در گذشته دندان‌پزشکان تنها با درمان دردهای دندانی سر و کار داشتند، اما امروزه مراجعه‌کنندگان به طور روزافزون به دنبال ترمیم زیبایی هستند. طی دو دهه گذشته بخش قابل توجهی از افراد به این حوزه جذب شده‌اند. ترمیم زیبایی دندان می‌تواند زیبایی و جذابیت طولانی مدت را در کنار سلامت دندان و دهان برای شما فراهم آورد.
بنابراین اگر روی دندان خود لکه‌ای دارید یا دندان‌های شما دچار تغییر رنگ شده‌اند، اگر دندان شکسته، لب‌پریده، نامرتب دارید، حتی اگر بین دندان‌هایتان فاصله وجود دارد، دیگر جای نگرانی نیست، دندان‌پزشکی زیبایی می‌تواند تمامی نگرانی‌های شما را برطرف کند و ظاهری جذاب برای شما به ارمغان آورد. در دنیای امروز روش‌های متفاوتی برای زیباتر کردن ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شوند، از جمله می‌توان به کامپوزیت یا لمینت کردن دندان‌ها اشاره کرد. برای اطلاع از تفاوت این دو روش شایع در حوزه دندان‌پزشکی زیبایی، دراین مقاله ابتدا در مورد انواع ترمیم دندان صحبت شده و سپس شرح مختصری در مورد کامپوزیت‌ها، باندینگ، تاج‌های دندانی و لمینت‌های دندانی ارائه شده است، به شما نشان می‌دهیم چطور این فناوریها می‌توانند مشکلات دندان را برطرف نموده و ظاهری مناسب برای دندانتان خلق کنند.

  • ترمیم زیبایی دندان
  • پر کردن دندان
  • آمالگام
  • کامپوزیت
  • لمینت
  • تفاوت کامپوزیت و لمینت

ترمیم زیبایی دندان

بسیاری از مواقع افراد به دلیل شکستگی کوچک یا رنگ تیره روی مینای دندان از لبخند زدن امتناع می‌کنند. در این شرایط با مراجعه به دندان‌پزشکی هم می‌توانید مشکل دندانی خود را بر طرف کنید هم ظاهر خود را بهبود بخشید. احیای دندان با استفاده از مواد و فناوری‌های جدید می‌تواند تغییر چشمگیری در ظاهر شما ایجاد کند. این مواد طوری طراحی شده‌اند که اطرافیان‌تان قادر نخواهند بود نشانه‌ای از ترمیم روی دندان شما پیدا کنند. امروزه در دندان‌پزشکی از موادی استفاده می‌شود که از ویژگی‌های مینای دندان طبیعی برخوردار هستند. به علاوه با بکار گرفتن فناوری‌های مدرن در زمینه زیبایی می‌توان حتی مقاوم‌ترین و تیره‌ترین لکه‌ها روی مینای دندان را به رنگی زیبا تبدیل کرد. یک لایه از کامپوزیت یا لمینت‌های دندانی نه تنها باعث احیای دندان شما می‌شود، بلکه رنگ زیبایی هم برای دندان ایجاد خواهند کرد.

پر کردن دندان

دندان‌پزشکان برای حفظ دندان در زمان سوراخ شدن، لب‌پریدگی، شکستگی یا پوسیدگی اقدام به پر کردن دندان می‌کنند. پر کردن دندان یکی از شایع‌ترین پروسه‌های دندان‌پزشکی به شمار می‌رود. پر کردن با آمالگام یا کامپوزیت‌های سفید رنگ، باندینگ، تاج‌ گذاشتن روی دندان از جمله روش‌های مورد استفاده در این حوزه هستند. اما آیا می‌دانید کدام یک از این روش‌ها بهتر بوده و چه برتری نسبت به یکدیگر دارند؟

انواع پر کردن دندان

امروزه مواد متنوعی برای پر کردن دندان استفاده می‌شوند. طلا، پورسلین، آمالگام نقره (ترکیبی از جیوه، نقره، روی، قلع و مس) یا رزین کامپوزیت همرنگ دندان انواع موادی هستند که در این پروسه به کار می‌روند. برای اطلاع از اینکه پرکردگی با آمالگام بهتر است یا کامپوزیت‌های همرنگ دندان در ادامه با ما باشید.

