زیبایی دندان‌ها در ظاهر فرد و اعتمادبه‌نفس او نقش بسزایی دارد چنانچه دندان‌های شما افتاده و احساس خوبی ندارید به‌راحتی می‌توانید با بریج دندان زیبایی ازدست‌رفته خود را بازیابید. حال باید دید بریج دندان چیست؟ بریج دندان یک نوع پروتز دندان به‌حساب می‌آیدکه با جایگزین کردن دندان افتاده باروکش، فاصله‌ای که بین دندان‌ها ایجادشده است را پر می‌کند.
در ادامه پاسخ به سؤال بریج دندان چیست؟ باید گفت، بریج روکشی دقیقاً شکل دندان شما است که با روش‌های گوناگون بر روی لثه شما نصب می‌شود تا بتوانید لبخندی زیبا داشته باشید. با توجه به اینکه دندان با سطحی از مینا که روکشی بسیار محکم است پوشانده شده در ساخت بریج دندان سعی شده از جنس‌های مستحکمی مانند؛ سرامیک، استیل ضدزنگ، پرسایل، پرسایل ترکیب‌شده با فلز، رزین، زیرکونیوم، چینی و … که استحکامی نزدیک به مینای دندان دارند، استفاده شود. دندانپزشک هنگام ساخت بریج سعی می‌کند تا حد امکان بریجی طراحی کند که ازنظر شکل ظاهری و رنگ شبیه دندان‌های مجاور باشد. به‌نحوی‌که نتوان تشخیص داد کدام دندان، دندان اصلی شما است و کدام‌یک بریج است.

چرا به بریج دندان احتیاج دارم؟

تأسفانه اکثر افراد در سنین بین ۲۰ تا ۶۵ سالگی ممکن است براثر مراقبت نادرست و شرایط محیطی دندان‌های خود را ازدست‌داده و یا در حال حاضر چند دندان خراب یا پوسیده داشته باشند که درنهایت از بین می‌روند.
هنگامی‌که یک یا چند دندان را ازدست‌داده‌اید ممکن است مشکلات متعددی برای شما پیش آید. بریج دندان این مشکلات را برای شما مرتفع می‌کند:
بازگرداندن زیبایی لبخند به‌صورت شما، بازگرداندن توانایی جویدن مناسب، گفتار و تلفظ درست حروف، حفظ شکل صورت، ترمیم دندان‌های شکسته شده، پوشاندن دندانی که شکل یا رنگ مناسبی ندارد، محافظت از یک‌دندان ضعیف در برابر شکسته شدن، رفع نازیبایی و ناهماهنگی دندان‌ها، جایگزین پرشدگی بزرگ درجایی که دندان کافی باقی نمانده، پوشاندن دندانی که عصب‌کشی شده است، ناهماهنگی در محل گاز گرفتن دندان‌ها، از بین رفتگی سطح جویدن دندان‌ها به خاطر دندان‌قروچه برای فرد گذاشته می‌شود.

انواع بریج دندان

چنانچه قصد بریج گذاشتن بر روی دندان خود رادارید انتخاب‌های گوناگونی ازلحاظ جنسیت که در بالا گفته شد و نوع نصب وجود دارد. بهتر است انتخاب نوع بریج را به دندان‌پزشک خود محول کنید تا با توجه به تجربه خود بریج دندان مناسب برای شمارا انتخاب کند. بریج دندان شامل انواع زیر می‌‌شود:

۱٫ بریج دندان سنتی

بریج دندان سنتی محبوب‌ترین نوع بریج است. این بریج‌ها از یک یا چند تاج تشکیل‌شده است. به این تاج‌های دندانی abutment نیز گفته می‌شود و روی دندان‌های مجاور دندان ازدست‌رفته شما سیمان می‌شود.
چنانچه دندان طبیعی شما نازک شده شما می‌توانید از بریج دندان سنتی استفاده کنید. بریج‌ها به‌اندازه کافی قوی هستند که جایگزین مینای دندان شوند. نکته منفی این نوع بریج‌ این است که دندان‌پزشک شما باید با از بین بردن مینای دندان، دندان‌های مجاور را آماده کند تا فضایی برای تاج‌هایی که در بالا سیمان قرار داده می‌شود، فراهم کند. ازآنجاکه مینای دندان رشد نمی‌کند، این دندان‌ها همیشه باید با تاج محافظت شوند.

