لبخند یکی از زیبا‌ترین مواردی است که می‌توانیم به دنیا هدیه دهیم. احساسات مثبت، خوشحالی و دوست‌داشتنی که با لبخند قادر هستیم به اطرافیان خود بدهیم غیر قابل انداز‌ه‌گیری هستند. لبخند ما می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی حس دیگران نسبت به ما داشته باشد. وقتی به کسی که دوستش داریم لبخند می‌زنیم، می‌توانیم یک ارتباط زیبا را در لحظه رقم زنیم که معمولاً با یک لبخند در همان لحظه پاسخش را می‌گیریم. از این رو واضح است که زیبایی لبخند ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و توجه به آن برای داشتن تعاملاتی خود و ظاهری زیبا حیاتی است.

در این روز‌ها، زیبایی لبخند افراد به عنوان یکی از پر اهمیت‌ترین موارد در ظاهر آن‌ها دیده می‌شود و دندان‌ها در این زیبایی نقشی اساسی دارند. دندان‌هایی زیبا و منظم چیزی است که می‌تواند لبخند ما را به یک عامل موفقیت درون ارتباطات تبدیل کند. با داشتن دندان‌هایی زیبا قادر خواهیم بود تصویری بهتر از خود در ذهن دیگران داشته باشیم و موفقیت‌های اجتماعی مختلفی را چه در حوزه‌ی کار و چه در موضوعات شخصی به دست آوریم.

بر اساس تحقیقات Mintel تقریباً یک پنجم افراد نسبت به ظاهر دندان خود راضی نبوده و به دنبال راهی برای زیبایی بخشیدن به لبخند خود هستند. از این رو افزایش تقاضا برای انواع خدمات دندان‌پزشکی خارج از تصور نمی‌تواند باشد. در حقیقت بعضی از تحقیقات نشان داده است که در پنج سال آینده در کشور بریتانیا پول در گردش حوزه‌ی دندان‌پزشکی ۲۱ درصد افزایش خواهد یافت که خود نشان از اهمیت دندان‌ها چه از لحاظ سلامتی دهان و دندان و چه از لحاظ زیبایی است. این آمار در کشور ما نیز چندان متفاوت نیست و رشد تقاضا برای به دست آوردن دندان‌هایی زیبا و سفید کاملاً قابل تشخیص است.

دکتر مارک هیوز Dr. Mark Hughes، مؤسس و مدیر Harely Street Dental Group بیان می‌کند: «در سال‌های اخیر، رنگ نامناسب دندان، دندان شکسته و فقدان یک یا چند دندان از لحاظ اجتماعی بیشتر و بیشتر از غیرقابل پذیرش پیدا می‌شود. تقریباً ۵۰ درصد از ما بر این اعتقاد هستیم که یک لبخند زیبا می‌تواند تأثیر اولیه‌ی بسیار خوبی در تعاملات اجتماعی ما داشته باشد.»

در میان پزشکان قدیم مشهور بود که دهان آینه‌ی سلامتی بدن است. تحقیقات در این اواخر نیز این موضوع را اثبات می‌کند که سلامت دهان و دندان تأثیر بسیار زیادی روی سلامتی کل بدن دارد. دکتر کریستوفر اور Dr. Christopher Orr مدیر سابق انجمن زیبایی دندان بریتانیا بیان می‌کند:‌ «۱۰ سال پیش دندان‌های سفید همچنان چندان معمول نبودند. اما وضعیت در طول این سال‌ها کاملاً تغییر کرده و اکنون شاهد آن هستیم که دندان‌های زرد رنگ زننده و عجیب به نظر می‌رسد. در انتخابات اخیر (بریتانیا) بعضی از نظرات کاربران در شبکه‌های اجتماعی درباره‌ی دندان‌های زرد برخی از سیاست‌مداران نشان داد که این ویژگی در سال‌های اخیر چقدر مهم و پراهمیت شده است.»

یکی از مهم‌ترین روش‌های ترمیم دندان‌ها استفاده از کامپوزیت ونیر دندان است. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که کامپوزیت دندان را به یک روش محبوب برای ترمیم دندان‌ها و بازگرداندن زیبایی تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با کامپوزیت ونیر دندان، فواید کامپوزیت ونیر دندان، عوارض کامپوزیت دندان، مراحل انجام کامپوزیت و دیگر موراد آشنا سازیم. با ما همراه باشید.

  • کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

  • مهم‌ترین فواید کامپوزیت دندان چیست؟

  • مهم‌ترین عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان

بسیاری از افراد از حفره‌ی درون دندان خود و مشکلات مختلف در این مورد رنج می‌برند. زیبایی دندان‌های ما همانطور که پیش‌تر اشاره شد تأثیر بسیار زیادی در زیبایی کلی ما دارد. همچنین داشتن دندان‌هایی سالم بدون شکستگی و پوسیدگی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در سلامتی ما داشته باشد. پوسیدگی دندان در طولانی‌مدت جدای از موضوعات مربوط به زیبایی، می‌تواند تأثیرات بسیار مخربی را روی سلامت دهان ما داشته و ما را دچار مشکلات و درد‌های زیاد و غیرقابل تحملی سازد. از این رو کامپوزیت ونیر دندان به عنوان یکی از روش‌های اصلی در جلوگیری از این مشکلات مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

اگر در این اواخر دندان‌پزشک خود را ویزیت نکرده‌اید، شاید بهتر باشد که به او مراجعه کرده و یک کنترل کلی روی سلامت دندان خود داشته باشید. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی دندان باید حتماً اقدام به درمان آن کنید. کامپوزیت دندان در میان انواع روش درمان پوسیدگی دندان در میان افراد بسیار محبوب است. مهم‌ترین دلیل این موضوع آن است که یکی از اصلی‌ترین فواید کامپوزیت دندان شباهت آن به رنگ طبیعی دندان است. از این رو افراد با استفاده از کامپوزیت دندان می‌توانند به نتیجه‌ی دلخواه خود در امر زیباسازی دندان جدای از موضوعات سلامتی نیز دست ‌یابند. این موضوع را می‌توانید در عکس کامپوزیت دندان کاملاً مشاهده کنید. ظاهر کامپوزیت دندان به هیچ‌وجه متفاوت از ظاهر طبیعی دندان‌ها نیست. کامپوزیت دندان همچنین می‌تواند برای حفره‌های دندانی که بر اثر پوسیدگی ایجاد شده و بسیار کوچک هستند نیز استفاده شود. دلیل این موضوع آن است که بسیاری از روش‌های دیگر همچون پرکردن با آمالگام برای چنین موارد ظریفی چندان آسان و مقدور نیست. جدای از این، کامپوزیت دندان نسبت به آمالگام بهتر به حاشیه‌ها متصل می‌شود.

کامپوزیت دندان جدای از زیبایی ظاهری، امتیازات دیگری نیز دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به عمر و استحکام آن اشاره کرد. به طور معمول کامپوزیت دندان شما می‌تواند بین ۷ تا ۱۰ سال عمر داشته باشد. جدای از این نسبت به دیگر روش‌های ‌پر کردن دندان نسبت به شکستگی مقاومت بسیار بیشتری دارد.

کامپوزیت دندان می‌تواند در طول سال‌ها در صورت خرابی دوباره توسط پزشک ترمیم شده و نیازی به از بین بردن کامل آن نیست. بنابراین شما درباره‌ی طول‌عمر و استحکام آن چندان نیازی به نگرانی ندارید و در صورت بروز مشکل می‌تواند به دندان پزشک خود مراجعه کرده و کامپوزیت دندان خود را ترمیم کنید. این موضوع شاید یکی از مهم‌ترین امتیازات کامپوزیت دندان پس از رنگ سفید آن باشد. در زیر می‌توانید عکس کامپوزیت دندان را مشاهده کرده و رنگ آن را با دندان پر شده توسط آمالگام مقایسه کنید.

کامپوزیت ونیر دندان

همانگونه که در عکس کامپوزیت دندان در بالا مشاهده می‌کنید، رنگ کامپوزیت دندان کاملاً مشابه رنگ خود دندان است و به هیچ وجه باعث زشتی ظاهر دندان‌های شما نخواهد شد. این در حالی است که استفاده از آمالگام باعث ایجاد رنگی زننده می‌شود که ظاهر دندان‌های شما را به صورت جدی تحت تأثیر قرار خواهد داد. این موضوع در فیلم کامپوزیت دندان که در محیط وب می‌توانید پیدا کنید نیز کاملاً قابل مشاهده است. از این رو کامپوزیت دندان از لحاظ زیبایی‌شناسی به یکی از مهم‌ترین روش‌های پرکردن دندان تبدیل شده است.

