لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا همان ونیر veneers در اصل لایه‌ای همرنگ دندان است که قسمت جلویی دندان را برای بهبود زیبایی آن می‌پوشاند. لمینت دندان یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای زیباسازی دندان‌ها است و بسیاری از پزشکان برای ساختن لبخندی زیبا برای مراجعین خویش از آن استفاده می‌کنند. ونیر دندان به سطح جلوی دندان متصل شده و رنگ، شکل، اندازه و طول دندان را تغییر می‌دهد. امروزه هزاران نفر برای زیباسازی لبخند خود اقدام به استفاده از انواع لمینت دندان می‌کنند و به وسیله‌ی آن به نتیجه‌ی دلخواه خود در این مورد می‌رسند. فواید لمینت دندان موضوعات مختلفی را در بر می‌گیرد که در ادامه‌ی مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. هزینه لمینت دندان با توجه به زیبایی که به لبخند شما می‌بخشد چندان زیاد نیست و برای استفاده از ونیر دندان شما نیاز به انجام یک عمل سخت روی دندان خود و تحمل درد خاصی ندارید.

داشتن خنده‌ای زیبا تنها به داشتن یک چهره‌ی جذاب کمک نمی‌کند بلکه بیش‌تر از آن، می‌تواند شما را یک قدم به رؤیاهایتان نزدیک‌تر سازد. شما با داشتن خنده‌ای زیبا می‌توانید به موفقیت در کسب و کار خود، پیدا کردن دوستان جدید و یا دست پیدا کردن به مرد یا زنی که دوستش دارید، نزدیک‌تر شوید.

لبخند شما می‌تواند نشانگر اعتماد به نفس و احساسات شما باشد. چنین عنصر مهمی از چهره اگر چندان زیبا نباشد، نمی‌تواند تأثیر خود را به خوبی داشته باشد. شما با لبخند زدن حتی می‌توانید خود را به شکلی مهم خوشحال‌تر سازید. چنین موضوع پر اهمیتی، قاعدتاً نیازمند توجه بسیار زیادی است.

موضوع مهم آن است که همه‌ی افراد دارای یک لبخند رؤیایی نیستند. بسیاری از مشکلات دندان می‌تواند زیبایی لبخند شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی دارای دندان‌های بد رنگ بوده و گاهی نیز دارای دندان شکسته هستند. فاصه‌ی میان دندان‌ها و نامنظم بودن آن‌ها نیز می‌تواند تأثیر بسیار مخربی را روی زیبایی دندان‌ها داشته باشد.

شما میتوانید با استفاده از شمار های زیر با ما در ارتباط باشید                    ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹      ۰۹۱۲۰۴۰۴۲۱۷

زمانی که افراد متوجه شدند که لبخند آن‌ها آنقدرها هم که مایل هستند زیبا نیست و از مشکلی در دندان‌های خود رنج می‌برند، بهترین قدم مراجعه به یک دندان‌پزشک است. با مراجعه به دندان‌پزشک و معاینه شدن می‌توانید تصور بهتری از مشکلات دندان خود و راه‌حل‌های پیش‌رو داشته باشید. یکی از روش‌های مرسوم برای حل بسیاری از مشکلات دندان که ممکن است دندان‌پزشک شما پیشنهاد دهد لمینت دندان است.

در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با لمینت دندان، فواید لمینت دندان، معایب لمینت دندان، هزینه لمینت دندان و دیگر موارد مرتبط با این موضوع آشنا سازیم. همچنین به صورت کامل درباره‌ی تمامی مراحل فرآیند استفاده از لمینت دندان و جایگذاری آن توسط دندان‌پزشک خواهید خواند. موضوع دیگری که در این مقاله به صورت مفصل با آن آشنا خواهید شد دلایل استفاده از لمینت دندان است. با ما همراه باشید.

