مراقبت از دندان برای جلوگیری از دندان درد و خرابی آن‌ها مهم و ضروری است. مراقبت از دندان کار سختی نیست اما به پرورش عادات خوب و رعایت بهداشت دهان و دندان، خوردن یک رژیم غذایی سالم و مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک برای معاینه‌ی دندان‌ها نیاز دارد. همه‌ی ما می‌دانیم که سلامت دندان‌ها برای سلامتی کلی بدن شما مهم است و هردوی آن‌ها با هم ارتباط دارند. برای مثال، بیماری لثه به سکته‌ی مغزی و بیماری قلبی مرتبط است. بهداشت دهان و دندان ضعیف، ‌می‌تواند به دندان درد و دردهای صورت و عفونت دهان منجر شود. به همین خاطر در ادامه‌ی این مقاله می‌خواهیم به شما چند راهکار برای مراقبت از دندان و سلامتی آن‌ها معرفی کنیم.

  • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
  • استفاده از نخ دندان را به خاطر بسپارید.
  • برای مراقبت از دندان از دهان‌شویه استفاده کنید.
  • زبان خود را تمیز کنید.
  • سیگار نکشید.
  • هر شش ماه یک بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید.
  • مکمل‌ها را اضافه کنید.

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید

 

مسواک زدن

مسواک زدن یکی از مهم‌ترین راه‌های مراقبت از دندان به شمار می‌آید. به همین دلیل، نباید با عجله مسواک زد یا آن را نادیده گرفت. وقتی مسواک می‌زنید؛ حداقل به مدت دو دقیقه این کار را انجام دهید. در طی دو دقیقه می‌توانید تمام دندان‌های خود را تمیز کنید. مسواک خود را هنگامی که فرسوده شد، عوض کنید. پس از حدود سه ماه پرزهای مسواک خمیده شده و دندان‌ها را تمیز نمی‌کنند. در واقع نوک آن‌ها تیزتر شده و به لثه‌ی شما آسیب می‌رساند و باعث خونریزی لثه می‌شود. اگر از مسواک برقی هم استفاده می‌کنید باز هم هر سه ماه یکبار باید آن را عوض کنید. بنابراین، با خرید یک مسواک جدید دندان‌های خود را پاک و درخشان نگه دارید.
دندان‌های کودکان نیز در معرض کرم‌خوردگی قرار دارد و آموزش مسواک زدن به آن‌ها کمک می‌کند مراقبت از دندان را یاد بگیرند. آن‌ها می‌توانند مسواک را با خود به مدرسه برده و دندان‌هایشان را بعد از صرف ناهار مسواک بزنند. حتی اگر در یک محیط کاری فعالیت می‌کنید، همیشه مسواک و خمیردندان خود را همراه داشته باشید. مسواک زدن از چسبیدن ذرات مواد غذایی به دندان‌های شما و از بوی بد دهان و دندان درد جلوگیری می‌کند. اما بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید. ابتدا نیم ساعت صبر کنید، سپس مسواک بزنید.

استفاده از نخ دندان را به خاطر بسپارید

 

نخ دندان

 

 

دهان‌شویه برای مراقبت از دندان

 

برای مراقبت از دندان از دهان‌شویه استفاده کنید

 

دهان‌شویه، باکتری‌های دهان را از بین برده و بوی بد دهان را کاهش می‌دهد و به مراقبت از دندان کمک می‌کند. شما می‌توانید محلول‌های مختلف تجاری آماده بخرید و یا از یک محلول آب نمک در خانه استفاده کنید. حداقل دو دقیقه دهان‌شویه را در دهان خود قرقره کنید. حدود نیمی از یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید. اگر آب کمی ولرم باشد و شما آن را سریع هم بزنید نمک زودتر حل خواهد شد.
مواد تشکیل‌دهنده‌ی دهان‌شویه‌های آماده را بررسی کنید. برخی از دهان‌شویه‌ها خواص ضدباکتریایی یا موادی مثل فلوراید دارند که مفید هستند. لازم به ذکر است که حتی اگر از دهان‌شویه استفاده کنید، باز هم به مسواک زدن نیاز دارید.

 

 

 

 

 

بیش‌تر افراد دوبار در روز مسواک می‌زنند اما تعداد کمی از افراد از نخ دندان استفاده می‌کنند. نخ دندان کشیدن به صورت روزانه برای پیشگیری از بیماری لثه و تجمع پلاک و جرم بسیار مهم است.

