داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی صاف و مرتب، یکی از بزرگ‌ترین معیارهای زیبایی در چهره شما محسوب می‌شود. عوامل زیادی بر نامرتب شدن دندان‌ها نقش دارند؛ زمانی که فک شما به خوبی روی هم قرار نگیرد و یا به ناهنجاری‌های فک و دندان مبتلا باشید و فک شما به اندازه برای مرتب رشد کردن دندان‌ها جا نداشته باشد، در هر سن و زمانی ممکن است موجب نامرتب شدن دندان‌ها شود.
امروزه راهکارهای مختلفی برای درمان دندان بدفرم وجود دارد که علاوه بر خوش فرم شدن دندان‌های شما می‌تواند به بهتر صحبت کردن و همچنین سلامت دهان و دندان و اعتماد به نفس بیشتر شما نیز ختم شود. پس اگر شما هم از مشکلاتی نظیر ناهجاری‌‌های فک و دندان رنج می‌برید و یا دوست دارید فرم ظاهری دندا‌ن‌هایتان زیباتر شود، پس بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

چه عواملی موجب بد فرم شدن دندان‌هایمان می‌شود؟

هم دندان‌های شیری در کودکان و هم دندان‌های دائمی در بزرگسالی ممکن است کج و نافرم شوند. در کودکان معمولا کوچک بودن فک و عدم داشتن فضای کافی برای رشد دندان‌ها می‌تواند موجب بروز دندان بدشکل و نامرتب شود و از طرفی عادت‌های طولانی مدتی همانند مکیدن پستانک و یا انگشت شست نیز می‌تواند موجب متمایل شدن دندان‌ها به سمت بیرون و کج شدن دندان‌ها شود. وراثت و ژنتیک نیز عامل مهمی بر نامرتب بودن دندان‌ها و بروز ناهنجاری‌های فک و دندان می‌باشد.
داشتن دندان‌ بدشکل و کج در کودک شما به این معنا نیست که او تا همیشه باید این مساله را به همراه داشته باشد و ناهنجاری‌های فک و دندان او درمانی ندارد، اما این موضوع به شما این پیام را می‌دهد تا هر چه سریع‌تر با روش‌های متناسب با مشکل او برای هرچه زیباتر شدن و مرتب شدن دندان‌های کودکتان رسیدگی کنید و بهترین روش را برای درمان دندان بدفرم او انجام دهید.
در ادامه این مقاله می‌توانید با مهم‌ترین عوامب موثر بر ناهنجاری‌های فک و دندان، و نامرتب شدن دندان‌ها آشنا شوید.

 

 

دکتر لاله زمانی

مشاوره دکتر لاله زمانی جراح دندانپزشك ترميمى زيبايى متخصص فلوشيپ زيبايى می باشند

شماره تماس : ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹

برای دریافت فرم مشاوره روی این لینک کلیک کنید

 

 

اندازه فک:

رژیم غذایی مدرن امروزی به سمت و سوی غذاهای نرم سوق پیدا کرده است و به همین دلیل ما انسان‌های نسل حاضر کمتر از اجداد اولیه خودمان نیاز به جویدن غذاهای سخت داریم و همین موضوع موجب شده تا فک‌هایی کوچک‌تر نسبت به آنها داشته باشیم و دانشمندان معتقد هستند که همین جهشی که موجب کوتاه شدن تکامل یافتن فک‌های ما شده، موجب بروز دندان بدشکل و کج می‌شود.

