با پیشرفت علم و ظهور فناوری‌های جدید در دندان‌پزشکی زیبایی، درمان ارتودنسی هم پیشرفت کرده است و از شهرت بیشتری در بین مردم برخوردار شده است. مراجعه‌کنندگان ارتودنسی به دنبال دندان‌های صاف‌تر و جفت شدن متعادل‌تر دندان‌ها روی یکدیگر هستند. در واقع ارتودنسی یکی از بهترین درمان‌ها برای نامنظمی دندان‌ها و فک است. در گذشته این درمان اغلب برای مرتب کردن دندان‌ها و فک کودکان ۱۲ تا ۱۷ سال انجام می‌گرفت، اما امروزه برای بزرگسالان هم انجام می‌شود.
امروزه انواع مختلفی از سیستم‌های ارتودنسی برای بیماران به کار می‌رود. برخی از انواع درمان ثابت بوده و بر روی سطح بیرونی یا درونی دندان‌ها قرار می‌گیرند و برخی هم متحرک هستند. هدف از درمان ارتودنسی صاف کردن و مرتب کردن دندان‌ها است که از طریق حرکت دادن تدریجی دندان‌ها به موقعیت صحیح انجام می‌شود. در درمان ارتودنسی باید آماده پذیرش این حقیقت باشید که مراقبت از دندان‌های دارای ابزار، بسیار دشوارتر از دندان‌های معمولی خواهد بود. در این مقاله قصد داریم در مورد مراقبت‌های درمان ارتودنسی صحبت کنیم. این مقاله به شما نشان می‌دهد مراقبت‌های دوره ارتودنسی تا چه اندازه در نتیجه درمان ارتودنسی تأثیر دارد.

  • مراقبت‌ها در طول درمان
  • مراقبت‌های پس از درمان

درمان موفق با مراقبت از دندان‌ها

مراقبت‌ها در طول درمان

در درمان ارتودنسی رعایت برخی نکات از اهمیت بالایی برخوردار است و با رعایت این موارد می‌توانید درمانی موفق داشته باشید. اولین نکته در دوران ارتودنسی این است که از مواد غذایی نرم‌تر استفاده کرد و از غذاهای سفت، خشک و چسبنده خودداری کنید. در زمان مصرف ساندویچ‌ها و پیتزا بهتر است آن‌ها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و آن‌ها را یکدفعه با دندان گاز نزنید. سیب یا هویج را قبل از مصرف خرد کنید. زمانی که بریس‌ها روی دندان قرار می‌گیرند، کمی حساسیت برای دندان‌ها ایجاد می‌شود و مصرف غذاهای نرم‌تر انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. در طول این درمان از جویدن آدامس و یخ خودداری کنید.


در درمان ارتودنسی ابزار مختلفی استفاده می‌شود، مهمترین ابزار در این درمان بریس‌ها، براکت‌ها، بندها، سیم‌ها و نگهدارنده‌ها هستند. بریس‌ها دارای فضاهای بسیار ریزی می‌باشند که مواد غذایی ممکن است درون این منافذ گیر کند. این مواد غذایی که در بریس‌ها گیر کرده به مرور زمان باعث ایجاد پلاک روی دندان‌ها می‌شوند و در نهایت منجر به مشکلات دندانی خواهد شد. به همین دلیل مسواک زدن دندان‌ها پس از هر وعده غذایی حتی پس از میان وعده‌ها، شستن دهان و حداقل یک بار در روز استفاده از نخ دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. این اقدامات ممکن است زیاده‌روی به نظر برسد، اما عدم رعایت بهداشت دهان ممکن است منجر به مشکلات جدی‌تری شود و شما را مجبور به استفاده از بریس‌ها برای مدت زمان طولانی‌تری کند یا منجر به لکه‌های ناخوشایند روی دندان‌ها شود. پلاک‌های دندانی، روی براکت‌ها، بندها و سیم‌ها هم تجمع می‌کنند. ابزار متحرک و ثابت، خطوط زیر لثه‌ها و تمامی زوایای دندان باید به خوبی و با استفاده از مسواک تمیز شوند. پس از شستن و مسواک زدن، دندان‌ها و ابزار ارتودنسی را به خوبی نگاه کنید تا ذره‌ای روی آن‌ها باقی نمانده باشد.
بسیاری از افراد در طول درمان با ارتودنسی مشتاق نتیجه نهایی درمان هستند و در صورتی که بهداشت دهان و دندان در طول درمان رعایت نشده باشد، ممکن است در نتیجه درمان دندان‌های مرتب و یکدست ایجاد شده باشد، اما روی دندان‌ها لکه‌های زردرنگی تشکیل شده است که باعث ناامیدی بیمار خواهد شد. دنبال کردن دستورالعمل‌های دندان‌پزشک و رعایت نکات بهداشتی و تمیز کردن ابزار از صدمه دیدن دندان‌های زیر بریس‌ها جلوگیری می‌کند و در نهایت نتیجه مطلوبی را دربر خواهد داشت.


