بسیاری از مردم در سرتاسر جهان دارای لثه‌های بیمار هستند، لثه‌ها زمانی بیمار و ملتهب می‌شوند که باکتری‌های موجود در پلاک‌های تجمع یافته روی دندان باعث تورم ناحیه خط لثه در جایی که دندان بیرون آمده شوند. در نهایت این التهاب لثه باعث از دست دادن دندان خواهد شد. بیماری لثه گاهی منتهی به بیماری‌های قلبی، رماتیسم، دیابت، زایمان زودرس و سایر مشکلات سلامتی می‌شود. دهان شما آینه‌ای برای سایر قسمت‌های بدن است.

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چطور می‌توان مانع بیمار شدن لثه‌ها شد؟ پاسخ خیلی ساده است، نحوه درست مسواک زدن را یاد بگیرید و از نخ دندان استفاده کنید. نخ زدن به دندان، به جدا شدن بقایای باقیمانده از خوراکی‌ها بین دندان‌ها، پلاک‌ها، باکتری‌های بیماری‌زا از روی لثه‌ها کمک می‌کند. چنانچه از جمله افرادی هستید که علاقه‌ای به استفاده از نخ دندان ندارید، مطمئناً از ضرورت استفاده از آن بی‌اطلاع هستید. این مقاله اطلاعات مناسب و جالب توجهی درباره ضرورت استفاده از نخ دندان و نحوه استفاده صحیح از آن را در اختیار شما قرار خواهد داد. با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که چرا نخ دندان بخش مهمی از سلامت و زیبایی دندان‌ها به شمار می‌رود.

ضرورت استفاده از نخ دندان

بسیاری از کارشناسان، متخصصین دندان‌پزشکی و سازمان‌های مهم جهانی همچون وزارت‌های بهداشت و خدمات درمانی، مراکز مراقبت و پیشگیری از بیماری‌ها و بسیاری از سازمان‌های فعال در زمینه درمان و مراقبت‌های بهداشتی بر این باورند که نخ زدن به دندان می‌تواند به تمیز شدن فاصله بین دندان‌ها کمک کند و استفاده از نخ دندان حداقل یکبار در روز را توصیه می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است که بقایای باقیمانده از خوراکی‌ها بین دندان‌ها باعث جذب باکتری‌ها و تشکیل پلاک روی دندان و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان یا بیماری لثه خواهد شد. برای جلوگیری از این مسئله دو اقدام مهم باید انجام دهید، نخست مسواک زدن صحیح است، مسواک زدن باعث جدا شدن ذرات و باکتری‌های ریز روی سطح دندان‌ها و خط لثه خواهد شد و سپس استفاده صحیح از نخ دندان است که به تمیز شدن فضاهای بین دندان‌ها و جدا شدن پلاک‌ها کمک خواهد کرد.

دندان‌پزشک شما احتمالاً بارها از شما خواسته تا از نخ دندان استفاده کنید. اگر شما تا به حال در برابر این اقدام مهم بهداشتی برای دندان‌هایتان مقاومت کرده‌اید باید بدانید که در این راه تنها نیستید. حدود ۴۰ درصد از مردم جهان نخ زدن به دندان‌های خود را نادیده می‌گیرند. اما باید بدانید که وقتی شما از نخ دندان استفاده نمی‌کنید خود را در معرض دو ریسک مهم قرار می‌دهید

(۱) التهاب و تورم لثه که در نهایت یا به از دست دادن دندان ختم می‌شود و یا منتهی به بیماری‌های دیگر در بدن خواهد و

(۲) ایجاد فاصله بین دو دندان و در نهایت پوسیدگی و آسیب به دندان، این فاصله منجر به تحلیل لثه خواهد شد و فضای کافی را برای تشکیل پلاک و رشد باکتری فراهم می‌آورد و سلامتی دندان شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

در صورتی که از نخ دندان استفاده نکنید، شما قادر به جدا کردن پلاک‌های تجمع یافته بر روی سطح دندان‌های خود نخواهید بود. بر اساس تحقیقات انجمن میکروبیولوژی امریکا بیش از ۱,۰۰۰ باکتری در پلاک‌های دندانی وجود دارد. این باکتری‌ها به مرور زمان به بافت لثه صدمه می‌زنند و منجر به التهاب و خونریزی در لثه می‌شوند. خونریزی‌ها حتی باعث ورود باکتری‌های بیشتر به بدن شده و در نهایت نه تنها لثه‌ها، بلکه سلامت کل بدن در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

 

التهاب لثه

 

ریسک دیگر که درباره عدم استفاده از نخ دندان مطرح شد، فاصله افتادن بین دندان‌ها است. همان پلاک‌هایی که بر روی سطح دندان‌ها تجمع می‌کنند در فضای خالی بین دندان‌ها هم تشکیل می‌شوند و مشکلاتی را برای لثه‌ها ایجاد کرده و باعث رشد باکتری‌ها می‌شوند.