عادات اشتباه:

عادات و عملکردهای اشتباهی که به طور مکرر و پشت سر هم تکرار می‌کنیم و روی ناهنجاری‌های فک و دندان ما نقش مهمی دارد. عضلات فک و فرم دندان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب بروز مشکلاتی نظیر دندان بدفرم می‌گردد. برخی از این عادات عبارتند از:

  • مکیدن انگشت شست
  • مکیدن پستانک یا بطری برای نوشیدن آب
  • تنفس از راه دهان و …

مال اکلوژن ( مشکلات فک)

این موضوع به این معناست که دندان‌های فوقانی شما کمی بالاتر از دندان‌های تحتانی قرار گرفته است و دندان‌ها به صورت غیر طبیعی روی هم جفت می‌شوند. این ناهنجاری معمولا ارثی است و از والدین به فرزندان انتقال پیدا می‌کند اما محیط هم در بروز آن نقش به سزایی دارد. این ناهنجاری اگر به موقع درمان نشود می‌تواند علاوه بر اینکه موجب بروز دندان بدشکل می‌شود، مشکلات لثه، پوسیدگی دندان می‌شود. این ناهنجاری به سه دسته یا کلاس مختلف تقسیم می‌شود. در کلاس ۱ آن دندان‌ها به صورت نرمال روی هم جفت می‌شوند؛

 

دندان بدفرم

 

در کلاس ۲ آن فک پایین از فک بالا کوچک تر است و چانه حالتی عقب رفته پیدا می‌کند؛

 

مشکلات فک

 

در کلاس ۳ آن هم فک پایین بزرگ‌تر از فک بالا بوده و فک ظاهری بیرون زده و بزرگ پیدا می‌کند.

 

مشکلات فک

 

بهترین درمان‌ها برای بهبود مال اکلوژن

این ناهنجاریی معمولا به وسیله دو نوع روش ارتودنسی درمان می‌شود که عبارتند از ارتودنسی ثابت و متحرک.

ارتودنسی ثابت

این نوع ارتودنسی به در آن قطعاتی به نام بریس به طور مستقیم به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و به وسیله نیرویی که به فک و دندان وارد می‌کنند، فک و دندان را در مسیر درستی و به تدریج به سمت درستی هدایت و به مرور درمان می‌کنند.

ارتودنسی متحرک:

در این روش معمولا از قطعات پلاستیکی که به آن اگریل گفته می‌شود برای درمان ناهنجاری‌های فک و دندان به کار می‌رود با این تفاوت که قابلیت برداشتن و از نو گذاشتن را نیز دارد
البته در مورد درمان مال اکلوژن این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که بسیاری از ناهنجاری‌ها تنها به وسیله ارتودنسی بهبود پیدا نمی‌کنند و شدن ناهنجاری به حدی است که فرد نیاز به جراحی فک برای درمان دارد.

ژنتیک و وراثت:

بهتر است بدانید که اگر والدین شما دندان‌هایی کج و شلوغ دارند، احتمال اینکه شما هم دندان‌هایی کج و شلوغ داشته باشید، زیاد است و وراثت به عنوان یک عامل مهم در ناهنجاری فک و دندان محسوب می‌شود.

عدم مراقبت صحیح از دندان‌ها:

عدم مراقبت از دندان‌‌ها می‌تواند موجب بروز بیماری‌های لثه و دندان و همچنین ایجاد حفره‌هایی در دندان شود و یا حتی موجب بروز دندان بدشکل شود. همه افراد باید حداقل سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنند و به طور مرتب دندان‌های خود را معاینه کنند و بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنند.

تغذیه نامناسب:

تغذیه نامناسب و نادرست به ویژه در کودکان می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و رشد ضعیف دندان‌ها و بروز دندان بدشکل و بد فرم شود و ظاهری نامتناسبی به دندان‌ها بدهد.

آسیب دیدن صورت:

ضربه به صورت یا دهان نیز می‌تواند دندان‌ها را نامرتب و کج کند.

چرا باید دندان‌های نافرم خود را درمان کنیم!

