راجع به کاشت دندان و ایمپلنت دندان چه می‌دانید؟ از سایر روش‌های جایگزین برای کاشت دندان چقدر اطلاع دارید؟ در این مطلب، علاوه بر یافتن جوابی برای این سؤال‌ها، توضیحاتی کامل و دقیق درباره‌ی چندوچون ایمپلنت دندان در اختیارتان قرار خواهیم داد. اینکه فرضا ایمپلنت چه انواعی دارد، از چه جنسی ساخته می‌شود، معایب و مزایای آن چیست، روند جراحی برای جای‌گذاری از آن به چه صورت است، و الی آخر. اگر قصد استفاده از ایمپلنت را دارید، با مطالعه‌ی این مطلب درک بهتر و جامع‌تری از موضوع پیدا خواهید کرد. قسمت مختصری از مطلب را هم به مقایسه‌ی ایمپلنت با سایر روش‌های جایگزین اختصاص داده‌ایم. با ما همراه باشید.

 • کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت
 • ایمپلنت دندان چیست؟
 • چه کسانی می‌توانند برای کاشت دندان از ایمپلنت استفاده کنند؟
 • انواع ایمپلنت مورداستفاده برای کاشت دندان
 • ایمپلنت مورداستفاده برای کاشت دندان از چه جنسی است؟   قابلیت تطبیق‌پذیری بیشتر ایمپلنت تیتانیومی
 •  مقایسه‌ی ایمپلنت با روش‌های جایگزین کاشت دندان: پل دندانی (بریج) و دندان مصنوعی
      o پل دندانی یا بریج
      o ست کامل دندان مصنوعی 
 • استفاده از ایمپلنت برای کاشت دندان، زمانی که تمامی دندان‌ها از دست رفته‌اند

 

 • مراحل مختلف کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت

               مرحله‌ی اول: آماده‌سازی
                مرحله‌ی دوم: کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت
                مرحله‌ی سوم: کار گذاشتن پایه یا اباتمنت
                مرحله‌ی چهارم: جای‌گذاری تاج دندان مصنوعی

 •  دوران بهبود یا ریکاوری پس از کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت
 • معایب و مزایای کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت

کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟ 

ایمپلنت نوعی ریشه‌ی مصنوعی است که برای کاشت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دندانپزشکی زیبایی ایمپلنت را با انجام جراحی وارد استخوان فک می‌کنند. ایمپلنت به عنوان ریشه‌ی نگه دارنده‌ی پروتز یا تعدادی دندان عمل می‌کند. از این لحاظ شباهت بسیار زیادی با ریشه‌ی طبیعی دندان‌ها دارد و برای کاشت دندان انتخاب ایده‌آلی است. با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی که در دسترس دارید نتیجه‌ی نهایی مشخصا رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.

زمانی که صحبت از ایمپلنت دندان می‌شود، بسیاری آن را معادل با دندان مصنوعی‌ای می‌دانند که جای دندان ازدست‌رفته گذاشته می‌شود. این باور رایج درست نیست. ایمپلنت در اصل به همان ریشه‌ی مصنوعی گفته می‌شود که وارد استخوان فک می‌شود. بعد از آن تاج دندان مصنوعی را با استفاده از پایه به ریشه متصل می‌کنند. در ادامه‌ی مطلب اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی آن را به‌طور مجزا معرفی خواهیم کرد.
کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت بیشتر مورد استفاده‌ی کسانی قرار می‌گیرد که به هر دلیلی یک یا چند دندان را از دست داده‌اند. عده‌ای دیگر هم صرفا برای زیبایی ظاهری از آن استفاده می‌کنند و با مراجعه به دندانپزشکی زیبایی اقدام به کاشت دندان به این طریق می‌کنند.

