این مطلب را به ارائه‌ی توضیحاتی جامع و کامل درباره‌ی دندان عقل اختصاص داده‌ایم. اینکه اساسا علت مشکل‌ساز شدنش چیست، چه اختلالاتی را می‌تواند به وجود بیاورد و سایر مسائل مرتبط. بخش دوم مطلب راجع به کشیدن دندان عقل است. اینکه چه زمانی برای کشیدن آن اقدام کنیم بهتر است؟ چه مواردی را پس از کشیدن دندان باید رعایت کنیم و … . راهکارهایی طبیعی هم مطرح کرده‌ایم که تا رسیدن موعد کشیدن دندان، برای کنار آمدن با درد ناشی از آن مناسب خواهند بود. در پایان هم توضیحاتی راجع به بایدها و نبایدهای دوران بهبود پس از کشیدن دندان مطرح شده است. با ما همراه باشید.

چرا معمولا درآمدن دندان عقل مشکل‌ساز می‌شود؟

دندان عقل کارایی مشخصی ندارد و بود و نبودش فرق چندانی نمی‌کند. این دندان، دندانی اضافی در شمار دندان‌های آسیاب است که در هر دو طرف دهان پدیدار می‌شود و کمی به جویدن غذا کمک می‌کند. مسئله اینجا است که دندان عقل کمی دیرتر از سایر دندان‌ها درمی‌آید. معمولا بین ۱۷-۲۴ سالگی. به همین خاطر ممکن است فضای کافی برای اینکه به‌سیاق دندان‌های دیگر از لثه بیرون بیاید نداشته باشد و اختلالاتی ایجاد کند. جالب است بدانید به این خاطر به آن دندان عقل گفته می‌شود که طی سنین یادشده درمی‌آید؛ وقتی انسان بالغ‌تر و عاقل‌تر شده است.

در رژیم غذایی انسان امروزی ویتامین k2 به‌ندرت یافت می‌شود. به این خاطر استخوان‌های فک ما مثل نیاکان‌مان رشد نمی‌کند و به اندازه‌ی فک آن‌ها بزرگ نیست. کوچک بودن فک انسان امروزی یکی از دلایلی است که به‌خاطر آن دندان عقل فضای کافی برای بیرون آمدن پیدا نمی‌کند. در نتیجه به دندان‌های دیگر فشار می‌آورد و مشکل‌ساز می‌شود.
کوچک ماندن فک انسان امروزی دلایل دیگری هم دارد؛ از آن جمله می‌توان به زود از شیر گرفتن نوزاد و رژیم غذایی نوزادان اشاره کرد که متشکل از مواد خوراکی نرم است.

تأثیر دندان عقل بر سلامت دهان و دندان

دندان عقل، سومین رسته از دندان‌های آسیاب است و آخرین دندانی است که از لثه بیرون می‌آید. اگر بدون انحراف در بیاید و بافت لثه‌ی اطراف آن سالم باشد، احتمال مشکل‌ساز شدنش بسیار کم می‌شود. در غیر این صورت، باید با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی در تهران اقدام به کشیدن دندان عقل کرد.

به‌خاطر اندازه‌ی کوچک‌تر فک‌مان نسبت به انسان‌های ادوار گذشته و نبود فضای کافی، دندان عقل ممکن است انحراف پیدا کند و به دندان‌های مجاورش فشار بیاورد. گاهی هم زیر لثه باقی می‌ماند و جهت‌گیری طبیعی و صاف دندان‌های دیگر را به‌هم می‌زند. به‌علاوه‌ی این‌ها ممکن است این دندان‌های آسیاب اضافی زیر دندان دیگری باقی بمانند، یا آنکه مسبب به وجود آمدن کیست یا تومور در لثه شوند. کیست یا توموری که ممکن است عواقبی چون از بین بردن استخوان فک یا پوسیدگی دندان داشته باشد.

