در صورتی که دندان شما عفونت کند، عصب‌ کشی درمان متداولی است که برای آن انجام می‌شود. با عصب‌ کشی، عفونت و باکتری از روی بافت دندان پوسیده یا عفونی برداشته می‌شود و دندان حفظ می‌گردد. در این مقاله قصد داریم به برخی از متداول‌ترین پرسش‌ها در مورد عصب‌ کشی پاسخ دهیم. اگرچه این پاسخ‌ها باعث نمی‌شود این درمان مطلوب‌تر شود، اما حداقل با مطالعه آن‌ها می‌دانید چه چیزی انتظار شما را می‌کشد.

  • عصب‌ کشی دندان چیست و چه زمانی باید انجام شود؟
  • مراحل عصب‌ کشی دندان چیست؟
  • مراقبت‌های پس از عصب‌ کشی و عوارض عصب‌ کشی چیست؟
  • هزینه عصب‌ کشی دندان چقدر است؟

عصب‌ کشی دندان چیست و چه زمانی باید انجام شود؟

عصب‌ کشی دندان یا روت کانال زمانی به کار می‌رود که مغز دندان (یا پالپ) دچار عفونت یا آسیب شده باشد؛ مغز دندان در واقع مجموعه‌ای از رگ‌ها و اعصاب دندان است. در طول درمان کانال ریشه، مغز دندان برداشته می‌شود و داخل دندان تمیز می‌شود و سپس کانال‌های دندان با استفاده از روش‌های پرکردگی، بسته خواهد شد.

اغلب مردم از عصب‌ کشی دندان می‌ترسند، آن‌ها تصور می‌کنند که این درمان با درد بسیاری همراه است. در حقیقت اکثر افرادی که این درمان را تجربه کرده‌اند معتقدند که مراحل عصب‌ کشی درد چندانی ندارد، در مقایسه با زمانی که کانال ریشه با مواد پر می‌شود. احساس ناراحتی که در زمان پرکردگی ایجاد می‌شود باعث شده تا اکثریت تصور کنند عصب‌ کشی دندان دردناک است.

با این وجود آیا می‌دانید چه زمانی دندان شما نیاز به درمان عصب‌ کشی یا روت کانال دارد؟ در اینجا به برخی از علائم اشاره شده که با وقوع آن‌ها دندان شما به عصب‌ کشی نیاز خواهد داشت:

۱- درد شدید دندان به محض جویدن یا فشار وارد شدن
۲- حساسیت طولانی مدت (همراه با درد) به گرما یا سرما (حتی پس از اینکه دندان در معرض گرما یا سرمای مربوطه نباشد)
۳- تغییر رنگ (تیره شدن) دندان
۴- تورم و احساس درد در لثه‌های اطراف دندان مربوطه
۵- کیست عودکننده یا دائمی روی لثه‌ها

مراحل عصب‌ کشی دندان چیست؟

نخستین مرحله عصب‌ کشی دندان، انجام عکسبرداری برای مشاهده شکل کانال‌های ریشه است. در عکس هر گونه عفونتی اطراف استخوان مشخص خواهد شد. سپس دندانپزشک با استفاده از بی‌حسی موضعی، ناحیه اطراف دندان را بی حس می‌کند. البته با توجه به اینکه عصب دندان، مرده است نیازی به بی‌حسی نیست اما اکثر دندان‌ پزشکان برای راحتی بیمار این کار را انجام می‌دهند.

بعد از خشک کردن اطراف دندان، درون دندان را با ابزار تراشیده تا مغز دندان حاوی باکتری و مواد حاصل از آن از دندان جدا شود. پس از برداشتن و خارج کردن این مواد، محل تراش و اطراف آن باید کاملاً تمیز شود، تا از ایجاد عفونت در آینده جلوگیری شود.

در مرحله آخر حفره ایجاد شده با مواد ترمیمی پر خواهد شد. در این مرحله از آنجا که دندان ضعیف شده است یا به دلیل بزرگ بودن حفره پرشده، گاهی لازم است از تاج‌های دندانی برای محافظت از دندان و جلوگیری از شکستن و برای زیبایی شکل دندان عصب‌ کشی شده استفاده نمود.

 

هزینه عصب‌کشی و مراحل عصب‌کشی

مراقبت‌های پس از عصب‌ کشی و عوارض عصب‌ کشی چیست؟

تا زمانی که مراحل درمان کانال ریشه تکمیل نشده است، بهتر است جویدن مواد غذایی با دندان تحت ترمیم به حداقل برسد. این کار از شکستن احتمالی دندان قبل از کامل شدن ترمیم دندان جلوگیری خواهد کرد. پس از تکمیل درمان، طی یک تا دو روز ممکن است حساسیت ایجاد شود، این حساسیت قابل کنترل است و با داروهای ضد درد درمان خواهد شد. اکثر بیماران روز بعد به حالت عادی برمی‌گردد. تا زمانی که بهداشت دهان را رعایت کرده و از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، نیازی به درمان مجدد و تکرار مراحل نخواهید داشت.

علیرغم نرخ موفقیت ۹۵ درصدی این درمان، گاهی عوارضی هم مشاهده شده است. چنانچه دندانپزشک زیبایی مرحله تمیز کردن حفره را به خوبی انجام ندهد و روی دندان را ببندد، در این حالت عفونت‌های جدیدی تشکیل خواهد شد. این امر بیشتر وقتی رخ می‌دهد که دندانپزشک اقدام به درمان چند دندان به طور همزمان کند. عفونت‌های جدید همچنین ممکن است در ریشه دندان تشکیل شوند که دارای ترک خوردگی پنهان بوده است. شکسته شدن مواد ترمیم در طول درمان نیز امکان تشکیل مجدد باکتری‌ها در داخل دندان را فراهم می‌آورند. در صورت بروز هر کدام از این موارد شما مجبور خواهید شد دوباره تمامی مراحل عصب‌ کشی را انجام دهید.

هزینه عصب‌ کشی دندان چقدر است؟

هزینه عصب‌ کشی بستگی به میزان خدماتی دارد که برای بیمار انجام شده است و اینکه کدام دندان مورد درمان قرار گرفته است. گاهی بیمه‌های درمانی بخشی از هزینه‌ های عصب‌ کشی را تحت پوشش قرار می‌دهند. در بسیاری از کشورها هزینه عصب‌ کشی دندان‌های مختلف، متغیر بوده و به دندان تحت درمان بستگی دارد. در ایران هزینه عصب‌ کشی بسیار ارزان تر از سایر کشورها به ویژه آمریکا و اروپا است.

هزینه بالا یکی از موانع اصلی این روش درمانی است، اما مهمتر از حفظ دندان اصلی شما نیست. گاهی اوقات درد دندان به حدی است که هیچ چیز مانع مراجعه به دندان‌پزشک نخواهد شد. درمان عصب‌ کشی باعث از بین رفتن احساس درد شما خواهد شد. با این حال برای جلوگیری از انجام دوباره عصب‌ کشی، با رعایت بهداشت دهان و دندان پس از درمان عصب‌ کشی می‌توانید از پرداخت مجدد چنین هزینه‌ گزافی پیشگیری کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 4.7 / 5. Vote count: 3

No votes so far! Be the first to rate this post.