دائمی نبودن دندان شیری کودکان یک واقعیت انکارناپذیر است، اما این واقعیت دلیل بر این نمی‌شود که به حفظ سلامت دندان‌های شیری اهمیت ندهیم. نکته‌ای که در اهمیت دندان شیری بسیار حائز اهمیت است، این است که سلامت این دندان‌ها پایه‌های اولیه سلامت دندان‌های دائمی را ضمانت می‌کند.
۲۰ دندان شیری کودک در بدو تولد در فک‌ها وجود دارند و معمولاً بین ۶ ماه تا ۱ سالگی کودک ظاهر می‌شود. اکثر کودکان تا ۳ سالگی ۲۰ دندان شیری خود را دارند. اینکه در چه سنی می‌توان انتظار داشت دندان‌های اصلی ظاهر شوند در هر کودکی متفاوت است، اما معمولاً اولین دندان‌های شیری که می‌افتد در قسمت جلویی بالا و پایین دهان قرار دارد.
دندان شیری کودکان به‌اندازه دندان‌های دائمی در معرض خرابی هستند. هنگامی‌که دندان شیری کودکان زود خراب‌شده و می‌افتد، دندان‌های دائمی به علت خالی بودن فضای بالای خود ممکن است کج بیرون آمده و کج شدن یک‌دندان باعث کج شدن سایر دندان‌ها شود. آموزش مراقبت از دندان‌ به کودکان از سنین پایین و حفظ سلامت دندان‌های شیری، به هموار کردن راه برای یک‌ دهان سالم در بزرگ‌سالی کمک می‌کند.

مراقبت از دندان شیری

 

 

مراجعه به یک دندان‌پزشک به کودک شما کمک می‌کند تا متوجه اهمیت دندان‌های شیری شده و روش‌های مراقبت از دندان شیری را به‌درستی آموزش‌دیده و فضای سالم در فک را برای دندان‌های دائمی که در زیر لثه‌ها رشد می‌کنند، ایجاد کند.
اهمیت دندان شیری به حدی است که با دیدن اولین جوانه‌های دندان شیری باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا به شما آموزش دهند که چگونه از دندان شیری کودکان خود از همان ابتدا مراقبت کنید.
در طی چند روز اول پس از تولد با پاک کردن لثه‌ها با یک پد تمیز و مرطوب دهان کودک خود را تمیز کنید. به‌محض ظاهر شدن دندان، پوسیدگی می‌تواند رخ دهد. چهار دندان جلوی کودک معمولاً در حدود ۶ ماهگی از لثه‌ها بیرون میزند اگرچه برخی از کودکان تا ۱۲ یا ۱۴ ماهگی اولین دندان خود را ندارند.
برای کودکان کمتر از ۳ سال، به‌محض دیدن اولین جوانه‌های دندان با خمیردندان فلوراید به میزان یک‌دانه برنج، مسواک بزنید. بر مسواک زدن کودکان نظارت کنید تا از استفاده مناسب از خمیردندان اطمینان حاصل کنید.
برای کودکان ۳ تا ۶ سال از مقدار خمیردندان فلوراید به‌اندازه نخود استفاده کنید. روزانه دو بار مسواک بزنید و به آن‌ها یادآوری کنید که نخ دندان را بلع نکنند.

چرا حفظ سلامت دندان‌های شیری کودکان مهم است؟

 

اهمیت مسواک زدن به دندان‌های شیر

 

حقیقت این است که اهمیت دندان‌های شیری کودکان به‌تنهایی کم است چراکه درنهایت می‌افتد و دندان دیگری جایگزین آن می‌شود، بنابراین باید دید چرا تأکید بسیاری به حفظ سلامت دندان‌های شیری می‌شود؟ در اینجا پنج دلیل برای مراقبت از دندان‌های شیری کودکان ذکر می‌شود:

  • تراز و موقعیت دندان اصلی

دندان‌های شیری کودک فضای مناسب برای دندان‌های اصلی را ایجاد می‌کنند و دندان‌های بزرگ‌سالی را به موقعیت مناسب خود راهنمایی می‌کنند. اگر دندان شیری کودکان به دلیل پوسیدگی زودهنگام از بین برود، دندان‌های مجاور تمایل دارند به فضای خالی دندان افتاده شده، کشیده شوند؛ بنابراین، دندان دائمی فضای کمتری برای ورود خواهد داشت و در جای مناسب خود به ترتیب و منظم بیرون نمی‌آیند و پس از کج بیرون آمدن به هزینه‌های سنگین ارتودنسی برای مرتب کردن آن‌ها نیاز است.

  • دندان‌های دائمی سالم

دندان‌های دائمی بسیار نزدیک به ریشه دندان‌های شیری کودک می‌باشند؛ بنابراین خرابی دندان شیری چنانچه به ریشه برسد به‌راحتی می‌تواند به مینای دندان اصلی سرایت کند و دندان اصلی پیش از بیرون آمدن خراب شود. چنانچه حفره‌های دندان شیری کودکان به‌موقع درمان نشود، دندان کودک عفونت یا آبسه کرده و ممکن است مانع رشد دندان اصلی شود.

  • بهداشت و تغذیه مناسب

دندان برای جویدن لازم است. اگر کودک نتواند به‌طور صحیح جویدن غذای خود را انجام دهد و به علت دندان‌درد از خوردن اجتناب کند ممکن است براثر کمبود ویتامین دریافتی سوءتغذیه بگیرد. علاوه بر این اگر خرابی دندان شیری درمان نشود، احتمال ایجاد عفونت بسیار زیاد است؛ و این عفونت می‌تواند در مناطق دیگر بدن و حتی به مغز نیز سرایت کند. این می‌تواند خیلی سریع به وضعیت اضطراری تبدیل شود و ممکن است کودک نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. متأسفانه مواردی گزارش‌شده است که کودکان در اثر آبسه دندان جان خود را ازدست‌داده‌اند.

  • گفتار و رشد صورت

زبان، لب‌ها، گونه‌ها و دندان‌ها در تشکیل صداها تأثیر دارند. وجود موقعیت مناسب دندان‌های کودک به شکل‌گیری تلفظ صحیح در هنگام گفتار کمک می‌کند. ساختار دندان همچنین از عضلات درحال‌توسعه صورت پشتیبانی می‌کند و به چهره کودک شما شکل می‌بخشد.

  • تمرکز و عزت‌نفس

اگر کودکی دچار درد دندان است، می‌تواند بر توانایی آن‌ها در توجه و یادگیری در مدرسه تأثیر بگذارد. دندان‌های پوسیده می‌توانند در تعاملات اجتماعی کودک اختلال ایجاد کنند و بر اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس آن‌ها تأثیر بگذارد.
با توجه به این توضیحات آموزش به فرزندتان برای ایجاد عادت‌های خوب و حفظ سلامت دندان‌های شیری بسیار مهم است و این مراقبت می‌تواند بخش اساسی در توسعه سلامت دهان و دندان برای آینده باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 2.5 / 5. Vote count: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.