در سوی دیگر اگر تنها قسمتی از این دندان‌های آسیاب امکان خارج شدن از لثه را پیدا کند، باکتری‌ها به قسمت داخلی لثه وارد می‌شوند. از جمله عوارض عفونت ناشی از این باکتری‌ها می‌توان به تورم و درد شدید اشاره کرد. تحقیقات انجام‌گرفته حاکی از آن بوده است که بیشتر بیماری‌ها و اختلالات مرتبط با لثه، ابتدا از اطراف دندان عقل شروع می‌شود. سپس به دیگر قسمت‌ها سرایت می‌کند.
به این دلایل است که معمولا دندانپزشک‌ها توصیه می‌کنند با مراجعه به بهترین دندانپزشکی  زیبایی دکتر لاله زمانی که در دسترس دارید، نسبت به کشیدن دندان عقل اقدام کنید.

آیا تنها بیرون آمدن نامناسب دندان عقل است که باعث درد گرفتن ناحیه‌ی عقبی دهان می‌شود؟

خیر. درد این ناحیه از دهان لزوما مربوط به این مسئله نیست. اختلال مفصل فکی گیجگاهی علائمی مشابه با بیرون آمدن نامناسب دندان عقل دارد و باعث درد گرفتن ناحیه‌ی عقبی دهان می‌شود.

علائمی که احتمالا حاکی از بیرون آمدن نامناسب دندان عقل هستند

 • احساس فشار یا ضربان در لثه در قسمت عقبی دهان.
 • متورم شدن لثه یا پیدایش زخم‌های قابل‌رؤیت در آن.
 • گوش‌درد یا سردردهای مداوم. این اختلال مربوط به زمانی می‌شود که دندان عقل فضای کافی برای بیرون آمدن پیدا نمی‌کند و به سمت داخل فشار وارد می‌کند. این فشار می‌تواند در دندان‌ها و بافت‌های اطراف به‌مرور شدت بیشتری بگیرد. درد ناشی از آن هم به قسمت‌های دیگر سرایت پیدا می‌کند.
 • مسواک زدن با قدرت در ناحیه عقبی دهان یا گرفتن آب با فشار قوی به آن ناحیه باعث تخفیف درد بشود.
  یکی از باورهای اشتباه رایج این است که هر گونه انحراف در دندان‌های آسیاب را به فشار ناشی از دندان عقل نسبت می‌دهند. با وجود بررسی‌ها و تحقیقات متعدد هنوز گواه محکمی برای این ادعا پیدا نشده است.

علائمی که احتمالا حاکی از وجود اختلال دیگری هستند

 • حساسیت گاه‌به‌گاه به شیرینی‌ها، خوراکی‌های داغ، سرد و حتی هوای سرد، می‌تواند نشانه‌ی این باشد که لثه آن طور که باید و شاید ریشه‌ی دندان را پوشش نداده است. این مسئله شایع‌ترین علت درد گرفتن دندان‌ها است.
 • درد ملایم یا شدید به هنگام جویدن. مشاهده سوراخ در دندان یا عوض شدن رنگ طبیعی دندان. این‌ها می‌توانند نشانگر ایجاد حفره و پوسیدگی باشند.
 • درد یا حساسیت دندان تا چند دقیقه پس از مصرف خوراکی سرد یا داغ. این مسئله می‌تواند یکی از علائم آسیب‌دیدگی عصب‌ها باشد.

با مشاهده‌ی هر کدام از علائم یادشده به بهترین دندانپزشکی زیبایی که در دسترس دارید مراجعه کنید و از علت دقیق مسئله آگاهی پیدا کنید.
درد گرفتن هر نقطه از بدن حاکی از وجود مشکلی بخصوص است. درد در واقع پیامی است که ما را از وجود اختلال مطلع می‌کند. اما سرایت کردن درد، معمولا پیدا کردن ریشه‌ی اصلی آن را دشوار می‌کند.
دندان عقل هم از این قاعده مستثنی نیست. البته این دندان برای همه مشکل‌ساز نمی‌شود. حتی عده‌ای به‌کلی دندان عقل در نمی‌آورند. با وجود این‌ها اگر سن‌تان بین ۱۶-۲۵ سال است، در صورت بروز هر یک از علائم یادشده بهتر است به بهترین دندانپزشکی زیبایی که در دسترس دارید مراجعه کنید.