آمالگام

در گذشته استفاده از مواد فلزی برای پر کردن دندان در سرتاسر جهان شایع بود. به همین دلیل است که میلیون‌ها نفر در جهان در محل پرکردگی دندان خود آمالگام دارند. آمالگام ترکیبی از فلزات است و از یک آلیاژ پودری (شامل قلع، مس و نقره) و یک عنصر مایع (جیوه) تشکیل شده است. از زمانی که کامپوزیت‌های همرنگ دندان کشف شدند و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفتند، دندان‌پزشکان و بیماران این کامپوزیت‌ها را به آمالگام ترجیح می‌دهند. با این حال هنوز هم برخی بیماران مواد فلزی را برای پر کردن دندان و درمان دندان پوسیده انتخاب می‌کنند.
یکی از دلایل اصلی که بیماران آمالگام را به کامپوزیت ترجیح می‌دهند، هزینه پایین‌تر این مواد است. البته هزینه به میزان خرابی دندان بستگی دارد. یکی دیگر از مزایای این مواد مدت زمان تکمیل روند درمان نسبت به کامپوزیت است.ضمن اینکه پر کردن دندان با آمالگام به مهارت و فناوری کمتری نسبت به کامپوزیت نیاز دارد. اگرچه بسیاری از مردم به راحتی با آمالگام سال‌ها به زندگی خود ادامه داده‌اند، اما این روش معایبی هم دارد و با ریسک‌هایی همراه است. جیوه به کار رفته در این مواد ممکن است مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد کند. به علاوه این مواد در طول زمان با انقباض و انبساط مواجه می‌شوند که احتمال دارد صدماتی را به دندان وارد کنند. از طرف دیگر در زمان پر کردن دندان با آمالگام، دندان‌پزشک باید سطح بزرگتری از دندان را بردارد تا مواد را درون حفره قرار دهد. به همین علت دندان بیمار تا چندین هفته پس از درمان به غذاهای سرد و گرم حساس خواهد شد. نکته مهم در استفاده از این مواد این است اگرچه ظاهر زیبایی به دندان ترمیم شده نمی‌دهند و رنگ آن کاملاً مشخص است، اما حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند.

احیای دندان با مواد کامپوزیت

کامپوزیت

کامپوزیت ماده سفید رنگ یا همرنگ دندان است که تقریباً از دهه ۱۹۹۰ جایگزین مواد آمالگام شده و عمدتاً در پر کردن دندان پوسیده، سوراخ شده یا شکسته به کار می‌رود. امروزه اکثریت مردم کامپوزیت دندان را به رغم قیمت بالاتر آن نسبت به آمالگام ترجیح می‌دهند. کامپوزیت‌ها همچنین در بهبود ظاهر دندان استفاده می‌شوند و با تغییر رنگ یا تغییر شکل دندان‌های دارای ظاهر و شکل نامطلوب باعث جذاب‌تر شدن دندان‌ها خواهند شد. رنگ مواد کامپوزیت را می‌توان با توجه به مینای دندان هر بیمار تهیه کرد. این مواد در پر کردن دندان، ساخت لمینت‌ها، تاج گذاشتن جزئی یا کامل روی دندان و ترمیم دندان استفاده می‌شود.
زیبایی مهمترین برتری کامپوزیت‌ها به شمار می‌روند، دندان‌پزشک می‌تواند با ترکیب رنگ‌ها نزدیک‌ترین رنگ به رنگ طبیعی دندان را ایجاد کند، به طوری که پس از ترمیم اطرافیان شما متوجه این مواد نخواهند شد. کامپوزیت‌ها با اتصال به دندان از باقی ساختار دندان حمایت می‌کنند و از شکستن دندان جلوگیری می‌کنند، ضمن اینکه از دندان در برابر تغییرات بیش از حد درجه حرارت محافظت خواهند کرد. مواد کامپوزیت می‌توانند دندان را احیا و تقویت کنند، بر خلاف پرکردگی با مواد فلزی که باعث ضعیف شدن دندان می‌شوند. دندان‌پزشک مجبور نیست برای پر کردن دندان سطح بزرگی از ساختار طبیعی دندان را بتراشد و درنتیجه بخش قابل توجهی از دندان حفظ می‌شود. کامپوزیت‌ها در عین حال که سلامتی دندان را بهبود می‌دهند، ظاهر مناسبی هم برای دندان ایجاد می‌کنند. حساسیت دندانی در صورت استفاده از این مواد کمتر از آمالگام خواهد بود.
اگرچه این مواد با دوام هستند اما در مقایسه با آمالگام و پورسلین دوام کمتری دارند، کامپوزیت‌ها حدود ۳ تا ۷ سال و بسته به مراقبت‌های پس از ترمیم عمر خواهند کرد. از طرف دیگر کامپوزیت سریع‌تر از مینای دندان طبیعی اطراف خود فرسوده می‌شود. مدت زمان حضور در دندان‌پزشکی نسبت به آمالگام طولانی‌تر است و در برخی موارد لازم است بیش از یک جلسه به مطب مراجعه کرد. هزینه پر کردن با کامپوزیت بیشتر از آمالگام است، اما نسبت به سایر روش‌ها مناسب‌تر است. در رابطه با رنگ کامپوزیت‌ها هم باید گفت که مصرف چای، قهوه و سایر مواد غذایی رنگی به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد.

