بسیاری از افراد به دلایل مختلف ممکن است دچار مشکلات مختلفی در رابطه با لثه‌های خود شوند. در این‌‌گونه از مواقع آن‌ها نیاز به مراجعه به یک پزشک متخصص جراحی و بیماری‌های لثه و یا همان پیرودنتیست Periodontist دارند. عدم توجه به بیماری‌های لثه می‌تواند مشکلات بی‌شماری را برای دندان‌ها و کل سلامت فرد ایجاد کند. اما با این حال اکثر این بیماری‌ها در مراحل آغازین خود با توجه مناسب به بهداشت دهان و دندان قابل پیشگیری و متوقف شدن هستند. با وجود این در بعضی از موارد دیگر درمان‌های ساده و مراقبت مناسب کارساز نبوده و بیمار باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

عمل جراحی لثه با اهداف مختلفی می‌تواند صورت گیرد و در صورت عدم اقدام برای جراحی در زمانی که پزشک نیاز آن را تشخیص داده است سلامت دهان و دندان فرد تا حدود بسیاری به خطر خواهد افتاد. عمل جراحی لثه در اکثر مواقع پیچیده و سخت است و از این رو برای انجام این کار باید به بهترین دکتر برای جراحی لثه مراجعه کرد. هزینه جراحی لثه موردی است که می‌تواند با پیشگیری و مراقبت مناسب از دهان و دندان از پرداخت آن جلوگیری کرد.

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوعات مختلف مربوط به عمل جراحی لثه همچون چگونگی جراحی لثه، دلایل جراحی لثه و انواع جراحی لثه آشنا سازیم. با خواندن این مقاله می‌توانید دیدی کلی نسبت به مشکلات مربوط به لثه، بیماری‌هایی که می‌توانند شما را نیازمند به جراحی لثه کنند، شیوه‌های مختلف جراحی و… پیدا کنید.

در آغاز مقاله به صورت کلی درباره‌ی بیماری‌ها و مشکلاتی که می‌تواند لثه‌ی شما را تحت تأثیر قرار دهد، آشنا خواهید شد. در ادامه درباره‌ی دلایلی که فرد ممکن است به خاطر آن‌ها اقدام به جراحی لثه کند، خواهید خواند. سپس با انواع جراحی لثه آشنا خواهید شد. دو نوع جراحی لثه یعنی جراحی Flap و جراحی پیوند استخوان در این قسمت مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در اینجا به صورت کامل با این دو نوع جراحی، مراحل انجام آن و موارد پیش و پس از عمل جراحی آشنا خواهید شد. در قسمت مربوط به جراحی پیوند استخوان با انواع استخوان مورد استفاده در عمل جراحی لثه آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید

 

جراحی لثه چیست؟

 

هزینه جراحی لثه

 

مؤسسه‌ی ملی سلامت آمریکا گزارش داده است که ۸۰ درصد از افراد بالغ در این کشور از مشکلات مختلف لثه رنج می‌برند. این آمار در دیگر کشورهای دنیا نیز چندان متفاوت نیست و افراد در سراسر دنیا به دلایل مختلف با مشکلاتی در این‌باره دست و پنجه نرم می‌کنند. بیماری‌های مختلف لثه می‌تواند باعث التهاب، سرخی، ورم و یا حتی از دست دادن استخوان پیرامون دندان شوند.

معمولاً انواع بیماری لثه به دلیل وجود باکتری‌های مختلف موجود در دهان اتفاق می‌افتند. تجمع و افزایش باکتری‌ها اجرامی را تشکیل می‌دهند که پلاک دندانی و یا پلاک دندانی Dental plaque نامیده می‌شوند. اگر پلاک دندانی بدون توجه روی دندان‌ها باقی بماند لثه‌ی شما می‌تواند دچار التهاب جدی شود که اصطلاحاً به آن التهام لثه gingivitis می‌گویند.

مسواک منظم و نخ دندان کشیدن با از بین بردن این باکتری‌ها می‌تواند به صورت مؤثری از رشد آن‌ها جلوگیری کند. با توجه کافی به سلامت و بهداشت دهان و دندان می‌توانید از مشکلات بسیار این چنینی دوری کنید. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌توانید هرگونه مشکل مربوط به لثه را در همان آغاز از بین برده و از بیماری‌های پیشرفته جلوگیری کنید.

پلاک دندانی و دیگر اجرام مخرب با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کاملاً از بین رفته و امکان رشد و ایجاد التهاب برای لثه را نخواهند داشت. باید توجه داشته باشید که التهاب‌های مختلف لثه اگر بدون توجه رها شده و درمان نشوند می‌توانند شما را مجبور به درمان‌های جدی همچون جراحی لثه کنند. همانگونه که می‌توانید تصور کنید هر جراحی از جمله جراحی لثه درد دارد و ناراحتی‌های مختلفی را می‌تواند برای شما ایجاد کند. از این جهت جلوگیری و درمان به‌ موقع این مشکلات در مراحل آغازین می‌تواند عاقلانه‌ترین شیوه باشد.