بسیاری از افراد ممکن است در مقابل بعضی از مواد آلرژی خاصی داشته باشند. این موضوع درباره‌ی جیوه بسیار شایع است. در بسیاری از روش‌های ترمیم دندان از ماده‌ی جیوه استفاده می‌شود این موضوع در صورتی که نسبت به جیوه آلرژی داشته باشید می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اما در کامپوزیت دندان به هیچ‌وجه جیوه وجود ندارد و از این رو می‌تواند نگرانی خاصی در این مورد نداشته و با استفاده از کامپوزیت دندان اقدام به ترمیم دندان خود کنید.

زمانی که برای به دست آوردن سلامتی دندان و زیبایی لبخند خود نیاز داشتید که به بهترین دکتر برای دندان پزشکی زیبایی مراجعه کنید، باید به خاطر داشته باشید که انجام هرچه زودتر این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که پیشرفت پوسیدگی دندان می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد و ترمیم را سخت‌تر کند. در مواردی نیز می‌تواند باعث درد‌های بسیار سخت و غیرقابل تحملی برای شما شود. دلیل این موضوع آن است که پوسیدگی به لثه‌ی شما در طول زمان آسیب زده و با گسترس به عصب دندان می‌تواند لحظات دردناکی را برای شما رقم زند. در صورت گسترش پوسیدگی، شما احتمالاً مجبور خواهید بود با عفونت لثه دست و پنجه نرم کنید. برای جلوگیری از تمام این اتفاق‌های ناخوشایند بهتر است به صورت منظم توسط دندان‌پزشک خود کنترل شده و در صورت بروز هرگونه مشکل سریعاً آن را رفع کنید.

زمانی که به پزشک برای ترمیم پوسیدگی دندان و انتخاب نوع ماده‌ای که پزشک شما برای ترمیم دندان شما استفاده خواهد کرد مراجعه کردید، مراحل زیر را پزشک بر روی دندان شما انجام خواهد شد. پس از انجام تمامی این مراحل شما دوباره می‌توانید زیبایی و سلامت دهان و دندان خود را باز پیدا کرده و از مشکلات بسیاری جلوگیری کنید.

ابتدا پزشک شما با توجه به جای دندان پوسیده و شرایط با شما درباره‌ی مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان صحبت خواهد کرد. پس از تصمیم در این باره دندان‌پزشک با استفاده از بی‌حسی موضعی اقدام به بی‌حس کردن لثه‌ی شما کنار دندان می‌کند. سپس با استفاده از ابزار مخصوص اقدام به پاک کردن ناحیه‌ی فاسد شده می‌کند. پس از آن همانگونه که می‌توانید در فیلم کامپوزیت نیز مشاهده کنید، پزشک شما اقدام به جایگذاری کامپوزیت و ونیر دندان می‌کند. جایگذاری آن خود از مراحل مختلفی تشکیل می‌شود که دندان پزشک شما با دقت آن‌ها را انجام داده و شما در طول کار به دلیل بی‌حسی و روش کار به هیچ‌وجه دردی را حس نخواهید کرد.

عوارض کامپوزیت دندان
هزینه کامپوزیت دندان
کامپوزیت ونیر دندان

پس از آنکه دندان‌پزشک تشخیص داد که تمامی قسمت‌های فاسد از بین رفته است، آن ناحیه را با تمیز کردن از باکتری‌ها و دیگر باقی‌مانده‌های پوسیدگی برای پرکردن آماده می‌سازد. اگر پوسیدگی نزدیک به ریشه‌ی دندان است دندان‌ پزشک شما اقداماتی را انجام می‌دهد که سبب محافظت عصب دندان شما خواهد شد. پس از پر کردن دندان، پزشک با دقت بسیار اقدام به شکل دادن به دندان شما می‌کند و این کار را تا آنجا ادامه خواهد داد که از شکل دندان اطمینان پیدا کرده و بداند که در طول غذا خوردن ناراحتی برای شما پیش نخواهد آمد.

