چگونه دندان‌های سفید داشته باشیم

//چگونه دندان‌های سفید داشته باشیم

چگونه دندان‌های سفید داشته باشیم

امروزه سفید کردن دندان به اندازه‌ای شهرت یافته است که اکثر مردم به ویژه جوانان آن را انجام می‌دهند. اگر شما خواهان لبخندی زیبا و دندان‌های سفید و درخشان هستید، انواع روش‌های سفید کردن وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به هدف خود دست یابید. اما آیا می‌دانید سفید کردن دندان چیست و چه انواعی دارد؟ در این مقاله قصد داریم درباره سفید کردن دندان صحبت کنیم و انواع آن را به شما معرفی کنیم.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان به معنی شفاف‌تر کردن رنگ دندان کدر و زرد شده است. در انواع روش‌های سفید کردن، دندان کاملاً از رنگ سفید برخوردار نخواهد شد، اما رنگ کنونی آن چندین لایه شفاف‌تر و سفیدتر خواهد گشت. سفید کردن دندان یکی از روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی است که یا به وسیله خود دندان‌پزشک یا با تجویز و راهنمایی دندان‌پزشک انجام خواهد شد. سفید کردن دندان به روش‌های مختلفی، هم در مطب و هم در خانه صورت می‌گیرد و هر کدام از آن‌ها مزایا و ریسک‌های خود را دارند. میزان سفید شدن دندان‌ها معمولاً به غلظت و قدرت موادی که در سفید کردن استفاده شده بستگی دارد. اگر به دنبال لبخندی درخشان و جذاب هستید، سفید کردن دندان یکی از بهترین و اثربخش‌ترین گزینه‌های پیش رو است. دندان‌های سفید نه تنها باعث زیباتر شدن زیبایی صورت خواهد شد، بلکه اعتماد به نفس شما را هم افزایش خواهد داد.

روش‌های سفید کردن دندان

با پیشرفت علم، دندان‌پزشکی زیبایی هم به میزان قابل توجهی توسعه یافته است و روش‌های متنوعی برای زیبا ساختن ظاهر و رنگ دندان‌ها کشف شده است. سفید کردن دندان یکی از شایع‌ترین خدمات زیبایی دندان است که امروزه به نحوی گسترده در بسیاری از کلینیک‌ های دندانپزشکی زیبایی ایران ارائه می‌شود. در ادامه به برخی از شایع‌ترین روش‌های سفید کردن دندان خواهیم پرداخت.

سفید کردن دندان در مطب

سفید کردن دندان در مطب توسط دندان‌پزشک انجام می‌شود. دندان‌پزشک پس از معاینه شرایط دندانی شما اعلام می‌کند که واجد شرایط سفید کردن هستید یا خیر؛ سپس گزینه‌های مختلف از بلیچینگ دندان گرفته تا کامپوزیت و لمینت دندان را به شما معرفی خواهد کرد.

بلیچینگ دندان هم در مطب و هم در خانه انجام می‌شود. بلیچینگ در مطب خیلی سریع انجام می‌شود و شما در سریع‌ترین زمان نتیجه بسیار مطلوبی را خواهید گرفت. البته باید خاطر نشان کرد که بلیچینگ تنها برای افرادی قابل استفاده است که دارای دندان‌های طبیعی و سالم باشند. مواد و روشی که در بلیچینگ استفاده می‌شود بر روی ایمپلنت‌ها، بریج‌ها، دندان‌های مصنوعی، کامپوزیت و لمینت شده تأثیری ندارد. اما در صورتی که رنگ دندان‌های طبیعی شما کدر و زرد شده است، بلیچینگ و به ویژه بلیچینگ در مطب بهترین گزینه برای شما است. محلول مورد استفاده در بلیچینگ باعث سفید و درخشان شدن دندان‌های شما می‌شود و شما به راحتی و با اعتماد به نفس می‌توانید از لبخند زیبای خود لذت ببرید.

