حساسیت دندان یکی از مشکلات شایع دندان‌ها است. خوردن و نوشیدن برخی از خوراکی‌ها با درجه حرارت زیاد یا کم، می‌تواند موجب بروز ناراحتی و درد در دندان‌ها شود. طبق اطلاعات به دست آمده در آکادمی دنداپزشکی آمریکا حدود ۴۰ میلیون بزرگسال در ایالات متحده آمریکا از داشتن دندان‌هایی حساس رنج می‌برند. دردی شدید و ناگهانی اما موقتی که معمولا قابل درمان و بهبود است. این حساسیت ممکن است برای هر فرد با هر شرایط و سنی اتفاق بیفتد.
حساسیت دندان معمولا به دو دسته تقسیم می‌شود، یکی در اثر بروز مشکلاتی در اعصاب و خونرسانی در مجرای ریشه دندان است و دیگری در اثر از بین رفتن مینای دندان و یا آسیب به لثه که معمولا رایج‌تر است و بیشتر حساسیت‌‌های دندان در اثر همین اتفاق، روی می‌دهد.
درست است که حساسیت دندان ممکن است در از سن و سالی و برای هر فردی اتفاق بیفتد اما بیشتر افرادی که به این مشکل دچار می‌شوند، بین ۲۰ تا ۵۰ سال سن دارند. اما معمولا برای اینکه مطمئن شوید مشکل جدی است یا خیر باید در مورد دندان حساس‌تان با دندانپزشک مشورت کنید و مشاوره بگیرید. از طرف دیگر اگر درست از دندان حساس خود مراقبت کنید و عادت‌های غذایی خود را کمی تغییر دهید می‌توانید تا میزان زیادی حساسیت دندان خود را کمتر کنید. بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های دندان حساس و مهم‌ترین دلایل بروز چنین مشکلی آشنا شوید.

دلایل حساسیت دندان‌ها!

ویژگی‌های دندان حساس

در دندان‌های سالم، مینای دندان وظیفه محافظت از لایه زیرین را بر عهده دارد و ریشه‌ها نیز توسط لثه‌ها محافظت می‌شوند و در شرایطی که مینای دندان آسیب ببیند و یا لثه‌ها مقاومت خود را از دست بدهند، درد در دندان‌ها ایجاد می‌شود و حساسیت دندان بیشتر می‌شود. در حقیقت، پیروی از برخی عادت‌ها نادرست و یا خوردن برخی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها می‌تواند با آسیب به مینای دندان، حساسیت‌ دندان‌ها را افزایش دهد که بیشتر دندان‌های نیش و آسیاب کوچک را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ که در ادامه به برخی از این عادات اشاره می‌شود.

مسواک زدن بیش از حد: زمانی که بیش از حد مسواک بزنید و از مسواک سخت و سفت برای این کار استفاده کنید، به مرور مینای دندان شما آسیب می‌بیند و به جای محافظت از دندان‌ها به آنها آسیب وارد می‌کند.
بیماری‌های لثه و گلو: اغلب افرادی که به بیماری‌های لثه و التهاب لثه و یا گلودرد دچار می‌شوند، امکان آسیب به ریشه دندان‌هایشان نیز افزایش پیدا می‌کند و موجب حساسیت بیشتر دندان‌ها می‌شود.
از طرفی تجمع جرم روی دندان‌ها نیز می‌تواند باعث آسیب به لثه و در نتیجه ایجاد حساسیت دندان‌ها کند.

ترک خوردن دندان‌ها: زمانی که دندان ترک می‍خورد در میان این نقاط باکتری‌هایی پر می‌شود و در نتیجه دندان و لثه ملتهب می‌گردد و در موارد شدیدتر موجب ایجاد آبسه و عفونت می‌شود.
استفاده طولانی مدت از دهانشویه: برخی دهانشویه‌ها میزان اسید بیشتری دارند و استفاده مکرر از آن دهانشویه‌ها می‌تواند باعث ایجاد حساسیت می‌شود. در مورد استفاده از دهانشویه‌ها بهتر است از انواع ساده آن حاوی فلوراید استفاده کنید که موجب تقویت مینای دندان نیز می‌شود.

 

 

دکتر لاله زمانی

مشاوره دکتر لاله زمانی جراح دندانپزشك ترميمى زيبايى متخصص فلوشيپ زيبايى می باشند

شماره تماس : ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹

برای دریافت فرم مشاوره روی این لینک کلیک کنید

 

 

خوردن غذاهای اسیدی: خوردن غذاهای اسیدی و نوشیدن نوشیدنی‌های اسیدی می‌تواند لعاب روی دندان و درواقع مینای دندان را مورد سایش قرار دهد و در نتیجه دندان حساس‌تر شده و ممکن است بعد از خوردن این غذاها فرد بیشتر احساس دردو ناراحتی کند.

