امروزه همه علاقه دارند که عکس‌های سلفی زیبا با لبخندی درخشان از خود گرفته و آن را به همه دنیا نشان دهند، فرقی ندارد که این عکس برای جشن فارغ‌التحصیلی یا مراسم عروسی باشد یا فقط از روی علاقه گرفته شده باشد، در هر صورت درخشندگی و سفیدی دندان‌ها است که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل تعجبی ندارد که سفید کردن دندان به شایع‌ترین روش زیبایی دندان تبدیل شده است. اما آیا این سفید کردن دندان دائمی است و نیازی به مراقبت ندارد، یا حتماً به مراقبت نیاز دارد؟ امروز قصد داریم در مورد یکی از پرطرفدارترین روش‌های سفید کردن دندان در ایران، سفید کردن دندان به روش بلیچینگ و مراقبت‌های بعد از بلیچینگ صحبت کنیم. برای آگاهی از نحوه حفظ سفیدی دندان در ادامه با ما همراه باشید!

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به دو صورت بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه انجام می‌شود. سفید کردن دندان به روش بلیچینگ یکی از سریع‌ترین روش‌های سفید کردن دندان است که باعث شفاف‌تر و درخشان‌تر شدن رنگ دندان‌ها می‌شود و در عین حال ظاهر زیبایی هم به لبخند شما می‌دهد.

  • بلیچینگ در مطب به صورت حرفه‌ای و با استفاده از ابزار و مواد با غلظت بالاتر شامل پراکید هیدروژن و کاربامید پراکسید انجام می‌شود. در این روش سفیدی و درخشندگی دندان‌ها مدت زمان طولانی‌تری حفظ می‌شود. امروزه دندان‌پزشکان زیبایی از ابزارها و تکنیک‌های مدرن در بلیچینگ دندان استفاده می‌کنند که باعث جذاب‌تر و درخشان‌تر شدن دندان‌ها می‌شوند.
  • بلیچینگ در خانه با استفاده از ژل‌ها و کیت‌های سفیدکننده انجام می‌شود. با راهنمایی دندان‌پزشک و خرید مواد سفیدکننده مورد نیاز از داروخانه‌ها می‌توانید لکه‌های مقاوم روی دندان را از بین برده و دندان‌های خود را سفید کنید. در این روش سفید کردن دندان از مواد سفیدکننده با غلظت پایین‌تر استفاده می‌شود و به همین دلیل دوام آن در مقایسه با بلیچینگ در مطب کمتر است.

زمانیکه شما از مطب دکتر بیرون آمدید و روند کار بلیچینگ دندان‌های شما پایان یافت یا وقتی تمام مراحل بلیچینگ در خانه را انجام دادید، انجام اقداماتی برای حفظ سفیدی دندان ضروری است. با انجام مراقبت‌های بعد از بلیچینگ می‌توانید دندان‌های سفید و درخشان خود را مدت زمان بیشتری حفظ کنید و تغییر رنگ آن‌ها در آینده را به حداقل برسانید. در اینجا به نکات مهمی اشاره خواهیم کرد که به شما در حفظ سفیدی دندان کمک خواهد کرد و دندان‌های شما تا حد امکان سفید، درخشان و مرواریدی باقی خواهد ماند.

بلیچینگ دندان باعث سفید شدن دائمی دندان‌های شما نمی‌شود. اگر دندان‌های خود را در معرض خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های تأثیرگذار بر رنگ دندان قرار دهید، اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، دندان‌های سفید شده تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و تقریباً از یک ماه بعد از بلیچینگ شروع به تغییر رنگ خواهند کرد. اما افرادی که مراقبت‌های بعد از بلیچینگ را رعایت کرده و مطابق راهنمایی‌ها عمل کنند می‌توانند حداقل یک سال دندان‌های سفید خود را حفظ کنند. شما برای سفید کردن دندان‌های خود سختی زیادی را تحمل کرده‌اید، پس بهتر است اقدامات لازم را برای حفظ سفیدی دندان‌های خود انجام دهید.

