نخ دندان بخشی جدایی‌ ناپذیر در حفظ سلامت دهان و دندان است و امکان تمیز کردن سطحی از دندان‌ها را که با مسواک قابل‌دستیابی نیست فراهم می‌کند. کوتاهی در استفاده از نخ دندان باعث می‌شود باکتری‌ها در فضای میان دندان و زیر لثه شما رشد کرده و درنهایت منجر به پلاک دندان و بیماری لثه شوند. باید به این نکته توجه کرد که نخ دندان مناسب دندان شما چیست و موردی را انتخاب کرد که با توجه به شکل و جنسیت دندان شما بهترین نخ دندان است.

نخ دندان مناسب دندان شما کدام است؟

مسواک زدن بسیار عالی است، اما مسواک تنها ۶۰ درصد دندان‌ها را تمیز می‌کند و بین شکاف‌های دندان بخش عظیمی از پلاک‌ها و باکتری‌ها باقی می‌مانند که فقط با نخ دندان تمیز می‌شود.
انواع گوناگون نخ دندان وجود دارد چه ازنظر ضخامت و چه ازنظر جنسیت؛ بنابراین باید دید بهترین نخ دندان برای شما کدام است. ممکن است فکر کنید که تمام نخ دندان به یک شکل عمل میکنند و تاثیر یکسانی دارند، اما اینگونه نیست. یافتن نخ دندان مناسب با توجه به رفع نیازهای شما حتی ممکن است شما را تشویق به نخ دندان کند. با این وجود دندان‌پزشکان معتقدند، مهم نیست چه نخی را انتخاب کنید، مهم این است حتما روزانه یک‌بار نخ دندان بزنید.


در زیر به این سؤال پاسخ داده می‌شود که هر نخ دندان برای چه نوع دندانی مناسب است و شما می‌توانید با توجه به این توضیحات نخ دندان مناسب را برای خود انتخاب کنید.

 

دکتر لاله زمانی

مشاوره دکتر لاله زمانی جراح دندانپزشك ترميمى زيبايى متخصص فلوشيپ زيبايى می باشند

شماره تماس : ۰۲۱۲۶۱۰۰۲۹
برای دریافت فرم مشاوره روی این لینک کلیک کنید

 

انتخاب نخ دندان بر اساس فاصله دندان‌ها

اگر فاصله دندان‌های شما زیاد است بهترین نخ دندان برای شما نخ دندان ضخیم است. اگر نخ دندان به‌راحتی بین شکاف‌های دندان‌های شما می‌رود باید نخ دندان ضخیم‌تری انتخاب کنید تا تمام سطوح بین دندان شما پاک شود.
چنانچه فاصله دندان‌های شما کم است و دندان‌های شما به هم چسبیده‌اند. نخ نازک‌تر نخ دندان مناسب شما است. از نخ‌هایی که به‌عنوان نوار نامیده می‌شوند خودداری کنید، زیرا این نخ‌ها ضخیم‌ترند و در صورت استفاده مداوم ممکن است در شکل دندان‌های شما تغییر ایجاد کنند.

نخ دندان موم دار و بدون موم

استفاده از نخ موم دار به علت روکشی که دارد راحت‌تر است و نخ دندان به‌واسطه روکش مومی که دارد در فضای میان دندان‌ها رفته و تمیزتر می‌کند. با این توضیحات انتخاب نخ دندان مناسب ازنظر جنسیت بر عهده خود فرد است.

 نخ دندان تک‌ رشته‌ای و چند رشته‌ای

نخ دندان تک‌رشته‌ای از جنس تفلون و فقط از یک‌رشته تشکیل‌شده است؛ اما نخ دندان چند رشته‌ای با بافته شدن چند رشته نایلونی باریک به‌وجود آمده است. با توجه به اینکه نخ دندان چند رشته‌ای‌ ضخیم‌تر است نخ دندان مناسبی برای دندان‌های به هم فشرده نیست اما با توجه به اینکه کمتر رشته‌رشته می‌رود مورد استقبال بیشتری قرارگرفته است.

نخ مورد تأیید انجمن دندانپزشکی

اگر مطمئن نیستید نخ دندان مناسب شما کدام است، به علامت انجمن دندانپزشکی بر روی نخ دندان توجه کنید چراکه وجود این نشان بر روی نخ دندان، نشانگر این است که نخ دندان مورد تأیید این انجمن است. در نخ دندان‌های برند خارجی این علامت به‌صورت انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) نشان داده‌شده است.

