بدیهی است که هر چه سن بالاتر رود، سفیدی دندان هم کمرنگ‌تر خواهد شد. وقتی صحبت از سفید کردن دندان می‌شود، مجموعه متنوعی از محصولات شیمیایی و روش‌های نوین سفید کردن دندان پیش روی شما قرار می‌‌گیرد. یکی از روش‌هایی که امروزه در بسیاری از کلینیک‌های دندان‌پزشکی ایران برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود بلیچینگ دندان است. در بلیچینگ از مواد شیمیایی برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود که بسیاری از افراد اعتقاد دارند برای سلامت دندان و بدن مضر هستند. بر این اساس سفید کردن دندان به روش طبیعی را ترجیح می‌دهند تا از دست رنگ زرد دندان خود خلاص شوند. در این مقاله ابتدا تعدادی از مهم‌ترین عوامل زرد شدن دندان‌ها و سپس برخی از روش‌های طبیعی سفید کردن دندان معرفی شده است. اگر شما هم قصد دارید بدون بلیچینگ دندان، دندان خود را سفید نگه دارید به شما توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

چه عواملی باعث زرد شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند؟

عوامل متعددی باعث کدر شدن و از بین رفتن درخشندگی و سفیدی دندان‌ها می‌شوند. در اینجا به برخی از این عوامل اشاره خواهد شد:

  • پلاک‌های تشکیل یافته روی دندان‌ها منجر به زرد شدن رنگ دندان‌ها خواهند شد. این نوع تغییر رنگ به طور معمول با استفاده از روش‌های خانگی و طبیعی سفید کردن قابل درمان است. گاهی ساده‌ترین روش درمان تغییر رنگ، مسواک زدن مرتب دندان‌ها است.
  • نوشیدن بیش از حد قهوه و مصرف مواد غذایی دارای رنگدانه ممکن است باعث لک شدن سطح دندان‌ها و در نهایت زرد شدن آن‌ها خواهد شد.
  • گاهی دندان‌ها به دلیل فرسودگی مینای دندان که لایه‌ای سخت روی سطح دندان است زرد به نظر می‌رسند و در واقع عاج دندان در زیر مینای دندان آشکار می‌شود. عاج دندان که بافت استخوانی زیر مینای دندان است طبیعتاً به رنگ زرد است.

عامل آخر مسئله‌ای است که نمی‌توان جلوی آن را گرفت، زیرا بخش طبیعی پروسه گذر عمر است. تنها کاری که می‌توان برای این عامل انجام داد موارد زیر است:

۱) کاهش لک شدن دندان‌ها با اجتناب از مصرف بیش از حد قهوه، لبو، میوه‌های قرمز، سیگار کشیدن و جویدن تنباکو
۲) کاهش تشکیل پلاک‌ها از طریق اجتناب از خوراکی‌های شکری، مسواک زدن مرتب و استفاده از دهان‌شویه است.

به طور کلی بهتر است از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث لک شدن دندان‌ها می‌شوند خودداری کنید. معروف‌ترین این مواد قهوه و نوشابه است که باعث لکه‌های بد رنگ روی دندان می‌شوند. البته این مسئله به معنی عدم مصرف آن‌ها به طور کلی نیست، شما باید تعداد دفعات مصرف این مواد را محدود کنید تا کمتر در معرض دندان‌ها قرار گیرند. به علاوه با کاهش مقدار شکر در رژیم غذایی بهتر می‌توانید سلامت و سفیدی دندان‌های خود را نگه دارید.

 

تأثیر نوشیدن قهوه بر رنگ دندان

سفید کردن دندان به روش طبیعی

هیچ کس نیست که خواهان دندان‌های سفید نباشد. بهترین راه برای اینکه همیشه دندان‌های سفید و درخشان داشته باشید مسواک زدن مرتب و رعایت بهداشت دهان و دندان است. هرگز ارزش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را دست کم نگیرید. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم با کاهش باکتری‌ها در دهان شما و جلوگیری از تجمع پلاک‌ها روی دندان‌های شما به حفظ سفیدی دندان‌ها کمک می‌کنند. خمیردندان باعث جدا شدن لکه‌ها از روی دندان و نخ دندان باعث از بین رفتن باکتری‌های عامل تشکیل پلاک روی دندان می‌شوند. مسواک زدن به ویژه پس از خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند و حاوی شکر هستند مانند قهوه، میوه‌های قرمز و لبو از اهمیت بالاتری برخوردار است.

