اگر همه دندان‌های یا حتی برخی از دندانهای خود را از دست داده‌اید، یا چنانچه دندانپزشک‌تان به تازگی به شما اطلاع داده که در آینده نزدیک دندان‌های خود را از دست خواهید داد، باید هرچه سریع‌تر جایگزین مناسبی برای دندان‌های خود پیدا کنید و این مسئله را در رأس اولویت‌های خود قرار دهید. جای نگرانی نیست امروزه گزینه‌های متنوعی برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد. اما آیا می‌دانید کدام راهکار برای شما مناسب است؟ در این مقاله قصد داریم ابتدا شما را با پروتز دندان آشنا کرده و سپس تفاوت‌های پروتز ثابت و متحرک را برایتان شرح دهیم.

 • پروتز دندان چیست؟
 • انواع پروتز دندان
 • تفاوت پروتز ثابت و متحرک

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان، سازه‌ای مصنوعی است که جایگزین دندان از دست رفته می‌شود. پروتزهای دندانی به جویدن کمک می‌کنند، از لثه محافظت کرده و گفتار و ظاهر صورت را بهبود می‌بخشند. پروتزهای دندانی به دو گروه پروتز ثابت و پروتز متحرک تقسیم میشوند. انواع مختلف پروتزهای دندانی وجود دارد که امروزه توسط دندان‌پزشکان یا متخصصین پروتز دندانی پیشنهاد می‌شود. پروتزهای دندانی نه تنها می‌توانند لبخند شما را بهبود دهند، بلکه می‌توانند به سلامت دهان شما برای مدت زمان طولانی، گاهی تا پایان عمر کمک کنند.

انواع پروتز دندان

 •  ایمپلنت‌های دندانی

  ایمپلنت‌های دندانی جایگزینی ثابت برای دندان‌های از دست رفته هستند. ایمپلنت‌ها از جنس تیتانیوم، مشابه ریشه دندان می‌باشند. ایمپلنت‌ها از طریق جراحی در فک بیمار قرار داده می‌شوند و به عنوان ریشه دندان عمل می‌کنند. وقتی ایمپلنت‌ها به استخوان فک جوش بخورند، با روکش‌هایی به شکل و رنگ دندان طبیعی پوشانده خواهند شد.

  ایمپلت‌های دندانی

 • بریج‌ها

  بریج‌ها از انواع پروتزهای دندانی ثابت هستند که فضاهای خالی ناشی از دندان از دست رفته را پر کرده و ظاهری طبیعی به آن می‌دهند. بریج‌ها محکم به دندان‌های شما می‌چسبند و متحرک نیستند. البته از بریج‌ها به عنوان دندان مصنوعی ثابت نیز یاد می‌شود. بریج‌ها توسط تاجهای دندان‌های کناری فضای خالی پشتیبانی می‌شوند و مانند پل، فضای خالی بین دو دندان را پر می‌کنند. بریج‌ها می‌توانند جایگزین یک یا چند دندان شوند.

بریج‌ها

 

دندان های مصنوعی (Dentures)

دندانهای مصنوعی میتوانند جایگزین کل دندانها شوند که به آن پروتز متحرک کامل (complete denture) میگویند، یا جایگزین برخی از دندانها میشوند که به آن پروتز متحرک پارسیل (partial denture) گفته میشود. پروتزهای متحرک لازم نیست کل ۲۴ ساعت شبانه روز در دهان بمانند و می‌توان به طور مثال در طول شب آن‌ها را از دهان خارج کرد.

پروتزهای کامل خود به دو نوع عادی و فوری تقسیم می‌شوند. در نوع عادی، دندان‌ها به طور کلی کشیده می‌شوند و اجازه داده می‌شود تا بافت لثه بهبود یابد. در حدود ۸ تا ۱۲ هفته بعد از کشیدن دندان‌ها، پروتز کامل که در این مدت ساخته شده در دهان جایگزین خواهد شد. در نوع فوری، پروتز کامل دندان از قبل ساخته می‌شود و به محض کشیدن دندان‌ها در دهان جایگزین خواهد شد. در نتیجه بیمار در طول دوره بهبودی لثه بدون دندان نخواهد بود. استخوان‌ها و لثه‌ها در طول زمان و به ویژه طی دوره بهبودی پس از کشیدن دندان تحلیل می‌روند. بنابراین نوع پروتزهای فوری به تنظیمات بیشتری نسبت به عادی نیاز دارد، به همین دلیل بسیاری از متخصصین از انواع فوری تنها به عنوان پروتز موقت تا زمان آماده شدن پروتز کامل عادی استفاده می‌کنند.

پروتز متحرک کامل

پروتزهای متحرک پارسیل شامل دندان‌های جایگزین بوده که به یک پایه پلاستیکی به رنگ لثه یا رنگ صورتی متصل هستند. گاهی این دندان‌های جایگزین به یک پایه فلزی متصل می‌شوند که پروتز را در دهان نگه می‌دارد. پروتزهای پارسیل زمانی استفاده می‌شود که دندان‌های طبیعی فک بالا یا پایین در دهان موجود باشد. این نوع پروتز از یک طرف جای خالی دندان از دست رفته را پر می‌کند و از طرف دیگر مانع تغییر موقعیت دندان‌های طبیعی می‌شود.

پروتز متحرک

تفاوت پروتز ثابت و متحرک

پروتزهای ثابت گزینه‌ای مناسب‌تر برای سلامتی دهان به شمار می‌روند. پروتزهای ثابت همچون ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند به خوبی جایگزین دندان از دست رفته شوند و به حفظ سلامت دهان و عملکرد فک کمک کنند. از آنجا که ریشه‌های دندان نقش اساسی در سلامت و حفظ ساختار دهان ایفا می‌کنند، پروتزهای دندانی ثابت که در فک قرار می‌گیرند به تحرک و رشد استخوان کمک کرده و فک را سالم و مقاوم نگه می‌دارند.

در مقابل پروتزهای متحرک هیچ ریشه‌ای ندارند و تنها جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شوند. به همین دلیل استخوان فک به مرور زمان تحلیل می‌رود و از حجم و اندازه آن کاسته خواهد شد. هرچند که گزینه‌ای مقرون به صرفه‌تر و سریع‌تر برای جایگزین شدن دندان‌های ازدست رفته به شمار می‌روند. این نوع پروتزها باعث می‌شوند بیمار قادر به مصورف هر نوع خوراکی نباشد.

هر نوع پروتزی که شما انتخاب نمایید در ابتدا برای دهان شما ناآشنا خواهد بود و مدت زمانی طول می‌کشد تا به آن عادت کنید. پروتزها به طور معمول شبیه دندان‌های طبیعی ساخته می‌شوند و ظاهر را بهبود می‌بخشند. دندان‌پزشک یا متخصص پروتز دندان باتجربه و متبحر با مشاهده شرایط دهان و دندان می‌تواند گزینه‌های مناسب را پیشنهاد دهد. فراموش نکنید که هیچ چیز اندازه دندان در ظاهر و سلامت نقش ندارد، پس معطل نکنید و برای دندان از دست رفته خود جایگزین مناسب انتخاب کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.