باندینگ

کامپوزیت یا رزین کامپوزیت همچنین در پروسه باندینگ به کار می‌رود. این پروسه برای بهبود ظاهر دندان استفاده می‌شود. مراجعه‌کنندگان این روش زیبایی اغلب با مشکلاتی همچون ترک‌خوردگی یا لب‌پریدگی دندان مواجه هستند، کامپوزیت باندینگ باعث احیا دندان و بهبود ظاهر آن‌ها خواهد شد. باندینگ دندانی یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های زیبایی دندان است. برخلاف لمینت‌ها و تاج‌های دندانی که باید به سفارش مشتری در آزمایشگاه ساخته شوند، باندینگ می‌تواند در یک جلسه ویزیت دندان‌پزشک در مطب انجام شود، مگر اینکه چندین دندان به این عمل نیاز داشته باشند. یکی دیگر از مزایای کامپوزیت باندینگ در صورتی که به هدف زیبایی انجام شود این است که سطح کمتری از مینای دندان باید برداشته شود. البته باندینگ به هدف ترمیم و درمان دندان هم به کار می‌رود. در هر دو حالت خواه به هدف زیبایی و خواه به هدف درمانی، ظاهری مناسب برای دندان ایجاد می‌کند.
از معایب این روش می‌توان به عمر کوتاه‌تر آن نسبت به تاج‌ها، پورسلین‌ها یا سایر مواد به کار رفته در پرکردگی دندان اشاره کرد. ضمن اینکه احتمال لب‌پر شدن و سپس شکستگی دندان در این روش بیشتر است. به علاوه مقاومت کمتری هم نسبت به مواد غذایی رنگی دارند و سریعتر از روش‌های دیگر تغییر رنگ می‌دهند. البته دوام و رنگ باندینگ به خود بیمار، رعایت نکات توصیه شده از طرف بیمار و مهارت و توانمندی دندانپزشک در انجام این عمل بستگی دارد. هرچه بیشتر از دندان‌های ترمیم شده خود مراقبت کنید، مدت زمان طولانی آن‌ها را در اختیار خواهید داشت.

تاج‌های دندانی

یکی روش‌های زیبایی دندان، تاج گذاشتن روی دندان‌ها است. تاج‌های دندانی زمانی پیشنهاد می‌شوند که دندان شما به پرکردگی بیشتری نیاز داشته باشند. در این حالت بخش بیشتری از ساختار دندان تراشیده می‌شود. تاج‌ها در درمان روت کانال، پرکردگی‌های وسیع یا دلایل زیبایی به کار می‌روند. ترمیم تاج یکی از شایع‌ترین رویه‌های دندان‌پزشکی به شمار می‌رود. روزانه هزاران نفر برای ترمیم انواع مشکلات دندانی و دهانی خود از روش تاج‌گذاری روی دندان استفاده می‌کنند.
تاج دندان طوری ساخته می‌شود که روی دندان ثابت شده و باکتری‌ها را دور از ساختار آسیب‌پذیر دندان در زیر تاج نگه دارد. دندان‌پزشکان برای محافظت از دندان‌های ضعیف، ترمیم دندان شکسته، جلوگیری از شکستن دندان ترک خورده و پر کردن سطح تراشیده شده در زمان پر کردن دندان از تاج استفاده می‌کنند. تاج‌ها باعث احیا ظاهر و شکل دندان شده و به ردیف شدن دندان صدمه دیده یا سایر دندان‌ها کمک می‌کنند. تاج‌ها شبیه به دندان‌های طبیعی هستند و در داخل دهان غریبه به نظر نمی‌رسند. تاج‌ها از موادی مقاوم و بادوام ساخته می‌شوند.

لمینت

آیا می‌دانید استفاده از لمینت‌های دندانی یکی از شایع‌ترین درمان‌های دندان‌پزشکی زیبایی در سرتاسر جهان به شمار می‌رود؟ لمینت‌ها، پوسته‌های نازک به شکل و رنگ دندان هستند که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرند و با تغییر شکل، اندازه و رنگ دندان، ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشند. آن‌ها معمولاً به سطح جلویی دندان متصل می‌شوند. لمینت‌ها از جنس رزین کامپوزیت یا پورسلین هستند. این پروسه گزینه‌ای مناسب برای بهبود ظاهر دندان‌های جلویی است. لمینت‌ها به طور معمول روی دندان تغییر رنگ داده قرار می‌گیرند، از یک طرف رنگ زیبایی به دندان داده و از طرف دیگر لبخندی جذاب خلق می‌کنند.
لمینت‌ کردن روشی متداول برای تغییر دادن رنگ، اندازه یا شکل دندان است. لمینت‌ها علاوه بر زیباتر کردن دندان، می‌توانند بسیاری از عیوب دندان از جمله کجی، نامرتبی، ترک‌خوردگی یا شکستگی را بپوشانند و فاصله بین دندان‌ها را پر کنند. به طور کلی در صورتی که لمینت‌ها به صورت صحیح و دقیق بر روی دندان قرار گیرند، برای سال‌های طولانی دوام خواهند آورد. با این حال همیشه این سوال مطرح می‌شود که قرار گرفتن لمینت‌ها روی دندان باعث آسیب رساندن به دندان طبیعی نمی‌شود؟
لمینت‌ها به دندان طبیعی فرد آسیب نمی‌زنند، در صورتی که دندان‌پزشک از تجربه و مهارت کافی برای انجام این پروسه برخوردار باشد هیچ گونه آسیبی به دندان طبیعی وارد نخواهد شد. در این روش صرفاً سطح مینای دندان تراشیده می‌شود و سپس لمینت‌ها روی سطح جلویی دندان قرار می‌گیرند. به همین دلیل اگر تغییر شکل دائمی دندان برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند، می‌توانید برای آغاز این پروسه درمانی با دندانپزشک مشورت کنید. ایشان پس از انجام آزمایش و عکس‌برداری از دندان‌ها می‌تواند به شما اعلام کند که این روش گزینه مناسبی برای شرایط دندانی شما است یا خیر.
متداول‌ترین موارد مورد استفاده در لمینت‌ کردن دندان، کامپوزیت ونیرها یا پورسلین ونیرها هستند. هر دو مواد باعث خلق ظاهری زیبا و شگفت‌انگیز برای دندان‌های شما خواهند شد. این که کدام ماده مناسب‌تر است بستگی به نیاز شما و فاکتورهای دیگری همچون هزینه یا زمان درمان دارد.
کامپوزیت ونیر یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه‌تر در لمینت‌ دندانی به شمار می‌رود. این مواد می‌توانند در یک روز توسط دندان‌پزشک ساخته شده و در همان روز بر روی دندان ثابت شوند. در صورت استفاده از این مواد سطح کمتری از مینای دندان باید تراشیده شود. کامپوزیت ونیرها را می‌توان پس از پایان عمرشان به راحتی با یک ونیر جدید جایگزین کرد. برداشتن کامپوزیت ونیرها ازسطح دندان باعث صدمه دیدن دندان‌ها نمی‌شود. این مواد به ویژه برای رفع عیوب مربوط به تغییر رنگ دندان یا لب‌پریدگی دندان به کار می‌روند. کامپوزیت ونیرها طوری طراحی شده‌اند که روی سطح دندان را پوشانده و ظاهر و رنگ آن را بهبود بخشند. بزرگترین نقطه ضعف کامپوزیت ونیرها تغییر رنگ این مواد است، طول عمر این مواد از پورسلین‌ها کمتر است و به مدت ۴ تا ۸ سال بسته به نحوه مراقبت از دندان‌ها دوام میآورند.
در مقابل پورسلین ونیرها هستند که به عنوان استاندارد طلایی لمینت‌ها به شمار می‌روند و می‌توانند سال‌ها دوام آورند. با مراقبت خوب از دندان‌ها این مواد می‌توانند حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال و گاهی تا ۲۰ سال حفظ شوند. از ظاهر طبیعی‌تر برخوردار بوده و نسبت به کامپوزیت ونیرها مقاوم‌تر هستند. برای جایگذاری پورسلین ونیرها روی دندان سطح بیشتری از مینای دندان تراشیده خواهد شد و به همین علت برخی افراد با حساسیت دندانی مواجه خواهند شد. وقتی شما پورسلین ونیرها را انتخاب می‌کنید باید این حقیقت را بپذیرید که آن‌ها معمولاً تا پایان عمر روی دندان شما باقی می‌مانند و شکل طبیعی دندان شما هرگز باز نخواهد گشت. از طرف دیگر هزینه‌های بالاتری نسبت به کامپوزیت ونیرها دارند.