خمیردندان‌های سفیدکننده یکی از محصولاتی است که امروزه طرفدار زیادی پیدا کرده است، این نوع خمیردندان‌ها به کاهش رنگ زرد دندان و تقویت رنگ سفید کمک می‌کنند. این محصولات حاوی مواد قوی‌تر از خمیردندان‌های استاندارد هستند و باعث از بین رفتن لکه‌های غذا روی دندان می‌شوند. خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مقادیر بسیار اندک از مواد بلیچینگ هستند که به شفاف شدن رنگ دندان‌ها کمک می‌کند. با این حال اگر شما علاقه‌ای به استفاده از مواد کاربامبد پراکسید یا هیدروژن پراکسید به کار رفته در بلیچینگ دندان ندارید می‌توانید از روش‌های طبیعی و سنتی استفاده کنید.

مواد زیادی در طبیعی وجود دارد که به سفید شدن رنگ‌ دندان‌ها کمک می‌کند. در اینجا به چند مورد از شایع‌ترین موادی که از قدیم تا به حال در سفید کردن دندان به روش طبیعی استفاده می‌شود اشاره شده است.

یکی از درمان‌های سنتی و بسیار قدیمی هندی، استفاده از روغن کشی (Oil Pulling) به ویژه روغن نارگیل است. تحقیقات نشان داده که روغن به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند و می‌تواند به نحوی کارآمد، باکتری‌های درون دهان را کاهش دهد و مانع زرد شدن دندان‌ها گردد. بر خلاف بسیاری از روش‌هایی که برای سفید کردن دندان به روش طبیعی یا غیر طبیعی استفاده می‌شود، دندان‌ها در زمان استفاده از روغن نارگیل در معرض اسید یا سایر مواد فرسوده‌کننده مینای دندان قرار نمی‌گیرند. این مسئله یعنی اینکه شما می‌توانید با اطمینان به صورت روزانه به عنوان دهان‌شویه از آن استفاده نمایید.

 

روغن کشی نارگیل

 

مسواک زدن با جوش شیرین یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌توانید برای سفید کردن دندان‌هایتان به روش طبیعی استفاده کنید. جوش شیرین به تمیز کردن سطح دندان و از بین رفتن لکه‌های روی آن کمک می‌کند و از رشد باکتری‌ها در دهان جلوگیری می‌کند.

علاوه بر موارد فوق اثر جادویی برخی میوه‌جات را نباید نادیده گرفت. توت فرنگی و آناناس دو میوه‌ای هستند که برخی از محققان با اطمینان از آن‌ها به عنوان مواد سفیدکننده دندان یاد می‌کنند. البته مصرف بیش از حد توت فرنگی به عنوان سفیدکننده دندان، باعث صدمات دیگری می‌شود. بهتر است از توت فرنگی هفته‌ای یک یا دو بار استفاده نمایید. آناناس هم حاوی آنزیمی است که ثابت شده اثر شگفت‌انگیزی در از بین بردن لکه‌های دندان دارد.

در آخر فراموش نکنید که همه این مواردی که برای سفید کردن دندان به روش طبیعی و خانگی استفاده می‌شود از پشتوانه علمی برخوردار نیستند و تنها درمان‌های خانگی هستند که از گذشته شهرت داشته و تا به امروز هم استفاده می‌شوند. دندان با افزایش سن تغییر رنگ پیدا می‌کند و این یک پروسه طبیعی است، بهترین کار مسواک زدن مداوم، عدم زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند و مراجعه مرتب به دندانپزشکی و رعایت توصیه‌های ایشان است تا همیشه دندان‌های سفیدی داشته باشید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.