لمینت دندان از مواد مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. اغلب مواد اولیه برای ساخت ونیر دندان شامل پرسلان (فرآورده‌ی سرامیکی سفید) و یا کامپوزیت رزین Resin Composite است. ماده‌ی پرسلان در ونیر در برابر تغییر رنگ مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت رزین دارد. همچنین ونیر ساخته شده با استفاده از ماده‌ی پرسلان با انعکاس بهتر نور می‌تواند شباهت بیشتری به دندان‌های طبیعی داشته باشد. اما در نهایت با توجه به شرایط برای انتخاب بهترین ماده‌ی اولیه برای لمینت دندان باید با پزشک خود مشورت کنید. اما در نهایت باید به این موضوع توجه کرد که تمامی مواد اولیه‌ی مورد استفاده در لمینت دندان دارای استحکام اولیه و اساسی هستند و از این بابت شما نیاز به نگرانی خاصی ندارید.

معایب لمینت دندان

هیچ روش درمانی بدون مشکل نیست. در این میان لمینت دندان استثناء نبوده و مشکلاتی نیز در رابطه با این روش درمانی وجود دارد. در ادامه درباره‌ی معایب لمینت دندان به صورت کامل خواهید خواند. با اطلاع یافتن از معایب لمینت دندان قادر خواهید بود تصمیم بهتری را با توجه به امتیازها و معایب آن بگیرید.

عدم بازگشت‌پذیر بودن لمینت دندان

فرآیند استفاده از لمینت دندان دیگر قابل بازگشت نبوده و پس از انجام آن نمی‌توانید آن را از بین برده و به شرایط قبلی به صورت دقیق دست ‌یابید. از این رو بهتر است پیش از اقدام به استفاده از لمینت دندان تصمیم خود را به صورت دقیق بگیرید.

فواید لمینت دندان

اگر شما نیز می‌خواهید به تصمیم نهایی درباره‌ی استفاده از کامپوزیت و ونیر دندان دست یابید، بهتر است از فواید لمینت دندان اطلاع پیدا کنید. در ادامه درباره‌ی فواید لمینت دندان به صورت کامل خواهید خواند.

ظاهر طبیعی دندان

یکی از اساسی‌ترین فواید لمینت دندان آن است که با استفاده از آن می‌توانید به ظاهر طبیعی دندان خود دست‌ یابید. به این ترتیب امکان داشتن لبخندی زیبا را خواهید داشت و ظاهری بهتر از خود در مقابل افراد مختلف به دست خواهید آورد.

شما میتوانید با استفاده از شمار های زیر با ما در ارتباط باشید                    ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹      ۰۹۱۲۰۴۰۴۲۱۷

فواید دیگر لمینت دندان

 • هماهنگی با بافت لثه

معمولاً از ماده‌ی پرسلان در ساخت لمینت دندان استفاده می‌شود. این ماده به بهترین شکل با لثه‌ی شما هماهنگ بوده و هیچ مشکلی برای آن ایجاد نمی‌کند.

 • عدم تغییر رنگ پرسلان

ماده‌ی پرسلان دربرابر هرگونه تغییر رنگ مقاومت بالایی داشته و در هنگام استفاده از لمینت دندان ساخته شده از پرسلان مطمئن خواهید بود که دندان شما دچار تغییر رنگ ناخواسته نخواهد شد. از این رو می‌توانید زیبایی لبخند خود را برای مدتی بسیار طولانی با استفاده از لمینت دندان داشته باشید. این یکی از مهم‌ترین فواید لمینت دندان است که بسیاری از افراد بر اساس آن لمینت دندان ساخته شده از پرسلان را برای زیباسازی لبخند خود انتخاب می‌کنند.

 • انتخاب رنگ پرسلان

رنگ پرسلان می‌تواند به صورت آزاد انتخاب شود. از این رو می‌توانید آزادی بیشتری را در هنگام استفاده از لمینت دندان داشته باشید.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان نسبت به استفاده از کامپوزیت دندان بیشتر است. اما باید در نظر داشت که هزینه لمینت دندان دارای امتیازهای بسیار زیادی است که این هزینه‌ی مضاعف را پوشش می‌دهد.

