مسواک زدن دندان‌ها تنها برای سفید‌ کردن و زیبایی دندان‌ها توصیه نشده است، مسواک زدن برای کل سلامتی بدن حیاتی است. با مسواک زدن، پلاک‌های تشکیل شده روی دندان‌های شما از بین می‌روند؛ لایه نازکی از باکتری‌ها که روی دندان تجمع کرده و به آن می‌چسبد را پلاک می‌گویند. این پلاک‌ها در صورتی که از بین نروند باعث پوسیدگی و سوراخ شدن دندان‌ها، بیمار شدن لثه‌ها و حتی در بلند مدت باعث افتادن دندان‌های شما خواهند شد. به همین دلیل بسیار مهم است که از نحوه مسواک زدن صحیح دندان‌های خود آگاه باشید تا از پوسیدگی و التهاب لثه جلوگیری کنید. حتی گاهی عدم مسواک زدن صحیح باعث فرسودگی دندان‌ها خواهد شد. گاهی هم ممکن است به دلیل صدمات ناشی از برس‌های مسواک، دندان‌های شما دچار حساسیت شوند. شما به خوبی می‌دانید که چرا باید مسواک بزنید، اما آیا می‌دانید که نحوه صحیح و مؤثر مسواک زدن دندان‌ها چگونه است، توصیه‌هایی که در این مقاله می‌خوانید به شما نحوه صحیح مسواک زدن را یاد خواهد داد.

انتخاب مسواک

پیش از هر چیز باید از یک مسواک مناسب استفاده کنید. یک مسواک با برس‌های نرم دارای رشته‌های نایلونی انتخاب کنید. یک مسواک مناسب باید به نحوی مؤثر، پلاک‌ها و باقیمانده خوراکی‌ها را از روی دندان جدا کند، بدون اینکه به لثه‌ها صدمه زده یا باعث فرسایش مینای دندان شما شود. مسواک باید کاملاً مناسب دست شما باشد، به علاوه کوچکی سر مسواک باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی به همه دندان‌های شما به ویژه دندان‌های عقبی برسد. در صورتی که مسواک به سختی در دهان شما حرکت می‌کند، این مسواک احتمالاً برای دهان شما بزرگ است. در صورتی که اندازه دهان شما کوچک است مسواک مناسب و اندازه دهان خود را انتخاب کنید.

مسواک‌های برقی نیز امروزه گزینه‌های مناسبی هستند، البته در صورتی که شما در مسواک زدن تنبلی می‌کنید. این نوع مسواک‌ها می‌توانند به شما انگیزه‌ دهند تا مدت زمان بیشتری را برای دندان‌های خود وقت بگذارید. یکی از تکنیک‌هایی که امروزه برخی دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند استفاده از مسواک دستی در صبح و استفاده از مسواک برقی در شب است. البته این مسئله باید حتماً با توصیه دندانپزشک و راهنمای ایشان صورت گیرد.

 

مسئله مهم در انتخاب مسواک این است که به هیچ عنوان از مسواک‌های دارای برس تهیه شده از موی حیوانات استفاده نکنید، این برس‌ها می‌توانند باکتری‌ها را در خود پنهان کنند و به مرور زمان به دهان شما انتقال دهند.

در انتخاب مسواک، برس‌های نرم نباید نادیده گرفته شود، برخی افراد تصور می‌کنند هرچه برس‌های مسواک سفت‌تر باشد بهتر دندان‌ها را تمیز می‌کند، اما این برداشت اشتباه است مسواک دارای برس‌های سفت به دندان و لثه‌ها صدمه می‌زند. به علاوه برس‌های نرم از انعطاف‌پذیری لازم برای خم شدن و حرکت کردن در پایین لثه‌ها برخوردار هستند. امروزه انواع مسواک با اندازه و انعطاف‌پذیری مختلف تولید می‌شود و شما با راهنمایی دندانپزشک خود می‌توانید بهترین نوع مسواک با اندازه مناسب را انتخاب نمایید.