 

فاصله بین دو دندان

 

ساده‌ترین راه برای جلوگیری و کاهش ریسک‌های مذکور و عوارض حاصل از آن‌ها رعایت کامل بهداشت دهان و دندان شامل درست مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان است. در واقع بهترین زمان نخ زدن به دندان قبل از خواب است، با این کار تمامی بقایای مانده از خوراکی‌ها و پلاک‌های تشکیل روی سطح و بین دندان‌ها و روی خط لثه جدا می‌شوند.

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان

استفاده صحیح از نخ دندان باعث تمیز شدن نواحی از دندان مانند خط لثه و بین دندان‌ها می‌شود که مسواک قادر به تمیز کردن آن نواحی نیست. بسیاری از مردم نحوه استفاده صحیح از نخ دندان را نمی‌دانند. برای حصول بهترین نتیجه توصیه شده که به صورت صحیح و روزانه از نخ دندان استفاده شود.

تکنیک نخ زدن به دندان

  • ابتدا نخ دندان مناسبی را انتخاب کنید، برای انتخاب آن می‌توانید از دندان‌پزشک کمک بگیرید و یا کمی تحقیقات در اینترنت انجام دهید. در انتخاب نخ دندان بهتر است شرایط دندان خود را هم در نظر بگیرید، برخی از نخ دندان‌ها برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند.
  • قبل از مسواک زدن، حدود ۳۰ سانتی‌متر از نخ دندان را جدا کنید. هر انتهای نخ را به دور انگشتان میانی بپیچید. حدود ۳ تا ۴ سانتی‌متر از نخ را برای نخ زدن به دندان با قی بگذارید (مانند تصویر زیر). نخ باقیمانده را با انگشت شست و اشاره محکم بگیرید.

    حرکت آرام نخ بین دندان‌ها

  • روش کار به این ترتیب است که نخ دندان را به آرامی به صورت حرکت رفت و برگشت (به سمت بالا و پایین) بین دندان‌ها بکشید. انگشت‌ها به حالت موجی و به آرامی حرکت کنند تا نخ بین دندان‌ها گیر نکند و به بافت لثه آسیب بزند. حرکت تند یا غیر درست ممکن است باعث صدمه دیدن لثه‌ها شود. برای اینکار بهتر است زاویه مناسب را به نخ دندان بدهید، به طوری که نخ شکل C انگلیسی به خود گرفته باشد انگار که می‌خواهد دور دندان را احاطه کند. همان طور که گفته شد نخ دندان را به آرامی به بالا و پایین حرکت دهید و زیر لثه‌ها را فراموش نکنید.

 

گرفتن دو طرف نخ با انگشتان

  • برای هر دندان از قسمت تمیز نخ استفاده کنید. تا زمانی که برای تمامی دندان‌های فک بالا و پایین از نخ دندان استفاده کنید نخ زدن را ادامه دهید. سعی کنید در جهت حرکت عقربه‌های ساعت در دهان حرکت کنید. کار نخ زدن را از دندان‌های آسیاب بالا در سمت چپ شروع کنید و با دندان‌های آسیاب پایین طرف چپ به پایان برسانید. هرچه به جلو پیش می‌روید مقداری از نخ دندان پیچیده شده به دور انگشتان میانی خود را آزاد کنید تا از بخش تمیز نخ برای هر دندان استفاده کنید.
  • زمانی که نخ زدن به تمامی دندان‌ها پایان یافت، کل نخ را جدا شده را دور اندازید و مجدداً استفاده نکنید. در صورت استفاده مجدد، باکتری‌ها و آلودگی‌هایی که از دهان خارج کرده بودید دوباره به دهان وارد شده و به بافت لثه و دندان صدمه خواهند زد.
  • پس از اتمام نخ زدن به دندان‌ها، بهتر است مسواک بزنید و دهان خود را با آب یا دهان‌شویه شستشو دهید. البته مسواک زدن پس از استفاده از نخ دندان اجباری نیست، اما توصیه شده که انجام دهید. استفاده از نخ دندان را به این دلیل که به مسواک یا محلی برای شستشو دسترسی ندارید نباید نادیده بگیرید.

مزایای استفاده از نخ دندان

استفاده منظم از نخ دندان باعث جدا شدن پلاک از دندان و مانع تشکیل پلاک خواهد شد. به علاوه نخ زدن به دندان با از بین بردن پلاک‌ها و بقایای خوراکی‌ها که مسواک به آن نواحی دسترسی ندارد باعث شفاف‌تر شدن رنگ دندان خواهد شد.