 • عدم قابل ترمیم بودن لمینت دندان

در صورت بروز هر مشکل لمینت دندان قابل ترمیم نیست. شما وقتی به عنوان مثال از کامپوزیت برای زیباسازی دندان خود استفاده می‌کنید، به راحتی پس از بروز هر مشکل می‌توانید اقدام به ترمیم آن کنید اما این موضوع درباره‌ی لمینت دندان قابل انجام نیست.

 • حساسیت بیشتر دندان نسبت به سردی و گرمی

به دلیل آنکه مینای دندان شما تراشیده شده است، نسبت به سردی بسیار زیاد و یا داغی دندان‌های شما ضعیف‌تر از حد معمول عمل می‌کنند. بنابراین زمان استفاده از نوشیدنی‌های داغ و یا خوردن مواد خوراکی سرد باید مراقب باشید.

 • احتمال افتادن لمینت دندان

با اینکه احتمال این موضوع بسیار پایین است اما باید توجه داشته باشید که ممکن است لمینت دندان شما از جای خود افتاده و تلاش‌های شما برای زیباسازی لبخندتان از بین برود. برای به حداقل رساندن احتمال این مشکل از گاز زدن ناخن‌ها، جویدن سر مداد، یخ یا مواد سخت دوری کنید.

طول عمر لمینت دندان بین ۷ تا ۱۵ سال است. پس از این زمان شما احتمالاً نیاز خواهید داشت که دوباره لمینت دندان جدید قرار دهید. با این حال می‌توانید با مراقبت مناسب طول عمر لمینت دندان خود را افزایش داده و از هزینه‌ی بیشتر جلوگیری کنید. لمینت دندان معمولاً به نگه‌داری خاصی نیاز ندارد و تنها با داشتن بهداشت دهان مناسب می‌توانید از طول عمر لمینت دندان خود اطمینان حاصل کنید. بهداشت مناسب دهان شامل مسواک منظم، استفاده از نخ دندان، استفاده از دهان‌شوی و… می‌شود. با وجود اینکه لمینت دندان در مقابل تغییر رنگ دارای مقاومت بسیار زیادی است اما دندان‌پزشک شما ممکن است توصیه کند که از نوشیدن بیش از حد چای، قهوه و یا دیگر غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود خودداری کنید.

همانگونه که خواندید زیبایی لبخند شما از اهمیت بسیار زیادی در تعاملات اجتماعی شما برخوردار است. اما برای داشتن این زیبایی گاهی نیاز دارید که برخی از مشکلات دندان خود را حل کنید. فاصله‌ی میان دندان، نامنظم بودن آن‌ها، شکستگی، تغییر رنگ و… می‌تواند به صورت جدی زیبایی لبخند را تحت تأثیر قرار داده و تعاملات اجتماعی شما را دچار مشکل سازد. از این رو مراجعه به دندان‌پزشک برای پیدا کردن بهترین راه‌حل و درمان توصیه می‌شود. در بسیاری از اوقات پزشک شما به دلیل مقاومت و زیبایی لمینت دندان به شما استفاده از آن را پیشنهاد می‌دهد. هزینه لمینت دندان نسبت به برخی از روش‌های دیگر ممکن است بیشتر باشد اما با وجود این دارای امتیازهای بسیار زیادی است که این هزینه را پوشش می‌دهد. از جمله فواید لمینت دندان می‌توان به مقاومت بالا در مقابل تغییر رنگ، هماهنگی با لثه و ظاهر طبیعی آن اشاره کرد. در مقابل معایب لمینت دندان نیز باید در هنگام تصمیم گیری مورد توجه قرار گیرد.

