دلایل بسیاری زیادی برای مراقبت و حفظ سلامتی دندان‌ها وجود دارد. برای داشتن دندان‌های درخشان، پر قدرت برای جویدن، جلوگیری از دندان‌درد و حفظ ظاهر و رنگ آن‌ها، بهترین کار مراقبت مناسب و صحیح از دندان‌ها است. به علاوه تحقیقات نشان می‌دهد بیماری‌های لثه می‌تواند مشکلات دیگری را در سلامت کل بدن ایجاد که که از جمله می‌توان به افزایش ریسک بیماری‌های قلبی اشاره کرد. به همین دلیل است که مراقبت و حفظ سلامتی دندان‌ها و جلوگیری از بیمار شدن لثه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. با مراقبت صحیح از دندان‌های خود می‌توانید تا پایان عمر دندان‌هایی سالم و درخشان داشته باشید. خوشبختانه روش‌ها و نکات ساده‌ای برای حفظ درخشندگی، قدرت و سلامت دندان‌ها از کودکی تا بزرگسالی وجود دارد. در اینجا قصد داریم مهمترین و بهترین راهکارها را معرفی کنیم که به شما کمک می‌کنند تا ۹۰ سالگی دندان‌های سالم و زیبایی داشته باشید.

۱٫ مراقبت از دندان‌ها در دوران کودکی

علیرغم همه اقدامات پیشگیرانه که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام می‌دهید، یکی از هر چهار کودک قبل از هفت سالگی دچار پوسیدگی دندان می‌شود. تقریباً همه کودکان بین سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی در دندان‌های خود دارای پوسیدگی هستند. مراقبت‌های دندانی باید از همان زمانی که نخستین دندان کودک ظاهر می‌شود، معمولاً حدود ۶ ماهگی، آغاز گردد. دندان‌های نوزادان را می‌توانید با یک پارچه تمیز و مرطوب یا با یک مسواک بسیار نرم تمیز کنید. در سن ۲ سالگی می‌توانید به کودک اجازه دهید تا شخصاً دندان‌هایش را مسواک بزند، البته نظارت بر کار مسواک زدن او بسیار مهم است.

۲٫ مهر و موم کردن سطح دندان

دندان‌های آسیاب دائمی تقریباً در سن ۶ سالگی رشد می‌کنند. به گزارش انجمن دندان‌پزشکی امریکا، استفاده از سیلانت که یک روکش محافظ است و روی سطوح جویدن دندان‌های عقب کشیده می‌شود می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک کمک کند. سیلانت می‌تواند نواحی از دندان که بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند مانند شیارها و شکاف‌ها را پوشش دهد و مانع نفوذ باکتری‌ها به آن نواحی شود. با این حال تعداد کمی از مردم از این روش استفاده می‌کنند و اطلاعات کاملی در این زمنیه در اختیار ندارند.

سیلانت

۳٫ استفاده از حد مجاز فلوراید

بزرگترین پیشرفت در صنعت بهداشت دندان و دهان، فلوراید بوده است. این ماده باعث تقویت مینای دندان شده و احتمال پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد. برخی از کشورهای دنیا اقدام به تولید آب حاوی فلوراید کرده‌اند، اما اگر شما دسترسی به این مواد ندارید، برای داشتن دندان‌های سالم از دندان‌پزشک خود در مورد مصرف اندازه کافی و مناسب فلوراید سوال کنید. امروزه بسیاری از خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها حاوی فلوراید هستند، خمیردندان‌های حاوی فلوراید مانع پوسیدگی دندان می‌شوند. البته فلوراید باید به میزان اندکی برای کودکان استفاده شود، در صورتی که از خمیردندان های حاوی فلوراید برای کودک خود استفاده می‌کنید تنها باید به اندازه یک نخود از خمیردندان روی مسواک او قرار دهید. مقادیر زیاد فلوراید باعث ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌ها خواهد شد.

