کاربردهای کامپوزیت دندان با توجه به مشکلات دندان

//کاربردهای کامپوزیت دندان با توجه به مشکلات دندان

کاربردهای کامپوزیت دندان با توجه به مشکلات دندان

امروزه روش‌های بسیاری برای ترمیم دندان شکسته، پوسیده یا زردرنگ وجود دارد. این روش‌ها می‌توانند دندان‌های شما را زیبا و احیا کنند. یکی از بهترین روش‌های ترمیم دندان، استفاده از کامپوزیت دندانی است. در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم کامپوزیت‌های دندان برای کدام مشکلات دندانی استفاده می‌شوند.

 • کامپوزیت دندان
 • کاربرد کامپوزیت دندان
 • روش‌های کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

دندان‌های سالم با ظاهری جذاب و طبیعی به راحتی بدست نمی‌آیند. اما به طور معمول اکثر مردم به دنبال راه‌های سریع‌تر و حضور کمتر در دندان‌پزشکی هستند. با استفاده از کامپوزیت‌ها، دندان‌پزشک قادر است در سریع‌ترین زمان دندان‌های شما را ترمیم کرده و ظاهری زیبا به آن‌ها بدهد. کامپوزیت‌ها پوسته‌های نازک همرنگ دندان هستند که ظاهری طبیعی به دندان می‌دهند و مقرون به صرفه‌تر از سایر روش‌های ترمیم دندان هستند. با استفاده از کامپوزیت‌ها فاصله بین دندان‌ها پر می‌شود، دندان‌های ترک‌خورده ترمیم می‌شود و حتی دندان‌های دارای رنگ و لکه‌های نامطلوب به دندان‌های سفید تبدیل خواهند شد.
کامپوزیت‌ها یکی از پرکاربردترین مواد در حوزه دندان‌پزشکی زیبایی به شمار می‌روند. مواد کامپوزیت در طیف‌های رنگی مختلفی ساخته می‌شود و با توجه به رنگ دندان‌های کناری برای دندان ترمیم شده انتخاب خواهند شد. در صورتی که به طریقی ماهرانه و با دقت از این مواد در ترمیم دندان استفاده شود، اطرافیان هرگز متوجه ترمیم دندان شما نخواهند شد.

حتما بخوانید  چه نکاتی را رعایت کنم تا لثه ی سالمی داشته باشم؟

کاربرد کامپوزیت‌ها دندان

کامپوزیت‌ها در مشکلات مختلف دندان به کار گرفته می‌شوند که ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در درمان ناهنجاری دندانی
 • در ترمیم لبه‌های دندان شکسته
 • برای تعویض پرکردگی قدیمی در دندان
 • در ترمیم و تغییر شکل دندان، پس از اینکه بافت پوسیده برداشته شد
 • در ترمیم و تغییر شکل دندان‌های دارای لب‌پریدگی، ترک‌خوردگی یا شکل کج
 • در بهبود ظاهر دندان‌های تغییر رنگ داده
 • در سفید کردن دندان‌ها
 • در کاهش فاصله بین دندان‌ها
 • در درمان دندان‌های جلو که روی هم افتاده و بد شکل هستند
 • در محافظت از ریشه دندان در صورتی که به دلیل عقب رفتن لثه‌ها در معرض دید قرار گرفته باشند
 • در اصلاح اندازه و شکل دندان
حتما بخوانید  کامپوزیت دندان

یکی از کاربردهای مهم کامپوزیت‌ در پر کردن دندان است، قبل از کشف کامپوزیت‌ها، دندان‌پزشکان برای پر کردن دندان‌های پوسیده از آمالگام که ترکیبی از فلزات است، استفاده می‌کردند. آمالگام ماده‌ای سیاه رنگ بوده و کاملاً در دندان مشخص می‌شود. اما با وجود کامپوزیت‌ها دیگر لازم نیست نگران ظاهر سیاه رنگ آمالگام روی دندان‌های خود باشید. پر کردن دندان با آمالگام باعث می‌شود دندان ترمیم شده کاملاً در دهان مشخص گردد، ضمن اینکه ظاهری نامطلوب به دندان می‌دهد. درحالی که کامپوزیت‌ها همرنگ دندان بوده و علاوه بر ترمیم دندان، ظاهری طبیعی و زیبا برای دندان خلق خواهند کرد.

کامپوزیت در مقایسه با آمالگام

کامپوزیت‌ها از جمله موادی هستند که در لمینت دندان هم به کار می‌روند. کامپوزیت ونیر در کنار پورسلین ونیر مواد مورد استفاده در لمینت دندان هستند. در صورت استفاده از کامپوزیت ونیر سطح کمتری از مینای دندان تراشیده می‌شود و آسیب احتمالی به ساختار دندان کمتر خواهد بود. کامپوزیت ونیر در دندان‌پزشکی زیبایی کاربرد فراوانی دارد و بیشتر برای سفید کردن و طرح لبخند استفاده می‌شود. ضمن اینکه کامپوزیت ونیر از قیمت پایین‌تری نسبت به پورسلین ونیر، دیگر ماده مورد استفاده در لمینت دندان، برخوردار است و گزینه‌ای ارزان‌تر برای زیبایی دندان به شمار می‌رود. در این روش دندان‌پزشک یک لایه نازک دست‌ساز از جنس کامپوزیت را روی سطح دندان قرار می‌دهد و دندان در این روش زیبایی از ظاهری طبیعی و زیبا برخوردار خواهد شد. درست است که کامپوزیت ونیر از درخشندگی پورسلین برخوردار نیست، اما از رنگ و ظاهری طبیعی‌تر برخوردار است. بسیار از مردم حالت طبیعی دندان را بیشتر ترجیح می‌دهند.

کامپوزیت ونیر

روش‌های کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روی دندان استفاده می‌شوند. در روش مستقیم کامپوزیت‌ها در یک جلسه بر روی دندان گذاشته خواهند شد. این روش بیشتر برای پر کردن سطح حفره ایجاد شده در اثر برداشتن بافت پوسیده دندان، پر کردن فاصله بین دندان‌ها و تغییر شکل جزئی دندان‌ها استفاده می‌شود. یکی دیگر از موارد استفاده از کامپوزیت‌ به روش مستقیم در تاج‌های دندانی جزئی، روی یک واحد دندان است. در روش غیرمستقیم کامپوزیت‌ها در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و سپس روی دندان قرار می‌گیرند. این روش برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها و با استفاده از یک پوسته نازک شبیه دندان استفاده می‌شود. در تغییر شکل کلی دندان و تاج دندانی کامل روی یک دندان واحد استفاده می‌شوند. همچنین در بریج ۲ تا ۳ دندان هم به کار می‌روند.

حتما بخوانید  مراقبت‌هایی برای پیشگیری از نیاز به عصب‌ کشی

استفاده از کامپوزیت‌ها در هر درمان یا روشی که باشد بسیار ایمن و تأثیرگذار است. این روش سال‌هاست که در دندان‌پزشکی زیبایی استفاده می‌شود. با کامپوزیت‌ها نه تنها دندان‌های سالمی خواهید داشت، بلکه از لبخندی وسیع و جذاب بهره‌مند خواهید شد. هرچند که برای حفظ این لبخند زیبا برای مدت طولانی‌تر بهتر است از مصرف بیش از حد مواد غذایی رنگی خودداری کرده و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید.

۱۳۹۷-۱۱-۲۸ ۱۱:۴۵:۵۷ +۰۰:۰۰مقالات دندانپزشکی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه