ایمپلنت یا کاشت دندان یک روش دائمی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته می‌باشد، جدا از زیبایی چهره شما که به سلامت دندان شما نیز بستگی دارد دندان‌های از دست رفته به دلیل کهولت سن، تصادف، عدم نگهداری مناسب یا رسیدگی به امور بهداشتی دهان و.. باید به نحوی جایگزین مناسب پیدا کنند. ایمپلنت‌ها در واقع پایه‌های باریکی از جنس تیتانیوم خالص هستند که درون استخوان فک قرار داده می‌شوند، این امر به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که دندان جدید را روی این پایه‌ها به شکل درست جایگذاری کند. این روش که به ایمپلنت یا کاشت شهرت دارد مزایای زیادی برای بیمار مانند طبیعی جلوه نمودن، دائمی بودن، پشتیبانی از دندان‌های مجاور،عدم تغییر در شکل صورت و…. دارد.

قیمت ایمپلنت به عوامل زیر بستگی دارد:

  • برند ایمپلنت
  • برند شخصی دندانپزشک
  • تضمین کیفیت
  • هزینه جانبی
  • شرایط پرداخت
  • نگهداری

برند ایمپلنت دندان

همانطور که گفته شد جنس ایمپلنت از تیتانیوم است و شرکت‌های مختلفی آن را تولید و طراحی می‌کنند. در ایران اغلب از ایمپلنت کره‌ای، امریکایی، اروپایی استفاده می‌شود؛ بدیهی است که برندهای معتبر هزینه بالاتری دارند و باتوجه به اینکه پیاده‌سازی ایمپلنت دندان نیاز به ابزار خاص دارد در کشورهای مختلف متناسب با تجهیزات دندانپزشک ایمپلنت عرضه می‌شود. ایمپلنت اروپایی در طیف قیمت وسیع‌تری قرار دارد و نوع درجه یک آن هم قیمت با ایمپلنت امریکایی است و ممکن است تا پنج میلیون هزینه داشته باشد، انواع دیگر ایمپلنت اروپایی وجود دارد که از نوع کره‌ای هم ارزان‌تر است و به قیمت حدود دو تا سه میلیون عرضه می‌شود.

برند شخصی دندانپزشک

هزینه ایمپلنت دندان

در صورتی که بهترین برندها هم توسط فردی غیرمتخصص نصب شوند، کیفیت خود را از دست می‌دهند. دندانپزشک‌های مطرح مبالغ بالاتری را برای دستمزد یا ویزیت دریافت خواهند کرد، در این بین افراد باید آگاه باشند که دندانپزشک مناسب را با قیمت بهینه و معقول انتخاب کنند و ترجیحاٌ با توصیه دوستان و آشنایان پزشک ایده‌آل را انتخاب کنند.

تضمین کیفیت

در برخی از موارد (حدود سه درصد) امکان دارد که برند مناسب ایمپلنت دندان انتخاب شود و متخصص نیز از تجربه بالایی برخوردار باشد اما به دلایل نامعلوم ایمپلنت جوش نخورد؛ در چنین شرایطی اگر ایمپلنت شما تضمینی باشد برای بار دوم دندانپزشک از شما هزینه‌ای دریافت نخواهد کرد. اگر ایمپلنت تضمینی را انتخاب کنید قیمت آن بالاتر خواهد رفت.

هزینه جانبی

متاسفانه در برخی از تبلیغات محیطی هزینه خدمات را بسیار ارزان‌تر از مقداری که هست اعلام می‌کنند و در ادامه از مشتری هزینه‌هایی تحت عنوان هزینه پودر، هزینه روکش و… گرفته می‌شود. بهتر است قبل شروع درمان از کلیه هزینه‌ها آگاهی لازم را پیدا کنید تا با برنامه‌ریزی اقتصادی بودجه مناسب را تخصیص دهید.

شرایط پرداخت

شرایط پرداخت می‌تواند قیمت را تا نصف برای شما کاهش دهد، برخی از مراکز خدمات نیمی از مبلغ را قبل از درمان دریافت می‌کنند و مابقی آن را طی اقساطی در سه تا شش ماه پرداخت کنند.

نگهداری

بدیهی است که ایمپلنتهای دندانی باید از همان توجه و مراقبتی برخوردار گردند که در دندانهای طبیعی انجام می گردد .
اگرچه ایمپلنت مثل دندان دچار پوســــیدگی نمی شود ولی میکروب های دهانی می توانند تحت شرایطی به لثه اطراف ایمپلنت آسیب برسانند و اگر اقدامی صورت نگیرد حتی باعث به خطر افتادن ایمپلنت دندان شوند .


پس توجه و مراقبتی شخصی بطور روزانه در کنار مراجعات زمانبندی شده به دکتر مربوطه جهت چکاپ ضرورت دارد .پس تا وقتی که تصمیم جدی به مسواک زدن ندارید ، برای نصب ایمپلنت مراجعه نکنید .

نتیجه گیری

به طور تقریبی هزینه ایمپلنت حدود ۲ تا ۴ میلیون خواهد بود که عواملی مثل قیمت خود ایمپلنت دندان،
هزینه جراح و متخصص پروتز، هزینه لابراتوار پروتز، هزینه قطعات مصرفی می باشد. ممکن است روش‌های دیگری با هزینه کمتربرای ترمیم دندان وجود داشته باشد اما هیچ یک از روش ها نمی تواند کیفیت وعمر ایمپلنت را داشته باشد و ایمپلنت به خوبی جایگزین دندان از دست رفته می شود و مانند دندان طبیعی است و کیفیت و عمر بالاتری دارد.

 

برند شخصی دندانپزشک برای ایمپلنت

 

برای افرادی که به دنبال برند مطرح هستند و برندینگ و کیفیت تضمینی اهمیت زیادی برای آن ها دارد پیشنهاد می شود که از ایمپلنت دندان سوئیسی استفاده شود که خود ایمپلنت های سوئیسی چند نوع متفاوت دارند و این ایمپلنت ها قدرت اتصال بیشتر با استخوان دارند و همچنین مقاومت بیشتری دارند.این ایمپلنت ها سابقه زیادی در بازار ایمپلنت دارند و محبوبیت و شهرت زیادی دارند .این ایمپلنت ها ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به دیگر ایمپلت ها دارند و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارند. به طور کلی هزینه ایمپلنت دندان به دلیل متریال گران قیمتی که در این روش استفاده می شود نسبت به دیگر روش های دندان پزشکی بیشتر است.ایمپلنت دندان نمی تواند توسط یک دندان پزشک معمولی انجام شود و نیاز به تخصص بالا دارد و این امر نیز در هزینه نهایی ایمپلنت موثر است. دندان کاشته شده نیز مانند دندان معمولی نیاز به مراقبت، چکاپ و جرمگیری دارد در واقع ایمپلنت پوسیده نمی‌شود چون از جنس فلز است ولی به این معنا نیست که خراب هم نمی‌شود. پیش از کاربرد ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از ایمپلنت سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندانها) و یا امراضی از جمله دیابت و غیره باشید، میزان موفقیت ایمپلنت دندان کاهش می یابد.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.