جرم گیری دندان از جمله بهترین روش ها برای اصلاح شکل ظاهری دندان ها می باشد. جرم گیری دندان ها عبارتست از پاکسازی سطح دندان ها با استفاده از ابزار و وسایل پیشرفته دندانپزشکی است. جرم گیری دندان ها یکی از شایع ترین مسائل در سنین مختلف است که در این حالت دندان ها بر اثر تجمع باکتری ها به شکلی نا مناسب در آمده و در اکثر اوقات بویی نا مطبوعی را از خود ساتع می کنند. بر اثر وجود این باکتری ها یک پلاک دندان تشکیل می شود که این موضوع می تواند به مرور زمان موجب آسیب به مین های دندان شود.
برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان ها بهتر است دندان ها در بازه های زمانی خاصی جرم گیری شوند. پلاک های ایجاد شده بر اثر تجمع باکتری ها در اطراف دندان با ترشح اسید موجب تضعیف مین های دندان شده و روند پوسیدگی دندان ها را سرعت می بخشد.
با توجه به توصیفاتی که ارائه شد برای پیشگیری از بروز مشکل جدی تر بهتر است هر چه سریعتر به یکی از مراکز دندانپزشکی رفته و نسبت به انجام جرم گیری اقدام کنید. در این مقاله در مورد روش های مناسب جرم گیری، مراحل جرم گیری، مزایا و معایب آن و همچنین مراقبت های پس از آن صحبت می شود.

جرم گیری دندان چیست ؟

جرم گیری دندان از جمله روش های به روز و مناسب برای از بین بردن پلاک های ایجاد شده بر روی دندان می باشد. این پلاک ها همانطور که گفته شد به مرور زمان بر اثر تجمیع باکتری ها بر روی دندان ایجاد می شود. این پلاک ها از جمله دلایل اصلی بروز پوسیدگی و خرابی دندان هستند. جرم گیری با استفاده از ابزار دقیق دندانپزشکی می تواند این اجرام را طوری از روی دندان های شما بردارد که آسیبی به دندان شما وارد نشود.
در برخی موارد این اجرام به قدری به دندان می چسبند و گسترش پیدا می کنند که افراد تصور می کنند با کندن این اجرام قسمتی از پوسه دندان هایشان کنده می شود. این پلاک ها می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها و همچنین بوی نا مطبوع دهان شوند. جرم گیری می تواند علاوه بر پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان ها به زیبایی دندان ها نیز کمک کند.
برای شناسایی جرم روی دندان حتما باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید. این اجرام معمولا به شکل رسوبی زرد رنگ بر روی دندان و به خصوص در نزدیکی لثه ها دیده می شوند.

روش های جرم گیری دندان

جرم گیری یکی از درمان هایی است که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می گرفته است. بر این اساس روش های مختلفی برای جرم گیری دندان وجود دارد. البته انتخاب هر یک از روش ها متناسب با میزان جرم موجود بر روی دندان است و ممکن است نیاز به استفاده از تجهیزات پیشرفته دندانپزشکی برای برداشتن جرم روی دندان باشد. در این قسمت به سه روش کاربردی و معروف جرم گیری اشاره می شود.
روش اول: روش سنتی و قدیمی جرم گیری که در گذشته های دور استفاده می شده است و با استفاده از ابزار ساده به صورت دستی برای برداشتن جرم اقدام می کردند. این روش از جمله روش های دردناک است که معمولا بسیار زمانبر می باشد.
روش دوم: روش دوم که دارای کاربردی گسترده در بیشتر مراکز دندانپزشکی دارد استفاده از تکنولوژی های به روز برای از بین برد جرم روی دندان است. استفاده از دستگاه های التراسونیک و پیزو الکتریک از جمله این موارد است. در این روش در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین آسیب به سطح دندان ها اجرام برداشته می شود.
روش سوم: استفاده از روش های جراحی برای از بین بردن اجرام گسترده با ضخامت بالا. در واقع در این روش که به صلاحدید دندانپزشک زیبایی مربوطه انتخاب می شود باید مدت زمان بیشتری را برای از بین بردن جرم روی دندان صرف کنید. متناسب با ضخامت جرم و همچنین و گستردگی آن مدت زمان برداشتن آن نیز طولانی تر می باشد.
استفاده از مواد شوینده و یا خمیر دندان های خاص برای از بین بردن جرم دندان نه تنها کمکی به از از بین بردن جرم دندان نمی کند بلکه باعث تخریب مین های دندان نیز می شود. این وسایل در ابتدا با براق کردن دندان باعث جذب افراد به این مواد شده ولی در واقعیت آسیب های جدی تری به دندان ها وارد می کنند.