علت اصلی درد ناشی از درآمدن دندان عقل چیست؟

 

درد دندان عقل-کشیدن دندان عقل

 

درد ناشی از این دندان می‌تواند چند دلیل مختلف داشته باشد.
گاهی دندان عقل فضای کافی برای درآمدن ندارد. به همین خاطر انحراف پیدا می‌کند و دندان‌های مجاورش را تحت‌فشار قرار می‌دهد.
گاهی هم تنها قسمتی جزئی از این دندان از لثه بیرون می‌زند. این مسئله باعث می‌شود تا باکتری‌ها به فضای داخلی لثه راه پیدا کنند. به‌دنبال آن لثه عفونت می‌کند و علائمی چون تورم، خشکی و درد بروز پیدا می‌کنند. از این عفونت با نام پری کورنیت یاد می‌شود و شایع‌ترین علت درد ناشی از دندان عقل است.
یکی از دلایل جدی‌تر و خطرناک‌تر این درد می‌تواند تومور یا کیستی باشد که به‌خاطر باقی ماندن دندان عقل در لثه پدید آمده است. اگر اقدامات درمانی لازم در نظر گرفته نشود، استخوان فک به این خاطر از بین خواهد رفت و دندان‌های دیگر آسیب جدی خواهند دید.

راهکارهای طبیعی برای کنار آمدن با درد دندان عقل

در صورت تجربه‌ی دردهای مداوم بهتر است با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی نسبت به طی کردن روند درمانی مناسب اقدام کنید. با وجود این راهکارهایی در ادامه معرفی خواهند شد که برای تسکین موقتی درد مناسب هستند:

 • روغن میخک: روغن میخک نوعی بی‌حس‌کننده‌ی طبیعی است. می‌توان آن را با روغن دیگری مثل روغن نارگیل ترکیب کرد و بر روی لثه، در محلی که درد می‌کند قرار داد. میزانی که از هر روغن برای ترکیب استفاده می‌کنید برابر باشد. تا رسیدن موعد کشیدن دندان عقل می‌توان از این ترکیب تا حدودی برای درمان درد دندان و تسکین آن استفاده کرد.
 • روغن نعنا: به سیاق قبل این روغن را هم می‌توانید با روغن دیگری نظیر نارگیل ترکیب کنید و روی محلی که درد می‌کند قرار بدهید.
 • آب‌نمک: نمک واقعی دریا حاوی ترکیباتی است که خاصیت ضدباکتری و تسکین‌دهنده دارند. مردمان فرهنگ‌های مختلف قرن‌ها از نمک برای کاهش احتمال عفونت دندان و تسکین درد آن استفاده می‌کرده‌اند. کمی نمک در آب گرم بریزید و روزانه چند بار به‌مدت ۱-۲ دقیقه دهان را با آن شست‌وشو دهید. این کار را انجام بدهید تا موعد کشیدن دندان عقل فرا برسد.
 • رژیم غذایی ضدالتهاب: درد یکی از علائم التهاب است. به همین خاطر برای تسکین آن باید به‌دنبال کاهش التهاب در قسمت‌های مختلف بدن باشیم. رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزی، پروتئین‌های مفید، آجیل/دانه‌ها و چربی‌های مفید، می‌تواند برای کاهش التهاب بسیار مفید باشد. علاوه بر این مکمل‌ها و ادویه‌جاتی هم هستند که باعث کاهش التهاب می‌شوند. از جمله این ادویه‌جات می‌توان به زردچوبه و زنجبیل اشاره کرد. سیر و ریحان هم خاصیت ضدالتهابی دارند.