مهم‌ترین فواید کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت دندان به صورت شیمیایی به ساختار دندان متصل می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث تقویت ساختار دندان و حفظ پایه‌ی اصلی فیزیکی آن شود. این مورد به دلیل آن است که کامپوزیت کاملاً چسبیده و به هیچ‌وجه از آن جدا نمی‌شود.

این موضوع که کامپوزیت دندان به دندان می‌چسبد به معنی آن است که در زمان پرکردن دندان با این روش نیازی به از بین بردن قسمت‌های سالم دندان نیست. این مشکل به خصوص درباره‌ی آمالگام مخصوصا بسیار آزاردهنده است چرا که برای درست کردن قسمت نگه‌دارنده نیاز دارید بخش‌های بسیاری از دندان سالم را نیز از بین ببرید.

همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، مهم‌ترین امتیاز استفاده از کامپوزیت دندان به دلیل رنگ آن است. شما با استفاده از کامپوزیت دندان به سادگی می‌توانید رنگ مشابه دندان طبیعی خود را در هنگام پرکردن دندان داشته و زیبایی دندان‌های خود را به بهترین شکل حفظ کنید. این موضوع مخصوصاً برای دندان‌های جلو که تأثیر ‌بسزایی در زیبایی ظاهری شما دارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیبایی دندان‌ها امروزه

هزینه کامپوزیت ونیر دندان

بسیار مهم بوده و در نگاه اول دندان‌های نامنظم و یا با رنگی غیر طبیعی می‌تواند تأثیر مخربی در تعاملات اجتماعی شما باقی گذارد. از این رو کامپوزیت ونیر دندان به عنوان یکی از روش‌هایی که به هیچ‌وجه زیبایی طبیعی لبخند شما را تحت تأثیر مخرب قرار نمی‌دهد دارای محبوبیت بسیار زیادی است و اغلب اوقات برای دندان‌های جلو از آن استفاده می‌شود.

برای مشاهده ویدیو کلیک کنید

مهم‌ترین عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان

اگرچه فواید کامپوزیت دندان بسیار بیش‌تر از آن است که نکات منفی آن چندان به نظر آیند. با این وجود عوارض کامپوزیت دندان در مواردی می‌تواند آزاردهنده باشد. برای انجام تصمیم بهتر شاید بهتر است که با عوارض کامپوزیت دندان به صورت کامل‌تر آشنا شوید. این موضوع می‌تواند به شما در نگهداری بهتر از کامپوزیت کردن دندانها نیز کمک کند. فواید کامپوزیت همانگونه که پیش‌تر اشاره شد شامل رنگ طبیعی آن، چسبیدن آن به سطح دندان، عدم نیاز به از بین بردن قسمت‌های سالم دندان در هنگام استفاده از این روش، امکان ترمیم آن در طول زمان و… است.

از جمله معایب کامپوزیت دندانها می‌توان به طول عمر آن اشاره کرد. طول عمر کامپوزیت کردن دندان ها نسبت به برخی از روش‌های دیگر ترمیم دندان کم‌تر است. اما باید توجه داشت که امکان ترمیم کامپوزیت حتی پس از ایجاد مشکل می‌تواند یکی از مهم‌ترین امتیازات این روش در مقایسه با دیگران موارد باشد. این موضوع می‌تواند تا حدود بسیار زیادی خیال شما را از بابت طول عمر کامپوزیت دندان راحت سازد. با این حال نه فقط درباره‌ی کامپوزیت دندان بلکه حتی درباره‌ی دیگر روش‌های ترمیم دندان باید مراقبت‌های مورد نیاز را انجام دهید. در غیر این صورت می‌تواند عمر کامپوزیت دندان را کاهش داده و دوباره نیاز پیدا شود که به دندان پزشک خود مراجه کنید. معایب کامپوزیت کردن دندان چندان موضوعات گسترده‌ای را شامل نمی‌شود اما با این حال در طول سال‌های اخیر تحقیقاتی روی عوارض کامپوزیت دندان انجام گرفته است که احتمال افزایش برخی از مشکلات را در صورت استفاده از کامپوزیت دندان دور از ذهن پیدا نمی‌کند. یکی از عوارض کامپوزیتها که در این تحقیقات به آن اشاره شده مربوط به ماده‌ی بیسفنول ای است که می‌تواند اثرات مخربی را روی سلامتی افراد داشته باشد. با این حال همچنان تحقیقات به صورت قطع بسیاری از این عوارض کامپوزیت دندان را اثبات نکرده‌اند.