با این حال اگر پلاک دندان و دیگر اجرام از بین نروند و مراقبت‌های مورد نیاز انجام نشود التهاب لثه شما پیشرفت کرده و بافت لثه را دچار مشکلات بسیار زیادی می‌سازد. این موضوع می‌تواند باعث خون‌ریزی، فاصله میان دندان‌ها و مشکلات بیشتر و عمیق‌تری شود. از جمله مراحل پیشرفته‌ی این مشکل می‌توان به پاکت پریودنتال Periodontal pocket اشاره کرد.

پاکت پریودنتال زمانی اتفاق می‌افتد که پلاک دندانی روی لثه انباشته شده و به قسمت‌های عمیق نفوذ می‌کنند. در این مرحله دیگر مراقبت‌های اولیه چندان مفید عمل نکرده و نمی‌توانید این بیماری را با مسواک و نخ دندان کشیدن و مراقبت‌های این چنینی از بین ببرید. اگر به سرعت به پزشک مراجعه نکنید این لایه‌ی عفونت می‌تواند به قسمت‌های عمیق‌تر لثه نفوذ کرده و شما را دچار مشکلات بسیاری سازد. ممکن است تصور کنید عمل جراحی لثه درد دارد اما عدم توجه به این مشکلات و اقدام به‌موقع می‌تواند شما را دچار در‌های بسیار بیشتری سازد.

باکتری‌های درون پلاک دندانی با افزایش خود شروع به تخریب بافت لثه به صورتی جدی می‌کنند و پاکت پریودنتال پیشرفت سریعی در این مرحله می‌کند. این مرحله از پیشرفت پاکت پریودنتال می‌تواند ریشه‌ی دندان را تحت تأثیر قرار داده و سبب آلوده‌سازی آن شود. در این وضعیت ممکن است دندان خود را از دست داده و درد‌های بسیاری را متحمل شوید.

در چنین وضعیتی جراحی لثه ممکن است تنها راه‌حلی باشد که برای از بین بردن مشکل به آن نیاز دارید. پزشک راه‌های مختلفی را برای از بین بردن پاکت دندانی نفوذ کرده درون لثه‌ی فرد برای انتخاب دارد که با توجه به وضعیت یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و اقدام به درمان می‌کند. با توجه به شرایط بیماری این موضوع می‌تواند در طول جلسات متعددی انجام شود. این مسیر تا آنجا ادامه خواهد یافت که پزشک از سلامت لثه‌ی فرد اطمینان کامل حاصل کند.

 

دلایل جراحی لثه کدام‌اند؟

پزشک شما ممکن است به دلایل زیادی به شما عمل جراحی لثه را توصیه کند. چگونگی جراحی لثه به بیماری لثه‌ی فرد و میزان پیشرفت آن بستگی دارد. از جمله دلایلی که در آن درمان جدی لثه مورد نیاز است، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بازیابی استخوان و بافت‌های از بین رفته

 • جلوگیری از افتادن دندان

 • کاهش فاصله‌ی لثه میان دندان‌ها

 • شکل دهی مجدد به استخوان فک برای کاهش ریسک رشد باکتری‌ها

 • از بین بردن باکتری‌ها و آلودگی

تمامی موارد بالا می‌توانند دلیل نیاز فرد به عمل جراحی لثه باشد. چگونگی جراحی لثه بسته به نوع و شدت مشکل کاملاً متفاوت است. با این حال همانگونه که پیش‌تر اشاره شد، بسیاری از این مشکلات همچون تجمع باکتری‌ها می‌توانند در مراحل اولیه با نگهداری مناسب از دندان‌ها جلوگیری شوند. این نگهداری شامل موضوعاتی ساده همچون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن می‌شوند. عدم توجه به این موضوع و نگه‌داری نامناسب می‌تواند فرد را دچار مشکلات بسیار زیادی کند که برای حل آن‌ها دیگر نگه‌داری کافی نیست و مراجعه به پزشک تنها راه می‌تواند باشد.

در ادامه درباره‌ی چگونگی جراحی لثه و انواع آن خواهید خواند.

انواع جراحی لثه کدام‌اند؟هزینه جراحی لثه

نوع و چگونگی جراحی لثه با توجه به بیماری و میزان پیشرفت آن متفاوت است. پیش از جراحی، جراح لثه احتمالاً اقدام به پاک‌سازی عمیق لثه‌ها خواهد کرد. این مرحله که به deep scaling مشهور است باکتری‌های موجود در لثه روی دندان را از بین می‌برد. پزشک شما می‌تواند با انجام این کار از بسیاری از مشکلات جلوگیری کرده و شرایط را برای ادامه‌ی درمان هموار کند.

یکی دیگر از مواردی که احتمالاً توسط پزشک شما انجام گیرد Root Planing است که سطح روی ریشه‌ی دندان را به گونه‌ای خواهد ساخت که احتمال تجمع باکتری‌ها به حداقل کاهش یابد. در این مرحله پزشک همچنین هرگونه باکتری موجود روی ریشه‌ی دندان را از بین خواهد برد. همه‌ی این موارد به پزشک فرد اطمینان

 

خواهد داد که تمامی مراحل درمان به خوبی پیش خواهد رفت. این دو مورد یعنی deep scaling و Root planing معمولاً به صورت همزمان انجام خواهند شد. پس از این پزشک با توجه به بیماری لثه‌ی بیمار یکی از انواع جراحی لثه را برای او انجام خواهد داد. در ادامه درباره‌ی انواع جراحی لثه و چگونگی انجام آن‌ها خواهید خواند.

 

 • جراحی Flap

این نوع جراحی مخصوصاً برای افرادی مفید است که دارای آلودگی‌های بسیار در قسمت‌های عمیق پاکت هستند. مراحل انجام آن به این‌گونه است که پزشک بافت لثه‌ی فرد را جدا کرده و باکتری‌های موجود زیر آن را از بین می‌برد. پس از آنکه پزشک محیط را پاک کرده و و آلودگی‌ها را از بین برد، بافت لثه را دوباره در محل اصلی خود قرار می‌دهد. گاهی اوقات استخوان نیز در این مرحله نیاز دارد که دوباره شکل داده شود. پزشک شما در این وضعیت اقدام به شکل دادن دوباره به استخوان فرد خواهد کرد.

جراحی Flap یکی از انواعی است که بسیاری از پزشکان برای دست‌یابی به نتیجه‌ی مورد نظر ممکن است آن را انتخاب کنند. این‌گونه از عمل جراحی لثه معمولاً برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از بیماری‌های جدی و پیشرفته‌ی لثه رنج می‌برند. جراحی Flap لثه مخصوصاً زمانی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود که درمان‌های اولیه همچون Root planing و deep scaling نتیجه بخش نبوده و نتوانند آلودگی لثه را از بین ببرند.

پیش از انجام جراحی Flap پزشک به صورت دقیق چک خواهد کرد که آیا وضعیت عمومی سلامت فرد برای انجام عمل مناسب است یا خیر. تنها در صورت اطمینان از مناسب بودن شرایط سلامت عمومی فرد است که عمل جراحی انجام خواهد شد. هزینه جراحی لثه در این مورد بسته به شرایط بیمار و پیشرفت بیماری متفاوت است.

برای قراردادن دوباره‌ی لثه در جای اولیه‌ی خود، بعضی از پزشکان از بخیه‌هایی استفاده می‌کنند که پس از زمانی خود از بین می‌روند. با این حال برخی از پزشکان ممکن است از بخیه‌ای استفاده کرده که خود قابلیت از بین رفتن را ندارند و شما پس از حدود ده روز نیاز خواهید داشت که برای خارج کردن بخیه به پزشک خود مراجعه کنید

 

 • جراحی پیوند استخوان

زمانی که استخوان اطراف ریشه‌ی دندان دچار مشکل شده و یا از بین رفته است، فرد به جراحی پیوند استخوان نیاز پیدا می‌کند. این عمل جراحی با جایگزینی قسمت‌های استخوان آسیب دیده با استخوان نو انجام می‌گیرد. این استخوان می‌تواند از بدن خود فرد، استخوان ساخته شده و یا اهدایی باشد. عمل پیوند استخوان با هدف نگه‌داشتن دندان در جای خود و کمک به رشد دوباره‌ی آن است.

نوع استخوان مورد استفاده در جراحی پیوند استخوان بسته به شرایط بیماری می‌تواند متفاوت باشد. سه نوع آن شامل:

 • استخوان اتوژنیک (Autogenous bone):

  این یکی از بهترین انواع استخوان مورد استفاده در جراحی پیوند استخوان است. استخوان اتوژنیک از استخوان‌های خود بیمار تهیه شده است و احتمال عکس‌العمل‌های غیرمنتظره‌ی بدن بیمار نسبت به استخوان را به حداقل می‌رساند. استخوان اتوژنیک از قسمت‌های مختلفی همچون چانه، فک و یا لگن ممکن است خارج شده و مورد استفاده قرار گیرد.

 • آلوگرافت (Allograft):

  این استخوان از بدن یک فرد دیگر گرفته می‌شود. معمولاً استخوان مورد استفاده در این روش از جسد تهیه می‌شود.

 • زنوگرافت (Xenograft):

  این نوع استخوان از بدن دیگر موجودات همچون گاو و یا خوک گرفته می‌شود.

قیمت جراحی لثه

با این حال در اکثر موارد به احتمال زیاد، پزشک از استخوان خود بیمار برای عمل جراحی پیوند استخوان استفاده خواهد کرد. دلیل این موضوع می‌تواند موارد بسیاری باشد. اما مهم‌ترین دلیل انتخاب این شیوه آن است که بدن فرد به شکل بهتری می‌تواند نسبت به استخوان عکس‌العمل نشان دهد.

عمل جراحی پیوند استخوان شامل مراحل مختلفی است. این مراحل شامل جداسازی قسمت استخوان مورد نیاز برای استفاده در جراحی پیوند استخوان، قرار دادن آن در قسمت مورد نظر و… هستند. در تمامی این مراحل قابلیت‌های پزشک برای انجام این موارد به بهترین شکل از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این جهت است که باید سعی شود برای انجام این عمل به بهترین دکتر برای جراحی لثه مراجعه کرد.

پس از عمل جراحی لثه مراقبت‌های مختلفی است که فرد باید نسبت به انجام آن‌ها اقدام کند. پزشک شما پس از جراحی پیوند استخوان برای شما استفاده از آنتیبیوتیک‌ها، دارو‌های تسکین دهنده‌ی درد و دهان‌شوی ضدباکتری را تجویز خواهد کرد. پس از انجام این عمل بیمار باید از خوردن بعضی از غذاهای سخت دوری کند.

پس از جراحی پیوند استخوان باید از هرگونه فشار روی قسمت پیوند شده جلوگیری کرد. افرادی که از پروتزهای دندانی استفاده می‌کنند به احتمال زیاد قادر نخواهند بود برای یک ماه و یا بیشتر پس از جراحی پیوند استخوان از پروتز دندانی استفاده کنند. بیمار باید در این مورد با پزشک خود مشورت کرده و مراقبت‌های لازم را به بهترین شکل انجام دهد.

اگر دندان طبیعی در کنار استخوان پیوند داده شده قرار دارد، به احتمال زیاد به صورت موقتی از روش‌هایی برای محافظت از دندان استفاده خواهد شد. این مورد می‌تواند با استفاده از بریج و یا همان پل دندانی صورت پذیرد. برای انجام تمامی این موارد مراجعه به بهترین دکتر برای جراحی لثه الزامی است.

برای آشنایی بهتر با این شیوه‌ی جراحی می‌توانید عکس جراحی لثه را در مراحل مختلف پیدا کرده و مشاهده کنید. جراحی پیوند استخوان در لثه یکی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین جراحی‌های ممکن در این مورد است. به این دلیل است که انجام این عمل توسط بهترین دکتر برای جراحی لثه از اهمیت بالایی برخوردار است. عوارض جراحی لثه می‌تواند موارد بسیاری را در بر بگیرد اما اگر این عمل به بهترین شکل انجام شود این عوارض تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده و پس از مدتی رفع خواهند شد. استفاده از استخوان اتوژنیک در کاهش عوارض جراحی لثه می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. استفاده از دیگر انواع استخوان در جراحی پیوند استخوان می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند.

در پایان باید متذکر شد که از اکثر این موارد با نگهداری مناسب از بهداشت دهان و دندان می‌توان جلوگیری کرد. با این حال زمانی که دچار بیماری‌های پیشرفته‌ی لثه شدید، باید با مراجعه به بهترین دکتر برای جراحی لثه اقدام به درمان کنید. در صورت نیاز به جراحی لثه باید هزینه جراحی لثه و همچنین عوارض جراحی لثه را مورد نظر قرار دهید. برای آشنایی بهتر با مراحل این عمل می‌تواند فیلم جراحی لثه و یا عکس جراحی لثه را مشاهده کنید. انواع اصلی جراحی لثه شامل جراحی Flap و جراحی پیوند استخوان می‌شوند. عمل جراحی Flap با هدف از بین بردن عفونت و باکتری‌های مختلف در قسمت‌های عمیق لثه مورد استفاده است. عمل جراحی پیوند استخوان با هدف اصلاح بافت استخوانی لثه انجام می‌شود. استخوان مورد استفاده در جراحی پیوند استخوان شامل سه نوع است که استخوان اتوژنیک معمولاً بهترین نوع آن است. مشاهده‌ی فیلم جراحی لثه می‌تواند تصور کامل و بهتری را نسبت به این نوع از عمل جراحی لثه به شما دهد.

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.