نخ طعم دار و بدون طعم

طعم دار یا بدون طعم بودن، تاثیری در انتخاب بهترین نخ دندان ندارد. تصمیم‌گیری با شما است چراکه عملاً فرقی در نحوه عملکرد نخ دندان ندارد. فقط طعم دهنده می تواند استفاده از نخ دندان را برای شما لذت بخش تر کرده و شما را به نخ دندان ترغیب کند.

نوارهای نخی

 

نوارهای نخی

 

برای دسترسی راحت‌تر از نوارهای نخی استفاده کنید. برخی از افراد برای نخ دندان کشیدن در پشت دهان خود مشکل‌دارند. نواهای نخی بین دو بازوی کوچک پلاستیکی متصل به یک چوب هستند. این کار استفاده از نخ دندان را آسان‌تر می‌کند، زیرا برای نگه‌داشتن نخ تنها به یکدست واحد نیاز است، اما از سوی دیگر انتخاب این مدل از نخ دندان ممکن است به‌خوبی استفاده از دست نباشد زیرا نمی‌تواند در تمام زوایا حرکت کند.

نخ دندان برقی

خ‌های دندان برقی برای تمیزی بیشتر دندان مناسب است. یک قطعه نخ کوچک از دو بازوی کوچک معلق است که با یک شاخه برقی خاصیت ارتعاشی دارد، بنابراین می‌تواند پلاک بیشتری را از بین ببرد و لثه‌های شمارا ماساژ دهد؛ بنابراین چنانچه خواهان تمیزی بیشتری هستید نخ دندان برقی نخ دندان مناسبی برای شما است.
مطمئن شوید که این دسته به‌اندازه کافی طولانی است که به پشت دندان برسد. همچنین، به دنبال یک سر کوچک‌تر باشید، زیرا این امر باعث می‌شود دسترسی به فضاهای غیرقابل‌دسترس آسان‌تر شود.

قلاب‌ های آب

بجای نخ دندان از قلاب‌های آب استفاده کتید اگر با نخ دندان کشیدن مشکل‌دارید از فشار آب استفاده کنید. همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، این پروانه‌ها از فشار آب برای تمیز کردن پلاک بین دندان‌ها استفاده می‌کنند. قلاب‌های آب در بیمارانی که دارای کاشت دندان، بریس، تاج یا پل هستند بهترین نخ دندان به‌حساب می‌آید.

 

قلاب‌‌های آب

 

استفاده از خلال‌ دندان

از قطعات چوبی که مخصوص تمیزی پلاک دندان هستند استفاده کنید. این قطعات یک قطعه چوبی کوچک است که به‌راحتی مابین دندان‌ها می‌روند. این محصول برای افرادی که شکاف‌های گسترده‌ای بین دندان‌های خود دارند بهترین گزینه است. این گزینه بهترین نخ دندان برای افرادی است که با شکل ظاهری نخ دندان مشکل‌دارند.

جوانب مثبت و منفی استفاده از نخ دندان

وقتی صحبت از نخ دندان می‌شود، برخی از جوانب مثبت و منفی استفاده از نخ دندان مطرح می‌شود:

نظر طرفداران:

نخ دندان مناسب مواد غذایی باقی‌مانده در فضای میان دندان‌ها را از بین برده و با ایجاد خراش آرام در فضای میان دندان‌ها آن‌ها را تمیز می‌کند. این روش یک روش کم‌خطر و کم‌هزینه است.

نظر مخالفان:

استفاده بیش‌ازحد یا نادرست از نخ دندان حتی اگر با دقت بهترین نخ دندان را انتخاب کرده باشید، به لثه‌ها یا دندان‌ها صدمه زده و ناراحت‌کننده و دردناک است.
با این توضیحات استفاده از نخ دندان مناسب زمانی مفید است که بهترین نخ دندان را انتخاب کرده باشید و به‌درستی از آن استفاده کنید. در این صورت نخ دندان همزمان بعد از مسواک زدن می‌تواند به تمیزی ۱۰۰ درصدی دندان‌های شما کمک کرده و احتمال خرابی دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه را کم کرده و سلامت دهان و دندان شما را تضمین کند.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.