آیا لبخند خود را دوست ندارید؟ آیا از ظاهر دندان‌های خود خجالت می‌کشید؟ به طور کلی، راه‌های درمانی متنوعی به منظور ترمیم ظاهر دندان‌ها و همچنین ایجاد طرح لبخندی زیبا برای افراد وجود دارند که از آن جمله می‌توان راه‌کارهای درمانی روکش دندان و همچنین لمینت دندان را نام برد.

به طور کلی، لمینت و روکش دندان هر دو به عنوان روش‌های ترمیم دندان شناخته شده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توان مشکلاتی همچون به‌هم‌ریختگی، شکستگی، تغییر رنگ و سایر موارد مرتبط را ترمیم نمود. در عین حال، اصلی‌ترین تفاوت لمینت و روکش در این است که در روش لمینت دندان صرفاً قسمت جلویی دندان بیمار را پوشش می‌دهند؛ اما این در حالی است که در طی فرآیند روکش دندان تمامی قسمت‌های دندان را پوشش داده می‌شوند.

به علاوه، روش‌های ترمیم دندان بسیار پرهزینه هستند و از همین روی آگاهی از نکاتی کاربردی به منظور انتخاب روشی مناسب در جهت ترمیم دندان‌های هر یک از افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین راستا، در این مقاله تعریفی از هر یک از راه‌کارهای درمانی لمینت دندان و روکش دندان ارائه داده، تفاوت لمینت و روکش را بررسی کرده و در ادامه مزایا و معایب هر یک از راه‌کارهای درمانی مذکور را تشریح می‌کنیم. در نهایت، نکاتی کاربردی ارائه می‌نماییم تا با مطالعه آن‌ها بتوانید روش درمانی مناسبی جهت ترمیم دندان‌های خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

 • لمینت دندان چیست و چه خصوصیاتی دارا است؟
 • روکش دندان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • تفاوت لمینت و روکش دندان در چیست؟
 • مزایا و معایب لمینت و روکش دندان کدم‌اند؟
 • چگونه می‌توان روش درمانی مناسبی برای ترمیم دندان انتخاب کرد؟

لمینت دندان چیست و چه خصوصیاتی دارا است؟

همان‌طور که اشاره شد، در راه‌کار درمانی لمینت دندان فقط قسمت جلویی دندان‌ها مورد ترمیم قرار می‌گیرند. همچنین در این روش بخشی از سطح دندان تراشیده می‌شود. در واقع، حدود نیم میلی‌متر از سطح مینای دندان تراشیده می‌شود تا سطح مورد نظر آماده قرار دادن لمینت باشد. البته در روش‌های جدیدتر لمینت سطوح به مراتب کمتری از مینای دندان تراش داده می‌شوند.

در این روش سطح مورد نظر از دندان به صورت موضعی بی‌حس می‌شود تا بیمار متوجه دردهای ناشی از تراشیدن آن نگردد. به علاوه، از جمله نکات ضروری در استفاده از لمینت دندان این است که سطح مورد نظر از دندان مینایی کافی برای پیوند دادن لمینت به آن دارا باشد. در غیر این صورت استفاده از روش درمانی روکش برای ترمیم دندان مذکور توصیه می‌گردد. در روش درمانی لمینت دندان‌پزشکان به شرح زیر عمل می‌کنند:

 1.  ابتدا دندان‌پزشک معالج با استفاده از ابزارهای اسکن دیجیتالی یا قالب‌گیری قالبی از دندان‌های آسیب‌دیده تهیه کرده و آن را به لابراتواری برای ساخت لمینت مد نظر ارسال می‌کند
 2. در مرحله بعد بسته به شدت آسیب‌دیدگی لمینت موقتی روی دندان‌ها قرار داده می‌شود تا زمانی که لمینت نهایی آماده شود.
 3. در ادامه، لمینت نهایی جایگزین لمینت‌های موقت شده و با مواد و ابزارهای مخصوص روی سطح مورد نظر از دندان قرار داده می‌شود.
 4. در نهایت، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی نیز یکسری نکات و مراقبت‌های بهداشتی به بیماران تجویز می‌شوند تا به حفظ سلامت دندان و لمینت‌های نصب‌شده کمک نمایند.

