درد دندان از جمله غیر قابل تحمل ترین درد ها است که می تواند اثرات منفی زیادی بر روی اعصاب بگذارد. راه ها و روش های زیادی برای تسکین این درد وجود دارد. بسیاری از افراد با سنین بالا از روش های خانگی یا استفاده از گیاهان را پیشنهاد می دهند. اما در واقعیت این روش ها شاید در کوتاه مدت بتواند درد دندان شما را کم کند اما باید برای بررسی دقیق تر مشکل به دندانپزشک مراجعه کنید.
روش های تسکین درد دندان به صورت سنتی و خانگی بسیار گسترده است اما باید در نظر داشت که ممکن است دندان ها دچار پوسیدگی شده باشند و به این ترتیب حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. بسیار از افراد استفاده از درمان های خانگی را به دلیل ترس از دندانپزشکی ترجیح می دهند.


درد در هر یک از اعضای بدن از جمله دندان، دلیل و عاملی خاصی دارد که حتما باید با پزشک مورد نظر در مورد آن مشورت شود. گاهی یک درد ساده می تواند عامل بیماری های جدی تر در بدن افراد باشد. برای درمان راحت تر بهتر در اولین فرصت به ندانپزشک مراجعه کنید چون با گذر زمان ممکن است پوسیدگی گسترش پیدا کرده و برطرف کردن آن سخت تر می شود. در این مقاله در مورد عوامل اصلی ایجاد درد دندان، روش های پیشگیری از درد دندان و راهکار های درمان خانگی درد دندان صحبت می شود.

دلیل درد دندان چیست ؟

دندان درد با توجه به شرایط سلامت دندان و لثه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای تشخیص دقیق تر علت اصلی دندان درد بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. از جمله دلایل اصلی دندان درد در افراد در سنین مختلف می توان به پوسیدگی دندان، فشار سینوس ها، فرسودگی مینای دندان، التهاب مغز دندان، فشرده یا ساییده شدن دندان ها، التهاب لثه، درد قفسه سینه، مشکلات قلبی و نشانگان مفصل گیجگاهی فکی اشاره کرد.


در برخی موارد افراد به دلیل صرفه جویی در هزینه ها به دندانپزشک مراجعه نکرده و با استفاده از درمان های خانگی درد دندان را به صورت موقت تسکین می کنند. اما آنچه دارای اهمیت است این موضوع است که در صورتی که در همان ابتدای کار به دندانپزشک مراجعه نشود ممکن است میزان پوسیدگی گسترش پیدا کرده و تعداد بیشتری از دندان ها را درگیر کند. این موضوع هم باعث پرداخت هزینه بیشتر از طرف شما شده و هم باعث ایجاد مشکلاتی در روند درمان شما می شود. به عنوان مثال در برخی مواردی که پوسیدگی به عصب دندان رسیده باشد نیاز به عصب کشی می باشد که می تواند روند درمان شما را طولانی تر کند.
عفونت های شدید در ناحیه لثه و دندان گاهی نیاز جراحی ها داشته و با توجه به تعداد دندان های درگیر می تواند مدت زمان این جراحی طولانی تر شود.

درمان های خانگی برای کاهش درد دندان

دندان درد یکی از درد های غیر قابل تحملی است که از گذشته های دور وجود داشته و روش های مختلفی برای تسکین درد آن وجود دارد. البته باید گفت درمان هایی که امروزه استفاده می شود بسیار علمی تر و دقیق تر عوامل ایجاد درد را از بین می برند. اما روش هایی برای افرادی که می خواهند در مدت کوتاهی درد خود را تسکین دهند وجود دارد که با استفاده از این روش ها می توان مدت زمان کوتاهی درد دندان را کاهش داد. این روش ها عبارتند از:

  • کمپرس یخ: یخ یکی از بهترین مواد برای کاهش التهاب و درد در بافت های مختلف بدن است. در بسیاری از موارد در هنگام ضرب دیدگی اندام ها استفاده از یخ توصیه می شود. برای درد دندان نیز این موضوع می تواند کمک زیادی به کاهش درد در ناحیه مورد نظر کند. یخ رگ های خونی بافت مورد نظر را منقبض کرده و باعث می شود جریان خونی در آن ناحیه با سرعت کمتری حرکت کند. این موضوع می تواند التهاب و برآمدگی به وجود آمده در ناحیه مورد نظر را کاهش دهد.
  • آب نمک: آب نمک نیز یکی از به صرفه ترین و در دسترس ترین روش های خانگی برای کاهش درد دندان است. برای کاهش درد دندان کافیست محلول مورد نظر را در بازه های زمانی تنظیم شده ای در دهان خود بچرخانید و بیرون بریزید. یکی از اصلی ترین خواص نمک، خاصیت ضد میکروب آن است و می تواند به صورت مقطعی درد را کاهش دهد.
  • روغن یا تکه های میخک: میخک یکی از اصلی ترین مواد برای کاهش درد دندان در گذشته بوده است. این گیاه با داشتن ترکیب شیمیایی اوژنول در درون خود باعث بی حسی موضعی می شود. برای استفاده از این گیاه بهتر است چند قطره روغن میخک را روی پنبه ریخته و آن را بر روی دندان یا لثه مورد نظر قرار دهید. خود برگ های میخک را نیز می توانید به صورت له شده بر روی دندان قرار دهید.
  • چای نعناع: چای نعناع از جمله نوشیدنی های مناسب برای تسکین و کاهش درد است. نعاع نیز همانند میخک دارای خواص بی حس کنندگی دارد و می تواند برای مدتی درد را کاهش دهد. برای استفاده از این نوشیدنی بهتر است چند برگ نعناع را در قوری ریخته و پس از دم کشیدن آن، نوشیدنی را میل کند یا آن را در دهان خود چرخانده و بیرون بریزید. با توجه به خواص آنتی باکتریال نعناع می توانید از روغن نعناع نیز برای کاهش درد دندان استفاده کنید.
  • آویشن: آویشن از جمله گیاه هایی است که دارای خواص ضد عفونی کننده است و می تواند به تسکین درد کمک کند. تیمول یکی از اصلی ترین ترکیب هایی است که در این گیاه وجود دارد و می تواند به کاهش عفونت و درد در بافت مورد نظر کمک کند. برای استفاده از این گیاه می توانید چند قطره روغن را در درون یک لیوان آب ریخته و همانند آب نمک آن را در دهان خود چرخانده و بیرون بریزید.
  • سیر: سیر از گذشته های دور به عنوان یکی از سبزیجات بسیار مفید برای از بین بردن عفونت و باکتری استفاده می شده است. برای استفاده از این روش باید چند حبه سیر را به صورت له شده به نمک آغشته کرده و بر روی دندان قرار دهید. همچنین در صورتی که جویدن سیر برای شما آزار دهنده نمی باشد می توانید آن را بجویید.
  • آلوورا: آلوورا از جمله مواد دیگری است که می تواند به کاهش درد دندان کمک کند. قرار دادن ژل آلوورا بر روی دندان از جمله بهترین گزینه ها برای تسکین درد است. استفاده از ژل آلوورا برای کاهش التهاب لثه بسیار مناسب می باشد.

محلول پر اکسید هیدروژن: از جمله روش هایی که نمی توان اسم سنتی را بر روی آن گذاشت، استفاده از محلول های پر اکسید اکسیژن است. برای استفاده از این محلول حتما دستور العمل استفاده از آن را بخوانید. این محلول ضد عفونی کننده قوی می باشد و به هیچ عنوان نباید خورده شود. برای استفاده از آن باید آن را با آب مخلوط کرده و دهان خود را با آن بشویید. این محلول ممکن است مزه ای نا مناسب به دهان شما بدهد بهتر است بعد از استفاده از آن از مواد غذایی شیرین استفاده کنید.

پودر فلفل و زنجبیل: هر دو این ادویه جات برای مدت کوتاهی می توانند مسیر ارتیاطی درد را با مغز مختل کنند. برای استفاده از ین دو مواد باید هر کدام را به میزان مساوی در آب محل کرده و به صورت خمیر بر روی دندان بگذارید. سعی کنید مخلوط مورد نظر به زبان برخورد نکند.

عصاره وانیل: عصاره وانیل دارای مقادیر محدودی الکل است که می تواند به بی حس کردن ناحیه مورد نظر کمک کند. همچنین وانیل دارای خواصی تسکین دهده و آرامش بخش است. بهتر است چند قطره از آن را با انگشت بر روی دندان یا لثه مورد نظر قرار دهید. این روش را می توانید با پنبه نیز انجام داده و آن را در طول روز تکرار کنید.
همانطور که در قسمت های قبل نیز به آن اشاره شد این درمان ها می تواند تنها چند روز از درد دندان شما را خلاص کند.

روش های ساده خلاص شدن از درد دندان

با توجه به تمام راهکار ها و روش هایی که اشاره شد، بهترین راهکار برای برطرف کردن دائمی دندان درد مراجعه به دندانپزشک است. اما ساده ترین روش برای خلاص شدن از درد دندان استفاده از آب نمک است. آب و نمک از جمله مواد اساسی است که معمولا در دسترس می باشد. حل کردن مقدار مناسبی نمک (در حد یک قاشق غذاخوری) در یک لیوان آب می تواند به کاهش درد شما کمک زیادی بکند.
در مجموع می توان گفت استفاده از هر کدام از روش های بالا بسیار ساده می باشد. فقط کافیست متناسب با دستور العمل هایی که به آن اشاره شده است مواد مورد نظر را استفاده کنید.