 

مسواک

تکنیک درست مسواک زدن

 1.  یک نوار باریک از خمیردندان را روی مسواک از قبل مرطوب شده قرار دهید.
 2. ابتدا از دندان‌های آسیاب سمت چپ فک بالا شروع کنید (دندان‌‌های عقب) و بر روی سطح جلویی دندان‌ها تمرکز کنید، از این قسمت مطابق جهت حرکت عقربه‌های ساعت به جلو پیش خواهید رفت. به طور متوسط سر اکثر مسواک‌‌ها ۲ تا ۳ دندان را پوشش می‌دهند.
 3.  مسواک را موازی با دندان‌ها نگه دارید و برس‌ها در جهت بافت باشد، برس‌ها به آرامی زیر خط لثه قرار می‌گیرند. با اِعمال فشار کم به برس‌ها، آن‌ها به آرامی خم می‌شوند.
 4.  با ملایمت مسواک را با حرکت دایره‌ای تقریباً ۲۰ مرتبه یا حدود ۱۰ ثانیه بچرخانید.
 5.  وقتی ضربه‌های مسواک بر روی تمامی دندان‌ها تمام شد، برس‌ها را در نزدیکی بافت لثه‌ها با حرکت پیوسته بغلطانید.
 6. تمامی حرکات فوق را ادامه دهید تا تمامی سطوح جلوی دندان‌های بالا و پایین تمیز شود.
 7.  سپس نوبت به سطح داخلی دندان‌ها می‌رسد، تمامی مراحل ۲ تا ۵ را برای همه دندان‌های بالا و پایین تکرار کنید.
 8. وقتی تمامی سطح داخلی دندان‌ها تمیز شد، نوک مسواک را به صورت سریع از خط لثه در سطح داخلی دندان‌های پایین به سمت بالا بکشید؛ این کار را ۲ تا ۳ بار انجام دهید. این کار را برای دندان‌های بالا هم تکرار کنید؛ به طوری که نوک برس‌های مسواک را از خط لثه در سطح داخلی دندان‌های بالا به سمت پایین یا بیرون دندان بکشید. این کار را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

مسواک زدن سطح داخلی دندان

۹٫سپس سطحی که دندان‌ها روی هم جفت می‌شوند، در واقع سطحی که مواد غذایی را می‌جوند را در دندان‌های بالا و پایین مسواک بزنید.
۱۰٫ در آخر به آرامی روی سطح زبان و سطح داخلی لپ‌ها را مسواک بزنید تا تمیز شوند. این کار را خیلی آرام انجام دهید و فشاری وارد نکنید. این کار باعث رفع بوی بد دهان و از بین رفتن باکتری‌های روی زبان می‌شود.

تمیز کردن زبان

 

پس از اتمام مراحل مسواک زدن، باید دهان خود را با آب بشویید. برای اینکار فرقی ندارد که از یک لیوان آب استفاده می‌کنید یا دستتان را زیر شیر آب می‌گیرید، آب را درون دهان خود چرخ دهید و سپس آب را بیرون بریزید.

پس از پایان مسواک زدن باید مسواک خود را به خوبی با آب بشویید. مسواک را چند ثانیه زیر آب جاری گرفته تا تمامی باکتری‌ها از روی مسواک جدا شوند. اگر مسواک خود را به نحوی مناسب نشویید در زمان بعدی که از مسواک استفاده کنید باکتری‌های قدیمی را به دهان خود وارد می‌کنید. آب کشیدن مسواک باعث خروج باقیمانده خمیردندان هم می‌شود. در نهایت مسواک خود را در محلی قرار دهید تا کاملاً خشک شود، در غیر این صورت باکتری‌ها در آن رشد خواهند کرد.

