواک بزنید و بشورید و با این روش ساده دندان‌هایتان را به روشی ساده سفید و درخشان کنید.
اما روال این کار باید تقریبا یک یا دو ماه طول بکشد تا نتیجه خوبی از آن به دست آورید.

دکتر لاله زمانی بهترین دندان پزشک زیبایی در تهران میباشند.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.