مسئله دیگر در درمان ارتودنسی حاضر شدن در جلساتی است که دندان‌پزشک تعیین کرده است. معاینات منظم توسط دندان‌پزشک زیبایی نقش مهمی را در این درمان بلند مدت دارد. معاینات منظم برای شناسایی حفره‌ها و علائم بیماری لثه ضروری است. دندان‌پزشک گاهی برای محافظت بیشتر از سطوح دندان‌ها در برابر پوسیدگی در زمان استفاده از بریس‌ها از مواد حاوی فلورید استفاده می‌کند. در این معاینات همچنین ابزارها تنظیم می‌شوند تا حرکت دندان‌ها تحت کنترل قرار گیرد. سفتی یا شل بودن ابزار در حرکت دندان‌ها تأثیر می‌گذارد. از طرف دیگر در صورتی که بریس‌ها صدمه دیده باشند در طول معاینه این مسئله مشخص شده و تعویض خواهند شد. استفاده از بریس آسیب دیده به لثه‌ها صدمه میزند و باعث حرکت به عقب لثه‌ها خواهند شد.

 

مراقبت‌های پس از درمان ارتودنسی

 

مراقبت‌های پس از درمان ارتودنسی

حال که دندان‌ها صاف و مرتب شده و در طول دوره درمان بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شده است، مهمترین مرحله برای حفظ لبخند جذاب و شگفت‌انگیز خود، رعایت مراقبت‌های پس از درمان است. با انجام مراقبت‌های پس از درمان و رعایت بهداشت دهان و دندان به طور دائم، می‌توانید دندان سالم و صاف و مرتب خود را تا پایان عمرتان حفظ کنید.
اگر به تازگی بریس‌های خود را برداشته‌اید، شما تقریباً در انتهای این پروسه بلندمدت قرار دارید، اما این مرحله از اهمیت بالایی در کل روند درمان برخوردار است. مراقبت از دندان‌های خود پس از برداشتن بریس‌ها به اندازه رعایت بهداشت دهان در دوره قرار داشتن بریس‌ها روی دندان‌ها اهمیت دارد. مراقبت مناسب از دندان‌ها به ویژه طی شش ماه نخست پس از برداشتن بریس‌ها حیاتی است. عدم مراقبت از دندان‌ها باعث برگشت به عقب دندان‌ها پس از سال‌ها استفاده از بریس‌ها خواهد شد.


مهمترین چالش در این مرحله حفظ موقعیت جدید دندان‌ها است. در این مرحله باید از نگهدارنده‌ها استفاده نمود که یک سیم نازک در بخش بالا یا پایین جلوی دندان است و نقش مهمی در حفظ موقعیت جدید دندان‌ها ایفا خواهند کرد. بدون نگهدارنده‌ها دندان‌ها تمایل دارند به عقب حرکت کرده و به موقعیت اولیه خود بازگردند. این مسئله بزرگترین ریسک طی چند هفته و چند ماه اولیه پس از برداشتن بریس‌ها است. با استفاده از نگهدارنده‌، ساختار جدید دندان‌ها در موقعیت فعلی خود تثبیت خواهند شد. حفظ دندان‌ها در این موقعیت ممکن است یک سال طول بکشد، در طول این مدت نگهدارنده‌ها به ثبات دندان کمک خواهند کرد. در ابتدای این دوره نگهدارنده‌ها باید به صورت دائمی استفاده شوند، اما پس از گذشت چند ماه تنها در هنگام شب روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.
نگهدارنده‌ها باید حداقل یکبار در روز تمیز شوند تا باکتری‌های تجمع یافته روی آن‌ها از بین بروند. پس از حدود ۱۲ ماه استفاده دائم از نگهدارنده‌ها، دندان‌پزشک به طور معمول توصیه می‌کند نگهدارنده‌ را سه تا پنج بار در هفته برای تضمین موقعیت دندان‌های خود تا پایان عمر روی دندان‌ها قرار دهید. دلیل این مسئله حرکت تدریجی دندان‌ها با افزایش سن است. بهترین راه برای حفظ موقعیت دندانی جدید خود، و داشتن لبخند دائمی پیروی از دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشک است.


آگاهی از اینکه چه مواردی می‌تواند مانع موفقیت درمان شده یا درمان را با اختلال مواجه می‌کند به شما کمک خواهد کرد در طول این درمان بلند مدت چه نکاتی را رعایت کنید و از مصرف کدام غذا پرهیز نمایید. اگرچه ارتودنسی می‌تواند باعث صاف و مرتب شدن دندان‌های شلوغ، کج، نامرتب یا با فاصله شما شود، اما عدم مراقبت‌ از دندان‌ها ممکن است منجر به لک شدن دندان‌ها و در نهایت دلسردی بیمار از نتیجه درمان گردد. با رعایت نکات بهداشتی و معاینات منظم شانس موفقیت درمان را افزایش خواهید داد.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.