 

لمینت

 

روکش دندان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در روش درمانی روکش دندان تمامی سطح دندان مورد نظر را پوشش می‌دهند. از همین روی می‌توان گفت که در این روش تمام بخش طبیعی دندان تحت پوشش روکش قرار می‌گیرد. برای مثال، در صورت پوسیدگی دندان، بخش آسیب‌دیده به طور کامل تراش داده شده و روکش روی آن قرار داده می‌شود. همچنین اگر دندان بیمار دچار شکستگی شده باشد، بخش آسیب‌دیده پر شده و در ادامه روکش مناسب روی آن قرار داده می‌شود. البته در چنین فرآیندی پیش از پر کردن دندان آسیب‌دیده، آن را به صورت موضعی بی‌حس می‌کنند. به طور کلی، در این روش درمانی دندان‌پزشکان به شرح زیر عمل می‌کنند:

 1. ابتدا دندان‌پزشک معالج با استفاده از ابزارهای اسکن دیجیتالی یا قالب‌گیری قالبی از دندان‌های آسیب‌دیده تهیه کرده و آن را به لابراتواری برای ساخت روکش مد نظر ارسال می‌کند.
 2. در مرحله بعد بسته به شدت آسیب‌دیدگی روکش موقتی روی دندان‌های فک پایینی بیمار قرار داده می‌شود تا روکش نهایی آماده شود. در واقع، بیمار می‌تواند تا زمان آماده شدن روکش نهایی از دندان‌های خود استفاده کند.
 3. در ادامه روکش دائمی جایگزین روکش موقت شده و آن را به گونه‌ای تنظیم می‌نمایند تا به خوبی تاج دندان‌ها پوشش داده شده و به درستی جا بیفتند.

در مراحل بعدی به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی روکش دندان بررسی شده و مجدداً روی دندان‌ها تنظیم می‌شوند تا به خوبی در جای مناسب قرار گیرند.

 

Crown

 

تفاوت لمینت و روکش دندان در چیست؟

 • لمینت دندان معمولاً لایه‌ای نازک به ضخامت حدودی ۱ میلی‌متر و از جنس سرامیک یا سایر مواد است که روی قسمت جلویی از سطح مورد نظر از دندان قرار می‌گیرد. در حالی که روکش دندان لایه‌ای به ضخامت حدودی ۲ میلی‌متر بوده و تمام سطح دندان را پوشش می‌دهد که از جنس سرامیک، فلز یا هر دو ساخته می‌شود.
 • به علاوه، از جمله دیگر ابعاد تفاوت لمینت و روکش این است که روش درمانی روکش دندان صرفاً برای تغییر رنگ دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. حال آن که از روش درمانی لمینت برای فرم دهی دندان‌های آسیب‌دیده نیز استفاده می‌شود.
 • از لحاظ ماندگاری نیز لمینت دندان دوام و پایداری بیشتری در مقایسه با روکش دندان داشته و احتمال آسیب‌دیدگی یا شکستگی آن کمتر است.
 • لمینت‌ها در مقایسه با روکش دندان ظاهر زیباتری به دندان می‌بخشند.
 • از جمله دیگر جنبه‌های تفاوت لمینت و روکش می‌توان به میزان تراش یا پر شدگی دندان‌های آسیب‌دیده اشاره کرد. در واقع، در روش درمانی لمینت بخش زیادی از دندان به منظور آماده‌سازی برای قرار دادن لمینت تراشیده می‌شود؛ اما در عین حال بخش باقی‌مانده دندان سالم نگاه داشته می‌شود. حال آن که در روش روکش تمام قسمت‌های دندان اعم از سالم و غیرسالم تحت پوشش روکش دندان قرار می‌گیرند.
 • در نهایت، بسته به شدت آسیب‌دیدگی دندان و همچنین مواد به کار گرفته‌شده برای تهیه لمینت می‌توان گفت که هزینه درمانی لمینت دندان در مقایسه با روکش بالاتر است.