برای استفاده از لمینت دندان می‌توان دلایل زیادی را مورد نظر قرار داد. استفاده از ونیر می‌تواند فواید بیشماری را برای شما در بر داشته باشد که در ادامه به صورت کامل آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • تغییر رنگ دندان

موضوعات بسیاری می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان شما شوند. یکی از دلایل این موضوع می‌تواند عصب‌کشی دندان شما باشد. در بعضی موارد این تغییر رنگ می‌تواند به دلیل تتراسایکلن و یا داروهای مختلف باشد. یکی از مهم‌ترین فواید لمینت دندان دادن رنگ طبیعی به دندان شما است. به این شکل می‌توانید زیبایی ظاهری دندان‌های خود را به دست آورده و به موفقیت‌های بیشتری در تعاملات اجتماعی خود دست ‌یابید. برای داشتن تصوری کامل‌تر نسبت به این تأثیرگذاری می‌توانید انواع نمونه‌کار لمینت دندان را از منابع مختلف مشاهده کنید.

 • پوسیدگی دندان

یکی دیگر از مواردی که به صورت جدی می‌تواند زیبایی ظاهری دندان شما را تحت تأثیر قرار دهد، پوسیدگی است. پوسیدگی دندان می‌تواند نتیجه‌ی مشکلات مختلفی باشد که با کنترل و مراقبت منظم دندان‌ها می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد. اما در صورتی که اکنون به هر دلیل دچار این پوسیدگی در دندان‌های خود هستید، ونیر دندان می‌تواند یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای این مشکل باشد. با استفاده از لمینت دندان شما قادر خواهید بود زیبایی دندان پوسیده را دوباره بازگردانده و لبخند خود را دلچسب‌تر سازید. با دیدن نمونه‌کار لمینت دندان پیش و پس از استفاده از آن، می‌توانید تأثیرگذاری آن را بهتر درک کنید.

 • شکستگی دندان

یکی از مواردی که می‌تواند زیبایی لبخند شما را به شدت تحت تأثیر قرار داده و از بین ببرد، شکستگی دندان‌ها است. شکستگی دندان می‌تواند تأثیر بسیار مخربی روی ظاهر شما داشته باشد. همچنین این موضوع به سادگی با بسیاری از روش‌ها قابل حل نبوده و شما نیاز دارید که درمان‌های بسیار جدی‌تری را برای بازسازی دندان شکسته‌ی خود داشته باشید. با استفاده از لمینت دندان قادر خواهید بود زیبایی دندان شکسته‌ی خود را دوباره به دست آورده و از آن لذت ببرید.

 • بدشکلی دندان

دندان‌ها می‌توانند به شیوه‌های گوناگونی از شکل طبیعی خود خارج شده و ظاهر لبخند شما را تحت تأثیر قرار دهند. دندان‌های نامنظم به دلایل بسیار زیادی می‌توانند شکل بگیرند و در این میان ونیر دندان یکی از بهترین روش‌ها برای بازگردادن زیبایی به دندان‌های شما است. با استفاده از لمینت دندان قادر خواهید بود بدشکلی دندان‌های خود را ترمیم کرده و پوشش دهید.

 • فاصله‌ی میان دندان‌ها

فاصله‌ی میان دندان‌ها می‌تواند به شکلی بسیار جدی زیبایی دندان‌ها را از بین برده و لبخند مورد انتظارتان را از دست دهید. اگر شما هم به این مشکل دچار هستید شاید بهتر باشد استفاده از لمینت دندان را مورد نظر قرار دهید. با استفاده از لمینت دندان قادر خواهید بود به بهترین شکل فاصله‌ی میان دندان‌های خود را پوشش داده و زیبایی لبخند خود را به دست آورید. هزینه لمینت دندان نسبت به دیگر روش‌ها برای از بین بردن این مشکل زیبایی چندان زیاد نیست و می‌توان به عنوان یکی از بهترین روش‌ها به آن نگاه کرد.