چه زمانی باید اقدام به کشیدن دندان عقل کرد؟

 

کشیدن دندان عقل

 

زمانی باید اقدام به کشیدن دندان عقل کرد که تحت‌فشار قرار گرفته باشد یا اینکه نتواند کامل از لثه دربیاید. چنین مسائلی همان طور که پیش‌تر گفتیم با درد شدید و عفونت همراه خواهد بود. سعی کنید با معاینه‌ی چندوقت یک‌بار دندان‌ها نزد بهترین دندانپزشکی زیبایی که در دسترس دارید، اختلالات را در همان مراحل اولیه برطرف کنید.
دلیل دیگری که به‌خاطر آن باید اقدام به کشیدن دندان عقل کرد، درگیر شدن آن با عصب آلوئولار تحتانی است. این مسئله خطرناک است و می‌تواند عواقبی جدی داشته باشد. خرابی دندان عقل هم دلیل دیگری برای کشیدن آن است. هر چه دندان خراب برای مدت بیشتری در دهان باقی بماند، احتمال خراب شدن سایر دندان‌ها بیشتر می‌شود.
گاهی هم فشار ناشی از دندان عقل جهت‌گیری طبیعی دندان‌های آسیاب دیگر را تغییر می‌دهد. به این خاطر عمل جویدن کمی دشوار می‌شود. در نهایت، با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی فرد متخصص اقدام به کشیدن دندان عقل می‌کند.

افراد بسیاری صرفا به این خاطر اقدام به کشیدن دندان عقل می‌کنند که درد می‌کند. این دلیل موجهی برای کشیدن آن نیست. دندان عقل هم مثل هر دندان دیگری احتمال دارد خراب بشود یا دچار پوسیدگی بشود. پر کردن، عصب‌کشی و دیگر راهکارهای درمانی در این مواقع قابل‌استفاده خواهند بود.
با تمام این تفاسیر، این دندان، دندان آسیاب اضافی است و کشیدن آن کاملا بستگی به صلاحدید خود شما دارد. فارغ از اینکه دلیل‌تان موجه باشد یا خیر. حالا بیایید کمی در رابطه با کشیدن این دندان صحبت کنیم و نکاتی را که به نظر مهم می‌رسند در این خصوص مطرح کنیم.

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

وقتی تاج دندان عقل برای اولین بار پدیدار می‌شود، ریشه‌ی دندان هنوز در لثه کاملا رشد نکرده است. این بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل است. به‌طور کلی، روند درآمدن دندان‌ها به این صورت است که ابتدا تاج دندان درمی‌آید. بعد از آن کمی زمان می‌برد تا ریشه کاملا رشد کند و در لثه محکم شود. هر چه رشد ریشه کمتر باشد، روند کشیدن دندان ساده‌تر خواهد بود. در نتیجه دوران بهبود یا ریکاوری هم کمتر آزاردهنده می‌شود.
نکته‌ی دیگر این که سعی کنید زمانی اقدام به کشیدن دندان عقل کنید که زندگی‌تان چندان پر تنش و گرفتاری نیست. فرضا اوایل دوران تعطیلات‌تان می‌تواند زمان ایده‌آلی باشد. زمانی که از لحاظ سلامتی مشکل دیگری ندارید، مسئله‌ای باعث اضطراب‌تان نشده است و سرتان خیلی شلوغ نیست.