 

 

دکتر لاله زمانی

مشاوره دکتر لاله زمانی جراح دندانپزشك ترميمى زيبايى متخصص فلوشيپ زيبايى می باشند

شماره تماس : ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹

برای دریافت فرم مشاوره روی این لینک کلیک کنید

 

 

مزایا و معایب لمینت و روکش دندان کدم‌اند؟

هر یک از راه‌کارهای درمانی لمینت و روکش مزایا و معایبی دارند که موجب می‌شوند تا هر روش درمانی برای برخی موارد درمانی مناسب به شمار آیند. در همین راستا، در ادامه با برخی از رایج‌ترین مزایا و معایب هر یک از روش‌های ترمیم لمینت و روکش دندان آشنا می‌شویم.

مزایای لمینت دندان

 • لمینت دندان در طولانی‌مدت تأثیر زیبایی‌شناسی بالایی داشته و بر خلاف روکش پس از چندین سال حاشیه ریشه دندان در آن مشخص نمی‌شود.
 • برخی از دندان‌ها نیاز به ترمیم کمتری داشته و بخش زیادی از دندان طبیعی فرد سالم باقی می‌ماند.
 • در روش لمینت دندان امکان جابه‌جایی دندان‌های طبیعی کمتر است.
  معایب لمینت دندان
 • در روش لمینت دندان بخش‌های لمینت نشده در درازمدت احتمال پوسیدگی دارند.
 • هزینه لمینت کامپوزیت پایین است اما طول عمری در حدود ۵ تا ۷ سال دارد. البته طول عمر روش لمینت دندان بسته به مواد به کار گرفته‌شده در آن متفاوت است. با این حال در طولانی‌مدت نیاز به تعویض دارد.
 • روش درمانی لمینت غیرقابل‌بازگشت است؛ چرا که بخش زیادی از سطح دندان تراش داده می‌شود.
 • در برخی موارد روش درمانی لمینت دندان تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار نمی‌گیرد.
 • تمام سطح دندان پوشش داده شده و بدین ترتیب احتمال پوسیدگی دندان‌ها کاهش می‌یابد.
 • روکش دندان ساخته‌شده از سرامیک کاملاً مشابه دندان طبیعی بیمار است.
 • روکش دندان دائمی بوده و نیازی به ترمیم یا جایگزینی ندارد.
 • این روش درمانی تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار می‌گیرد.

معایب روکش دندان

 • دندان‌های روکش شده در ابتدا نسبت به سرما و گرما حساس هستند.
 • روکش دندان از جنس سرامیک شکننده است و در طول زمان احتمال آسیب‌دیدگی دارد.
 • به طور معمول، روکش کردن دندان با موادی از جنس سرامیک و قرار دادن آن روی دندان با موادی از جنس آلیاژ موجب می‌شود تا خط تیره نازکی مابین دندان طبیعی و روکش آن نمایان گردد.

چگونه می‌توان روش درمانی مناسبی برای ترمیم دندان انتخاب کرد؟

انتخاب روش درمانی مناسب برای ترمیم دندان به عواملی نظیر وضعیت دندان‌ها و همچنین مشکلات مرتبط با آن‌ها بستگی دارد. برای مثال، از جمله رایج‌ترین عوامل تعیین‌کننده در انتخاب روش درمانی عبارت‌اند از:

 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • خوردگی، شکستگی یا از بین رفتن دندان
 • پوسیدگی یا فرسودگی دندان
 • به‌هم‌ریختگی دندان‌ها

و …

به بیان دیگر، اگر دندان‌های بیمار آسیب‌دیدگی‌های شدید، پوسیدگی یا شکستگی دارند، به احتمال زیاد روش درمانی روکش کردن دندان‌ها گزینه‌ای مناسب برای ترمیم خواهد بود. از سوی دیگر، روش درمانی لمینت دندان در مواقعی توصیه می‌شوند که دندان‌های بیمار دچار آسیب‌های جزئی تا متوسط هستند و نیاز به ترمیمی سطحی دارند. همچنین روش درمانی لمینت برای ترمیم‌هایی با هدف بهبود وجه زیبایی دندان نیز گزینه مناسبی به نظر می‌رسند.
حال با کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تفاوت لمینت و روکش می‌توان در رابطه با روش‌های ترمیم آسیب‌دیدگی‌های دندان و ایجاد طرح لبخند دلخواه خود تصمیم مناسب‌تری اتخاذ نمود.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 1.8 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.