دندان قروچه: عادتی که برخی از افراد آن را به صورت ناخود آگاه یا حتی آگاه انجام می‌دهند و این کار موجب تخریب و آسیب به مینای دندان می‌شود.

حساسیت دندان بعد از کارهای دندانپزشکی زیبایی: معمولا افراد با دندان حساس و یا هر فردی که عملیات جرمگیری و سفید کردن دندان را انجام می‌دهد، دندان پر می‌کند و یا حتی هر کار دیگری برای دندان انجام می‌دهد، ممکن است از ۴ تا ۶ هفته دچار حساسیت دندان شود و بعد از خوردن برخی خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها احساس درد کند که بعد از این مدت معمولا از بین می‌رود.
اگر قصد سفید کردن دندان دارید و از قبل دندان‌هایتان علائم حساسیت داشته، بهتر است قبل از انجام هر کاری با دندانپزشک خود به خوبی مشورت کنید و او را در جریان ان حساسیت قرار دهید.

استفاده از مسواک سخت: استفاده از مسواک سخت موجب می‌شود تا مینای دندان به مرور دچار فرسودگی و سایش شود و با آسیب به این قسمت از دندان موجب می‌شود تا مواد خوراکی سرد و گرم و شیرین به طور مستقیم با عاج دندان در ارتباط باشد و حساسیت ایجاد شود.

خوردن بیش از حد شکر: خوردن شیرینی و شکر به میزان زیاد می‌تواند منجر به رشد باکتری‌ها و ایجاد فرسودگی لثه و حساسیت دندان کند به همین دلیل بهتر است در خوردن غذای شیرین کمی بیشتر توجه کنید.
چطور از دندان‌های حساس خود محافظت کنیم!

قبل از هر چیزی باید در مورد علائم دندان حساس خود با پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید که علت این حساسیت از کجا و به چه دلیلی نشات گرفته و چطور می‌توانید بهتر از دندا‌ن حساس خود مراقبت کنید. پزشک به شما توصیه می‌کند که چطور از دندان‌هایتان بهتر مراقبت کنید، از مسواک مناسبی استفاده کنید. از خمیر دندان‌های ساده برای استفاده روزانه استفاده کنید و خمیر دندان‌های ضد پوسیدگی و سفید کننده را با فاصله بیشتر و در برخی از روزهای هفته استفاده نمایید. امروزه درصد افرادی که به حساسیت دندان دچار هستند، روز به روز در حال افزایش هستند و از هر ۳ نفر ۱ نفر دندان حساس دارند و معمولا این اتفاق از جوانی تا میانسالی اتفاق می‌افتد. اگرچه این عارضه در نوجوانان و افراد بالای ۷۰ سال هم اتفاق می‌افتد و معمولا آمار آن در میان زنان از آقایان بیشتر است.
سعی کنید حداقل ۲ بار در طول روز و در صورت امکان ۳ بار دندان‌هایتان را مسواک بزنید. معمولا خمیر دندان‌های ساده فلورایدی گزینه مناسب‌تری برای دندان‌های شما هستند و خمیر دندان‌های ضد پوسیدگی و سفید کننده با آسیب به مینای دندان خودشان امکان بروز حساسیت دندان را افزایش می‌دهند.
امروزه خمیر دندان‌هایی مخصوص دندان‌های حساس طراحی و عرضه شده‌اند که می‌توانید برای تسریع در روند بهبود دندان‌هایتان از آنها استفاده کنید.
استفاد‌ه از مسواک نرم و یا متوسط برای دندان‌های حساس گزینه مناسب‌تری است و سعی کنید در هنگام مسواک زدن همه قسمت‌های دندان را به خوبی تمیز کنید، زیرا جا ماندن خرده‌های شیرینی و غذا در میان دندان خودش می‌تواند حساسیت دندان‌ها را بیشتر کند.
استفاده از دهانشویه‎های فلورایدی نیز گزینه مناسبی برای از بین بردن حساسیت دندان شود. از طرف دیگر به یاد داشته باشید که خوردن آب بیشتر و اجتناب از خوردن نوشیدنی‌های گازدار و اسیدی می‌توانید سطح اسیدی دهان و دندان‌ها را متعادل کند و به مرور موجب می‌شود تا حساسیت دندان‌ها کمتر شود.
خوردن غذاهای اسیدی و نوشیدنی‌های گازدار و آبنبات‌های چسبنده و شیرین موجب آسیب به مینای دندان می‌شود و به جای ان بهتر است از میوه و سبزیجات حاوی فیبر؛ پنیر، شیر و ماست بیشتر استفاده کنید تا ضمن تقویت مینای دندان، حساسیت دندان خود را نیز کاهش دهید.
استفاده از روکش برای دندان‌ها و ترمیم پوسیدگی‌ها دندان نیز می‌تواند راه حل مناسبی برای رها شدن از حساسیت دندان باشد و درد ناشی از آن را تا میزان زیای کاهش دهد.
گاهی اوقات دندانپزشک برای بررسی مشکل دندان شما و مقدار حساسیت آن نیاز دارد تا به وسیله اشعه ایکس از دندان‌ها عکسبرداری کند، تا علت دقیق عامل ایجاد کننده حساسیت دندان به خوبی مشخص و راه حل مناسبی برای درمان آن پیشنهاد شود.

چه زمانی باید برای حسایت دندان‌ها به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید!

 

دندان درد

 

اگر بعد از چند هفته باز هم احساس درد در دندان‌ها دارید و بعد از انجام درمان‌ها و مراقبت‌هایی که انجام دادید هیچ بهبودی در دندانتان احساس نکردید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید و با مشورت و مشاوره گرفتن از یک دندانپزشک بهترین راه را برای دندان حساسیت دندان‌ها انجام دهید.

مهم‌ترین علائم و ویژگی‌های دندان حساس!

اگر شما هم هنگام خوردن غذاهای سرد و گرم احساس درد ناگهانی و تیز در دندان‌هایتان دارید و یا زمانی که خوراکی‌های شیرین و یا اسیدی می‌خورید، دچار تیرهای یکباره‌ای در دندان‌ها می‌شوید، گاهی نیز درست بعد از مسواک زدن و نح دندان کشیدن چنین دردی در دندان‌ها احساس می‌شود که در هر صورت بهتر است با علت به وجود آمدن چنین مشکلی در دندانتان آشنا باشید. باید بدانید که دندان حساسی دارید و این اتفاق ممکن است برای هر فردی با هر سن و موقعیتی بیفتد و جای هیچ نگرانی نیست. تنها می‌توانید با انجام دادن برخی مراقبت‎ها حساسیت دندان خود را کاهش دهید. برای درمان این وضعیت بهتر است نوشیدنی‌ها و غذاهای خیلی گرم مصرف نکنید و یا از خوردن این غذاها پشت سر هم اجتناب کنید.
از طرف دیگر فراموش نکنید که مهم‌ترین علائم حساسیت دندان بروز دردهای موضعی در دندان و تیر کشیدن یکباره‌ای دندان می‌شود. معمولا پوسیدگی دندان، شکستن دندان، آسیب به مینای دندان، بیماری‌های لثه، سفید کردن دندان به صورت مکرر موجب حساسیت بیشتر در دندان‌ها می‌شود.

به یاد داشته باشید!

برای محافظت از دندان‌ها و کاهش حساسیت دندان‌ بهتر است که تا چندین روز همه علائم و نشانه‌ها را بررسی کنید و اگر بیشتر از یکی تا دو هفته طول کشید، حتما با در نظر گرفتن علائم به دندانپزشک مراجعه کنید تا پزشک بهترین راه‌های درمان متناسب با شرایط شما را برایتان در نظر بگیرد. ممکن است مشکل شما از آسیب به مینای دندان و یا لثه‌ها نشات گرفته باشد و یا اینکه با استفاده از دهانشویه‌ها و یا مراقبت‌هایی به سادگی قابل درمان باشد. از طرفی نیز ممکن است برای درمان حساسیت دندان‌هایتان به درمان‌های مفصل‌تری احتیاج داشته باشید.
به علاوه اگر دهان و دندان شما به بیماری‌های جدی‌تری دچار شده باشد، استفاده از درمان‌ همیشه موثر واقع خواهد شد، به طوری که برای مثال برای درمان دندان قروچه فرد می‌تواند تحت نظارت دندانپزشک از یک گارد یا محافظ استفاده کند و یا مثلا اگر دندان به بیماری‌ها پیشرفته لثه دچار شده می‌تواند با جراحی پیوند لثه، حساسیت دندانی خود را کاهش دهد.
در مرحله آخر نیز اگر راه‌های مختلفن درمان نتیجه بخش نبود، فرد می‌تواند با برداشتن پالپ نرم داخل دندان و عصب کشی، به دردهای دندانی و داشتن یک دندان حساس خاتمه دهد.

دکتر لاله زمانی متخصصص دندان پزشک زیبایی میباشند

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.