دوران ریکاوری یا بهبود پس از کشیدن دندان عقل چقدر زمان می‌برد؟

به‌طور معمول و در بیشتر موارد ۴-۷ روز. البته این مدت‌زمان کوتاه تنها مربوط به مواردی است که دندان عقل عفونت نکرده و موجبات اختلال دیگری را فراهم نکرده است. دوران بهبود بسته به عوامل زیر ممکن است طولانی‌تر شود:

 • نوع بی‌حسی مورد استفاده برای کشیدن دندان: اگر برای کشیدن صرفا از بی‌حسی موضعی استفاده کنید، دوران بهبود کوتاه‌تر می‌شود.
 • تغذیه‌ی مورداستفاده در دوران بهبود: نوع مواد خوراکی مصرفی هم می‌تواند دوران بهبود را طولانی‌تر کند. فرضا کسانی که بستنی زیاد می‌خورند دیرتر بهبود پیدا می‌کنند.
 • پیشگیری از ایجاد حفره‌ی خشک یا درای ساکت: زمانی که دندانی را می‌کشیم، لخته‌ی خون روی محل دندان کشیده‌شده به بهبود آن کمک می‌کند. کارهای نظیر کشیدن سیگار، یا مصرف نوشیدنی‌ها گرم، یا بیرون انداختن آب دهان در همان روز اول، ممکن است باعث جابه‌جایی این لخته‌ی خون شوند. از این پدیده با نام حفره‌ی خشک یاد می‌شود. اختلالی که روند بهبود را به تعویق می‌اندازد.

مسائلی که پس از کشیدن دندان عقل باید رعایت کنید

 

توصیه‌هایی درباره‌ی دوران بهبود پس از کشیدن دندان عقل

 

توصیه‌ها و مسائلی که در ادامه مطرح می‌شوند، مربوط به زمانی است که کار کشیدن دندان به پایان رسیده است و به خانه برگشته‌اید:

از بیرون انداختن آب دهان خودداری کنید

خون‌ریزی در محل دندان کشیده‌شده در روز اول کاملا عادی است. تحت هیچ شرایطی آن را با انداختن آب دهان بیرون نریزید. این کار ممکن است جای لخته‌ی خون را عوض کند و منجر به ایجاد حفره‌ی خشک شود. به‌جای این کار، هرازچندگاهی پانسمان روی محل دندان کشیده‌شده را عوض کنید و محکم فشارش بدهید. به این طریق می‌توانید با خون ناشی از کشیدن دندان عقل کنار بیایید

از کشیدن سیگار خودداری کنید

به‌هنگام سیگار کشیدن، صورت حالتی پیدا می‌کند شبیه به زمانی که با نی نوشیدنی مصرف می‌کنید. این حالت برای بهبود زخم خوب نیست. به‌علاوه سیگار کشیدن هم ممکن است باعث ایجاد حفره‌ی خشک بشود.

از کمپرس یخ استفاده کنید

قرار دادن کمپرس یخ بر روی گونه، نزدیک به محل دندان کشیده‌شده به کاهش ناراحتی و درد کمک زیادی می‌کند. البته کمپرس دست‌ساز ممکن است بیش از حد سرد باشد و نتوانید برای مدت زیادی روی صورت نگهش دارید. بهتر است از کمپرس‌های مخصوص داروخانه‌ای استفاده کنید. حداقل دو عدد از این کمپرس‌ها تهیه کنید تا زمانی که یکی را روی صورت قرار داده‌اید، دیگری را در فریزر بگذارید و برای استفاده آماده باشد.

تا مدتی از مسواک زدن خودداری کنید

توصیه می‌شود تا ۲-۳ روز پس از کشیدن دندان عقل از مسواک زدن خودداری کنید. طی این چند روز مثل همیشه قادر به خوردن خوراکی‌های متنوع و شیرینی‌جات نخواهید بود. بنابراین مشکل چندانی از بابت سلامت دندان‌ها پیش نخواهد آمد.