زمانی که مصمم شدید زیبایی دندان‌های خود را باز به دست آورید، پس از مشورت با پزشک خود می‌توانید میان راه‌حل‌های مختلف انتخاب‌های بسیاری را جهت بهبود ظاهر دندان‌های خود داشته باشید. اغلب اوقات استفاده از لمینت دندان یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین راه‌حل‌ها در این موارد است. استفاده از لمینت دندان مراحل مختلفی را شامل می‌شود. در آغاز پزشک شما باید اقدام به ساخت لمینت دندان برای شما کند. سپس لمینت دندان ساخته شده را به دندان شما متصل سازد. در ادامه به صورت کامل این فرایند را مورد بررسی قرار داده و شما را با قدم‌های مختلف انجام این کار آشنا خواهیم ساخت.

 • تشخیص و برنامه‌ریزی درمانی

قدم اول آن است که به پزشک خود مراجعه کرده و به او درباره‌ی ظاهری که از دندان خود انتظار دارید صحبت کنید. در این میان پزشک با بررسی دندان‌های شما از این موضوع اطمینان حاصل خواهد کرد که آیا لمینت دندان راه‌حل مناسب شما می‌تواند باشد یا خیر. سپس دندان‌پزشک به شما درباره‌ی هزینه لمینت دندان، فرایند استفاده و محدودیت‌های آن توضیحاتی را خواهد داد. او همچنین احتمالاً اقدام به عکس‌برداری پرتوی ایکس از دندان‌های شما برای به دست آوردن دیدی دقیق‌تر نسبت به وضعیت دندان شما خواهد کرد.

 • آماده‌سازی

قدم دوم آماده‌سازی ونیر دندان است. پزشک شما احتمالاً حدود یک تا دو میلی‌متر از مینای دندان شما را خواهد تراشید. این ضخامت تقریباً مشابه ضخامت لمینت دندان خواهد بود که پس از آن در آن قسمت نصب خواهد شد. سپس پزشک شما یک مدل و یا الگو از روی دندان شما آماده خواهد کرد. سپس این مدل برای ساخته شدن ونیر ارسال خواهد شد. حدود دو تا چهار هفته زمان خواهد برد که پزشک شما لمینت دندان را دریافت کند. در بعضی موارد ناخوشایند در این مدت لمینت دندان موقتی نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

 • اتصال

پیش از آنکه لمینت دندان به صورت دائمی به دندان شما متصل شود دندان‌پزشک شما به صورت امتحانی آن را روی دندان شما قرار خواهد داد. این کار به منظور امتحان شکل و رنگ آن انجام خواهد شد. در این مرحله پزشک شما ممکن است تغییرات کوچکی را درون لمینت دندان برای مناسب‌سازی آن ایجاد کند. سپس برای آماده سازی دندان برای چسبادن لمینت روی آن، پزشک شما اقدام به تمیز کردن و صیقل دادن دندان می‌کند. این موضوع می‌تواند به استحکام لمینت دندان کمک بسیار زیادی کند. سپس دندان‌پزشک ماده‌ای مخصوص روی لمینت دندان قرار داده و آن را به دندان شما متصل می‌کند. پس از اینکه ونیر دندان به خوبی در جای خود قرار گرفت، دندان‌پزشک از پرتو نور مخصوصی استفاده خواهد کرد که مواد شیمیایی درون ماده‌ی چسباننده‌ی ونیر را فعال خواهد کرد. فعال شدن این مواد شیمیایی به سرعت باعث سخت شدن آن قسمت می‌شود. مرحله‌ی نهایی از بین بردن هر قسمت اضافی است. در این مرحله دندان‌پزشک شما هر قسمت اضافی روی لمینت دندان را از بین خواهد برد و آن را مناسب‌سازی خواهد کرد. همچنین دندان‌پزشک شما ممکن است درخواست کند که پس از چندین هفته دوباره به او مراجعه کرده که بتواند شرایط لثه و لمینت دندان شما را به صورت کامل کنترل کرده و در صورت وجود هر مشکل اقدام به رفع آن کند

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 2.4 / 5. Vote count: 9

No votes so far! Be the first to rate this post.