 

زبان خود را تمیز کنید

 

تمیز کردن زبان

 

به جز مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، راه دیگر مراقبت از دندان و دهان و جلوگیری از رشد باکتری‌ها، تمیز کردن زبان است. شما می‌توانید این کار را با مسواک زبان‌پاک کن یا پاک‌کننده زبان انجام دهید. پا‌ک‌کننده زبان هم در پشت بسیاری از مسواک‌ها قرار دارد. در صورت نیاز، حتی می‌توانید زبان خود را با پرزهای مسواک خود تمیز کنید. تمیز کردن زبان، ذرات غذا و باکتری روی سطح زبان شما را از بین خواهد برد. پس از اینکه این کار را انجام دادید، دهان خود را بشویید.

 

سیگار نکشید

سیگار نکشید

 

دست از سیگار کشیدن بکشید. سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دهان و بیماری لثه را افزایش می‌دهد و باعث بوی بد دهان شده و دندان‌های شما را زرد می‌کند. سیگار کشیدن همچنین جریان بزاق در دهان را کاهش می‌دهد که باعث رشد باکتری‌ها در دهان شما می‌شود. اگر شما در حال حاضر سیگار می‌کشید، ترک سیگار، بهداشت دهان و دندان شما را بسیار بهبود می‌بخشد. در نتیجه، اگر فردی سیگاری هستید، برای پیشگیری از خرابی دندان‌ها و مراقبت از دندان لازم است که سیگار را از همین امروز ترک کنید.

دست از سیگار کشیدن بکشید. سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دهان و بیماری لثه را افزایش می‌دهد و باعث بوی بد دهان شده و دندان‌های شما را زرد می‌کند.

از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید

 

مراقبت از دندان

 

داشتن یک رژیم غذایی متعادل از میوه‌ها، سبزیجات، گوشت و فرآورده‌های لبنی، تمام مواد مغذی که بدن شما و دندان‌هایتان نیاز دارد را فراهم می‌کند. به خاطر داشته باشید که غذاهای اسیدی، خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند زیرا به مینای دندان صدمه زده و اجازه ورود باکتری‌ها به دندان شما را می‌دهند. لازم نیست که از مصرف همه‌ی غذاهای اسیدی بپرهیزید، اما شناخت مواد غذایی اسیدی کمک خواهد کرد که میزان مصرف آن‌‌ها را کنترل کنید.
برای مراقبت از دندان خود، مصرف قند و مواد قندی را کاهش دهید. وقتی که قند به وسیله‌ی بزاق و باکتری در دهان شما پخش می‌شود، اسیدهایی نیز تولید می‌کند. این اسیدها مینای دندان شما را از بین می‌برند. شما می‌توانید آسیبی که این اسید ایجاد می‌کند را با خوردن مواد قندی کم‌تر کاهش دهید. مواد غذایی که باید آن‌ها را کم‌تر مصرف کنید عبارتند از موادی مانند: آب نبات، شیرینی و بستنی و کیک، شیرینی شکلاتی یا غلات‌های شیرین صبحانه‌، چای، قهوه و نوشابه.

مصرف خوراکی‌هایی که دندان‌های شما را تمیز می‌کنند نیز توصیه شده است. میوه‌های تر و تازه و سبزیجات راه سالمی برای برطرف کردن گرسنگی شما است. اگرچه آن‌ها نمی‌توانند جایگزینی برای مسواک زدن باشند، اما هروقت آن‌ها را می‌خورید به تمیزی دندان‌های شما و ماساژ لثه‌ی شما کمک می‌کنند. مواد غذایی مثل سیب، کلم بروکلی، هویج، کرفس، فلفل، کاهو و خیار را امتحان کنید.
از مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل هم بپرهیزید. الکل با تجزیه کردن مینای دندان، آسیب‌پذیری شما در برابر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. اگر شما نوشیدنی‌هایی حاوی الکل مصرف می‌کنید، برای حفظ سلامت لثه و مراقبت از دندان، از مصرف این نوشیدنی‌ها بپرهیزید.
برای مراقبت از دندان خود مواد غذایی شیرین و چسبنده‌ی کمتری بخورید. مواد غذایی چسبنده و شیرین به دندان‌ها می‌چسبند و جدا کردن آن‌ها از بین دندان‌ها سخت می‌شود. در نتیجه، دندان‌های شما را در معرض پوسیدگی قرار می‌دهند و باعث دندان درد می‌شوند. کشمش، آلو خشک، انبه خشک، آناناس خشک و سایر میوه‌های خشک شده، آب‌نبات، آدامس‌های بادکنکی و آب‌نبات شیره مانند از جمله مواد غذایی چسبنده هستند. اگر این نوع غذاها را می‌خورید، پس در مصرف آن‌ها میانه‌روی کنید.
دندان‌های خود را با آدامس‌های بدون قند تمیز کنید. آدامس جویدن باعث تولید بزاق در دهان می‌شود. بزاق در دهان جریان یافته و ذرات مواد غذایی موجود در دندان‌ها را پاک می‌کند. علاوه بر این، هنگامی که بزاق در دهان شما جریان می‌یابد، اثر اسیدی که توسط باکتری‌ها تولید می‌شود را خنثی کرده و به عنوان مدافع طبیعی برای دندان‌های شما عمل می‌کند. شما می‌توانید آدامس‌های بدون قند را از فروشگاه مواد غذایی محلی یا از داروخانه بخرید.

هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید

مراقبت از دندان‌ها

هر ۶ ماه یک‌بار به یک دندان‌پزشک خوب مراجعه کنید. بسیاری از مشکلات دهان و دندان با یک ناراحتی جزئی شروع شده و سپس مشکلات جدی‌تر و حل کردن آن‌ها سخت‌‌تر می‌شود. اگر درد یا تورم را در فک خود احساس می‌کنید، دندان درد دارید، دندان‌های دائمی شما لق شده است، لثه‌هایی دارید که هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درد و خونریزی داشته و تورم می‌کنند، لثه‌هایتان از دندان‌های شما فاصله دارند، دندان‌هایی دارید که به مواد غذایی گرم و سرد حساس هستند، دهانتان بوی بدی می‌دهد و هنگام جویدن غذا درد و ناراحتی را احساس می‌کنید؛ به یک دندانپزشک مجرب مراجعه کنید.
اجازه دهید دندانپزشک یا دستیار او دندان‌های شما را تمیز کند. هر شش ماه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کرده و دندان‌های خود را تمیز کنید. کودک خود را نیز به دندانپزشک ببرید چون او بهترین راه استفاده از مسواک و نخ دندان را به شما و کودک‌تان نشان می‌دهد، پلاک‌ها و جرم‌های سفتی که در جاهایی قرار دارند که پاک کردن آن‌ها سخت است را پاک می‌کند، لثه‌های شما را بررسی کرده و در صورت وجود بیماری لثه به شما اطلاعاتی می‌دهد و هرگونه کرم‌خوردگی‌ و پوسیدگی دندان را هم بررسی می‌کند. بنابراین، مراقبت از دندان نیازمند مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک برای معاینه دندان‌ها و تمیز کردن آن‌ها است.

آب بنویشید

محافظت از دندان

 

اگرچه گفته می‌شود بدن به هشت یا ده لیوان آب در روز نیاز دارد اما هنوز هم بسیاری از افراد تنها یک یا دو لیوان آب در طی یک روز می‌نوشند. اگر شما دائماً تشنه هستید، پس بدن شما دچار کم آبی است. نه تنها نوشیدن آب، بدن شما را هیدراته نگه می‌دارد، بلکه مواد غذایی و باکتری‌هایی که در دهان شما باقی مانده‌اند را نیز می‌شوید. بزاق دهان شما از آب تولید می‌شود. آب اثر اسیدی دهان شما را که مینای دندان را فرسوده و دندان‌های شما را تضعیف می‌کند، خنثی می‌کند. بعد از هر وعده غذا دهان خود را بشویید و آن را به یک عادت تبدیل کنید. این کار کمک می‌کند ذرات باقی‌مانده‌ی مواد غذایی از بین رود.

مکمل‌ها را اضافه کنید

مواظبت از دندان

 

دهان و دندان سالم با سلامت کلی بدن در ارتباط است. برای اینکه دندان و دهان خود را سالم نگه دارید، بدن شما به چربی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد. این مواد معدنی و ویتامین‌ها؛ نه تنها از سلامت بدن محفاظت می‌کنند بلکه بزاقی تولید می‌کنند که بیشتر حاوی مواد معدنی است و بدن شما از آن برای محافظت از دندان‌هایتان استفاده می‌کند.
مواد معدنی برای سلامت کلی بدن به خصوص دندان‌ها و لثه‌ها بسیار مهم هستند. رژیم غذایی شما به تنهایی ممکن است کافی و مناسب باشد اما بسیاری از غذاها فاقد مواد مغذی مثل ویتامین A، D، C و K، منیزیم و ژلاتین هستند بنابراین مصرف مکمل‌ها کمک می‌کند این کمبودها را برطرف کنید. با این حال، قبل از افزودن مکمل به یک پزشکی حرفه‌ای مراجعه کنید تا از کمبود یا عدم کمبود مواد مغذی و ویتامین‌‌ها در بدن خود آگاه شوید.
رعایت تمامی این موارد برای حفظ سلامت دندان‌ها ضروری است. از راهکارهای بالا برای مراقبت از دندان خود استفاده کنید تا همیشه دندان‌هایی سالم و درخشان داشته باشید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 2.5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.