نکات ضروری برای مسواک زدن

 • حداقل ۲ بار در روز ترجیحاً در صبح و قبل از خواب مسواک بزنید.
 • مسواک خود را هر سه ماه یا زمانی که متوجه شدید برس‌های آن شروع به خم شدن و فرسودگی کرده‌اند تعویض کنید. همیشه مسواک خود را پس از بهبودی از سرماخوردگی یا آنفولانزا تعویض کنید.
 • نحوه صحیح استفاده از مسواک‌های برقی را از دندانپزشک خود بپرسید.
 • برای اطلاع از بهترین نوع مسواک و خمیردندان مناسب دندان‌های خود، از دندانپزشک سوال کنید.

اشتباهات مهم در مسواک زدن

تعداد کمی هستند که از نحوه درست مسواک زدن آگاه هستند و دندان‌های خود را به نحوی صحیح مسواک می‌زنند. اشتباهات در مسواک زدن قابل اصلاح هستند و هرچه زودتر جلوی این اشتباهات را بگیرید سریعتر از دندان‌های خود محافظت خواهید کرد.

 • با شدت مسواک زدن

در مسواک زدن صحیح، هرچه محکم‌تر مسواک زدن نشانه درست مسواک زدن نیست. بسیاری از مردم در زمان مسواک زدن سعی می‌کنند که خیلی محکم باکتری‌ها و کثیفی‌های دندان‌ها را تمیز کنند به طور مثال همان گونه که کف سرویس بهداشتی خانه خود را محکم و با شدت فرچه می‌کشند تا تمیز شود. آن‌ها احساس می‌کنند که اگر با شدت مسواک نزنند، دندان‌هایشان تمیز نمی‌شود، اما این روش صحیحی برای مسواک زدن نیست.

پلاک‌ها نرم و سست هستند، لازم نیست آن‌ها را فرچه بکشید.

بهترین راه برای اصلاح این اشتباه، حذف تفکر فرچه کشیدن دندان‌ها از ذهنتان است و جایگزین کردن آن با حرکت تدریجی و ملایم است و در نهایت استفاده از تکنیک مناسب درست مسواک زدن می‌باشد.

با شدت مسواک زدن

 • عجله کردن در مسواک زدن

شما باید حداقل ۲ بار در روز و هر بار ۲ تا ۳ دقیقه مسواک بزنید. اما اغلب اوقات برای رفتن به دانشگاه، مدرسه یا محل کارتان دیر کرده‌اید، یا خوابتان می‌آید و تنبلی می‌کنید و با عجله مسواک می‌زنید. درست مسواک زدن نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می‌کند.

دست نگه دارید، در مسواک زدن عجله نکنید!

زمان خود را طوری تنظیم کنید تا وقت کافی برای مسواک زدن داشته باشید. امروزه دیگر همه افراد دارای تلفن همراه هستند، به کمک تلفن همراه خود می‌توانید زمانتان را طوری تنظیم کنید که با خیال راحت مسواک بزنید.

اگر حوصله ندارید، می‌توانید هدفون گوشی تلفن همراهتان را روی گوش گذاشته و آهنگ مورد علاقه‌تان را بگذارید و همزمان مسواک بزنید. اکثر آهنگ‌ها حدود ۲ تا ۳ دقیقه هستند.

 • استفاده طولانی مدت از یک مسواک

وقتی یک مسواک مناسب انتخاب می‌کنید، گاهی اوقات تعویض آن دشوار می‌شود. اما زمانی که روی برس‌های مسواک تغییراتی را مشاهده کردید، زمانی که برس‌های مسواک تغییر رنگ داده، خم شده یا به نظر کثیف می‌آید، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

 

برس‌های مسواک در طول زمان فرسوده می‌شوند، انعطاف‌پذیری و اثربخشی خود را از دست می‌دهند. وقتی برس‌های مسواک فرسوده شوند، دیگر از قدرت کافی برای تمیز کردن دندان‌ها برخوردار نیستند. مسواک‌ها باید حداقل هر ۳ تا ۴ ماه تعویض شود. همچنین امروزه دیگر همه می‌دانند که به هیچ عنوان نباید از مسواک مشترک با فرد دیگر استفاده کرد. از طرفی مسواک باید در جای خشک نگهداری شود تا از رشد کپک‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها بر روی مسواک جلوگیری کرد. تغییرات روی مسواک را به دقت مشاهده کنید و در زمان لازم آن را تعویض کنید.