فارغ از اینکه چه هدفی داشته باشید، نتیجه‌ی نهایی با استفاده از این روش دندانی مصنوعی خواهد بود که شباهت بسیار زیادی با دندان طبیعی دارد. کارایی و احساس ناشی از حضور آن در دهان هم تا حدود بسیار زیادی شبیه به دندان طبیعی است. نظر به این مسئله ایمپلنت بسیار محبوب است و انتخابی ایده‌آل برای کسانی است که از پس هزینه‌های آن بر می‌آیند.

چه کسانی می‌توانند برای کاشت دندان از ایمپلنت استفاده کنند؟

کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت بیشتر از همه برای کسانی مناسب است که لثه‌ای قوی و سالم داشته باشند. استخوان فک هم باید از استحکام کافی برخوردار باشد تا مشکلی برای ریشه‌ی مصنوعی تازه‌وارد پیش نیاید.
کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت برای کسانی که از اختلالات مرتبط با سلامت دهان‌ودندان رنج می‌برند، انتخاب چندان مناسبی نخواهد بود. اختلالاتی نظیر التهاب لثه. و نیز برای کسانی که به‌خاطر آبسه‌ی دندان استخوان نواحی اطراف آن در دهان‌شان تحلیل رفته است. با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی در دسترس و انجام آزمایش‌های لازم، از شرایط بخصوص‌تان و امکان استفاده از این روش مطلع خواهید شد.
البته در بسیاری از موارد می‌توان در همان دندانپزشکی زیبایی با استفاده از پیوند استخوان فک، به آن استحکام بیشتری بخشید. پس از آن استخوان فک تحمل ایمپلنت واردشده برای کاشت دندان جدید را خواهد داشت.


کسانی که امکان استفاده از ایمپلنت معمولی را ندارند، می‌توانند به‌جای آن از مینی ایمپلنت استفاده کنند. این‌ها از لحاظ ساختار کاملا شبیه به ایمپلنت معمولی هستند، با این تفاوت که ریشه‌ی ظریف‌تری دارند. ریشه‌ای به ضخامت خلال دندان. به‌خاطر ضخامت کم ریشه‌ی مینی ایمپلنت، استخوان کمتری برای تحمل آن نیاز خواهد بود.
یکی از مزایای استفاده از مینی ایمپلنت‌ها برای کاشت دندان این است که با یک بار مراجعه به دندانپزشکی زیبایی امکان سوار کردن آن‌ها وجود خواهد داشت. برخلاف ایمپلنت معمولی که بین ۳-۶ ماه زمان نیاز است تا کاملا در دهان جا بگیرد.

انواع ایمپلنت مورداستفاده برای کاشت دندان

در دندانپزشکی زیبایی برای کاشت دندان به‌طور کلی از دو نوع ایمپلنت استفاده می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • ایمپلنت اندوستیل یا درون‌استخوانی: این نوع از ایمپلنت برای کاشت دندان مستقیما وارد استخوان فک می‌شود. پس از آن با استفاده از پایه یا اباتمنت امکان سوار کردن یک یا چند دندان مصنوعی بر آن وجود خواهد داشت. این نوع ایمپلنت ظاهری پیچ‌مانند دارد و یا به شکل مخروطی است یا استوانه‌ای.
 • ایمپلنت ساب‌پریوستیل (در فرهنگستان به زیرپیرااستخوانی ترجمه شده است): این نوع ایمپلنت دارای پایه‌ای از جنس فلز است. این پایه زیر بافت لثه و بالا یا روی استخوان فک قرار می‌گیرد. کاشت دندان مصنوعی بر روی همین تکیه‌گاه‌هایی صورت می‌گیرد که از لثه بیرون می‌زنند. در دندانپزشکی زیبایی معمولا کمتر از این نوع ایمپلنت استفاده می‌شود. این نوع تنها برای کاشت دندان کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استخوان فک‌شان چندان استحکام ندارد و از پس تحمل ایمپلنت درون‌استخوانی برنمی‌آید.

ایمپلنت مورداستفاده برای کاشت دندان از چه جنسی است؟

همان طور که گفتیم، برای کاشت دندان بخش اصلی ایمپلنت همانند ریشه وارد استخوان فک می‌شود. برای ساخت این قسمت از مصالح مختلفی استفاده می‌شود. اینکه ایمپلنت مورداستفاده برای شما از چه جنسی باشد، مسئله‌ای است که در دندانپزشکی زیبایی و با انجام بررسی‌های لازم راجع به آن تصمیم‌گیری می‌شود.

بسیاری از دندانپزشک‌های متخصص ایمپلنت‌های تیتانیومی را به سایر انواع آن ترجیح می‌دهند. این ایمپلنت‌ها محبوب‌تر هستند. تیتانیوم فلزی بسیار مستحکم است و از لحاظ زیستی کاملا در سازگاری با استخوان فک. به این معنا که استخوان به‌طور طبیعی و به‌مرور زمان دور آن را می‌گیرد و واکنش غیرعادی مشاهده نمی‌شود. انگار ریشه‌ی طبیعی دندان باشد. البته صرف تیتانیوم خالص برای ساخت این نوع ایمپلنت مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. آلیاژهای مستحکم‌تری از تیتانیوم برای این منظور تولید شده‌اند و استفاده می‌شوند.

کسانی که چندان علاقه‌ای به کاشت دندان با استفاده از فلزات ندارند، می‌توانند از جایگزین‌های سرامیکی و پلیمری استفاده کنند. محبوب‌ترین جایگزین برای تیتانیوم، ایمپلنت زیرکونیا است. با وجود اینکه ردواثر بعضی فلزات در زیرکونیا دیده می‌شود، از لحاظ ساختاری به عنوان نوعی سرامیک شناخته می‌شود.
حالا چطور می‌توان پی برد که کدام جنس برای شما بهتر و مناسب‌تر خواهد بود؟ یکی از راه‌ها مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی در دسترس است. با انجام بررسی‌های لازم نوع مناسب برای شما انتخاب خواهد شد. البته باید در نظر داشت که سابقه‌ی استفاده از تیتانیوم برای کاشت دندان ایمپلنت در مقایسه با زیرکونیا بسیار طولانی‌تر است. ایمپلنت تیتانیومی حسابش را پس داده است و ایمنی و کارایی و طول‌عمرش اثبات‌شده است. به همین خاطر دندانپزشک‌ها معمولا استفاده از آن را ترجیح می‌دهند.

قابلیت تطبیق‌پذیری بیشتر ایمپلنت تیتانیومی

بحث دیگری که مطرح می‌شود قابلیت تطبیق‌پذیری است. ایمپلنت تیتانیومی متشکل از دو قسمت مجزا است: خودِ ایمپلنت و پایه یا اباتمنت. این پایه به‌طور مجزا در دهان جای داده می‌شود. به همین خاطر دست دندانپزشک برای جای‌گذاری مناسب تاج دندان بازتر خواهد بود. این در حالی است که ایمپلنت‌های زیرکونیایی معمولا یک‌تکه هستند و پایه‌ی جداگانه ندارند.
بعضی از بررسی‌های انجام‌شده حاکی از آن بوده است که زیرکونیا، با وجود استحکام قابل‌توجهی که دارد، در مقایسه با تیتانیوم، بیشتر در معرض شکستن و آسیب دیدن قرار دارد. این مسئله ریشه در شکاف‌های بسیار ریزی دارد که به‌مرور زمان در ایمپلنت زیرکونیایی پدیدار می‌شوند. در نهایت همین شکاف‌ها هستند که موجبات ترک برداشتن آن را فراهم می‌کنند. نظر به این مسئله، ایمپلنت تیتانیومی سابقه‌ی رضایت‌بخش‌تری برای کاشت دندان دارد.