 

مراقبت از دندان ها

مراحل جرم گیری دندان

جرم گیری دندان نیاز به دقت و تمرکز بالایی می باشد به همین دلیل برای انجام آن نیاز به انجام مراحل مختلفی می باشد. همانطور که در قسمت قبل در مورد روش های مورد نظر برای جرم گیری اشاره شد در این قسمت نیز با تکیه بر اطلاعات قسمت قبل مراحل مورد نیاز برای انجام عمل جرم گیری دقیق اشاره می شود.
همانطور که گفته شد یکی از ابتدایی ترین روش ها برای تشخیص اجرام و جرم گیری استفاده از ابزار های دستی و ساده می باشد. دندانپزشکان برای آنکه اجرام روی دندان را بتوانند به درستی تشخیص دهند باید بتوانند با استفاده از ابزار مرتبط محل دقیق آن را پیدا کنند. وجود پلاک ها با ضخامت های مختلف از جمله اصلی ترین نشانه های جرم بر روی دندان است. پس از تشخیص دقیق اجرام باید با استفاده از روش های اشاره شده نسبت به برداشتن اجرام اقدام شود. این روش ها همانطور که گفته شد می تواند با استفاده از ابزار ساده دستی باشد یا استفاده از دستگاه های التراسونیک و پیزوالکتریک باشد. دستگاه های التراسونیک با استفاده از یک تیغه فلزی که با سرعت بالا در حال چرخش می باشد، اجرام روی دندان را در هر ضخامتی از بین می برد.


بعد از جرم برداری نوبت به پاکسازی بافت های پوششی اطراف دندان می رسد. در این مرحله که به نام کورتاژ لثه نیز معروف است با استفاده از مواد ضد عفونی کننده، باکتری ها و عفونت هایی که در لثه باقی مانده است برداشته می شود. این مرحله باعث می شود لثه های افراد آلوده نیز از باکتری و آلودگی پاک شده و احتمال پوسیدگی به حداقل خود برسد.
پس از پاکسازی لثه ها نوبت به بروساژ دندان می رسد. در این مرحله دندانپزشکان با استفاده از خمیر های مخصوصی دندان ها را صیقل داده تا لکه ها و تفاوت رنگ های به وجود آمده بر اثر جرم گیری دیده نشود. این خمیر ها با استفاده از دستگاه هایی که با سرعت بالا می چرخند بر روی دندان قرار داده می شود. قابل ذکر است که در تمامی مراحل بالا مواد بی حس کننده استفاده می شود و شما دردی را احساس نخواهید کرد.
در مرحله آخر شیار ها و نقاط کور دندان ها با استفاده از جریان هوا پاکسازی می شود. در واقع در این روش تمامی سطح دندان به صورت یک دست در آمده و به شکل صیقل داده شده ای پاکسازی می شود. لکه های به وجود آمده بر روی دندان بر اثر سیگار یا خوردن بیش از حد چای و قهوه توسط این مرحله به صورت کامل بر طرف می شود. در این مرحله جریان پر سرعت هوا، سدیم بی کربنات و جت آب با سرعت به دندان ها برخورد کرده و باعث از بین رفتن پلاک ها و لکه های به وجود آمده می شود. در این مرحله بیمار دردی را احساس نخواهد کرد.

مزایای مهم جرم گیری دندان ها

جرم گیری دندان دارای مزایا و نکات مثبت بسیاری است. شاید بتوان مهمترین مزیت جرم گیری را افزایش آراستگی ظاهری داتست. از بین بردن اجرام روی دندان ها باعث سفید تر شدن دندان شده که این موضوع می تواند بر روی زیبایی افراد تاثیر بسزایی بگذارد. همچنین در کنار این موارد جرم گیری باعث پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها و عفونت ها می شود. برداشتن جرم ها یا پلاک ها دندان باعث کاهش احتمال پوسیدگی دندان ها می شود. علاوه بر این موضوع جرم گیری می تواند احتمال بروز بیماری های مختلف لثه را کاهش داده و عفونت های موجود در اطراف دندان را از بین می برد.
جرم گیری می تواند خونریزی های مختلف را در لثه متوقف کند. از جمله مهمترین دلایل این خونریزی ها می تواند بروز عفونت در لثه باشد. همچنین از مزایای دیگر جرم گیری می توان به از بین بردن لکه های به وجود آمده بر اثر مصرف سیگار و چای اشاره کرد. این لکه های گاهی عمق زیادی داشته و برداشتن هر چه سریعتر آن ها روند بهبود دندان را سرعت می بخشد. از بین رفتن بوی نامناسب دهان از جمله دیگر خصوصیت های جرم گیری دندان می باشد.