تا به حال به ظاهر یک فرش قبل و پس از جارو کردن دقت کرده‌اید. شما ممکن است گرد و غبار و آشغال‌های روی فرش را نبینید، اما وقتی آن را جارو می‌کنید و گرد و غبارها از روی فرش زدوده می‌شود، فرش روشن‌تر و شفاف‌تر به نظر می‌رسد. همین مسئله برای دندان‌ها هم صادق است، شما ممکن است ذرات بین دندان‌ها را با چشم نبینید، اما وقتی از نخ دندان استفاده ‌کنید متوجه تفاوت آن خواهید شد.

نخ زدن روزانه به دندان‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها برای سلامت دندان‌ها خوب است، بلکه کل سلامت بدن را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد. تحقیقات نشان داده که افزایش بیماری‌های لثه و التهاب لثه، ارتباط مستقیم با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی دارد. برخی از محققین اعتقاد دارند که عفونت‌های دهانی مانند هر نوع عفونت دیگری در بدن ممکن است باعث افزایش سطوح مواد التهابی در خون شده و جریان خون‌رسانی به قلب را کند خواهد کرد. همچنین باکتری‌های موجود در دهان به راحتی وارد جریان خون می‌شوند و بر سیستم قلبی عروقی تأثیر می‌گذارند. استفاده از نخ دندان از تجمع باکتری‌ها در دهان و متعاقباً بیماری لثه جلوگیری می‌کند.

از طرف دیگر نخ زدن به دندان فرصت بررسی منظم شرایط دهان و دندان خود و وجود هر گونه التهاب یا قرمزی را فراهم می‌آورد. با استفاده منظم از نخ دندان هر روز از وضعیت سلامت و ظاهر دندان‌های خود آگاه خواهید شد. اگرچه اولین توصیه همه دندان‌پزشکان حداقل دو بار در روز مسواک زدن است، اما مسواک زدن به تنهایی از لثه‌ها و دندان‌های شما محافظت نخواهد کرد.

 

معاینه روزانه شرایط دندان‌ها

 

بسیاری از افراد که دارای لثه‌های حساس بوده یا لثه‌های آن‌ها مستعد خونریزی می‌باشد ممکن است از استعمال نخ دندان خودداری کرده یا واهمه داشته باشند که خونریزی لثه‌هایشان بدتر شود. اما در حقیقت نخ زدن به دندان باعث بهبود سلامتی لثه‌های شما خواهد شد و به جلوگیری از خونریزی کمک خواهد کرد.

یکی از مراکز تحقیقاتی امریکا بر روی اثرات مسواک زدن به تنهایی را با اثرات مسواک زدن به همراه استفاده از نخ دندان در ۵۱ جفت دوقلو مبتلا به لثه‌های دارای خونریزی مقایسه کرد. در این تحقیق یکی از دوقلو دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک می‌زد و جفت دیگر دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده می‌کرد. پس از ۲ هفته، افرادی که از نخ دندان استفاده می‌کردند نواحی از لثه که دارای خونریزی بود با کاهش ۳۸ درصدی مواجه شدند. توجه داشته باشید که حتی اگر در دوران کودکی یا سال‌های نوجوانی از نخ دندان استفاده نمی‌کردید، هرگز برای آغاز دیر نیست. شما با استفاده صحیح از نخ دندان می‌توانید سلامت لثه‌های خود را بهبود بخشید.

در حقیقت استفاده از نخ دندان و مسواک زدن به صورت صحیح و منظم و همچنین استفاده از دهان‌شویه‌ها در کنار یکدیگر از یک طرف از دندان‌ها و لثه‌های شما در برابر عفونت‌ها و باکتری‌ها محافظت می‌کند و به حفظ سلامت آن‌ها کمک می‌کند و از طرف دیگر باعث درخشندگی و زیبایی ظاهر دندان‌ها خواهد شد. فرقی ندارد که چند سالتان باشد، با استفاده از نخ دندان لبخند زیباتری خواهید داشت.

 

دندان‌های سالم و زیبا

 

به تازگی تحقیقاتی بر روی ارتباط مسواک زدن و استفاده از نخ دندان با کاهش وزن در دست انجام است. برخی شواهد نشان می‌دهد مسواک زدن و استفاده از نخ دندان پس از مصرف غذا و خوراکی‌ها باعث کاهش میل به مصرف اسنک‌ها و خوراکی‌های چاق‌کننده می‌شود و در کاهش وزن تأثیر دارد.

همیشه ممکن است شرایط مناسب مسواک زدن میانه روز را نداشته باشید، اما حتی نخ زدن به دندان پس از وعده غذایی می‌تواند به شما کمک کند هم احساس مطلوبی در دهان خود داشته باشید و هم میل شما به مصرف اسنک‌های مضر را کاهش خواهد داد.