 

بلیچینگ در مطب

 

لمینت دندان  و کامپوزیت دندان هم از دیگر گزینه‌های سفید کردن دندان هستند که علاوه بر سفید کردن دندان می‌توانند سایر عیوب دندان را هم برطرف کنند. این دو روش زیبایی اگرچه از هزینه بالاتری نسبت به بلیچینگ برخوردار هستند، اما برای افرادی که قادر به استفاده از بلیچینگ نیستند، گزینه‌های مناسب‌تری به شمار می‌روند.

سفید کردن دندان در خانه

روش‌های سفید کردن دندان در خانه بسیار متنوع است، از جمله می‌توان به کیت‌ها، ژل‌ها، دهان‌شویه‌ها، خمیردندان‌ها و نوار‌های سفیدکننده دندان اشاره کرد. در اکثر محصولاتی که برای سفید کردن دندان در خانه استفاده می‌شود، غلظتی از کاربامید پراکسید یا پراکسید هیدروژن استفاده شده است.

ژل‌ها و کیت‌های سفید‌کننده دندان
ژل‌ها و کیت‌های سفید‌کننده بسیار تأثیرگذار هستند، اما در بلند مدت نتیجه مطلوب را خواهید گرفت. در این روش ژل‌ها را چند ساعت از روز یا کل شب باید روی دندان‌ها استفاده کنید، حداقل ۳ روز تا دو هفته طول می‌کشد تا نتیجه مطلوب بدست آید. بسته به قدرت پراکسید مورد استفاده در ژل نتیجه تفاوت خواهد داشت.

 

ژل‌ها و کیت‌های سفیدکننده دندان

بلیچینگ در خانه

بلیچینگ از جمله روش‌هایی است که برای سفید کردن دندان‌ها در خانه به کار گرفته می‌شود. در این روش دندان‌پزشک مقدار غلظت محلول بلیچ را برای شما تعیین می‌کند و شما با راهنمایی و توصیه دندان‌پزشک می‌توانید این کار را انجام دهید. این روش تنها برای دندان‌های طبیعی اثربخش خواهد بود و می‌تواند رنگ دندان‌های شما را چند درجه روشن‌تر کند.

نوارهای سفیدکننده دندان

این نوارها نسبتاً ارزان قیمت هستند و استفاده از آن‌ها بسیار ساده است. این نوارها در بلندمدت و بسته به غلظت پراکسید هیدروژن مورد استفاده در آن‌ها تأثیرگذار خواهند بود.

خمیردندان‌های سفید‌کننده

خمیردندان‌های سفید‌کننده حاوی غلظت‌های کمی از مواد پاک‌کننده هستند و لکه‌های روی دندان‌ها را از بین می‌برند. برخی از خمیردندان‌های سفید‌کننده حاوی مواد شیمیایی قوی‌تر هستند و تأثیر آن‌ها از خمیردندان‌های سفیدکننده معمولی بیشتر است، اما قادر به بلیچ کردن دندان‌های شما نیستند.

سفید کردن دندان در خانه به روش طبیعی

دندان‌های خود را می‌توانید به روش‌های سنتی و طبیعی هم سفید کنید. برای سفید کردن دندان‌ها در خانه به روش طبیعی می‌توانید از روغن‌ها به ویژه روغن نارگیل، ترکیب توت‌فرنگی و جوش شیرین، آناناس و بسیاری از مواد طبیعی که خاصیت سفیدکنندگی دندان دارند استفاده نمایید.

در آخر مجدداً باید خاطر نشان کرد که از هر روشی که برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنید، مراقبت بعد از آن از اهمیت بالایی برخوردار است. برای حفظ دندان‌های سفید خود در مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های حاوی رنگدانه مانند قهوه و نوشابه یا میوه‌های رنگی زیاده‌روی نکنید و تا حد امکان از سیگار کشیدن خودداری کنید. به علاوه با رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان حداقل ۲ با در روز مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید دندان‌های سفید و لبخند جذاب خود را

۱۳۹۸-۲-۳ ۱۱:۴۲:۵۰ +۰۰:۰۰مقالات دندانپزشکی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه