بسیاری از محققان بر این باورند که استفاده از دهانشویه در کنار مسواک زدن و نخ دندان برای حصول نتایج بهتر و رضایت‌بخش‌تر ضروری است و آن را یکی از مکمل‌های مسواک زدن به شمار می‌آورند. وقتی با اقوام و دوستان خود روبوسی می‌کنید، وقتی از نزدیک با یک همکار یا مشتری صحبت می‌کنید، بوی بد دهان باعث خجالت شما و ناراحتی طرف مقابل خواهد شد و گاهی باعث از بین رفتن رابطه‌ها و یا از دست دادن موقعیت‌های شغلی می‌شود. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند به نحوی قابل توجه این معضل را برطرف کند. یکی از محصولاتی که برای بهداشت دهان و دندان توصیه می‌شود، دهانشویه‌ها هستند. دهانشویه‌ها احساس خوبی را در دهان ایجاد می‌کنند و مکمل سایر روش‌های مراقبت‌ از دندان‌ها به شمار می‌روند. در این مقاله به مسائلی همچون ضرورت استفاده از دهانشویه‌ها، مزیت استفاده از دهانشویه‌ها و انتخاب بهترین دهانشویه‌ها نگاهی انداخته‌ایم، امید است که با مطالعه این مطالب بتوانید پاسخ پرسش‌ها و نگرانی‌های خود را بدست آورید.

 

دهانشویه و ضرورت استفاده از آن

استفاده منظم از دهانشویه نه تنها به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند، بلکه می‌تواند مانع بیمار شدن لثه‌ها شده، به قطع خونریزی لثه‌ها کمک کرده و از تشکیل پلاک روی دندان‌ها جلوگیری کند. البته دهانشویه‌ها انواع مختلف دارند از انواع خوشبوکننده دهان گرفته تا ضد باکتری هر کدام مزایای خود را دارند. همچنین باید بدانید دهانشویه‌ها دارای معایبی هم هستند که ممکن است سلامتی را به خطر اندازد، به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از هر گونه مشکلی مقدار و نوع دهانشویه مناسب شرایط خود را با توصیه دندان‌پزشک انتخاب کنید. برای درک بهتر و اطلاع از ضرورت استفاده از دهانشویه در اینجا قصد داریم مزیت استفاده از دهانشویه‌ها را نشان دهیم، با مطالعه نکات زیر مطمئناً پاسخ بسیاری از پرسش‌های خود در رابطه با دهانشویه‌ها را خواهید گرفت.

مزیت استفاده از دهانشویه

انواع متفاوتی از دهانشویه‌ها تولید می‌شوند که هر کدام هم مزایای بسیاری دارند.

  • دهانشویه‌ها به از بین رفتن و جدا شدن بقایای خوراکی‌ها و ذرات مضر برای دندان‌ها کمک می‌کنند

    دهانشویه یک مایع است که با استفاده از آن می‌توانید نواحی از دهان و دندان را شستشو دهید که مسواک یا نخ دندان به آن نواحی دسترسی ندارد. افزودن دهانشویه به برنامه مسواک زدن روزانه به تمیز کردن تمامی ذرات باقیمانده در دهان و جدا کردن پلاک‌های چسبیده به دندان کمک خواهد کرد. ممکن است با خود بگویید که استفاده از آب نیز همین مزایا را دارد، درست است اما دهانشویه‌ها علاوه بر از بین بردن ذرات باقیمانده از غذا در دهان و ممانعت از تشکیل پلاک روی دندان‌ها، به دهان تازگی و طراوت و بوی خوش می‌بخشد و احساس خوشایندی را نیز در دهان ایجاد می‌کنند.

  • دهانشویه‌ها می‌توانند تعداد باکتری‌ها در دهان را کاهش دهند

    یک دهان‌شویه درمانی می‌تواند با کاهش تعداد پلاک‌ها و باکتری‌های موجود در دهان به از بین رفتن بیماری‌های لثه مانند التهاب لثه کمک کند. باکتری‌های حاصل از عفونت‌های لثه می‌توانند عوارض خطرناکی داشته باشند، این باکتری‌ها با ورود به جریان خون سلامتی کل بدن را به خطر خواهند انداخت. با استفاده منظم از دهانشویه‌ها به خصوص انواع ضد باکتری آن‌ها می‌توانید تعداد باکتری‌های دهان و خطر ورود به جریان خون را کاهش دهید. همچنین با استفاده منظم و اصولی طبق توصیه دندان‌پزشک از دهانشویه‌های ضدباکتری حاوی فلوراید می‌توانید ریسک پوسیدگی‌های دندانی را هم کاهش دهید.