وقتی صحبت از اسنک‌ها می‌شود، ممکن است بگویید که از اسک‌های سالم مانند میوه‌های خشک یا کشمش یا توت استفاده می‌کنید که برای سلامتی مفید هستند، این مواد درست که برای سلامتی مفید هستند، اما با چسبیدن به دندان‌ها و گیر کردن بین دندان‌ها اثرات مخربی بر روی دندان‌ها خواهند گذاشت و ممکن است باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند. خوشبختانه استفاده از نخ دندان به حل این معضل کمک می‌کند و با تمیز نگه داشتن دندان‌ها می‌تواند این نگرانی را برطرف کند. فرقی نمی‌کند که شما چه نوع رژیم غذایی را داشته باشید با درست مسواک طدن و استفاده صحیح از نخ دندان دو بار در روز می‌توانید هم احساس خوشایندی در دهان خود خواهید داشت و هم از دندان‌های شفاف‌تر و درخشان‌تری برخوردار خواهید بود.

آیا شرایط دندانی خاص مانع استفاده از نخ دندان خواهد شد؟

استفاده روزانه از نخ دندان همان طور که حتماً تا به حال متوجه شده‌اید از اهمیت بالایی برخوردار است، اما بسیاری از مردم به دلیل دردناک بودن این پروسه از انجام آن خودداری می‌کنند. اما انتخاب نخ دندان مناسب به راحتی و کاهش درد ناشی از نخ زدن به دندان کمک شایانی خواهد کرد.

امروزه محصولات متنوعی به عنوان نخ دندان در بازار یافت می‌شود که می‌تواند نیاز شما در هر سنی که هستید و از هر نوع شرایط دندانی که برخوردار می‌باشید را برطرف کند. به طور مثال اگر لثه‌های حساس دارید، یا روی دندان‌های شما ابزار ارتودنسی قرار دارد، اگر برای دندان‌های کودک خود می‌خواهید از نخ دندان استفاده کنید یا حتی اگر استفاده از نخ دندان‌های معمولی برای شما دشوار است، امروزه انواع محصولات مختص شما طراحی و به بازار عرضه شده است که می‌توانید با انتخاب انواع نخ دندان مناسب خود به بهبود شرایط دندان‌ها و لثه‌های خود کمک کنید.

افراد دارای لثه‌های حساس

در صورتی که لثه‌ها و دندان‌های حساس دارید که به راحتی خونریزی می‌کنند یک نخ دندان نرم و ابریشمی انتخاب کنید که به راحتی بین دندان‌ها حرکت کند.

افراد دارای ابزار ارتودنسی روی دندان

اگر از سیم دندان استفاده می‌کنید، این مسئله به معنای عدم امکان استفاده از نخ دندان نیست. با استفاده از نخ‌دندان و ابزارهای مختص ارتودنسی به راحتی می‌توانید زیر سیم‌ها و سایر ابزارهای روی دندان را و حتی بین دندان‌ها را تمیز کنید.

نخ‌دندان و ابزارهای مختص ارتودنسی

کودکان

آموزش مزایای استفاده از نخ دندان در سنین پایین از اهمیت بالایی برخوردار است. آموزش استفاده از نخ دندان به فرزند خود را می‌توانید از سن ۵ تا ۷ سالگی آغاز کنید، البته بسیاری از کودکان اشتیاق کمی به استفاده از نخ دندان دارند و ممکن است آن را سخت یا دردناک تصور کنند. شما باید به کمک دندان‌پزشک و استفاده از روش‌های خلاقانه این موضوع را به آن‌ها آموزش دهید.

دشوار بودن استفاده از نخ دندان‌های دستی
چنانچه استفاده از نخ دندان‌های عادی و دستی برای شما دشوار است و به همین دلیل در استفاده از آن تنبلی می‌کنید، از یک نخ دندان برقی استفاده کنید. نخ دندان‌های برقی به ویژه برای افرادی که نمی‌توانند پشت دندان‌های خود را نخ دندان بکشند ابزاری مفید است.

اهمیت استفاده از نخ دندان همان طور که تا به حال متوجه شده‌اید کمتر از مسواک زدن نیست، اما اغلب اوقات اکثر افراد این موضوع را نادیده می‌گیرند. هر زمان که در استفاده از نخ دندان تنبلی کردید اهمیت لثه‌ها و سلامت دندان‌های خود را به یاد آورید. سعی کنید نخ زدن به دندان را به یکی از مهمترین عادات روزانه خود تبدیل کنید، با این کار تفاوت قابل توجهی و خوشایندی در دهان و دندان‌های خود احساس خواهید کرد.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.