۴٫ حداقل ۲ بار در روز مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندان

بیماری لثه و پوسیدگی دندان همچنان بزرگترین مشکلات دندانی هستند و این مسئله تنها برای افراد مسن نیست، بلکه همه افراد در هر سنی را درگیر می‌کند. دندان‌ها با یک لایه سخت به نام مینای دندان پوشیده شده‌اند. با مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هر روز یک لایه نازک به نام پلاک‌های دندانی حاوی باکتری، روی سطح دندان تشکیل می‌شوند. باکتری‌های موجود در پلاک‌ها، اسید تولید می‌کنند و این اسید می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند و باعث پوسیدگی دندان شود. مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان به جلوگیری از پوسیدگی کمک می‌کند. با درست مسواک زدن و نخ زدن به دندان‌ها این پلاک‌ها از سطح دندان جدا می‌شوند و شما می‌توانید تا سال‌ها دندان‌های مرواریدی خود را حفظ کنید. برای انتخاب مسواک درست و مناسب شرایط دندان خود و یادگیری تکنیک مسواک زدن صحیح کمی تحقیق کنید و از دندان‌پزشک خود سوال کمک بگیرید. هیچ چیز نمی‌تواند جای دندان‌های سالم و درخشان را برای شما پر کند.

۵٫ شستن دهان با آب یا دهان‌شویه یا مصرف آدامس پس از صرف غذا

فزون بر مسواک زدن و نخ زدن منظم به دندان‌ها، شستشو دهان با آب یا یک دهان‌شویه ضدباکتری به کاهش تعداد باکتری‌های دهان کمک کرده و مانع پوسیدگی و مشکلات لثه خواهد شد. به علاوه جویدن آدامس‌های فاقد شکر پس از صرف غذا می‌تواند به افزایش جریان بزاق دهان کمک کند و طبعاً باکتری‌ها را شسته و حالت اسیدی دهان را خنثی کند.

۶٫ محافظت از دندان‌ها در زمان ورزش کردن

ورزش‌ها و فعالیت‌های تفریحی باعث سلامتی بدن می‌شوند، اما همچنین تهدید برای دندان‌ها به شمار می‌روند. امروزه در بسیاری از مدارس در کشورهای پیشرفته کودکان در ساعات ورزش مجبور به استفاده از محافظ دهان و دندان هستند. عدم محافظ از دندان‌ها در زمان ورزش کردن باعث آسیب و جراحت در دندان‌ها و لثه خواهد شد و مشکلات جدی را پیش می‌آورند. به کودکان آموزش دهید تا در زمان بازی کردن مراقب دندان‌های خود باشند تا در آینده مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید.

 

محافظ دهان و دندان

 

۷٫ عدم استعمال سیگار

سیگار کشیدن باعث لک شدن دندان‌ها شده و به نحوی قابل توجه ریسک بیمار شدن لثه‌ها و سرطان دهان را افزایش می‌دهد. اگر شما سیگار می‌کشید یا از تنباکو استفاده می‌کنید آن را ترک کنید و کودک خود نیز توصیه کنید اگر می‌خواهد دندان‌های درخشان خود را تا ۹۰ سالگی حفظ کند هرگز سیگار نکشد.

۸٫ تغذیه سالم و هوشمندانه

در هر سنی که باشید یک رژیم غذایی سالم برای داشتن دندان‌های سالم ضروری است. یک رژیم غذایی متعادل از تمامی مواد غذایی شامل غلات، مغزها، میوه‌جات و سبزیجات و محصولات لبنی می‌تواند تمامی مواد مغذی مورد نیاز شما را تأمین کند. برخی محققان اعتقاد دارند امگا-۳ موجود در ماهی باعث کاهش التهاب می‌شود و در نتیجه ریسک بیمار شدن لثه را کاهش می‌دهد.

۹٫ خودداری از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های حاوی شکر

باکتری‌های موجود در دهان به راحتی شکر را تجزیه می‌کنند و اسید تولید می‌کنند، این اسید می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان و در نهایت پوسیدگی دندان شود. نوشابه‌ها و شربت‌ها حتی بیشتر سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازند، زیر اغلب ما عادت داریم که نوشابه‌ها را جرعه جرعه مصرف کنیم و این مسئله باعث می‌شود دندان‌ها مدت زمان بیشتری در معرض اسیدها قرار گیرند. بهترین کار برای نگهداری از دندان‌های مرواریدی خود جایگزین کردن آب به جای نوشیدنی‌های حاوی شکر است.

۱۰٫ مراجعه منظم به دندانپزشکی

اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند دندان‌پزشک به طور منظم هر شش ماه دندان‌هایتان را معاینه نماید. وقتی این مسئله از کودکی جزئی از برنامه زندگی‌تان قرار گیرد به یکی از عادات شما تبدیل خواهد شد و در بزرگسالی مطمئناً مشکلات کمتری خواهید داشت و در مقایسه با اطرافیانتان که این کار را انجام نمی‌دهند دندان‌های سالم‌تری خواهید داشت. دندان‌پزشک در این جلسات می‌تواند ذرات باقیمانده از پلاک‌ها روی سطح دندان شما که با مسواک زدن و نخ دندان از بین نرفته‌اند را با ابزار مخصوص تمیز کند. در این معاینات روتین دندان‌پزشک دندان‌های شما را به دقت بررسی می‌کند و در صورت مشاهده هر گونه علائم پوسیدگی اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

در این جلسات دندان‌پزشک می‌تواند به شما بگوید که درست مسواک می‌زنید یا به نحوی مناسب و کافی از نخ دندان استفاده می‌کنید یا خیر. با راهنمایی و توصیه‌های دندان‌پزشک و رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان می‌توانید تا پایان عمر دندان‌های سالمی داشته باشید و زیبایی آن‌ها لذت ببرید.

حفظ دندان‌های طبیعی و سلامت آن‌ها نه تنها برای سلامتی کل بدن از اهمیت بالایی برخوردار است، بلکه شما را از درمان‌های سخت و طاقت‌فرسا و پرهزینه دندان‌پزشکی مصون خواهد داشت. با رعایت بهداشت دهان و دندان و فرا گرفتن نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به راحتی می‌توانید سلامت دندان‌های خود را تضمین کنید، تنها کافی است چند دقیقه از وقت خود در روز را به بهداشت دندان‌هایتان اختصاص دهید. وقتی دندان‌ها و لثه‌ها بیمار شوند به راحتی به حالت اولیه و طبیعی خود باز نمی‌گردند و شما باید متحمل چندین مرحله درمان شوید.

 

دندان‌های مرواریدی

 

همه می‌دانند که برای داشتن دندان‌های سالم باید دندان‌های خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنند، اما علاوه بر مسواک زدن، رعایت نکاتی که در فوق ذکر شد از کودکی تا بزرگسالی به شما کمک خواهد کرد تا دندان‌های درخشان و زیبایی داشته باشید و آن‌ها را تا پایان عمرتان حفظ کنید. اکنون می‌خواهیم به برخی از اشتباهات اشاره کنیم که خیلی از افراد ممکن است در طول زندگی ناخواسته مرتکب شده و سلامت دندان‌های خود را به خطر می‌اندازند.

اشتباهات خطرناک برای سلامتی دندان‌ها

روزانه دانسته یا ندانسته چندین اشتباه در کارهای روتین خود انجام می‌دهیم که نتیجه آن باعث آسیب رسیدن و پوسیدگی دندان‌ها و بیمار شدن لثه‌ها می‌شود. با مطالعه این اشتباهات که در زیر اشاره شده و راهکارهای مقابله با آن‌ها می‌توانید سلامت دندان‌های مرواریدی خود را حفظ کنید.