  • دهانشویه‌ها می‌توانند به درمان لثه‌های بیمار و توقف خونریزی لثه کمک کنند در صورتی که لثه‌های شما به دلیل جراحی یا سایر درمان‌های دندانی با خونریزی مواجه شده یا اگر لثه‌های شما بیمار و ملتهب شده است، استفاده از دهانشویه‌های درمانی مطابق توصیه و دستور دندان‌پزشک می‌تواند به رفع این مشکلات کمک کند. با استفاده منظم از دهانشویه می‌توانید شرایط لثه‌ها و دندان‌های خود را بهبود بخشید.
  • دهانشویه‌ها به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کنند

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از دهانشویه‌ها قابلیت سفید کردن دندان‌ها است. البته دهانشویه‌ها از تأثیر مشابه سایر روش‌های سفید کردن برخوردار نیستند، اما یکی از مزیت‌های ثابت شده استفاده از دهانشویه‌های درمانی، اثر سفیدکنندگی آن‌ها در طول زمان است. اگر هدف شما از استفاده از دهانشویه، سفید کردن دندان است بهتر است از دهانشویه‌های حاوی پراکسید یا پراکسید هیدروژن استفاده نمایید.

 

انواع دهان‌شویه

بهترین دهانشویه

مسواک زدن و نخ زدن از مهمترین روش‌های بهداشت دهان و دندان به شمار می‌رود، اما دهانشویه‌ها هم اقدامی مکمل برای عملکرد بهتر این دو به حساب می‌آید. اما کدام نوع از بیشمار محصولات موجود در بازار، بهترین دهانشویه برای شما است. پاسخ این سوال بستگی به نیاز شما دارد. اینکه شما به دنبال خوشبوکننده دهان هستید یا برای توقف خونریزی لثه‌ها، جلوگیری از پوسیدگی دندان یا سفید کردن دندان قصد دارید از دهان‌شویه استفاده کنید در انتخاب دهانشویه نقش دارند.

مهمترین نکته این است که بدانید دهانشویه‌ها تنها مکمل مسواک زدن و نخ زدن به دندان است و جایگزین آن‌ها نیستند. قبل از اینکه بهترین دهانشویه مناسب شرایط دندانی خود را انتخاب کنید ابتدا باید هدف خود از استفاده از دهانشویه‌ها را تعیین کنید. سپس باید با دندان‌پزشک خود مشورت کنید و با توصیه و راهنمایی ایشان دهانشویه را انتخاب و استفاده نمایید. در نهایت حتماً برچسب محصول مورد نظر را مطالعه نمایید تا با آگاهی کامل از محتویات و اطلاعات محصول، دهانشویه مورد نظر را استفاده کنید.

در زمان استفاده از دهانشویه‌ها به خاطر داشته باشید که

  • دهان‌شویه‌های فاقد الکل: به طور معمول مزایای ضدباکتری دارند و برای التهاب و خونریزی لثه‌ها مناسب هستند. این نوع دهانشویه‌ها معمولاً طعم نامناسبی پس از مصرف در دهان ایجاد می‌کنند.دهانشویه‌های مخصوص دندان‌ها و لثه‌های حساس: بسیار ملایم هستند و حتی افرادی که در دهان خود زخم و جراحت دارند، یا مبتلا به ورم لثه هستند که می‌توانند از این محصولات استفاده کنند.

هدف اصلی استفاده از دهانشویه در واقع بهبود شرایط دندان و تکمیل روند مراقبت‌های دندانی است. اگر از محصولات و برندهای بهتر استفاده کنید مطمئناً نتیجه بهتر و رضایت‌بخش‌تری هم بدست خواهید آورد. فراموش نکنید که با سرمایه‌گذاری بهتر بر روی دندان‌ها و دهان خود، مدت زمان بیشتری آن‌ها را سالم و زیبا نگه خواهید داشت.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 4 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.