 

حفظ سفیدی دندان

مهمترین مراقبت بعد از بلیچینگ پیروی از دستورالعمل‌های دندان‌پزشکتان است. پس از اتمام مراحل بلیچینگ، دندان‌پزشک دستورالعمل‌هایی را برای مراقبت بعد از بلیچینگ به شما ارائه می‌دهد که برای حفظ سفیدی دندان‌های خود و حصول بهترین نتیجه باید آن‌ها را رعایت کنید. همچنین دندان‌پزشک توصیه می‌کند برای ترمیم بلیچینگ مجدداً به مطب مراجعه نمایید.

نخستین مسئله‌ای که دندان‌پزشک در مورد آن هشدار می‌دهد مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای، نوشابه، میوه‌های قرمز تیره، کاری و سایر موارد است که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. برای حفظ سفیدی دندان‌های خود از مصرف این مواد در ۲۴ ساعت اول پس از بلیچینگ خودداری نمایید. به طور کلی بهتر است در مصرف این مواد تعادل را رعایت کنید و پس از مصرف حتماً دهان خود را شسته و مسواک بزنید.

دومین مسئله رعایت بهداشت دهان و دندان است. حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید تا از تشکیل پلاک‌ها روی دندان جلوگیری کنید. برای از بین رفتن پلاک‌ها و باکتری‌ها معمولاً دندان‌پزشک توصیه می‌کند یکبار در روز هم از دهان‌شویه‌های ضدباکتری استفاده نمایید. تنها به این دلیل که دندان‌های خود را بلیچینگ کرده‌اید و آن‌ها سفیدتر از قبل شده‌اند، نمی‌توانید بهداشت دهان و دندان‌های خود را نادیده بگیرید. برای از بین بردن باکتری‌ها و حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. به علاوه مسواک زدن به دندان‌های سفید شما کمک می‌کند مدت زمان بیشتری سفید و درخشان باقی بمانند، لکه‌ها سریع‌تر و در همان مراحل اولیه از روی دندان حذف می‌شوند.

از خمیردندان‌های سفیدکننده هم تنها یک یا دو بار در هفته استفاده کنید تا لکه‌های روی سطح دندان از بین رفته و از زرد شدن دندان جلوگیری کنید. در سایر مواقع از خمیردندان‌های معمولی استفاده کنید.

وقتی دندان‌های خود را بلیچینگ می‌کنید در ۲۴ ساعت اول از مصرف خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌های رنگی شدیداً خودداری کنید. این خمیردندان‌ها از پتانسیل لک کردن سطح دندان‌های شما برخوردار هستند. از دندان‌پزشک در مورد بهترین نوع خمیردندان و مناسب دندان‌های سفید شده خود سوال کنید.

بدترین عادت برای ظاهر و سلامت دندان‌ها، سیگار کشیدن است. اگر هنوز اقدام به بلیچینگ دندان‌های خود نکرده‌اید بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم را برای ترک سیگار انجام دهید و سپس برای بلیچینگ دندان‌هایتان اقدام نمایید. زیرا که عدم استعمال سیگار یکی از مراقبت‌های مهم بعد از بلیچینگ به شمار می‌رود. ترک سیگار نه تنها ریسک ابتلا به سرطان دهان را کاهش می‌دهد بلکه اهمیت بالایی برای کل سلامتی بدن دارد.

ترک سیگار

فراموش نکنید که رعایت بهداشت دهان و دندان در تمامی مراحل زندگی از کودکی تا بزرگسالی و پیری ضروری است. برای برای حفظ سفیدی دندان‌های بلیچ شده نیز باید بیشتر مراقب دندان‌های خود باشید. در صورت مشاهده هر گونه لکه‌ یا تغییر رنگ حتماً به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا دندان‌های سفید خود را مدت زمان طولانی‌تری حفظ کنید

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.