۲٫ بریج دندان Cantilever یا معلق

بریج دندان Cantilever گزینه دیگری برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته است. این نوع بسیار شبیه به بریج‌های سنتی است، اما صرفاً ازیک‌طرف بر روی لثه پشتیبانی می‌شود. در این مدل بریج نیز همانند نوع سنتی باید دندانهای کناری تراشیده شده و برای بریج گذاری آماده شوند.

۳٫ بریج دندان مریلند

بریج دندان مریلند جایگزین محافظه‌کارانه برای بریج‌های سنتی محسوب می‌شوند. این نوع بریج از پونتیکی تشکیل‌شده‌اند که با یک چارچوب فلزی یا چینی در محل نگهداری می‌شود. این چارچوب بر روی قسمت پشتی دو دندان مجاور دندان ازدست‌رفته متصل می‌شود. ازآنجاکه این نوع بریج با استفاده از تاج‌ها در محل نگهداری نمی‌شود، نیازی به پر کردن دندان‌های مجاور نیست؛ اما استحکام دو نوع اولیه بریج را ندارد.

۴- بریج دندان کامپوزیت

بریج دندان کامپوزیت Westcoast معمولاً در یک جلسه برای افرادی که یک یا دو دندان خود را ازدست‌داده‌اند قالب گرفته‌شده و بر روی دندان نصب می‌شود. چنانچه از این بریج استفاده می‌کنید به دلیل ویژگی‌های پیوند زدگی و تراشیدگی مواد باید بسیار مراقب باشید. از سیم یا روبان تقویت‌شده موسوم به Ribbond می‌توان برای تأمین استحکام بیشتر یک بریج کامپوزیت استفاده کرد.

۵- بریج‌های پشتیبانی شده با ایمپلنت

برخی ایمپلنت را شامل گروه بریج‌ها نمی‌دانند اما درواقع ایمپلنت نوعی بریج دندان است که با یک پیچ محکم بر روی استخوان فک قرار می‌گیرد. معمولاً برای هر دندان ازدست‌رفته یک کاشت صورت گرفته و روی آن با بریج پشتیبانی می‌شود. گاهی اوقات با استفاده از پونتیک معلق بریج برای دو تاج طراحی می‌شود.
ازآنجاکه بریج‌ها با پیچ‌های ایمپلنت پشتیبانی می‌شوند دقیقاً مانند دندان طبیعی هستند.

چگونه از بریج دندان خود مراقبت کنیم؟

 

بریج دندان و تاثیر آن در زیبایی لبخند

 

نگهداری از بریج دندان همانند دندان بسیار مهم است باید روزانه دو بار مسواک زد و از نخ دندان برای تمیز کردن فضای بین‌دندانی استفاده کرد. استفاده از دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده برای سلامت لثه‌ها و دندان‌های زیر بریج و دندان‌های کناری بریج بسیار مهم است. علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان رعایت رژیم غذایی مناسب نیز برای مراقبت از بریج دندان بسیار مهم است. چنانچه از بریج خود به‌خوبی مراقبت کنید ممکن است مهروموم‌ها برای شما دوام داشته باشد و نیازی به تعویض نداشته باشد.

عمر مفید یک بریج دندان می‌توانند پنج‌تا ۱۰ سال و حتی طولانی‌تر باشند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و بررسی‌های منظم، طول عمر یک بریج می‌تواند به بیش از ۱۰ سال برسد.

پس از گذاشتن بریج دندان بیمار باید برای ساعاتی از خوردن غذا امتناع کند تا سیمان دندان یا چسبی که بریج را قرار داده به‌درستی خشک و محکم شود. پس از خشک شدن نیز بیمار باید برای همیشه با بریج خود مدارا کند و از جویدن غذاهای سفت اجتناب کند چراکه ممکن است برنج دندان شل و یا لب پر شود. پس از گذاشتن بریج، بیمار ممکن است تا چند هفته در ناحیه بریج خود احساس درد کرده و یا نسبت به سردی و گرمی حساسیت نشان دهد. این مشکلات غالباً پس از دو هفته که لثه به بریج عادت کند از بین می‌رود.