مراجعه به دندانپزشک زیبایی

مراجعه به دندانپزشک می تواند مزایای بیشماری داشته باشد. از جمله آن ها می توان به شناخت عامل اصلی دندان درد و تشخیص روش های درمانی علمی برای رفع آن است. مراجعه به دندانپزشک از جمله بهینه ترین راه ها برای درمان دندان درد است زیرا در صورتی که پوسیدگی یا عفونت گسترش پیدا کند می تواند هزینه های هنگفت تری را بر دوش شما بگذارد.
در صورتی که دلیل دندان در شما عاملی به غیر از پوسیدگی یا عفونت لثه باشد می تواند درمان های طولانی تری را منجر شود. در هنگام مراجعه به دندانپزشک پس از تشخیص می توانید بلافاصله نسبت به شروع درمان اقدام کنید. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است موارد پیشگیری از بروز دندان درد را جدی گرفته و نسبت به سلامت دندان های خود حساسیت بیشتری داشته باشید.

 

درد دندان

روش های پیشگیری از دندان درد

اقدامات مختلفی برای پیشگیری از درد دندان وجود دارد که هر کدام به نوبه خود می تواند بر روی سلامت دندان های شما تاثیر بگذارد. از جمله مهمترین اقدام برای پیشگیری از دندان درد، استفاده از مسواک به صورت مرتب است. هر روزه مقدار زیادی ماده غذایی بین دندان های ما با توجه به مواد غذایی که مصرف می کنیم باقی می ماند، این مواد در صورتی که در مدت زمان محدودی برداشته نشود موجب بروز پوسیدگی بر روی دندان می شود. مسواک زدن حداقل دو روز در طول شبانه روز برای سلامت دهان و دندان لازم است.

در کنار مسواک، استفاده از نخ دندان از جمله دیگر اقدامات پیشگیرانه می باشد. نخ دندان می تواند قسمت هایی از شیار های دندان که مسواک نمی توان به آن ها نفوذ کند را پاک کند. نخ دندان کشیدن احتمال پوسیدگی بین دندانی را به حداقل می رساند و می تواند مانع از پیشروی پوسیدگی شود. علاوه بر این اقدامات باید در نظر گرفت که استفاده از مواد غذایی شیرین می تواند تاثیرات بسیار نا مناسبی بر دندان های شما بگذارد. شکلات و شیرینی از جمله اصلی ترین عوامل پوسیدگی و خرابی دندان است. سعی کنید مقدار مصرف از این مواد غذایی را تا حد ممکن پایین بیاورید.

علاوه بر موارد فوق، سیگار و قلیان می تواند تاثیر منفی زیادی بر سلامت دندان ها بگذارد. سیگار و در مجموع مواد مخدر طی مدت زمان کوتاهی می تواند موجب تغییر رنگ و تخریب دندان ها می شود. ترک دخانیات می تواند به سلامت دندان ها و در نتیجه تسکین درد دندان کمک زیادی کند.

برای پیشگیری از پیشرفت پوسیدگی و عفونت در لثه و دندان بهتر است به صورت مرتب به دندانپزشک مراجعه کرده تا در صورت مشاهده پوسیدگی جلوی پیشرفت آن گرفته شود. عفونت لثه های می تواند از جمله دلایل بوی نامطبوع دهان باشد که باید حتما با مراجعه به دندانپزشک نسبت به برطرف کردن آن اقدام کرد.

نکات مهم در مراقبت از دندان ها

درد دندان همانطور که گفته شد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و برای برطرف کردن دائمی آن باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد. پس از پر کردن یا کشیدن دندان ها سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید.
قبل از مصرف هر دارو یا انجام هر عملی سعی کنید موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. استفاده از مسکن های آرامش بخش پس از پر کردن دندان توصیه می شود. تا چند روز سعی کنید از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید و تا حد ممکن برای جویدن از طرف مقابل دندان های خود استفاده کنید.

استفاده از مسواک و نخ دندان در صورتی که در تماس با دندان تازه پر کرده نباشد مشکلی ایجاد نمی کند. موارد استفاده از این وسایل را حتما با دندانپزشک معالج خود در میان بگذارید. برای جلوگیری از بروز هرگونه عفونتی سعی کنید تا یک هفته پس از پر کردن دندان دهان خود را با آب و نمک بشویید. استفاده از محلول های پاکسازی لثه و دندان با مشورت پزشک توصیه می شود. تاثیر بی حسی پس از پر کردن دندان معمولا در حدود چند ساعت می ماند و نیازی به نگرانی نیست. در صورت بروز هر گونه خونریزی شدید و یا تب های طولانی مدت حتما موارد را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.