برتری دیگر تیتانیوم بر زیرکونیا قیمت پایین‌تر و مناسب‌تر آن است. با این تفاسیر می‌توان گفت که ایمپلنت تیتانیومی برای کاشت دندان انتخاب بهتری است. توصیه می‌شود استفاده از جایگزین زیرکونیایی را صرفا محدود به زمانی کنید که به تیتانیوم حساسیت دارید. البته تصمیم نهایی زمانی قابل‌اطمینان‌تر است که با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی در دسترس تمامی جوانب را در نظر بگیرید و آزمایش‌های لازم را انجام بدهید. با دندانپزشک خود راجع به نگرانی‌های‌تان صحبت کنید و با مشورت یکدیگر تصمیم نهایی را بگیرید.

مقایسه‌ی ایمپلنت با روش‌های جایگزین کاشت دندان: پل دندانی (بریج) و دندان مصنوعی 

 

هترین دندانپزشکی زیبایی

 

با در نظر داشتن اینکه ایمپلنت در درجه‌ی اول ریشه‌ای مصنوعی برای نگه داشتن دندان جایگزین است، می‌توانیم کمی راجع به روش‌های جایگزین کاشت دندان صحبت کنیم.

پل دندانی یا بریج 

اولین روش جایگزین استفاده از پل دندانی یا همان بریج است. در این روش، پل موردنظر به دو دندان طبیعی که در یک ردیف قرار دارند تکیه داده می‌شود و فضای خالی میان‌شان پر می‌شود. این فضای خالی محل دندان/دندان‌های ازدست‌رفته است. پل دندانی هم انواعی دارد. نوع سنتی آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. عیب این روش آن است که برای سوار کردن پل نیاز است کمی دندان طبیعی برش داده شود. کمی از مینای طبیعی دندان‌ها برداشته می‌شود.
استفاده از پل دندانی برای کاشت دندان مربوط به زمانی است که دو یا چند دندان در یک ردیف از دست رفته‌اند. در این صورت، به‌جای آنکه برای هر دندان یک ریشه‌ی جداگانه استفاده شود، دو ریشه قرار داده می‌شود که توانایی تحمل سه یا چهار دندان جایگزین را خواهند داشت. دندان‌هایی که به‌صورت ردیفی به یکدیگر متصل شده‌اند و مثل پل، از دندانی طبیعی به دندان طبیعی دیگر کشیده می‌شوند. استفاده از این روش پیچیدگی‌های مختص به خود را دارد. سعی کنید بهترین دندانپزشکی زیبایی در دسترس را انتخاب کنید تا در آینده با مشکل پیش‌بینی‌نشده‌ای مواجه نشوید.

ست کامل دندان مصنوعی

استفاده از این روش مربوط به زمانی است که تمامی دندان‌های فک بالا یا پایین از دست رفته‌اند (یا هر دو). دندان مصنوعی شامل یک دست کامل دندان از جنس پلاستیک یا پورسلین (چینی) است و پایه‌ای از جنس آکریلیک دارد. این پایه به رنگ لثه است.


یکی از مزایای استفاده از این نوع دندان مصنوعی به‌عنوان جایگزین کاشت دندان این است که حالت فک را متعادل نگه می‌دارد. به‌علاوه از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می‌کند. استخوان فک، به ریشه‌ی طبیعی دندان یا ایمپلنت برای حفظ حالت معمولش نیاز دارد.

استفاده از ایمپلنت برای کاشت دندان، زمانی که تمامی دندان‌ها از دست رفته‌اند

این هم انتخابی است که می‌توان به‌جای استفاده از دندان مصنوعی به‌شکل سنتی آن مد نظر داشت. برای این منظور تک‌تک دندان‌ها به‌طور دائمی در دهان کاشته می‌شوند. مثل دندان مصنوعی دیگر امکان درآوردن آن‌ها وجود نخواهد داشت. به همین خاطر عده‌ی زیادی آن را ترجیح می‌دهند.
در نظر داشته باشید که در این هنگام، نیازی به وارد کردن ریشه‌ی جداگانه برای هر دندان نیست. ریشه‌ی مصنوعی ایمپلنت اگر اصولی و خوب در لثه قرار گرفته باشد، به‌تنهایی توان تحمل دو یا چند دندان را خواهد داشت.