رفع عیوب دندان با لمینت

تفاوت کامپوزیت و لمینت

تفاوت‌های مهم و قابل توجهی بین کامپوزیت دندانی و لمینت دندانی وجود دارد. لمینت‌ها تهاجمی‌تر هستند و دندان‌پزشک مجبور است برای قرار دادن لمینت‌ها (صرف نظر از هر ماده‌ای که انتخاب شود) روی سطح دندان، بخش بیشتری از مینای دندان را بتراشد که غیر قابل برگشت است. این مسئله ممکن است باعث حساسیت دندانی شود که برای افراد معمولاً آزار دهنده است. در زمان تراشیدن مینای دندان، ممکن است دندان‌پزشک اشتباه کرده و مقدار بیشتری از مینای دندان را بردارد و به دندان آسیب بزند. حال آنکه چنانچه این روش با دقت و توسط دندان‌پزشک ماهر و متخصص انجام شود، نه تنها آسیبی به دندان وارد نخواهد کرد، بلکه ظاهری بسیار زیبا برای دندان شما ایجاد خواهد شد. از طرفی لمینت‌ها در مقایسه با کامپوزیت‌ها نسبت به مواد غذایی رنگی مانند چای و قهوه و سیگار کشیدن مقاوم‌تر هستند و می‌توانند در صورت مراقبت‌های مناسب برای سال‌ها روی سطح دندان باقی بمانند.

در مقابل برای کامپوزیت‌ کردن دندان نیازی به برداشتن سطح مینای دندان نیست و بدون درد و صدمه وارد کردن به دندان متصل می‌شوند. کامپوزیت‌ طوری روی دندان قرار می‌گیرد که تشخیص آن‌ها تقریباً ممکن نیست. این مواد همرنگ دندان ریسک کمتری برای سلامت فرد دارند. بسیاری از افراد به ویژه جوانان ممکن است از ریسک تراشیدن سطح دندان آگاه نباشند و به همین دلیل لمینت‌های پورسلین را به خاطردوام بالاتر انتخاب کنند، اما تراشیدن سطح دندان چنانچه توسط دستای ماهر و متخصص انجام نشود، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به دندان طبیعی وارد کند.

با این حال تمامی روش‌ها همان طور که در این مقاله اشاره شد از مزایا و معایب مختص خود برخوردار هستند، بهتر است برای انتخاب گزینه مناسب شرایط دندانی خود با یک دندان‌پزشک ماهر و متخصص مشورت نمایید. تا هم از سلامت دندانی و دهانی برخوردار شده و هم از ظاهری جذاب و دلنشین بهره‌مند گردید. البته صرف نظر از هر روشی که برای ترمیم و زیبایی دندان‌های خود انتخاب کنید باید بدانید که این روش‌ها قادر خواهند بود تفاوتی شگفت‌انگیز در ظاهر شما ایجاد کنند.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.