موضوع آن است که رنگ کامپوزیت دندان مشابه رنگ طبیعی دندان است و از این رو هنگام استفاده از آن زیبایی لبخند خود را از دست نخواهید داد. جدای از این موضوعات استفاده از کامپوزیتها امتیازهای دیگری را نیز دارد که از میان آن‌ها می‌توان به امکان ترمیم دندان زمانی که دوباره مشکلی برای آن به وجود آمد، اشاره کرد. همچون دیگر روش‌های پرکردن دندان، استفاده از کامپوزیت دندان نیز نیازمند مراقبت‌های خود است و نباید نسبت به آن بی‌توجه باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید از حداکثر عمر دندان استفاده کنید. هزینه کامپوزیت دندان ممکن است نسبت به برخی از روش‌ها بیشتر باشد اما باید توجه داشت که زیبایی و کیفیت دندانها را بسیار بالا بوده و قاعدتاً باید هزینه‌ی این موارد را پرداخت کرد. همواره در نظر داشته باشید با توجه به اهمیت سلامتی دهان و دندان، تنها به بهترین دکتر برای کامپوزیت مراجعه کرده و در هنگام انتخاب دندان‌ پزشک خود نهایت دقت را داشته باشید.

همانگونه که در این مقاله خواندید، زیبایی لبخند شما در تعاملات اجتماعی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و دندان‌های شما در ایجاد این زیبایی نقشی اساسی دارند. همچنین عدم توجه به سلامتی دهان و دندان می‌تواند مشکلات سلامتی بسیار زیادی را برای شما ایجاد کند که گاهی اوقات بسیار دردناک و زجرآور نیز می‌توانند باشند. از این رو کنترل منظم دندان‌ها با مراجعه به پزشک از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت بروز پوسیدگی در دندان‌ها شما احتمالاً نیاز خواهید داشت که دندان خود را پر کنید. برای انجام این کار دندان‌پزشک شما روش‌های مختلفی را پیشنهاد خواهد کرد که هرکدام با توجه به شرایط دندان پوسیده و موضوعات دیگر می‌توانند انتخاب شوند. استفاده از کامپوزیت دندان در این میان به عنوان یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای پرکردن دندان مورد توجه است. دلیل این موضوع آن است که رنگ دندان مشابه رنگ طبیعی دندان است و از این رو هنگام استفاده از آن زیبایی لبخند خود را از دست نخواهید داد. جدای از این موضوعات استفاده از کامپوزیت دندان امتیازهای دیگری را نیز دارد که از میان آن‌ها می‌توان به امکان ترمیم کامپوزیت دندان زمانی که دوباره مشکلی برای آن به وجود آمد، اشاره کرد. همچون دیگر روش‌های پر کردن دندان، استفاده از کامپوزیت دندان نیز نیازمند مراقبت‌های خود است و نباید نسبت به آن بی‌توجه باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید از حداکثر عمر کامپوزیتها استفاده کنید. هزینه هر واحد کامپوزیت ممکن است نسبت به برخی از روش‌ها بیشتر باشد اما باید توجه داشت که زیبایی و کیفیت کامپوزیت دندان بسیار بالا بوده و قاعدتاً باید هزینه‌ی این موارد را پرداخت کرد. همواره در نظر داشته باشید با توجه به اهمیت سلامتی دهان و دندان، تنها به بهترین دکتر برای کامپوزیت مراجعه کرده و هنگام انتخاب دندان‌پزشک خود نهایت دقت را داشته باشید. هزینه کامپوزیت دندان در مقابل زیبایی که می‌تواند به لبخند شما هدیه دهد چندان زیاد نیست و داشتن تعاملاتی موفق ارزش بسیار بالاتری را دارد.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 2.3 / 5. Vote count: 8

No votes so far! Be the first to rate this post.