 

دندان بدشکل

 

در بسیاری از موارد داشتن دندان بدشکل و نافرم می‌تواند بر کیفیت زندگی شما نیز تاثیر بگذارد. به عنوان مثال دندان بدفرم می‌تواند توانایی جویدن شما را مختل کند و حتی موقع جویدن در دندانتان درد ایجاد کند. از طرف دیگر داشتن دندان بدشکل می‌تواند تعاملات اجتماعی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و موجب کمبود اعتماد به نفس در افراد شود. فرد به دلیل پنهان کردن دندان‌ها کمتر در اجتماع و در میان دوستان و آشنایان حرف بزند و از لبخند زدن اجتناب کند.
از طرفی بیماری‌های پریودنتال از آنجایی که تمیز کردن بین دندان‌ها را سخت می‌کند می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و و بروز بیماری‌های لثه شود و حتی عفونت لثه و دندان ایجاد کند. سایش دندان بدشکل و کج بر روی هم می‌تواند روی دندان شکستگی ایجاد کند و حتی در زمان حرف زدن و سخن گفتن، موجب بروز مشکلات گفتاری در بیان کردن کلمات شود. رفته رفته اعتماد به نفس فرد کمتر می‌شود و حتی ممکن است به دوری او از اجتماع نیز منجر شود.

بهترین روش‌ها برای صاف کردن دندان بدفرم!

قبل از هر چیزی برای درمان دندان‌ بدشکل و نافرم خود باید به دندانپزشک و ارتودنتیست مراجعه کنید و شرایط کلی دندان‌هایتان را به آنها نشان دهید. پزشک بعد از بررسی نوع و میزان وخامت اوضاع درمان متناسب با شرایط شما بهترین درمان را برای ناهنجاری فک و دندانتان به شما پیشنهاد می‌دهد. برخی از درمان‌ها نیاز به هزینه و زمان زیادی دارند و برخی دیگر در مدت زمان کوتاه‌تر و سریع‎تر درمان می‌شوند.
قبل از اینکه خودتان روشی برای درمان دندان بدفرم خود انتخاب کنید، باید با ارتودنتیست مشورت کنید و بپرسید که آیا مشکل شما با استفاده از انواع روش‌های ارتودنسی قابل درمان است یا خیر و یا حتی می‌توانید از روش‌های ساده‌تر، سریع‌تر و کم هزینه‌تری برای درمان استفاده کنید. از طرفی اصلا ممکن است که استفاده از بریس‌های ارتودنسی چندان برای شما ضروری نباشد و از آنجایی که انجام ارتودنسی برای درمان ناهنجاری فک و دندان هزینه زیادی را نیز به دنبال دارد، باید با دقت برای انجام آن نیز اقدام کنید.

استفاده از نگهدارنده یا ریتینر (retainer):

برای رفع مشکلات جزئی نامرتب بودن دندان‌ها بهتر است از نگهدارنده‌ها استفاده کنید، در واقع مشکلات جزئی همانند کج بودن محدود دندان‌ها بهتر است تحت نظارت پزشک و یا ارتودنتیست از نگهدارنده استفاده کنید. این نگهدارنده‌ها معمولا نسبت به ارتودنسی ارزان‌تر هستند و برای درمان برخی از انواع ناهنجاری‌های دندان موثرتر هستند.
اما باید توجه کنید که نگهدارنده‌‌ها نیاز به توجه و رعایت بهداشت دهان و دندان دارند و ممکن است اگر درست مراقبت نکنید سیم‌های فلزی سطح روی دندان و مینای دندان شما را بخراشاند و منجر به پوسیدگی شود.
از طرف دیگر باید بدانید که استفاده از این نوع نگهدارندها باید حتما با دقت انجام شود و در شرایطی که امکان آسیب به نگهدارنده و وارد شدن ضربه به آن وجود دارد، بهتر است ان را از دهان در بیاورید و آن را در جایگاه مخصوص از آن نگهداری کنید. اما به یاد داشته باشید که استفاده از این نوع درمان باید تا زمانی که دکتر شما تشخیص می‌دهد، استفاده شود و نباید بدون مشورت پزشک و به صورت خودسرانه استفاده از آن را کنار بگذارید.

