امروزه روش‌های متنوعی برای بهبود ظاهر دندان‌ها وجود دارد. درخشندگی دندان‌ها تأثیر چشمگیری بر تصویری که از ما منعکس می‌شود خواهد داشت. یکی از روش‌های پر طرفدار برای تغییر ظاهر، شکل و رنگ دندان‌ها در سرتاسر جهان لمینت است. لمینت دندان پروسه‌ای برای پوشاندن و زیباتر کردن دندان‌ها است. در این مقاله قصد داریم شما را با عوارض لمینت‌های دندانی آشنا کنیم.

  • معرفی لمینت‌های دندانی
  • عوارض لمینت دندان

 

معرفی لمینت‌های دندانی

ونیرها یا لمینت‌ها پوسته‌های همرنگ دندان هستند که برای هر بیمار جداگانه ساخته می‌شوند. طراحی این مواد به طریقی است که سطح جلوی دندان را می‌پوشاند و ظاهر دندان مربوطه را بهبود می‌بخشد. این پوسته‌ها رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان را تغییر می‌دهند. برای قرار دادن این پوستهها روی دندان، مقداری از سطح مینای دندان باید تراشیده شود.
این پوستهها از پورسلین یا رزین کامپوزیت ساخته شده‌اند. به عبارت دیگر لمینت دندان به دو طریق انجام می‌شود. یک روش لمینت دندان استفاده از پورسلین ونیرها است و روش دیگر استفاده از کامپوزیت ونیرها می‌باشد. پورسلین ونیرها از مقاومت بالاتری نسبت به تغییر رنگ برخوردار بوده و مانند دندان طبیعی دارای خاصیت انعکاس نور هستند. از طرف دیگر کامپوزیت ونیرها به میزان کمتری تهاجمی بوده و سریع‌تر بر روی دندان متصل می‌شوند. بسیاری از افراد کامپوزیت ونیرها را ترجیح می‌دهند، چرا که در سریع‌ترین زمان، تغییر شگفت‌انگیزی را مشاهده خواهند کرد. به علاوه هزینه کامپوزیت‌ها از پورسلین کمتر است، اما مقاومت آن‌ها نسبت به تغییر رنگ کمتر از پورسلین است. کامپوزیت دندان ونیرها در چند ساعت می‌توانند لبخندی زیبا به شما هدیه دهند، در حالی که پروسه قرار دادن پورسلین‌ها، به‌رغم مقاومت بهتر، طی چندین جلسه انجام خواهد شد.

البته قبل از تصمیم‌گیری در رابطه با روش لمینت دندان بهتر است با دندان‌ پزشک زیبایی مشورت کنید و مطمئن شوید کدام یک برای شرایط دندانی شما مناسب‌تر است. به طور کلی ونیرهای دندانی می‌توانند دندان‌های نامرتب، کج، شکسته، بدرنگ یا لب‌پریده را تصحیح کنند و ظاهری زیبا و جذاب برای دندان‌ها خلق کنند.
اما همچون تمامی روش‌ها، لمینت‌ دندان هم با مشکلات و عوارضی مواجه است. اگرچه می‌توانند ظاهری جذاب برای دندان ایجاد کنند، اما دائمی نیستند و از طول عمر محدودی برخوردار هستند. بیمارانی می‌توانند از این روش استفاده کنند که از ریشه و ساختار دندانی مناسب و سالمی برخوردار باشند. بیماران دارای لثه‌های بیمار و عفونت روت کانال یا افرادی که مقدار کافی مینای دندان روی سطح دندان کنونی خود ندارند واجد شرایط استفاده از ونیرهای دندان نیستند. بنابراین لمینت راه‌حل مناسبی برای تمامی افراد به شمار نمی‌رود. درست است که بسیاری از هنرپیشه‌ها و افراد مشهور از این درمان برای خلق تصویری درخشان و عالی از خود استفاده می‌کنند، اما این موضوع باعث نمی‌شود تمامی افراد قادر باشند از این روش استفاده کنند، ضمن اینکه از دیدگاه برخی از دندان‌پزشکان این روش بسیار چالش‌برانگیز بوده و با عوارضی همراه است. لمینت دندان پروسه‌ای غیر قابل برگشت است و تغییر شکل دندان‌ها دائمی خواهد بود.

عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان

از جمله مواردی که باید در طول دوره آماده‌سازی رعایت شود، این است که ونیرهای دندان نباید بر روی لثه‌های متورم و در حال خونریزی قرار داده شوند، این مسئله بهداشت دهان را به خطر می‌اندازد. در نهایت ممکن است باعث تحلیل لثه‌ها شده یا وضعیت التهاب را وخیم‌تر کند. رعایت بهداشت دهان و حفظ سلامت لثه‌ها قبل از آغاز پروسه ضروری است. با رعایت این مسائل می‌توان از بروز عوارض آتی جلوگیری کرد.
از عوارض شایع لمینت‌ها می‌توان به افزایش حساسیت دندان اشاره کرد. برای نصب لمینت‌ها روی دندان، دندان‌پزشک مجبور است کمی از سطح مینای دندان طبیعی را بردارد. مینای دندان یکی از سخت‌ترین ماده‌های بدن انسان به شمار می‌رود. زمانی که بخشی از مینای دندان برداشته شود، سطح داخلی دندان به میزان بیشتری در معرض مواد خارجی قرار خواهد گرفت و این مسئله باعث افزایش حساسیت دندان در برابر سرما و گرما خواهد شد. البته این حساسیت دندان ظرف چند روز بر طرف خواهد شد، اما چنانچه ۳ تا ۶ ماه پس از اتمام روند درمان ادامه یابد حتماً باید به دندان‌پزشک اطلاع دهید؛ این موضوع ممکن است به دلیل قرار گرفتن اشتباه ونیرها روی دندان یا صدمه دیدن عصب‌ها طی درمان باشد. به علاوه حتی اگر دندان‌پزشک با دقت و احتیاط این اقدام را انجام دهد، ریسک صدمه دیدن دندان طی انجام این پروسه بالا است. درصورتی که مینای دندان بیش از حد برداشته شود، این اتفاق غیر قابل جبران است.


لب‌پریدگی و شکستن ونیرهای دندان یکی دیگر از عوارض لمینت است. اگرچه ونیرهای دندان بسیار شبیه به دندان طبیعی هستند و از شفافیت و رنگ دندان طبیعی برخوردار می‌باشند، اما دندان قرچه کردن یا خرد کردن اجسام سخت با دندان، فشاری را به دندان وارد می‌کند که باعث ترک خوردن، پوسیدگی یا لب‌پر شدن ونیرهای دندان خواهد شد. برخی عادات مانند جویدن ناخن، جویدن سر خودکار و شکستن و خوردن یخ با دندان ممکن است باعث شکستن ونیرها شود.
عدم تثبیت ونیرها به صورت صحیح روی دندان‌ها باعث می‌شود دندان‌ها به صورت متعادل روی هم جفت نشوند. دندان‌پزشک باید چندین مرحله بررسی کند که ونیرها به صورت صحیح روی دندان قرار گرفته باشند و تأثیر نامساعدی بر جفت شدن دندان‌ها نگذارند. عدم مهارت دندان‌پزشک و مواد نامطلوب بر این مسئله تأثیر می‌گذارد. وقتی دندان‌ها به صورت صحیح و متعادل روی هم جفت نشوند، غذا خوردن یا فشار ناشی از استرس روی مفاصل فک ریسک شکستن دندان‌ و لمینت‌ دندان را افزایش می‌دهد. با انتخاب دندان‌پزشک ماهر و با تجربه می‌توان ریسک این مسئله را به حداقل رساند.


یکی دیگر از عوارض لمینت دندان در زمان تعویض ونیرها پدید می‌آید؛ اگرچه لمینت‌ها نسبت به تغییر رنگ مقاوم هستند، اما طول عمر محدودی دارند و با گذشت زمان تغییر رنگ داده و درخشندگی خود را از دست می‌دهند. در صورتی که ونیرها با تغییر رنگ مواجه شوند باید با ونیرهای جدید تعویض شوند. دندان‌پزشک در زمان تعویض مجبور است دوباره سطح بیشتری از مینای دندان را بردارد. چنانچه در این زمان مینای باقیمانده از سلامت کافی برای پشتیبانی از ونیرها برخوردار نباشد، دیگر نمی‌توان از ونیرهای جدید استفاده نمود و باید از گزینه‌های دیگر همچون باندینگ دندان یا تاج‌هایی از جنس پورسلین استفاده کرد.
در زمان لمینت کردن دندان‌ها، دندان‌پزشک باید تمامی فاکتورها را مد نظر قرار دهد تا ریسک‌های مربوط به این روند را به حداقل برساند. به علاوه دندان‌های دارای ونیر هم ممکن است دچار پوسیدگی شوند و در نتیجه به روکش کامل نیاز داشته باشند. البته به رغم تمامی عوارض و مشکلات ناشی از این روش، بسیاری از مردم حتی با وجود آگاهی از این عوارض، لمینت را به عنوان نخستین گزینه انتخاب می‌کنند. قبل از آغاز این روش ترمیم زیبایی، ابتدا از شرایط سلامتی و استحکام دندان‌ها و لثه‌های خود اطمینان یابید تا ریسک‌ها و عوارض ناشی از این روش را به حداقل برسانید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 2 / 5. Vote count: 19

No votes so far! Be the first to rate this post.