مسواک فرسوده

 • فراموش کردن خط لثه‌ها

باکتری‌ها اغلب در محل اتصال دندان با لثه‌ها می‌چسبند. این منطقه به طور معمول در مسواک زدن نادیده گرفته می‌شود.

حدود یک یا شاید ۲ تا ۳ میلی‌متر از جایی که دندان‌ها از لثه بیرون آمده‌اند، درست زیر لثه‌ها باید با مسواک تمیز شود. به همین دلیل برس‌های مسواک شما باید قابلیت خم شدن داشته باشد. منظور از مسواک زدن، مسواک زدن کل ناحیه دندانی است که شامل لثه‌ها هم می‌شود. اغلب در مسواک زدن بیشتر زمان صرف تمیز کردن سطح جویدن می‌شود و کمتر به خط لثه‌ها توجه می‌شود. این مسئله برای بسیاری از افراد صادق است و آن‌ها خط لثه را مسواک نمی‌زنند. این کار خیلی سخت نیست. ابتدا لازم است از زاویه مناسب استفاده کنید. معمولاً توصیه می‌شود که به مسواک زاویه ۴۵ درجه در برابر خط لثه بدهید. از خط لثه شروع کنید و سپس سایر دندان‌ها را مسواک بزنید.

نحوه درست مسواک زدن

 • زودتر از حد موعد مسواک زدن

گاهی اوقات دوست دارید که سریع‌تر از دست مواد غذایی باقیمانده بین دندان‌ها که به تازگی مصرف کرده‌اید رها شوید. به همین دلیل شروع به مسواک زدن می‌کنید. اما بهتر است اینکار را انجام ندهید. با زودتر از موعد مسواک زدن به اسید موجود در دهان خود کمک می‌کنید سریعتر دندان‌هایتان را فرسوده کند. به نظر شما مدت زمان مناسب برای مسواک زدن چه موقع است؟ بهترین زمان مسواک زدن پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است، این زمان برای فعالیت بزاق دهان کافی است.

 •  عدم توجه به تمیز کردن زبان

تمیز کردن پرزهای زبان از اهمیت بالایی برخوردار است. تمیز کردن زبان به رفع بوی بد دهان و جلوگیری از ورم معده (گاستریت) در زمان مسواک زدن کمک می‌کند. باکتری‌های دهان تنها روی دندان‌ها نمی‌چسبند، بسیاری از آن‌ها روی زبان و دیواره داخلی دهان قرار می‌گیرند. نرخ عفونت هلیکوباکتر پایلوری در انسان‌ها حدود ۵۰ درصد است. این میکروارگانیسم یک عامل بیماری‌زا برای گاستریت مزمن و زخم معده است. افراد مبتلا به گاستریت مزمن باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهند. هر روز صبح که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید بهترین زمان برای شستن پوشش روی زبانتان است. باکتری‌هایی که روی سطح زبان و دیواره داخلی دهان تجمع می‌کنند باعث بوی بد دهان می‌شوند، تمیز کردن این قسمت‌ها به نحوی مؤثر این باکتری‌ها و بوی بد دهان را از بین می‌برند. بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند که تمیز کردن زبان بخش مهمی از بهداشت دهان و مسواک زدن به شمار می‌رود.

اهمیت مسواک زدن

مسواک زدن دندان‌ها اهمیت زیادی برای جلوگیری از بیماری‌های لثه دارد. در صورتی که چند روز دندان‌های خود را مسواک نزنید، علائم بیمار شدن لثه را مشاهده خواهید کرد. به علاوه مسواک زدن صحیح باعث حذف پلاک‌ها و جلوگیری از تشکیل آن‌ها می‌شوند که دلیل اصلی پوسیدگی دندان‌ها هستند.