 هزینه بریج دندان

هزینه بریج دندان بر اثر متغیرهای گوناگونی تعیین می‌شود. ازجمله این متغیرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعداد دندان‌های مورد نیاز برای بریج گذاری
  • مواد مورد استفاده مانند رزین کامپوزیت دندان ، زیرکونیا یا آلیاژ فلزی پوشیده شده از رزین
  • پیچیدگی و مشکل قرارگیری بریج در دهان
  • درمان های اضافی برای سایر موارد دندانپزشکی ، مانند بیماری‌های لثه
  • موقعیت جغرافیایی
  • هزینه‌های نوع بریج انتخاب شده، سنتی، معلق، مریلند و…
  • هزینه کشیدن دندان در مواردی که هنوز دندان بیمار در لثه است.
  • هزینه جراحی در مواردی که دندان بیمار افتاده باشد و ریشه در لثه باقی مانده باشد.

توجه داشته باشید گاهی اوقات موسسات ارائه دهنده خدمات بیمه ممکن است بخشی از هزینه بریج دندان را با توجه به سیاست‌های تعیین شده خود پوشش دهند.

 مزایا و معایب بریج دندان

 

فواید و مضرات بریج دندان

 

در بالا در پاسخ به این سؤال که بریج دندان چیست گفته شد که همان‌طور که گفته شد، بریج دندان راه‌حلی برای جایگزینی دندان‌های افتاده است. همان‌طور که از نام آن پیدا است بریج به معنای پل است و با قرار گرفتن بر روی سطوح خالی دندانی که افتاده سطح خالی را پر می‌کند.
برای بریج گذاری دندان معمولاً دو بار به دندانپزشکی مراجعه کرد. اولین بار دندان‌های کناری دندان افتاده شده نازک می‌شود تا بریج از طریق قرار گرفتن بر روی دندان‌های کناری پشتیبانی شود. پس از نازک کردن دندان‌های کناری بریج روکش قالب‌گیری می‌رود تا دندان‌ساز بتواند بریج دندان مناسبی بسازد. در مراجعه بعدی بریج ساخته‌شده بر روی دندان‌های کناری و شکاف خالی میان‌دندانی چسب می‌رود.
بریج دندان برای فرد فواید و مضراتی دارد که به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

  • فواید بریج دندان:

بریج دندان که شکاف دندان را پر می‌کند عملکرد دندان‌ها مانند؛ جویدن و صحبت کردن را اصلاح می‌کند. علاوه بر این مانع از تغییر مکان دندان‌های باقی‌مانده شما شده و باعث کاهش خطر ریزش استخوان و درنتیجه ساختارهای صورت شما می‌رود. در کنار این مزایا به زیبایی صورت و ترمیم دندان‌های شکسته و نافرم نیز کمک می‌کند.

  • مضرات بریج دندان:

مضرات استفاده از بریج دندان شامل موارد زیر است:

یک بریج هرچقدر هم خوب ساخته‌شده باشد در صورت عدم رعایت سلامت دهان و دندان ممکن است تاج زیری دچار پوسیدگی و عفونت لثه شود؛ بنابراین هرچند سال یک‌بار باید بریج برداشته‌شده و تاج زیرین بررسی شود.

به علت برداشتن مینای سالم دندان کناری باید این دندان‌ها همیشه بر زیر بریج باقی بمانند تا از استحکام بریج دندان بجای مینای دندان استفاده کنند.
برخی از بریج‌های دندان با توجه به اینکه از جنس چینی هستند، پس از مدتی ممکن است لب پر شوند و با رزین کامپوزیت نیاز به تعمیر داشته باشند. علاوه بر این بریج‌ها غالباً در هفته‌های اول ممکن است برای فرد ایجاد حساسیت و ناراحتی کنند.

افتادن روکش بریج یا شل شدگی از دیگر مضرات بریج دندان است.

حال که مزایا و خطرات بریج دندان را می‌دانید، می‌توانید تصمیم عاقلانه‌ای بگیرید که آیا این گزینه را برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته انتخاب کنید یا گزینه دیگری را در نظر بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.