سفیدتر کردن، تغییر شکل، ردیف کردن و ترمیم دندان مهمترین اهداف دندان‌پزشکی زیبایی به شمار می‌روند. تحقیقات اخیر بر روی روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی حاکی از افزایش تقاضا برای لمینت دندان است. لمینت دندان سابق بر این تنها برای افراد مشهور بود که مسائل زیبایی دندان برای آن‌ها ضروری بود، اما امروزه در اکثر جوامع رواج یافته است و به یکی از روش‌های متداول زیبایی دندان تبدیل شده است. اگر می‌خواهید از راز سفیدی و درخشندگی دندان‌های ستاره‌های سینما آگاه شوید، در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که لمینت دندان چیست و کدام نوع لمینت برای شرایط شما مناسب است.

  • لمینت دندان چیست؟
  • انتخاب لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی

 

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، پوشش سطح دندان با استفاده از پوسته‌های نازک شبیه به دندان طبیعی است. این پوسته‌ها از انواع مختلف ساخته شده‌اند که معروف‌ترین آن‌ها پورسلین و کامپوزیت رزین است. آن‌ها مانند دندان طبیعی می‌توانند نور را معکس کنند. لمینت دندان تمامی نواقص دندان را پوشش داده و گاهی هم اندازه، شکل و طول دندان را تغییر می‌دهد.

پوشش دندان طبیعی با شکل و رنگ زیبا باعث جذاب‌تر شدن لبخند شما خواهد شد. لمینت دندان بسته به موادی که در آن استفاده شده گاهی تا ۲۰ سال هم دوام می‌آورد. به عبارت بهتر آن‌ها لبخندی دائمی به شما هدیه می‌دهند. از طرفی لمینت نمی‌تواند مشکلات اساسی دندان همچون پوسیدگی یا بیماری‌های لثه را درمان کند و برای این مشکلات باید از سایر روش‌های ترمیم کمک گرفت. لمینت، ظاهر دندان‌ها را در مدت زمانی کوتاه بهبود می‌بخشد و برای افرادی که قصد دارند در زمانی کوتاه به نتیجه عالی دست یابند مناسب است. لمینت دندان به اصلاح مشکلات زیبایی می‌پردازد و می‌تواند مشکلات دندان‌های تیره یا تغییر رنگ داده، دارای لکه‌های مادرزادی، میخی شکل، لب‌پر شده یا حتی دندان‌هایی که در موقعیت اشتباه رشد کرده‌اند را برطرف کند.

برای لمینت دندان، بخشی از مینای دندان برداشته می‌شود و مواد لمینت روی سطح دندان متصل می‌گردد. به همین دلیل قبل از انجام لمینت باید شرایط سلامتی و عاری از پوسیدگی و عفونت بودن دندان کاملاً بررسی شود. در صورت تشخیص عفونت یا پوسیدگی یا نیاز به عصب‌کشی لازم است تا سایر مشکلات برطرف شده و سپس دندان برای لمینت آماده شود.

لمینت سرامیکی

انتخاب لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی

این پوسته‌های نازک که روی دندان قرار می‌گیرند و ظاهری زیبا به آن می‌دهند ونیر نام دارند. ونیرها از مواد مختلفی ساخته شده‌اند، دو نوع از مشهورترین انواع ونیر شامل کامپوزیت و پورسلین یا سرامیک است. هر کدام از این مواد دارای مزایا و معایب و روش کار مخصوص به خود هستند و شما با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید بهترین روش را برای خود انتخاب کنید.

لمینت سرامیکی یا پورسلین برای زیبا کردن دندان‌های تغییر رنگ یافته، لب‌پر شده، دارای شکل نامناسب یا نامنظم استفاده می‌شود. لمینت سرامیکی از استحکام و دوام بالایی برخوردار است و یک روش زیبایی بلندمدت است. لمینت سرامیکی یک پروسه چند مرحله‌ای است، در این روش ونیرهای سرامیکی در لابراتور دندان‌سازی ساخته می‌شوند. سپس به مطب ارسال شده و در آنجا دندان‌پزشک پس از آماده‌سازی دندان و برداشتن مینای دندان، ونیرهای سرامیکی را روی دندان متصل خواهد کرد. به همین دلیل چند جلسه طول می‌کشد تا کل پروسه تکمیل گردد.

با توجه به قیمت ونیرهای سرامیکی و ساخت آن‌ها در لابراتور دندان‌سازی، لمینت سرامیکی از هزینه بالاتری نسبت به روش لمینت کامپوزیتی برخوردار است. لمینت سرامیکی به رغم هزینه بالا، دارای استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به تغییر رنگ هستند و ظاهری طبیعی‌تر به دندان می‌دهند.

با معرفی کامپوزیت رزین به دنیای دندان‌پزشکی، حتی کوچکترین نواقص ظاهر دندان هم قابل درمان است. ونیرهای کامپوزیتی از جنس کامپوزیت رزین هستند و مقرون به صرفه‌تر از ونیرهای سرامیکی می‌باشند، اما از مقاومت کمتری برخوردار هستند. علاوه بر قیمت پایین‌تر می‌توان به سرعت بالاتر اتصال آن‌ها روی دندان اشاره کرد. در لمینت کامپوزیتی دندان‌پزشک می‌تواند طی یک جلسه لبخندی زیبا برای شما خلق کند و مطمئناً از این زیبایی رضایت خواهید داشت.

لمینت کامپوزیتی در مطب آماده می‌شود و نیازی به لابراتور دندان‌سازی نیست. دندان‌پزشک در همان روزی که مینای دندان را برمی‌دارد، در همان روز هم ونیرهای کامپوزیتی را روی دندان آماده شده قرار می‌دهد. در لمینت کامپوزیتی، سطح کمتری از مینای دندان تراشیده می‌شود و متعاقباً صدمه احتمالی به دندان زیر لمینت کمتر خواهد بود. کامپوزیت‌ها مقاومت کمتری نسبت به تغییر رنگ دارند. این روش برای افرادی مناسب است که برای زیبا کردن ظاهر دندان‌های خود بودجه کمتری را لحاظ کرده‌اند.

لمینت کامپوزیتی

انتخاب لمینت مناسب شرایط شما بستگی به هدف شما از زیبایی و بودجه مالی شما دارد. اما هر کدام از لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی را که انتخاب کنید در آخر از نتیجه کار رضایت خواهید داشت و عاشق لبخند خود خواهید شد. البته به خاطر داشته باشید که لمینت دندان هم همچون دندان طبیعی به رعایت بهداشت دهان و معاینه مرتب توسط دندان‌پزشک نیاز دارد. با مراقبت مناسب از لمینت‌های خود می‌توانید یک لبخند عالی را برای سال‌ها حفظ کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.