مراحل مختلف کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت

 

نتایج کاشت دندان بر زیبایی و اعتماد به نفس

 

کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت مراحلی دارد که در ادامه شرح خواهیم داد. جراحی مرتبط با وارد کردن ریشه‌ی مصنوعی کاری است تخصصی و از جمله کسانی که واجد شرایط برای انجام آن هستند می‌توان به این افراد اشاره کرد: دندانپزشکی که تخصص کافی در این زمینه داشته باشد و در سطح پیشرفته آموزش دیده باشد، دندانپزشک متخصص لثه و جراح متخصص دهان‌ودندان. افراد واجد شرایط در دندانپزشکی زیبایی قابل‌دسترس خواهند بود.

مرحله‌ی اول: آماده‌سازی

پیش از کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت آزمایش‌های دقیقی انجام می‌گیرد. معمولا این آزمایش‌ها در دندانپزشکی زیبایی قابل انجام خواهند بود. دندانپزشک شما وضعیت اعصاب، سینوس‌ها و ساختار استخوان اطراف محل دندان ازدست‌رفته را به‌دقت بررسی می‌کند. این پروسه شامل عکسبرداری از فک می‌شود. در بعضی موارد ممکن است به بررسی‌های دقیق‌تری نیاز باشد که از سی‌تی اسکن و دیگر امکانات مشابه استفاده می‌شود.
وضعیت سلامت لثه و دندان بررسی می‌شود و در صورت وجود عفونت یا اختلال دیگر، پیش از کاشت دندان برطرف می‌شود. کسانی که استخوان فک‌شان ضعیف‌تر و تحلیل‌رفته‌تر باشد، معمولا به پیوند استخوان نیاز پیدا می‌کنند. استخوان موردنیاز مراجعه‌کننده معمولا از قسمتی دیگر از فک خود او برداشته می‌شود. استخوان‌های ساق پا و لگن را هم در صورت نیاز می‌توان مورد استفاده قرار داد.

مرحله‌ی دوم: کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت

زمانی که کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت به پایان برسد، همان روز می‌توانید به خانه بروید. نیازی به بستری شدن نیست. معمولا روند کار در همان دندانپزشکی زیبایی طی می‌شود و برای جراحی از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. برای کسانی که اضطراب بیشتری دارند امکان استفاده از آرام‌بخش یا گاز خنده‌آور هم وجود خواهد داشت.
این‌ها همه مسائلی است که دندانپزشک یا جراح متخصص با توجه به عوامل مختلف راجع بهشان تصمیم‌گیری می‌کند. عواملی نظیر تعداد دندان‌هایی که قرار است کاشته شوند، میزان پیچیدگی جراحی، میزان اضطراب بیمار و الی آخر.


خودِ جراحی به‌طور جداگانه شامل چند مرحله می‌شود. اولین مرحله ایجاد برش بر روی لثه است تا استخوان فک قابل‌رؤیت بشود. پس از آن سوراخی در محل دندان ازدست‌رفته ایجاد می‌شود تا بتوان ریشه‌ی مصنوعی ایمپلنت را وارد فک کرد. پس از آن ایمپلنت در مکان موردنظر پیچ می‌شود.
روند جراحی به‌طور قابل‌درکی دشوار و پیچیده است و جایی برای اشتباه و آزمون و خطا وجود ندارد. با انتخاب بهترین دندانپزشکی زیبایی که در دسترس دارید، از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

مرحله‌ی سوم: کار گذاشتن پایه یا اباتمنت 

پایه یا اباتمنت قسمتی است که کمی از لثه بیرون می‌زند و با استفاده از آن، امکان متصل کردن تاج دندان جایگزین به ریشه‌ی مصنوعی وجود خواهد داشت.