عجله در مسواک زدن

برای صرفه‌جویی در زمان به ویژه در ساعات صبح معمولاً در زمان دوش گرفتن یا بررسی ایمیل‌ها اقدام به مسواک زدن می‌کنید و این به عادت روتین شما تبدیل شده است. درست است در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید، اما چه اتفاقی برای دندان‌هایتان خواهد افتاد؟ با نادیده گرفتن روش‌های صحیح مسواک زدن و عجله کردن در این کار سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازید. هر چه زودتر این عادت را ترک کنید و در عوض در جلوی آینه قرار بگیرید و شروع به مسواک زدن کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی زوایای دندان‌ها و دهان خود را مسواکی می‌زنید. با این کار مطمئن باشید حتی تا ۹۰ سالگی هم دندان‌های خود را درخشان نگه خواهید داشت.

نوشیدن نوشابه

نوشابه‌ها حتی انواع رژیمی آن‌ها دارای حالت اسیدی هستند و باعث فرسایش مینای دندان‌ها در بلندمدت خواهند شد. شکر موجود در نوشابه باعث پوسیدگی دندان می‌شود. تا حد امکان از مصرف نوشابه‌ها خودداری کنید و به جای آن آب مصرف کنید.

خودداری از مصرف نوشابه

 

نادیده گرفتن کلسیم و ویتامین D

دندان‌ها مانند استخوان‌های بدن به مقادیر کافی کلسیم و مواد معدنی نیاز دارند تا هر چه سن بالاتر می‌رود آن‌ها هم قدرت و انسجام خود را حفظ کنند. به گزارش بنیاد بین‌المللی پوکی استخوان، زنان بزرگسال روزانه به حدود ۱,۰۰۰ تا ۱,۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۱,۰۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارند که از طریق مواد غذایی، نور خورسید و مکمل‌ها تأمین می‌شوند. در صورتی که این مواد معدنی را نادیده بگیرید در سنین پیری با مشکلات دندانی بسیاری مواجه خواهید شد. از همین حالا این مواد را برنامه روتین خود قرار دهید تا مدت زمان طولانی‌تری دندان‌های سالم خود را حفظ نمایید.

مصرف بیش از حد آب میوه

فرقی ندارد که از آب‌میوه‌های خانگی یا صنعتی استفاده کنید، تقریباً همه نوشیدن آب‌میوه‌ها را دوست دارند. اما آب‌میوه‌ها هم مانند نوشابه‌ها باعث افزایش اسید در دهان می‌شود و در نتیجه مینای دندان را تهدید خواهد کرد و باعث پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد. فراموش نکنید که پس از نوشیدن هر لیوان آب‌میوه دندان‌های خود را مسواک بزنید یا حتماً دهان خود را با آب بشویید.

انتخاب مسواک اشتباه

بسیاری از ما اعتقاد داریم که هرچه مسواک برس‌های سفت‌تر داشته باشد، اثربخش‌تر خواهد بود و بهتر پلاک‌های دندان را از بین خواهد برد. اما باید بدانید که برس‌های سفت باعث ساییده شدن مینای دندان و در نهایت آسیب دیدن عصب‌های دندان خواهند شد. بهترین نوع مسواک انواع مسواک‌های دارای برس‌های نرم و انعطاف‌پذیر هستند.

سیگار کشیدن
بر اساس گزارش مؤسسه ملی تحقیقات دندان‌پزشکی امریکا، سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد بوی بد در دهان و لک کردن دندان‌ها، باعث افزایش ریسک بیماری‌های لثه خواهد شد. در صورتی که شما مبتلا به بیماری لثه هستید، استشمام نیکوتین در زمان سیگار کشیدن توانایی بدن برای مقابله با عفونت و بهبودی را به مخاطره خواهد انداخت. اگر سیگار می‌کشید نباید انتظار داشته باشید که از دندان‌های درخشانی برخوردار باشید.

 

سیگار کشیدن

 

قرار دادن مسواک مرطوب در ساک در زمان مسافرت

اغلب اوقات شده زمانی که در سفر هستید مجبورید مسواک مرطوب خود را در ساک قرار دهید. قبل از بسته‌بندی ساک خود اطمینان حاصل کنید مسواکتان خشک شده است. باکتری‌ها تمایل دارند در سطوح مرطوب رشد کنند، این باکتری‌ها روی مسواک باقی مانده و وارد دهان می‌شوند و در آینده باعث عفونت لثه خواهند شد. اگر عجله دارید و نمی‌توانید مسواکتان را خشک کنید، از یک مس.اک جدید استفاده کنید.

دندان قروچه کردن یا ساییدن دندان‌ها روی یکدیگر

بسیاری از ما عادت داریم در زمان خواب دندان‌قروچه کنیم. در صورتی که اقدامات مناسب برای جلوگیری از این عادت اتخاذ نشود، دندان‌قروچه یا سایش دندان‌ها روی یکدیگر باعث لب‌پریدگی و ساییده شده سطوح دندان‌ها، سردرد، مشکلات فک و حتی تغییر در ظاهر صورت خواهند شد. از محافظ‌های مخصوص برای محافظت از دندان‌ها در برابر صدمات بیشتر استفاده کنید و یا از دندان‌پزشک در مورد روش‌های جلوگیری از این عادت کمک بگیرید.

 

دندان‌قروچه

 

عدم نخ زدن به بخش‌های پشت دندان

در زمان استفاده از نخ دندان باید صبور باشید و تمامی زوایای دندان را تمیز کنید. اغلب افراد فراموش می‌کنند که در نواحی پشت دندان هم از نخ دندان استفاده کنند. این نواحی از دندان آسیب‌پذیرتر می‌شوند و احتمال تشکیل پلاک در آنجا افزایش می‌یابد. برای داشتن دندان‌های سالم و جلوگیری از پوسیدگی هرگز تمیز کردن نواحی پشت دندان را فراموش نکنید.

استفاده از دهان‌شویه‌های اشتباه

بازار مملو از دهان‌شویه‌های زیبایی است که تنها باعث رفع بوی بد دهان و احساس طراوت در دهان می‌شوند. برای مراقبت از دندان‌ها بهتر است از دندان‌پزشک کمک بگیرید و بهترین نوع دهان‌شویه‌های درمانی را انتخاب کنید که حاوی مواد ضد باکتری و فلوراید هستند. این نوع دهان‌شویه‌ها به شما در مقابله با التهاب لثه، پوسیدگی، پلاک و بوی بد دهان کمک خواهد کرد.

نادیده گرفتن مراجعه منظم به دندانپزشکی

معمولاً مراجعه به دندان‌پزشکی از جمله کارهایی است که بسیاری از افراد به آن علاقه‌ای ندارند و تا زمانی که مجبور نشوند از آن اجتناب می‌کنند. همچنین وقتی پس از مدت‌ها به دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنید، علاقه ندارید که متحمل درمان‌های شدید و طولانی شوید. اما بهتر است در جلسات تعیین شده برای درمان حتماً حضور یابید تا سریع‌تر مشکل شما برطرف شود. به همین دلیل بهتر است مراجعه مرتب به دندان‌پزشکی از کودکی به برنامه روتین شما تبدیل شود تا در بزرگسالی مشکلات جدی برایتان پیش نیاید و بتوانید برای مدت زمان طولانی‌تری دندان‌های مرواریدی خود را سلامت نگه دارید.

عدم نوشیدن آب به مقدار کافی

تقریباً همه افراد از مزایای نوشیدن آب برای سلامتی بدن آگاه هستند. نوشیدن کافی آب به حفظ تعادل در دهان کمک می‌کند و حالت اسیدی را خنثی می‌کند. باقی ماندن حالت اسیدی در دهان باعث پوسیدگی و بیماری لثه خواهد شد.

با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان، بهره‌مندی از یک رژیم غذایی متعادل، نوشیدن آب به مقدار کافی و پرهیز از اقدامات و خوراکی‌های مضر و خطرناک برای دندان‌ها و لثه‌ها می‌توانید تقریباً تا پایان عمرتان دندان‌های درخشان خود را حفظ کنید

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 1.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.