استفاده از لمینت دندان:

 

لمینت دندان

 

برخی از مشکلات جزئی دندان بدفرم را می‌توان تنها با استفاده از روکش‌هایی به نام لمینت بر روی دندان‌ها برطرف نمود. این روکش‌ها معمولا جنس‌ها و قیمت‌ها متفاوتی دارند و اگر جنس آنها چینی باشد، بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی هستند و در برابر لکه‌ها مقاوم هستند. بهتر است بعد از ۳۵ سالگی از لمینت برای زیباتر کردن دندا‌ها استفاده کنید زیرا استفاده زودهنگام از این روکش‌ها بر روی دندان شما تاثیر منفی بگذارد و از طرفی ممکن است طول عمر روکش‌ها را نیز کاهش دهد.
برای استفاده از این روش باید از روکش‌های چند لایه چینی برای دندان‌های کج خود استفاده کنید که به صورت کاملا مماس بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد. این روش برای افرادی که دوست دارند سریع‌تر مشکل ظاهری دندان خود را رفع کنند و ظاهر زیباتری به ظاهر خود بدهند، می‌توانند از روکش‌های لمینتی دندان استفاده کنند.
مو ضوع مهمی که در مورد این روکش‌های چینی دندان وجود دارد این است که افراد بعد از استفاده از آنها باید بیشتر از همیشه مراقب دندان‌های خود و نوع غذاهایی که می‌خورند باشند، خوردن غذاهای سختی همانند آجیل‌ها، آب نبات، نان‌های ترد و بیسکوییت‌های سفت ممکن است به دندان‌های روکش شده آسیب برساند.
این روکش‌ها باید هر ۵ تا ۱۰ سال یکبار تعویض شود.

استفاده از بریس‌های مخصوص ارتودنسی:

 

تاثیر ارتودنسی

 

اگر مشکلات دندان کمی جدی‌تر باشد و دندان‌ها حالتی نامرتب و مج داشته باشند، استفاده از ارتودنسی و بریس‌ها بهترین روش برای درمان محاسبه می‌شوند. اما باید بدانید که ارتودنسی دندان‌ها انواع متفاوتی دارد و باید قبل از انجام آن حتما با پزشک متخصص به خوبی مشورت کنید و متناسب با مشکل خود از این نوع درمان استفاده کنید.
به علاوه بریس‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانید با توجه به نوع مشکل دندان‌ها و ترجیه خودتان، نوع ارتودنسی متناسب با خودتان را انتخاب کنید. برخی از انواه بریس‌ها از سیم‌های فلزی و برخی از سیم‌های فلزی و سرامیکی تشکیل شده‌اند و برخی از انواع بریس‌ها نیز به صورت مخفی و نامرئی هستند. برخی از آنها در پشت دهان کار گذاشته می‌شوند و برخی باید در هنگام غذا خوردن از دهان خارج شوند، هزینه برخی از انواع آنها هزینه بیشتری دارند.
انواع نامرئی بریس‌ها معمولا هزینه بیشتری دارند و پشت دندان‌ها کار گذاشته می‌شوند. در هر صورت مشاوره با پزشک برای انتخاب نوع بریس‌ها امری مهم و ضروری محسوب می‌شود.
بعد از اینکه این روش را برای درمان ناهنجاری فک و دندان خود انتخاب کردید، باید از خوردن برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها نیز اجتناب کنید و مراقبت‌های ویژ‌ه‌ای برای دندان‌هایتان انجام دهید. بعد از خوردن هر غذایی سریع دندان‌ها و زیر بریس‌ها را به خوبی تمیز کنید و تا مدتی روال مراقبت‌های ویژه خود را ادامه دهید تا دچار پوسیدگی و آسیب به دندان‌ها نشوید.

ارتودنسی نامرئی (Invisalign):

یکی از روش‌های نوین و مدرن برای خوش‌فرم کردن دندان‌های نامرتب این است که از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید، در این روش بدون استفاد از براکت و سیم دندان‌ها را ارتودنسی می‌کنند و پلاک‌های نگهدارنده متحرک مختص دندان‌های هر فرد طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش پلاک‌های شفافی روی دندان قرار می‌گیرد که اصلا به سادگی قابل تشخیص و مشاهده نیستند. بیشتر افراد بزرگسال و حتی میانسال برای مرتب کردن دندان‌های خود از این روش استفاده می‌کنند زیرا با این کار کسی حتی متوجه ارتودنسی فرد نخواد شد، می‌توان آن را موقع غذا خوردن از دهان خارج نمود و بعد از مسواک زدن دندان دوباره آن را در دهان گذاشت و اینگونه بهداشت دهان و دندان نیز راحت‌تر خواهد بود.

کامپوزیت دندان:

از این روش برای ترمیم دندان‌های شکسته و افتاده و همچنین دندان بدفرم و کج استفاده می‌شود. کامپوزیت در واقع از ترکیب ماده‌ای رزینی که به صورت خمیر است گفته می‌شود. برای انجام کامپوزیت روی دندان‌های تمیز شده، چسب مخصوصی زده می‌شود و بعد مواد خمیری کامپوزیت روی دندان قرار می‌گیرد و با نور و امواج مخصوصی به جسمی سخت تبدیل می‌شود.

بهترین روش برای درمان دندان‌های نافرم در بزرگسالی!

انتخاب بهترین روش برای تصحیح کردن ناهنجاری‌های دندان به نوع مشکل و شدت آن بستگی دارد ولی معمولا ارتودنسی در سنین زیر ۱۸ سال که فرد هنوز به طور کامل رشد نکرده و امکان بزرگ‌تر شدن فک نیز به نسبت بیشتر است، رایج‌تر است اما این موضوع به این معنا نیست که در سنین جوانی این کار نتیجه‌ بخش نخواهد بود. به علاوه اگر فرد مشکل فک داشته باشد معمولا روش درمانی متفاوتی دارد و اگر دندان‌ها تنها ظاهر نامرتب داشته باشند، راهکارهای ساده‌تر برای درمان مفیدتر واقع خواهد شد.

چطور دندان‌هایی مرتب داشته باشیم!

داشتن برخی عادت‌های اشتباه در دراز مدت می‌تواند موجب ایحاد ناهنجاری‌های فک و دندان شود و دانستن این عادت‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا از بروز این مشکلات نیز جلوگیری کنیم.
به روی شکم و طوری نخوابید که به فک و دندان‌هایتان فشار وارد شود.
سعی کنید عادت گذاشتن دست زیر چانه‌هایتان را ترک کنید، زیرا این کار یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد ناهنجاری‌های فک و دندان محسوب می‌شود و از آنجایی که وارد کردن فشار مستمر می‌تواند منجر به بهم ریختگی دندان‌ها شود.
عادت اشتباه مکیدن انگشت شست که حتی در برخی از افراد تا بزرگسال هم ادامه پیدا می‌کند و تاثیر زیادی بر روی بد فرم شدن دندان‌ها دارد.
جویدن نوک مداد و خودکار و جویدن ناخن و اجسام سفت و محکم نیز از دیگر عوامل موثر بر کج نامرتب‌ شدن دندان محسوب می‌شود.
کشیدن دندان عقل در زمانی درست، یکی دیگر از عوامل موثر بر ناهنجاری‌های دندان است. بسیاری از افراد دندان‌های عقل نهفته دارند که شاید تا سال‌ها از درون لثه خارج نشود و وجود آن تنها از طریق عکسبرداری با اشعه ایکس قابل مشاهده است. این دندان‌ها به مرور به دندان‌های کناری خود فشار وارد می‌کنند و موجب کج شدن دندان‌ها می‌شوند و حتی ممکن است در دهان غفونت نیز ایجاد کنند و ناهنجاری‌های فک و دندان ایجاد کنند.

به یاد داشته باشید:

توجه داشته باشید که برای انجام ارتودنسی دندان حتما به یک متخصص ارتودنسی رجوع کنید و اگر ترجیح می‌دهید که دندان‌هایتان را لمینت یا کامپوزیت کنید حتما با متخصص مربوطه مشورت کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 3.1 / 5. Vote count: 38

No votes so far! Be the first to rate this post.