مصرف قرص‌های مسکن را تا حد امکان محدود کنید

صرف تجویز قرص مسکن از سوی دندانپزشک متخصص دلیل بر آن نمی‌شود که تمامی قرص‌ها را در دوران بهبود مصرف کنید. این قرص‌ها اثرات سوئی هم به‌همراه دارند. به آن‌ها به چشم شمشیر دولبه نگاه کنید. تا حد امکان پس از کشیدن دندان عقل با همان کمپرس یخ درد و ناراحتی را تسکین بدهید. مصرف قرص مسکن را از نصف میزان تجویز‌شده شروع کنید. به‌مرور، اگر درد بیشتر شد، مصرف مسکن را هم بیشتر کنید. مصرف قرص‌های مسکن قوی می‌تواند عادت به وجود بیاورد. به‌علاوه، کسانی که بیش از حد قرص مسکن نسبتا قوی می‌خورند، احتمال دارد کارهای نامعقولی ازشان سر بزند. فرضا ممکن است در دوران بهبود پس از کشیده شدن دندان به دوچرخه‌سواری بروند یا کاری نظیر این.

آب زیاد بنوشید و طی ۲۴ ساعت ابتدایی پس از کشیدن دندان عقل، خوراک‌تان را محدود به مایعات کنید

رسیدن آب کافی به بدن نقش بسزایی در بهبودی شما دارد. آبی که می‌نوشید حتما باید ولرم باشد. سوپ، آبگوشت، اسموتی و آب‌میوه از جمله مایعاتی هستند که برای ۲۴ ساعت ابتدایی می‌توانید در کنار آب مصرف کنید. هیچ‌کدام از این مایعات نه باید خیلی سرد یا خیلی داغ باشند. این را هم در نظر داشته باشید که مصرف شیرینی‌جات و شکر می‌تواند دوران بهبود را طولانی‌تر کند.

از شست‌وشوی دهان خودداری کنید

بعضا مشاهده شده است کسانی شست‌وشوی دهان با آب‌نمک، پس از ۲۴ ساعت ابتدایی را توصیه می‌کنند. به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید. شاید روز چهارم بعد از کشیدن دندان عقل بتوانید شست‌وشوی دهان به این طریق را شروع کنید. آن هم به‌آرامی. البته خاصیت ضدعفونی‌کنندگی و درمانی آب‌نمک را انکار نمی‌کنیم، اما استفاده از آن طی چند روز اول ممکن است به ایجاد حفره‌ی خشک بینجامد.
در صورت مشاهده‌ی علائم و نشانه‌های زیر، با دندانپزشک متخصص تماس بگیرید:

 • دشواری در تنفس یا پایین دادن مواد خوراکی
 • خون‌ریزی شدید
 • چرک کردن محل دندان عقل کشیده‌شده (یا اطراف آن)
 •  تب
 • خارج شدن خون یا چرک از طریق بینی
 • درد بسیار شدید؛ تا اندازه‌ای که مصرف قرص مسکن قادر به تخفیف آن نباشد
 • متورم شدن صورت بعد از گذشت دو یا سه روز از کشیدن دندان عقل

کلام آخر

در این مطلب سعی بر آن بود تا در حد امکان شما را با دندان عقل و علت‌های مشکل‌ساز شدن آن آشنا کنیم. اگر قصد کشیدن دندان عقل را دارید، توصیه‌هایی را که در این خصوص عنوان کرده‌ایم با دقت مطالعه کنید و مد نظر داشته باشید. سعی کنید از انجام کارهای خودسرانه در طول دوران بهبود پس از کشیدن دندان خودداری کنید. اگر علائمی که در این دوران تجربه می‌کنید، جدی‌تر از علائم معمول بودند، حتما با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی که در دسترس دارید، مسئله را با دندانپزشک متخصص در میان بگذارید. در پایان بهتر است به این مسئله هم اشاره بشود که پس از کشیدن دندان، برای مدتی قادر به آشپزی نخواهید بود. اگر در خانه تنها هستید یا کسی کمک‌حال‌تان نیست، توصیه می‌شود پیش از مراجعه برای کشیدن دندان، کمی سوپ، آبگوشت یا غذاهایی شبیه به این‌ها تهیه کنید و در یخچال بگذارید. در حدی که برای خوراک سه‌چهار روزتان کافی باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.