عوارض و معایب جرم گیری دندان ها

یکی از نکاتی که همواره در مورد جرم گیری مطرح است، خطر بروز عفونت در لثه ها بر اثر انجام عمل جرم گیری می باشد. البته این موضوع معمولا برای افرادی مطرح است که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و امکان بروز عفونت لثه در آن ها زیاد می باشد. معمولا دندانپزشکان برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی به بیماران خود توصیه می کنند پس از عمل جرم گیری به صورت منظمی آنتی بیوتیک مصرف کنند. این موضوع باعث می شود تا عفونت به وجود آمده در پوشش های دندان به خون نفوذ نکرده و بیمار را دچار مشکلات نکند. استفاده از فیبر های آنتی بیوتیکی بر روی لثه از جمله دیگر روش های مقابه با بروز عفونت در لثه ها می باشد.
برای جلوگیری از به وجود آمدن این چنین اتفاقاتی بهتر است در مورد شرایط بدنی خود با پزشک معالج خود صحبت کرده و در مورد شرایط با وی مشورت کنید. در صورت مصرف آنتی بیوتیک عفونت های موجود در لثه ها می تواند در کمتر از یک هفته بر طرف شوند.

حساسیت دندان ها پس از جرم گیری

اجرام اطراف دندان گاهی دارای ضخامت و عمق زیادی هستند و برای برداشتن آن ها نیاز است تا عمق زیادی از دندان برداشته شود. در این مواقع گاهی تا ریشه دندان افراد دیده می شود که باعث ضعیف شدن دندان ها می شود. این ضعیف شدن موجب حساسیت دندان ها پس از عمل جرم گیری می شود. بروز احساس ناگوار در هنگام خوردن غذا و احساس سردی و گرمی نا متناسب در دندان از جمله موارد حساسیت دندان می باشد.
برای برطرف کردن این حساسیت باید صبر کنید تا قسمت های برداشته شده از روی دندان به مرور زمان به حالت اولیه خود بازگشته و احساس ناگوار به وجود آمده برطرف شود. با توجه به میزان تخریب بازسازی و برگشت به حالت عادی نیز طول خواهد کشید. استفاده از خمیر دندان های مخصوص و یا دهانشویه های مناسب می تواند گزینه های مناسبی برای تسریع این فرآیند باشد.

روش های پیشگیری از جرم گیری و سلامت دندان ها

برای پیشگیری از بروز پوسیدگی و ایجاد پلاک بر روی دندان ها لازم است برخی از اقدامات را به صور مرتب در طول روز انجام دهید. دندان ها در طول روز در تماس با مواد غذایی مختلفی هستند و در صورتی که جرم های باقی مانده از این غذا ها از روی دندان ها برداشته نشود باعث پوسیدگی و تخریب دندان می شود. برای جلوگیری از ایجاد پلاک و تخریب دندان نیاز است که روزانه ۲ بار مسواک بزنید. طول مدت مناسب مسواک زدن و پاکسازی تمام دندان ها از جمله مواردی است که در هنگام مسواک زدن باید رعایت شود.
استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید یکی دیگر از مواردی است که می تواند موجب پیشگیری از تشکیل پلاک بر روی دندان شود. در هنگام خرید خمیر دندان به ویژگی ها و محتویات آن توجه کنید. استفاده از نخ دندان از جمله دیگر روش ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می باشد. نخ دندان می تواند در همان ابتدای کار احتمال تشکیل پلاک و جرم را کاهش دهد. بیشتر پوسیدگی های که در بین دندان ها ایجاد می شود به دلیل عدم استفاده از نخ دندان است.
از جمله موارد دیگر در پیشگیری از جرم گیری، استفاده از رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی طبیعی و استفاده کمتر از مواد غذایی شیرین به سلامت دندان ها کمک می کند. سیگار نیز از جمله عوامل اصلی ایجاد جرم بر روی دندان ها است. ترک این عادت به سلامت دندان ها کمک زیادی می کند.

نکات مهم در مراقبت از دندان ها پس از جرم گیری

برای داشتن دندان های زیبا و آراسته پس از عمل جرم گیری نیاز است که یکسری نکاتی را رعایت کنید. قبل از مصرف هر دارو یا انجام هر عملی سعی کنید موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. استفاده از مسکن های آرامش بخش پس از عمل جرم گیری توصیه می شود. تا چند روز سعی کنید از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید و تا حد ممکن برای جویدن از طرف مقابل دندان های خود استفاده کنید.
برای جلوگیری از بروز هرگونه عفونتی سعی کنید تا یک هفته پس از عمل جرم گیری دهان خود را با آب و نمک بشویید. پس از عمل جرم گیری می توانید از مسواک و نخ دندان استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که با دقت عمل بیشتر دندان های جرم گیری شده را پاکسازی کنید. پس از یک هفته می توانید سرعت مسواک زدن خود را به صورت عادی برگردانید. استفاده از محلول های پاکسازی لثه و دندان با مشورت پزشک توصیه می شود. به مرور زمان ورم لثه ها کاهش پیدا می کند و این نشانه بهبودی می باشد. هزینه های انجام عمل جرم گیری متناسب با تعداد دندان ها و عمق جرم موجود بر روی دندان تعیین می شود.
در صورت بروز هر گونه خونریزی شدید و یا تب های طولانی مدت حتما موارد را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.