مرحله‌ی چهارم: جای‌گذاری تاج دندان مصنوعی 

بعد از کار گذاشتن پایه در محل دندان ازدست‌رفته، به خانه می‌روید و حدود دو هفته صبر می‌کنید. پس از این مدت‌زمان، بافت لثه‌ی اطراف محل دندان ازدست‌رفته کاملا بهبود پیدا می‌کند و وارد مرحله‌ی بعدی کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت می‌شوید. در این مرحله با انجام اندازه‌گیری‌های مجدد تاج دندان درست می‌شود و بر روی پایه جای‌گذاری می‌شود.

دوران بهبود یا ریکاوری پس از کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت

پس از گذراندن هر کدام از مراحل بالا، به کمی زمان برای بهبودی نیاز خواهد بود. در دوران بهبودی علائم و ناراحتی‌های رایجی را تجربه خواهید کرد. از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متورم شدن صورت و/یا لثه
 • کبودی لثه و پوست
 • درد در اطراف محلی که ایمپلنت در آن قرار گرفته است
 • خون‌ریزی جزئی

معایب و مزایای کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت

در جدول زیر می‌توانید معایب و مزایای استفاده از این روش را برای کاشت دندان مشاهده کنید:

 

مزایامعایب
جایگزینی دائمی برای دندان ازدست‌رفتهبعضی افراد با تحمل جراحی برای کاشت دندان ایمپلنت مشکل دارند
عمر طولانی و دوام بالادرد و تورم بعد از جراحی طبیعی است
امکان انحراف آن وجود نداردپس از جراحی احتمال بسیار کمی برای عفونت وجود دارد
مشکلی از لحاظ صحبت کردن پیش نمی‌آوردایمپلنت ممکن است به سینوس‌ها و عصب‌ها آسیب برساند
مثل دندان طبیعی برای جویدن کارآمد استاگر پس از کاشت دندان مراقبت‌های بهداشتی لازم در نظر گرفته نشود، عوارضی در پی خواهد داشت
ظاهر و احساس ناشی از آن شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی داردبا وجود اینکه جایگزین دائمی به شمار می‌رود، ممکن است ده سال بعد (یا بیشتر) به تعویض نیاز پیدا کند
به دندان‌های طبیعی مجاورش آسیب نمی‌رساند
۹۰-۹۵ درصد کسانی که از آن استفاده کرده‌اند راضی بوده‌اند

 

نتیجه‌گیری

 

کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت در دندانپزشکی زیبایی

 

نمی‌توان انکار کرد که کاشت دندان با استفاده از ایمپلنت، در مقایسه با سایر روش‌ها هزینه‌ی بیشتری دارد. اما سؤالی که باید از خود بپرسید این است که دندان ایمپلنت چقدر برای شما باارزش خواهد بود؟ با استفاده از این روش محبوب لبخند زیبای‌تان برای همیشه بازخواهد گشت. این لبخند زیبا به شما اعتماد به نفس خواهد داد و در آینده‌ی شغلی، رابطه با شریک زندگی و روابط اجتماعی، پیشرفت محسوسی خواهید داشت. بنابراین می‌توان به استفاده از ایمپلنت به چشم سرمایه‌گذاری برای بهبود اوضاع کلی زندگی در آینده نگاه کرد.

در پایان مجددا بر این تأکید می‌شود که سعی کنید برای این سرمایه‌گذاری، بهترین دندانپزشکی زیبایی در دسترس را انتخاب کنید. بی‌تجربگی یا مسائلی نظیر آن از سوی دندانپزشک متخصص می‌تواند عوارض ناخوشایندی به‌دنبال داشته باشد. کمی هم راجع به زندگی با دندان ایمپلنت و احساس ناشی از آن بیشتر تحقیق کنید تا درک بهتری از موضوع پیدا کنید. می‌توانید تجربه‌ی کسانی را جویا بشوید که قبلا از آن استفاده کرده‌اند

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.