مسواک زدن مرتب و طبق برنامه باعث کاهش ریسک عفونت‌های باکتریایی مانند آبسه دندانی می‌شود. آبسه‌های دندان زمانی تشکیل می‌شوند که تجمع باکتری‌ها در دهان چندین برابر شده و به سطوح غیر سالم برسد. عدم درمان آبسه دندان در آینده مشکلاتی را برای سلامت بدن به ویژه ریه‌ها، قلب یا حتی مغز ایجاد خواهد کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که عدم توجه به سلامت دهان و دندان سلامتی بدن را به خطر می‌اندازد و ممکن است باعث دیابت، پوکی استخوان و حتی در مواردی آلزایمر شوند.
از طرف دیگر رعایت بهداشت دهان و دندان و به ویژه مسواک زدن صحیح می‌تواند به شما در کاهش هزینه‌های دندان‌پزشکی کمک کند. اگر درست مسواک نزنید علاوه بر مشکلات سلامتی، زیبایی دندان‌ها و لبخند شما هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. مسواک زدن صحیح دندان‌ها، نه تنها باعث می‌شود شما یک مجموعه از دندان‌های زیبا و محکم داشته باشید، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس شما هم خواهد شد، با یک لبخند دلنشین و درخشان می‌توانید روی اطرافیانتان تأثیر قابل توجهی بگذارید.

 

دندان‌های سلامت

اکثر دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل ۲ بار در روز، یکبار در صبح و یکبار هم قبل از خواب، مسواک بزنید. اگر شما بتوانید برنامه خود را طوری تنظیم کنید که یکبار هم بین این دو زمان مسواک بزنید بهتر خواهد بود. البته در اینجا باید یادآوری کرد که مسواک زدن تنها بخشی از مراقبت‌های روتین از دندان است. شما باید حداقل یک بار در روز بین دندان‌ها را با نخ دندان تمیز کنید. باکتری‌های باقیمانده بین دندان‌ها، مناطقی که برس‌های مسواک به آنجا نمی‌رسد، باعث پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد. نخ دندان به جدا شدن پلاک‌ها و باقیمانده خوراکی‌ها در بین دندان‌ها و زیر لثه‌ها کمک می‌کند. علاوه بر درست مسواک زدن و تمیز نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها، داشتن یک رژیم غذایی صحیح و استفاده بسیار کم از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین و اسنک‌ها به سلامت دندان‌ها کمک خواهد کرد. تا حد امکان از مصرف اسنک‌ها بین وعده‌های اصلی خودداری کنید، این خوراکی‌ها باعث تشکیل بیشتر باکتری در دهان می‌شوند.

مسواک زدن یکی از مهمترین کارهای روزانه است که هر فردی باید انجام دهد، این کار نه تنها برای سلامت دندان و دهان، بلکه برای سلامت کل بدن اهمیت دارد. به سلامت خود اهمیت دهید و بهترین نوع مسواک و خمیردندان را انتخاب کنید. شما به سایر افراد توجه نکنید، بسیاری از مردم اولین مسواکی که در زمان خرید می‌بینند را خریداری می‌کنند، برای انتخاب مسواک مناسب خود تحقیق کنید و اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید حتماً از دندان‌پزشک خود سوال کنید. ایشان با مشاهده و آگاهی از شرایط دندان و دهان شما بهترین و مناسب‌ترین نوع مسواک و خمیردندان را به شما معرفی خواهد کرد. برای جلوگیری از بروز مشکلات دندان و لثه تکنیک‌های درست مسواک زدن را یاد بگیرید، این کار به شما در مقابله با باکتری‌ها و آلودگی‌هایی که در بخش‌های مختلف دهان تجمع می‌کنند کمک شایانی خواهد کرد. در انتها و علاوه بر تمامی مواردی که خاطر نشان شد فراموش نکنید که به طور مرتب به دندان‌پزشکی مراجعه کنید تا از سلامت دندان‌های خود اطمینان حاصل نمایید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.